OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 19.04.2024, 22:10

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 2 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: rosebody
PříspěvekNapsal: 20.03.2024, 19:40 
Offline
Stydlín

Registrován: 30.10.2023, 01:39
Příspěvky: 6
Bydliště: OVA
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time
Na stará kolena jsem se rozhodl nakupovat staré retrokompíky, ke kterým jsem se jako děcko nedostal, protože nebyly prachy - rodiče veškeré úspory cpali na to, abychom se mohli z "králíkárny" přestěhovat do vlastního domku. A myslím, že i nebýt toho, tak by mi stejně nic nekoupili, neviděli v tom smysl.

Na střední jsme měli frajera učitele automatizace, který měl nějaké styky na západě a tak se ve škole (nechápu, jakým způsobem z toho tehdy mohl udělat školní majetek...) objevily tři kusy ZX81 a jedno Spectrum. Už to tam bylo, když jsem na škole začal. To byl můj first contact s IT. Později už nakoupili pro vybavení kompletní učebny nějaká PMDčka 85-2 a IQ 151, ale s těma jsem si moc "nehrál." Ale vždycky jsem chtěl Atari.

Na VŠ jsem se se štěstím přichomýtl k Atari 520 STM. Pořídili ho tehdejší svazáci a měla se na tom dělat nějaká databáze, detaily už si nepamatuju. To byl stále ještě socík, Atárko jeden z nich propašoval z Rakouska a za pomoci nějakého bazaru (ochotný vedoucí počítač koupil, načež ho obratem tentýž kluk, teď už oficiálně zástupce školní organizace SSM, koupil nazpět, samozřejmě s příslušným všimným) se z něj stal oficiální majetek ZO SSM na univerzitě. Byla na tom celkem pruda pracovat, Atari monitor jsme neměli, takže jsme dělali v MidRes na Merkuru připojeném přes RF... V té době mi naši aspoň nechali koupit kapesní počítač Casio PB-410, na to, že některé soudobé Sharpy byly daleko líp vybavené, tak i tahleta mašinka s pouhým jedním kilem RAMěti
mi dost pomohla s matematickými výpočty.

První můj opravdový komp jsem si pořídil cca v 1992 a to rovnou Falcona, myslím, že to byl jeden z prvních u nás. Nikdy jsem to nezkoumal, ale napovídal tomu TOS 4.0 a nakonec nutná výměna MB, protože na původní prostě nešel udělat clockpatch (Falcoňáci vědí...) tak, aby spolupracoval s urychlovací kartou (BlowUP) - a to se s tím tehdy trápil sám velký Jirka Richter.

S nástupem (dial-up) internetu F030 přestával stačit, takže začaly PC. Ale až za hodně let jsem si poskládal svůj vlastní, vždycky jsem využíval vyřazené krámy z práce; první z nich byla 483DX/33 od Compaqu a i tento (samozřejmě spolu s Falconem) stále mám.

No a v poslední době, bohužel poznamenané nevhodným kurzem koruny, nakupuju na íbeji leccos, začal jsem od mých kořenů: ZX81, ZX Spectrum+, pak už přišel na řadu můj tehdejší "vlhký sen" - vysněné Atari 800XL a nyní už bez nároku na chronologické pořadí: další 2x 800XL, 3x 65XE (z toho dvakrát "Arab"), 520STE, z jednotlivě koupených dílů doskládám 520STFM, dále 2x Amiga 500, 2x C64 chlebník a také Jaguárek. Některé kusy dám do pucu a pošlu dále - nejspíš.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: rosebody
PříspěvekNapsal: 20.03.2024, 19:52 
Offline
Site Admin
Uživatelský avatar

Registrován: 05.04.2013, 15:29
Příspěvky: 2394
Bydliště: Starý Vestec
Has thanked: 426 times
Been thanked: 446 times
Tak vítej mezi technozvrhlíky! :D

_________________
Amiga Sinclair Didaktik Sam_Coupé Enterprise SAM440ep μA1 MacBook_Air Mac_Mini_MOS CPC Atari MSX Acorn C64 RetroPC

http://party.oldcomp.cz/


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 2 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz