OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů

Registrace na OCP IV ZDE!

Právě je 19 říj 2018, 22:52

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 47 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Začátečník
PříspěvekNapsal: 18 zář 2013, 14:41 
Profík

Has thanked: 644 times
Been thanked: 50 times
Rozhodl jsem se pořídit si ZX Spectrum +2. Až dorazí, bude to můj první kontakt s 8 bitovým počítačem. Ještě nevím, jak budu shánět sw a hlavně ty hry, ale pošilhávám po divide http://www.divide.cz/?x=eshop. Věřím, že spousta Spectristů s ním má své zkušenosti. Nejschůdnější je asi ta verze v krabičce, nebo lze jej nějak jednoduše připojit přímo do vnitřku počítače? Je ještě něco, cím bych si mohl Spectrum do budoucna vylepšit? Napadl mně akorát scart kabel ze stejné stránky... Samozřejmě bych rád vyzkoušel i hraní z kazet. Nemám ale zkušenosti s kvalitou kazet, jako záznamových médií a mám strach, abych si po koupi hry na kazetě vůbec zahrál. Předpokládám, že výměna SW na kazetách kdesi v temných zákoutích čehokoliv, tak jako to bylo kdysi (vyčteno z představení uživatelů), se již nenosí :). Budu ale rád za jakoukoliv radu ve stravitelné podobě.

Předmět příspěvku: Re: Začátečník
PříspěvekNapsal: 18 zář 2013, 14:47 
Pan Štábní

Has thanked: 235 times
Been thanked: 429 times
Tak DivIDE je zaklad, SCART kabel se hodi. Pak bych poridil redukci na klasicky joystick. ZX Spectrum +2 ma totiz nestandadne zapojeny konektor. Hry uz se sosaji jen z netu.
http://www.worldofspectrum.org/
Hry, ktere nejsou uvolnene se daji sosnout jinde.

PříspěvekNapsal: 18 zář 2013, 15:01 
Profík

Dá se ta redukce sehnat i jinde než na ebay?

PříspěvekNapsal: 18 zář 2013, 19:13 
Pan Štábní

No tyto jsou z jeden strany lisované.

http://www.ebay.co.uk/itm/SPECTRUM-128- ... 0288991624

Je čas se registrovat na ebay a zřídit PayPal.

PříspěvekNapsal: 18 zář 2013, 20:39 
Kecálek

Has thanked: 6 times
Been thanked: 79 times
Ahoj,

1. Nejdříve je potřeba si uvědomit jeslti máš model +2 v šedém pouzdře a nebo model +2A v černém. U +2A se dá připojit jednoduše externí magnetofon, na zadním panelu je jack SOUND/TAPE. U šedé +2 je pouze vestavěný interní magič, ten se uvnitř zapojuje nasouvacím konektorem (asi je tu prostor pro nějaké šikovné připojení externího magnetofonu).

2. Černá +2A bude mít menší problémy s kompatibilitou, některé hry třeba po nahrání padnou a nebo se seknou.

3. Jako externí magnetofon je nejlepší použít PC (pomocný casseťák), já osobně jsem teď po dlouhé době nahrával pár TAPek z PC a program TAPER pro DOS je jasná volba. Sám ho provozuju pod GNU/Linuxem v Dosboxu.

4. Rozhraní pro harddisk DivIDE je jasná volba, společně s redukcí na CompactFlash a jednou CF kartou, 4 GB snad bude stačit všem. DivIDE má možnost snadné změny firmware, stačí nahrát 8kB instalátor z PC-magiče a přeflašnout. Na CF kartě si udělej oddíly FAT16 a můžeš sem nakopírovat Esxdos, připadně můžeš použít DEMFIR, ale na CFku je pak potřeba nahrát velký CD image v ISO9660.

5. Připojení monitoru můžeš využít přes anténní vstup, to je ta nejhorší možnost, ale nejméně pracná. Popis video výstupu je zde: http://mts.speccy.cz/doc/128_rgb.pdf. Opět je potřeba vědět jestli máš +2 nebo +2A. Připojení na SCART je pak u +2 zapojit přes odporové děliče. Starší televize musí mít u RGB zapojený ještě blanking signál, čoz je učité napětí na jednom pinu, které je donutí přepnout do RGB.

Tolik několik rychlých odrazových bodů, vše se dá dajít na netu a nebo se doptat zde na fóru.

PříspěvekNapsal: 18 zář 2013, 22:02 
Profík

solaris104 píše:
No tyto jsou z jeden strany lisované.

http://www.ebay.co.uk/itm/SPECTRUM-128- ... 0288991624

Je čas se registrovat na ebay a zřídit PayPal.

Ok, tenle typ jsem myslel, ale doufal jsem, že to půjde sehnat i jinde... No holt koupím u anglánů :)

PříspěvekNapsal: 18 zář 2013, 22:15 
Profík

BruXy píše:
Ahoj,

1. Nejdříve je potřeba si uvědomit jeslti máš model +2 v šedém pouzdře a nebo model +2A v černém. U +2A se dá připojit jednoduše externí magnetofon, na zadním panelu je jack SOUND/TAPE. U šedé +2 je pouze vestavěný interní magič, ten se uvnitř zapojuje nasouvacím konektorem (asi je tu prostor pro nějaké šikovné připojení externího magnetofonu).

2. Černá +2A bude mít menší problémy s kompatibilitou, některé hry třeba po nahrání padnou a nebo se seknou.

3. Jako externí magnetofon je nejlepší použít PC (pomocný casseťák), já osobně jsem teď po dlouhé době nahrával pár TAPek z PC a program TAPER pro DOS je jasná volba. Sám ho provozuju pod GNU/Linuxem v Dosboxu.

4. Rozhraní pro hard disks DivIDE je jasná volba, společně s redukcí na CompactFlash a jednou CF kartou, 4 GB snad bude stačit všem. DivIDE má možnost snadné změny firmware, stačí nahrát 8kB instalátor z PC-magiče a přeflašnout. Na CF kartě si udělej oddíly FAT16 a můžeš sem nakopírovat Esxdos, připadně můžeš použít DEMFIR, ale na CFku je pak potřeba nahrát velký CD image v ISO9660.

5. Připojení monitoru můžeš využít přes anténní vstup, to je ta nejhorší možnost, ale nejméně pracná. Popis video výstupu je zde: http://mts.speccy.cz/doc/128_rgb.pdf. Opět je potřeba vědět jestli máš +2 nebo +2A. Připojení na SCART je pak u +2 zapojit přes odporové děliče. Starší televize musí mít u RGB zapojený ještě blanking signál, čoz je učité napětí na jednom pinu, které je donutí přepnout do RGB.

Tolik několik rychlých odrazových bodů, vše se dá dajít na netu a nebo se doptat zde na fóru.

1. Šedý +2, čili žádný externí kazeťák, chápu :)
3. Nějaký kazeťák, co by se dal připojit k pc aniž bych měl nějakou vychytanou zvukovku neexistuje? Třeba takové ty walkmany, co převádí kazety do mp3, nemohly by fungovat i obráceně?
4.Tohle je na mne trochu moc složité, začnu to řešit, až to budu mít doma. :)
5.A tohle je to samé, nestačilo by toto?
Obrázek

PříspěvekNapsal: 19 zář 2013, 07:23 
Profík

Has thanked: 62 times
Been thanked: 209 times
Na kazeťák by som sa dnes už vykašlal. Dnes už takmer povinná výbava je divIDE s CF redukciou a CF kartou (4GB stačí až nad mieru, ale napr. ja osobne používam viacero CF menších kapacít). Firmware treba zvoliť podľa toho, či sa chceš len hrať, alebo aj niečo robiť. FATWARE a DEMFIR nevedia zapisovať, MDOS3 a ESXDOS vedia aj zápis, MDOS3 má však komplikovanejšiu prípravu CF. Jednoznačne najpohodlnejší je dnes ESXDOS. divIDE by som nezabudovával do počítača - jednak je potrebné ho doslova zadrôtovať (iná cesta nie je), druhak si musíš následne vyriešiť prístup k CF karte a switchom, čo obyčajne znamená rezanie a vŕtanie do case.

Ak by si chcel silou mocou riešiť aj kazety, tak to môžeš vyriešiť ako ja - nákupom bazárového tapedecku a na ňom si nahrávať kazety priamo z PC pomocou playTZX či podobných utilít. Obyčajne stačí káblik 2xCINCH<>3,5mm JACK, ktorým prepojíš tapedeck a zvukovku a môžeš nahrávať. Hotové kazety už len použiješ v +2.

Redukciu na joysticky si môžeš vyrobiť aj sám, stačí na to kus viacžilového kábla (napr ethernet), samec Canon DE9, samica Canon DE9 a prepojenie pinov sa dá nájsť na Internete, ak nie, ja ho mám niekde zapísané, môžem pohľadať.

PříspěvekNapsal: 19 zář 2013, 07:45 
Kecálek

Has thanked: 6 times
Been thanked: 79 times
Springy píše:
Obrázek

No vzhledem k tomu, že máš šedou +2 nejrychlejší bude vytáhnout kompozitní video z pinu 1 na 8pin DIN konektoru.

Protože RGB signály jsou v TTL úrovních, je nutné si zjistit, zda ten kabel je zapojen s těmi odporovými děliči (pokud ho budeš kupovat, viz 128_rgb.pdf). U starších televizí je nutný ten blanking signál na SCART:

Citace:
Pin 16 Blanking signal up RGB-selection voltage up

0–0.4 V → composite
1–3 V → RGB

Jinak se ta televize nepřepne na zobrazení RGB, dokonce i s nějakou novější LCD televizí jsem měl problém se bez blanking přepnout na RGB, teprve až jsem si vyvedl pin 16 a připojil k němu 1.5V baterii se přepla a pak už s tím nebyl problém, i po vypnutí televize. Já jsem si dokonce televizi zlikvidoval, když jsem nejdřív zapojil blanking a už nestačil přivést RGB signály (šlo o nějaký stařičký Roadstar model do karavanu), co tam odešlo jsem už pak nikdy nezjistil...

Jako externí magnetofon, by šlo připojit třeba tohle: http://www.alza.cz/kazetovy-prevodni-ad ... 3god7koAcg ,zkušenosti s tím nemám, je jen nutné zařídit aby ten kabel s jackem vyčuhoval ze spektra ven.

PříspěvekNapsal: 19 zář 2013, 08:17 
Profík

z00m píše:
Na kazeťák by som sa dnes už vykašlal. Dnes už takmer povinná výbava je divIDE s CF redukciou a CF kartou (4GB stačí až nad mieru, ale napr. ja osobne používam viacero CF menších kapacít). Firmware treba zvoliť podľa toho, či sa chceš len hrať, alebo aj niečo robiť. FATWARE a DEMFIR nevedia zapisovať, MDOS3 a ESXDOS vedia aj zápis, MDOS3 má však komplikovanejšiu prípravu CF. Jednoznačne najpohodlnejší je dnes ESXDOS. divIDE by som nezabudovával do počítača - jednak je potrebné ho doslova zadrôtovať (iná cesta nie je), druhak si musíš následne vyriešiť prístup k CF karte a switchom, čo obyčajne znamená rezanie a vŕtanie do case.

Ak by si chcel silou mocou riešiť aj kazety, tak to môžeš vyriešiť ako ja - nákupom bazárového tapedecku a na ňom si nahrávať kazety priamo z PC pomocou playTZX či podobných utilít. Obyčajne stačí káblik 2xCINCH<>3,5mm JACK, ktorým prepojíš tapedeck a zvukovku a môžeš nahrávať. Hotové kazety už len použiješ v +2.

Redukciu na joysticky si môžeš vyrobiť aj sám, stačí na to kus viacžilového kábla (napr ethernet), samec Canon DE9, samica Canon DE9 a prepojenie pinov sa dá nájsť na Internete, ak nie, ja ho mám niekde zapísané, môžem pohľadať.

Aha, takže nejlepší pro mne bude hotová krabička za 1500 Kč i s kartou :).
Po tapedecku se zkusím poohlédnout...
A na výrobu čehokoliv opravdu nemám :D, koupím tedy na ebay.

PříspěvekNapsal: 19 zář 2013, 08:23 
Profík

BruXy píše:
Springy píše:
Obrázek

No vzhledem k tomu, že máš šedou +2 nejrychlejší bude vytáhnout kompozitní video z pinu 1 na 8pin DIN konektoru.

Protože RGB signály jsou v TTL úrovních, je nutné si zjistit, zda ten kabel je zapojen s těmi odporovými děliči (pokud ho budeš kupovat, viz 128_rgb.pdf). U starších televizí je nutný ten blanking signál na SCART:

Citace:
Pin 16 Blanking signal up RGB-selection voltage up

0–0.4 V → composite
1–3 V → RGB

Jinak se ta televize nepřepne na zobrazení RGB, dokonce i s nějakou novější LCD televizí jsem měl problém se bez blanking přepnout na RGB, teprve až jsem si vyvedl pin 16 a připojil k němu 1.5V baterii se přepla a pak už s tím nebyl problém, i po vypnutí televize. Já jsem si dokonce televizi zlikvidoval, když jsem nejdřív zapojil blanking a už nestačil přivést RGB signály (šlo o nějaký stařičký Roadstar model do karavanu), co tam odešlo jsem už pak nikdy nezjistil...

Jako externí magnetofon, by šlo připojit třeba tohle: http://www.alza.cz/kazetovy-prevodni-ad ... 3god7koAcg ,zkušenosti s tím nemám, je jen nutné zařídit aby ten kabel s jackem vyčuhoval ze spektra ven.

Ten kabel, co jsem zde ukazoval je z té stranky divide a měl by být přímo pro +2. Zkusím se jich tam zeptat, jestli ten blank signál zvládá. A kazetu mam v plánu vyzkoušet, Číňani ji prodávají za 48Kč i s poštovným, tak není co řešit :).

PříspěvekNapsal: 19 zář 2013, 09:23 
Kecálek

Has thanked: 0 time
Been thanked: 48 times
Kdybych měl +2, vybodnu se na redukci a pořídím si raději SJS1 joysticky (přesněji - když jsem ještě měl +2, sehnal jsem si v bazaru SJS1 joysticky).
Dělaly se šedivé (k +2) a černé (k +2A/+3), šedých se vyrobilo víc (většina "akčních packů" +2 byla distribuována s joystickem, méně často s "laserovou" pistolí).
http://viewitem.eim.ebay.cz/Sinclair-Spectrum--Original-Controller--Joystick-SJS1-mit-OVP-gebraucht/290938619858/item

(U nás se samozřejmě dají sehnat taky, i když se na ně musí počíhat a ne kdykoli si někdo vzpomene.
Kdo nemá problém se zasíláním pouze v Británii, má nabíádku pestřejší:
http://www.ebay.co.uk/itm/GENUINE-SINCLAIR-SJS-1-JOYSTICK-CONTROLLER-GREY-WORKING-/390652436301?pt=UK_Controllers_Attachments&hash=item5af4b31f4d
http://www.ebay.co.uk/itm/VINTAGE-SINCLAIR-JOYSTICK-BOXED-GOOD-CONDITION-COLLECTABLE-RARE-RETRO-LOT-17-/111135589972?pt=UK_VintageComputing_RL&hash=item19e0328654
Černá verze SJS1 je například zde:
http://www.ebay.co.uk/itm/Sinclair-ZX-Spectrum-2-Joystick-Games-Working-PAT-Tested-/271276436659?pt=UK_VintageComputing_RL&hash=item3f2955ecb3
A může si vybrat i méně kabeloidní redukci:
http://www.ebay.co.uk/itm/2-sinclair-zx-spectrum-2-3-joystick-adapters-convertors-converters-/271276396612?pt=UK_VintageComputing_RL&hash=item3f29555044)

PříspěvekNapsal: 19 zář 2013, 11:03 
Pan Štábní

Joystick SJS1 jsem měl a je vhodný tak maximálně do vitríny. Rozhodně se s ním nedá hrát. Osobně preferuji mikrospínačové joysticky Quickshot.

PříspěvekNapsal: 19 zář 2013, 11:54 
Pan Štábní

Has thanked: 237 times
Been thanked: 227 times
No ja nevim jak vy, ale me se na Speccy nejvic osvedcilo hrat na klavesnici, klasika OPQA-SPACE. Joystick jsem ke sve +2 ani nikdy nepripojoval, nebyl duvod.

PříspěvekNapsal: 19 zář 2013, 12:12 
Profík

Factor6 píše:
No ja nevim jak vy, ale me se na Speccy nejvic osvedcilo hrat na klavesnici, klasika OPQA-SPACE. Joystick jsem ke sve +2 ani nikdy nepripojoval, nebyl duvod.

Tohle zni rozmne a nejvic levne :)

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 47 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina