OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů

Registrace na OCP IV ZDE!

Právě je 23 říj 2018, 12:39

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 21 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Diskface emulace
PříspěvekNapsal: 20 srp 2018, 13:35 
Kecálek

Has thanked: 3 times
Been thanked: 33 times
Podľa tej prvej schémy (diskface quick plus) by to malo komunikovať na týchto portoch:
port 16 - mechanika
port 176 a 180 - FDC (U13)
port 48 a 52 - FDC (U13) TC

Ono záleží, na akej úrovni sa má spraviť ten emulátor, či iba softvérový, alebo aj hardvérový.

PříspěvekNapsal: 21 srp 2018, 06:15 
Kecálek

Has thanked: 91 times
Been thanked: 79 times
Dovolím si tvrdiť, že adresy tých portov nebudú párne. Všetky párne porty obsadzuje ULA, pretože je vyberaná iba pomocou A0=0.
Takže aj keď sa v ZXDFP v adresovom dekodéri nepoužije A0, tak sa musí implicitne predpokladať A0=1.

Aj ja som teda trochu študoval tú schému, ale zatiaľ som AUTO-MAPPER nepochopil.
Čo som nejako pochopil tu prikladám.
Kód:
Port  (zrkadlo)           | R/W | Význam
--------------------------|-----------------------------------------------------
0B3h (0B1h)               | R/O | FDC Status
0B7h (0B5h)               | R/W | FDC Data
37h (35h, 33h, 31h)       | R/W | FDC Terminal Count - ukončenie prenosu - IN alebo OUT bez hodnoty
17h (15h, 13h, 11h)       | R/W | FDC Drive Select - W/O - výber mechaniky, zapnutie motora - X X X MOT DS3 DS2 DS1 DS0
                                | FDC Index Sense - R/O - čítanie index pulzu - na 5. bite
3Bh, 3Fh                  | R/W | Printer port - zápis znaku sa deje jeho postupným odoslaním na oba porty, čím sa vytvorí signál /STB
                                |              - čítaním sa získa stav z tlačiarne - PE BUSY X X /ACK PE SEL /ERR
0FFh                      | W/O | Zápisom ľubovoľnej hodnoty sa prepína pripojenie ZX-ROM <-> pamäť ZXDFP
0C7h                      | W/O | "Riadiaci port" (?) - Tu som sa ďaleko nedostal - X PG ?? ?? NMI X X X
                                | - PG určuje ktorá 16kB polovica EPROM a SRAM1 bude pristránkovaná
                                | - NMI povolenie vyvolania NMI signálom BUSY na Printer porte (???)
                                | - ?? - bity, ktoré som zatiaľ nepochopil
7Bh / 0FBh                | R/O | Čítaním z týchto portov sa "čosi" okolo strínkovania/mapovania pamäti prepína/povoľuje/zakazuje. Jeden to "čosi" zapína, druhý vypína.
Ako som písal, mapovanie pamäti som zatiaľ nepochopil. AUTO-MAPPER je ale zrejme aktívny, iba keď je pripojená ZX-ROM.
Niektoré popisy signálov sú nečitateľné, tak sa v tom veľmi zle orientuje.
Berte preto toto moje snaženie s rezervou, môžem sa v mnohom mýliť.

Naposledy upravil rombor dne 21 srp 2018, 13:40, celkově upraveno 1

PříspěvekNapsal: 21 srp 2018, 12:59 
Kecálek

Aha, no tak ono sa v diskface na A0 a A1 vôbec neprihliada, takže tie porty môžu byť o 1 až 3 čísla vyššie, a stále to bude reagovať rovnako, pokiaľ sa to teda nebude byť s iným HW. Tiež A2 sa ignoruje pri porte pre mechaniku, takže tento môže byť naviac o 4 čísla vyššie.

Oprava: pozeral som tú druhú schému, nie prvú. V prvej sa už prihliada aj na stav A0, A1, A2, takže to bude adresované presnejšie.

PříspěvekNapsal: 22 srp 2018, 17:36 
Kecálek

Has thanked: 10 times
Been thanked: 8 times
Takze emulace prozatim nebude. Zde vyjadreni Lanexe.

Stále mi schází zásadní informace pro emulaci. Vzhledem k nulové dokumentaci tohoto HW je naděj na emulaci malá. Odsunul jsem (kvůli DivIDE) i emulaci D80, a ta je mnohem lépe zdokumentovaná. Musel by se stát zázrak a zásadní zvrat dokumentaci.
Emulovat přímý přístup k HW v úmyslu vůbec nemám. Však právě proto abych nemusel mít na stole obrovské množství starého HW jsem LnxSpectrum emulátor vytvořil :) Všechno co jsem chtěl aby to umělo, jsem si tam napsal.

PříspěvekNapsal: 22 srp 2018, 18:57 
Kecálek

A to je škoda. Taká hardvérová emulácia, to by potom bolo už ľahké prerobiť podľa schémy aj na emuláciu iného zariadenia. V podstate by sa zvlášť emulovala disketová mechanika, zvlášť jej radič, a zvlášť to okolo. EPROM a RAM sú rovnaké, tiež radič a mechanika majú nejaký štandard, len iný program a prepojenie...
Softvérová emulácia nieje dokonalá, napríklad emulácia D80 v RealSpectrum emulátore nevie RANDOMIZE USR 102. So skutočným hardvérom to spraví SNAPSHOT (lebo hardvér vnúti inštrukciu RST0 na adresu 102, následne sa podľa návratovej adresy vykoná SNAP namiesto resetu), ale emulátor to chápe iba ako obsluhu NMI, takže nasleduje reset.

PříspěvekNapsal: 23 srp 2018, 17:53 
Kecálek

Has thanked: 10 times
Been thanked: 8 times
Nemohl by nekdo ten 200 strankovy manual aspon rychle nafotit pro predstavu co v nem vubec je ? Nechce se mi ten projekt emulace uplne pohrbit, kdyz uz jsem Lanexe "ukecal", ze by se do toho s dostatkem informaci pustil.

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 21 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina