OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 27.04.2024, 11:23

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 6 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Arsis
PříspěvekNapsal: 01.11.2023, 21:34 
Offline
Tichošlápek

Registrován: 01.11.2023, 20:27
Příspěvky: 2
Has thanked: 0 time
Been thanked: 1 time
Zdravím zdejší komunitu.

Už nějaký ten pátek přemýšlím, že bych si dal do kupy nějaké takové to retro PC. Já vám vlastně ani pořádně nedokážu říct proč. :) Možná protože mě láká zahrát si nějakou tu postarší pecku jako byl třebas Spellcross, Fragile Allegiance ... a nebo takový M.A.X. Znáte někdo? Starý vykopávky, ale rád na ně vzpomínám. Jasně, já vím - žijeme v době, kdy je na rozkvětu umělá inteligence, počítače jsou osazeny několika jádrovými procesory, kdy jím sekundují desítky a desítky GB RAM a nějaká emulace (či virtualizace) takovéhle prehistorie není přece žádný zázrak výpočetní techniky ... ale nějak mi k té pořádné nostalgické náladě chybí takové to typické chroupání disku a vrčení disketovky. Bez toho to není prostě ono a tak se v mé hlavě zrodil zajímavý nápad.

Dneska se mi poštěstilo ukořistit postarší, sice ne nijak zvlášť zajímavý, ale především funkční kousek. Deska Asus P4P800SE osazená procesorem P4 @ 2.80 GHz (800MHz FSB) a instalovanými třemi kusy pamětí RAM DDR1 (3x 256 MB). Grafika nějaká Radeonka - tu jsem pořádně nestudoval (později kdyžtak doplním). Počítač do POSTu v pořádku nabootoval, avšak bude chtít ještě nějakou tu péči - co jsem tak zběžně koukal, jsou nafouklé dva kondenzátory pro krmení CPU, ale ty by měly jít vyměnit snadno a pozdějí se také asi poohlédnu po jiných RAM modulech. Nějakých do páru, protože tyto jsou každý pes, jiná ves (inicalizovaly se ale všechny správně).

Zítra se do toho pokusím nainstalovat XPčka a uvidíme, jak a jestli se zadaří. Netuším, zda se mi je povede nainstalovat z flashky, protože mechanika, zdá se, odmítá číst CD - tady by snad mohl pomoct Rufus. Pokud by se ale povedlo PC rozjet do provozu schopného stavu, tak bych někde splašil IDE mechaniku (ikdyž, dva SATA sloty to má, možná že tudy povede cesta) a podíval bych se po internetech po nějaké instalaci Win98 - dle výrobce, tato deska 98ky oficiálně podporuje.

No, uvidíme.

Nevím, jak moc toto fórum je v době všech těch Facebooků, TikToků a Instagramů aktivní, ale pokud tu nějaká komunita ještě skutečně žije, tak mi držte palce a retru zdar. :)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Arsis
PříspěvekNapsal: 02.11.2023, 00:05 
Offline
Óm Nejvyšší
Uživatelský avatar

Registrován: 07.07.2019, 22:14
Příspěvky: 3829
Has thanked: 280 times
Been thanked: 457 times
Vítej, jsi tu správně :-). P4 2.8GHz s 768 MB RAM už je sice hodně pozdní sestava pro win 98, ale zase nebudeš mít žádný problém s výkonem CPU i GPU, USB 2.0 a zvukem. Zrovna ten zmiňovaný Spellcross běhá s patchem i na XP ale zda i ten zbytek netuším. Doporučil bych sehnat a nahrát si základní ovladače i prográmky typu win zip či windows commander na disk ze kterého budeš instalovat, není více frustrující situace než mít USB ovladač na flash disku a nemít fungující USB :-). A pokud je ta grafika moc nová tj. pci express nebo nad X800, ovladače nebudou...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Arsis
PříspěvekNapsal: 02.11.2023, 01:18 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 12.05.2013, 19:27
Příspěvky: 1029
Has thanked: 454 times
Been thanked: 155 times
Vítej na fóru. Ty jo. To už je Pentium 4 retro počítač? :-)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Arsis
PříspěvekNapsal: 02.11.2023, 07:56 
Offline
Óm Nejvyšší
Uživatelský avatar

Registrován: 07.07.2019, 22:14
Příspěvky: 3829
Has thanked: 280 times
Been thanked: 457 times
No jo, valné většině těch CPU by už v hospodě nalili... Za chvíli budou retro i 64bit 4 jádra s 8 GB RAM, jaképak 640 kb musí stačit každému ;).


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Arsis
PříspěvekNapsal: 02.11.2023, 10:11 
Offline
Kecálek
Uživatelský avatar

Registrován: 18.06.2023, 18:37
Příspěvky: 109
Bydliště: Pražák z Prahe, žádná náplava :)
Has thanked: 20 times
Been thanked: 27 times
Czech Human píše:
No jo, valné většině těch CPU by už v hospodě nalili... Za chvíli budou retro i 64bit 4 jádra s 8 GB RAM, jaképak 640 kb musí stačit každému ;).

To se mluví o L1 cache? :lol:

_________________
Spousta věcí chodí líp, když se zapne ...
http://micro-corner.gilhad.cz/, http://8bit.gilhad.cz/ a mnohé další


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Arsis
PříspěvekNapsal: 04.11.2023, 12:54 
Offline
Tichošlápek

Registrován: 01.11.2023, 20:27
Příspěvky: 2
Has thanked: 0 time
Been thanked: 1 time
Czech Human píše:
Vítej, jsi tu správně :-). P4 2.8GHz s 768 MB RAM už je sice hodně pozdní sestava pro win 98, ale zase nebudeš mít žádný problém s výkonem CPU i GPU, USB 2.0 a zvukem. Zrovna ten zmiňovaný Spellcross běhá s patchem i na XP ale zda i ten zbytek netuším. Doporučil bych sehnat a nahrát si základní ovladače i prográmky typu win zip či windows commander na disk ze kterého budeš instalovat, není více frustrující situace než mít USB ovladač na flash disku a nemít fungující USB :-). A pokud je ta grafika moc nová tj. pci express nebo nad X800, ovladače nebudou...


Ano, je to poněkud pozdní sestava, ale klapnout by to mohlo. :) Tohle se zkrátka naskytlo, ale doufám, že se mi jednou pod ruku dostanou i zajímavější klenoty. Jinak díky za tipy a rady, vezmu si je k srdci. Těch tipů asi budu potřebovat ještě hodně, přeci jen už je to 20 let, co jsem laboroval s podobným SW a HW a člověk jednoduše zapomíná. :) Grafika je jinak mimochodem Radeon 7000 32MB VRAM, AGP 8x.

Trafo píše:
Vítej na fóru. Ty jo. To už je Pentium 4 retro počítač? :-)


Já nevím, jestli je to úplně retro, ale 20 let už to přeci jen bude. :) Což mě přivádí k myšlence, jak ten čas neskutečně utekl. Živě si pamatuji, jak podobný ekvivalent od AMD jsme si nesli domů, tehdá jako úplnou novinku a z ničeho nic je to retro ... Už se musíme konečně naučit ovládat ten čas. :idea:

Jinak jak jsem pokročil se sestavou.

Kondenzátory se mi povedly vyměnit a deska šlape. Mám radost - zmizely totiž takové prapodivné záseky, respektive, např. při pokusu o bootování z CD zhasínal monitor, klávesnice a zkrátka šlo vidět, že má deska problém se stabilitou napětí. Včera jsem s PC laboroval téměř celý den a v pohodě (zkoušel jsem v DOSu i hrát starého DOOMA). Avšak narazil jsem na nový problém - nedokážu na disk nainstalovat jakýkoliv systém. Ale absolutně žádný. Zkoušel jsem Win98SE, ME, 2000, XP a ze zoufalosti dokonce i 7ky. Podotýkám, že disk se tváří v pohodě. Nejdřív se mi nedařilo z disku smazat jeden ze dvou oddílů, které na něm byly (tady pomohl delpart.exe), následně mi fdisk po vytvoření nového DOS partitionu hlásil "unknown" u file systému a zároveň nechtěl disk označit jako "active". Na jiné verzi fdisku (zřejmě novější) tento problém zmizel. Disk se tedy správně hlásí jako MBR, dokázal ho nastavit jako "active" a delpart správně říká "Boot: yes". Avšak při pokusu o format c: /s to selže na: "Unable to write Boot, format terminated" a při zavolání sys c: to hlásí také nějaký problém (už nevím jaký :) ). Disk je jinak v pořádku zformátovaný, mohu na něj zapisovat, číst z něj, spouštět cokoliv ... jen jej nedokážu přimět, aby bootoval. Z tohoto důvodu jsem zkoušel i instalaci novějších systému - Win 2000 / XP a v momentě, kdy má instalátor načíst disk, skočí modrá smrt s očekávatelnou hláškou "inaccessible boot device". Instalátor Win7 se pro změnu ani nespustí, ale hlásí de facto stejný problém. Zkoušel jsem laborovat s nastavením BIOSu - zejména konfigurace IDE - prolezl jsem fakt úplně vše, zkoušel různé varianty (jo a Boot Sector Virus Protection je vyplé od začátku, tím to také není), zkoušel jsem přehazovat jumpery na disku (master, single, cable select) ... A fakt nic, takže buď někde dělám chybu, něco jsem někde opomněl a nebo ... že by byl prostě vadný BOOT sector na disku? Je to možné? Já se ještě pokusím sehnat jiný disk, ale to bude malinko obtíž - tyhle staré IDE disky se úplně všude jen tak neválí.

Takže, sice zatím s ne úplně 100% úspěchem, ale i tak mi to dělá vnitřně radost - je to pro mě takové nostalgické vrácení se do dob, kdy člověk s počítačem opravdu pracoval a nebylo všechno jen na jedno tlačítko. :)


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 6 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 37 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz