OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 16.04.2024, 13:22

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 12 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Prevod reálnych pások do TAP/TZX
PříspěvekNapsal: 15.11.2014, 10:57 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 05.09.2013, 14:08
Příspěvky: 1070
Bydliště: Smolenice
Has thanked: 131 times
Been thanked: 473 times
berk píše:
Máte někdo zkšenosti s převodam programů z pásky do tap souborů na PC a případně zpět? Který nástroj je nejlepší?

Mám totiž 2 kotouče plné her a aplikací a pohrávám si s myšlenou že je převedu do PC. Popravdě řečeno nevím zda ten (elktronkový) kotoučák ještě zapnu. A pokud ano tak jsem zvědav jaká bude kvalita záznamu po takové době :-)

Prispejem vlastnými skúsenosťami. Maketzx sa mi vôbec neosvedčilo, neporadí si takmer s ničím. Mal som s ním len problémy. Zafungoval mi tento trocha komplikovanejší postup:

V Audacity nahrám pásku do formátu 32000 Hz, 16-bit stereo, urobím split na dve mono stopy, vizuálne sa pozriem a popočúvam kúsok, ktorý kanal lepšie vyzerá a ten potom exportnem priamo z Audacity do VOC, mono, 8-bit unsigned. Merge do jednej mono stopy sa mi neosvedčilo. Vyšší samplerate bol tiež väčšinou na škodu.

V DOSBoxe potom cez Taper VOC súbor načítam a je to. Ukladám ako TZX, keďže nie všetko má ROMkové loadery.

Úspešnosť pri tejto metóde mám asi 85%. Niečo Taperom načítať proste nejde aj keď nahrávka vyzerá ok.

Kto má ZXS+2 a MB-02+, môže použiť tiež Busyho utilitu CCD. Sosnem pásku cez utilitu na CFku, vyseknem si MBD a potom pomocou MBD2TAP to skonvertím do TAPky.

_________________
To err is human, but to really foul things up requires a computer.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Prevod reálnych pások do TAP/TZX
PříspěvekNapsal: 15.11.2014, 11:16 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 12.05.2013, 19:23
Příspěvky: 1917
Bydliště: Vsetín
Has thanked: 519 times
Been thanked: 816 times
Já vytáhnu ZX Spectrum 128 +2, propojím audio výstup s notebookem a uložím 8-bit wav s frekvencí 44100 Hz programem GoldWave. Pak wav proženu maketzx. Pokud program nemá ochrany a maketzx hlásí chyby, tak do ZX Spectra nahraji kopírák a vypískám ho z něj. Pak je maketzx spolehlivé.

_________________
cs.speccy.cz, ondraspo186.8u.cz, zx-spectrum.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Prevod reálnych pások do TAP/TZX
PříspěvekNapsal: 15.11.2014, 11:32 
Offline
Radil
Uživatelský avatar

Registrován: 13.05.2013, 17:48
Příspěvky: 529
Bydliště: Košice
Has thanked: 429 times
Been thanked: 265 times
Postup, ktorý tu spomína Solaris104, popísal na svojich stránkach Pavel Plíva.
http://www.zx-spectrum.cz/index.php?cat1=4&cat2=2&article_id=ultrasoft2.txt

_________________
https://pmd85.borik.net - PMD 85 Emulátor, PMD 85, PMD 32-SD
https://pp01.borik.net - PP 01 Emulátor, PP 01, SD-ROM Modul


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Prevod reálnych pások do TAP/TZX
PříspěvekNapsal: 21.11.2014, 00:19 
Offline
Radil

Registrován: 27.09.2014, 23:56
Příspěvky: 446
Has thanked: 436 times
Been thanked: 230 times
Tak zatím se jako slibný a zároveň nejjednodušší postup jeví samplování v DOSu přímo v TAPERu přes zvukovku.
Když k tomu ještě přidám DOSový emulátor Z80, tak je z toho takové hezké pracoviště :-)

Speciální dík pro misticjoe za poskytnuté DOSové ovladače k SB VIBRA :-)

_________________
ZX Spectrum DELTA, D80, Melodik, XY4150, Aritma 0512
PGP: A6EA 1F93 EF6B D8D1 35AD B6D7 1E79 73E5 1B28 17F9


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Prevod reálnych pások do TAP/TZX
PříspěvekNapsal: 23.11.2014, 14:58 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 11.06.2013, 15:27
Příspěvky: 3051
Has thanked: 2200 times
Been thanked: 901 times
EDIT: poslední verze návodu je na http://wiki.oldcomp.cz/index.php?title= ... do_souboru

Jelikož právě nemám funkční DivIDE a mizivou zkušenost se samplováním, tak jsem zkusil a osvědčil se mi následující, místy lamovský postup:
Používám řádně zakoupený Spectaculator, k němuž přes mikrofonní vstup připojím pomocí klasické spectrácké (mono) šňůry stařičký monocorder, nejčastěji NORDMENDE 1260 (v případě českých pásek pak raději ELTA 1001). Nejdříve si nastavím emulovaný model Spectra - jen klasiku 48k nebo 128k (event. šedá +2). Dokud mne Solaris neupozornil (vřelé díky!!!), že mám nastavený Pentagon, tak mi leccos nefungovalo a padalo (TF Copy při ukládání i emulátor SPIN nebo celé Windows... ). :lol:

Do Spectaculatoru nahraji kopírák, nyní jsem (vůbec poprvé) namísto TF-Copy použil Pantagruel 3. S trojkou jsem spokojen kvůli volné paměti (tenhle kopírák si snad navíc úložný prostor komprimuje...) a tak dále pracuji s ní, můžete zkusit verzi 4 z WoSu.
V emulátoru zapnu Load From Audio Source.
Obrázek
Nyní pracuji v emulátoru se skutečným kazeťákem - jako zamlada. :dcool:

Do kopíráku nahraji z kazetové pásky program určený k převodu a pro jistotu si celek uložím jako snap paměti ve formátu Z80 a SZX. Soubor SNA ne, jelikož není pro 128čku standardem.
http://sam.speccy.cz/tapesconv/pantagruel_jeskyne_duchu.z80
http://sam.speccy.cz/tapesconv/pantagruel_jeskyne_duchu.szx
Pak Spectaculator opustím... Nějak mi právě nefunguje ukládání na virtuální pásku, marně jsem zkoušel uložit něco do TZX. :lamer:

Spustím emulátor SPIN 7. Snad poslední verzi najdete zde nebo na fórech, na WoSu oficiálně mají stále satanisticky značenou a podle mé zkušenosti více nestabilní verzi 0.666.
Do SPINu nahraji výše uložený snap a dále si otevřu nový soubor pro ukládání (Insert Tape For Saving), ideálně ve formátu WAV. Ujistětě se, že NEmáte zapnutý Real Tape Mode.
Obrázek
V emulátoru stisknu F9 pro start záznamu na virtuální pásku,
dole pod emulačním oknem naskočí správná ikonka stavu kazeťáku (uprostřed)
Obrázek
V Pantagruelovi stisknu SYMB+A, což označí všechny bloky pro ukládání, a pak konečně stisknu S.
Všechna data se uloží do požadovaného souboru WAV. Můžete zkusit ukládat i do TZX, ale ten bude veliký a syrový a nevím o inteligentní funkci emulátoru, která by uměla hrubý TZX zfoŕmátovat do bloků.

WAV pak snadno převedu do řádného TZX, pomocí komplexní utility MAKETZX, kterou jsem však vůbec nestudoval, protože si vystačím s jednoduchým příkazem: maketzx jeskyne.wav
Poté, co se přesvědčím, že TZX obsahuje pouze standardní bloky, převádím do TAP. Pak ale s nastaveným rychlonahráváním v emulátoru přicházím o úvodní obrazovku, kde zejména u starších programů mohou být instrukce k programu...

Na závěr: Výše uvedený postup s kopírákem používám, neboť mi spolehlivě dává visuální kontrolu nad stavem nahrávání dat z kazety. Cenou za to je delší čas, protože nevím, jak lze většinu práce okolo pásek, reálných i virtuálních, urychlit.

_________________
// na co myslím, když sedím u oldkompů: od šestnácti... .:. corona papers


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Prevod reálnych pások do TAP/TZX
PříspěvekNapsal: 23.11.2014, 18:33 
Offline
Site Admin
Uživatelský avatar

Registrován: 05.04.2013, 15:29
Příspěvky: 2394
Bydliště: Starý Vestec
Has thanked: 426 times
Been thanked: 446 times
Já to dělám ještě jinak. Mastercopy pro D80, nahraju co potřebuju na čistě naformátovanou disketu (formátovanou pomocí MFC nebo Tools 128, jinak ji PC nebude chtít číst). Pak samdisk, vytvořím image *.D80 . No a pak už jen d802tap utilita.
Úplně ideální by byla utilitka do ESXDOSu.

_________________
Amiga Sinclair Didaktik Sam_Coupé Enterprise SAM440ep μA1 MacBook_Air Mac_Mini_MOS CPC Atari MSX Acorn C64 RetroPC

http://party.oldcomp.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Prevod reálnych pások do TAP/TZX
PříspěvekNapsal: 23.11.2014, 18:49 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 11.06.2013, 15:27
Příspěvky: 3051
Has thanked: 2200 times
Been thanked: 901 times
SCjoe píše:
Cenou za to je delší čas, protože nevím, jak lze většinu práce okolo pásek, reálných i virtuálních, urychlit.[/i]


Už mám - k mé radosti - první místo, kde jsem kecal:
Před ukládáním do WAVu ve SPINu stiskněte F1 pro Full Speed ,
což Vám cca 70KB uloží za 25 vteřin. S tímto zrychlením práce už nebudete mít mindrák, že jste nerozeběhli TAPER.

A jako nejlepší kopírák se ukazuje Busyho - BS Copy 128 - se 126208 bajty volné paměti.

_________________
// na co myslím, když sedím u oldkompů: od šestnácti... .:. corona papers


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Prevod reálnych pások do TAP/TZX
PříspěvekNapsal: 24.11.2014, 08:35 
Offline
Óm Nejvyšší

Registrován: 22.05.2013, 21:14
Příspěvky: 3659
Bydliště: Bratislava
Has thanked: 373 times
Been thanked: 795 times
SCjoe píše:
Do Spectaculatoru nahraji kopírák, nyní jsem (vůbec poprvé) namísto TF-Copy použil Pantagruel 3.[i] S trojkou jsem spokojen kvůli volné paměti (tenhle kopírák si snad navíc úložný prostor komprimuje...)
Skus pouzit moj BS copy 128# - ten tiez komprimuje, obvykle este ucinnejsie nez TF copy. A ma specialnu funkciu - umoznuje digitalne nastavit citlivost snimania signalu (vid manual, ovladacie klavesy: K - nastavenie vstupnej citlivosti) co moze byt uzitocne pri nejakych nahravkach ktore standartne nejdu nahrat.

SCjoe píše:
A jako nejlepší kopírák se ukazuje Busyho - BS Copy 128 - se 126208 bajty volné paměti.
Tohto kopiraku je viac verzii, vzdy sa lisia znakom za cislom 128. 128- a 128* nemaju komprimaciu, ale napr. novsi a modernejsi 128= uz komprimaciu ma. Najnovsi a posledny je 128#.

Vsetky moje kopiraky aj s manualmi su tu:
http://busy.speccy.cz/tvorba/zxcopys.htm

SCjoe píše:
nyní jsem (vůbec poprvé) namísto TF-Copy použil Pantagruel 3.[i] S trojkou jsem spokojen kvůli volné paměti (tenhle kopírák si snad navíc úložný prostor komprimuje...) a tak dále pracuji s ní,
Seria kopirakov Gargantua, Pantagruel, Goliath a David je velmi zaujimava, nazval by som to doslova az revolucna, ale ich komprimacia je taka ... no povezme ze roztomila :P
Nahraj do Pantagruela blok v ktorom kazdy druhy bajt bude mat hodnotu 127 (napr. 127,0,127,0,127,0....) a sleduj ako bude ubudat volne miesto :poke: :shock:

Starej_Mraf píše:
Mastercopy pro D80, nahraju co potřebuju na čistě naformátovanou disketu (formátovanou pomocí MFC nebo Tools 128, jinak ji PC nebude chtít číst). Pak samdisk, vytvořím image *.D80 . No a pak už jen d802tap utilita. Úplně ideální by byla utilitka do ESXDOSu.
Alebo mozes pouzit MB02 a BSDOS, v nom utilitku "ccd" (copy casette=>disk) a nasledne disk (MBD image) hodit do TAPu utilitou MB2TAP alebo priamo v TotalCmd (v jednom paneli otvoreny MBD, v druhom paneli otvoreny TAP, a uplne normalne medzi nimi kopirujes).


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Prevod reálnych pások do TAP/TZX
PříspěvekNapsal: 24.11.2014, 12:29 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 11.06.2013, 15:27
Příspěvky: 3051
Has thanked: 2200 times
Been thanked: 901 times
misticjoe píše:
...hodit to na http://wiki.oldcomp.cz :-)

Jo, jsem to psal zrovna jako muster pro wiki (budou mozne i psychedelicke barvicky a smajliky?).
Nekterym autorum emulatoru pisu dotazy...

Stejne tak mam pro wiki rozdelanou komparacni tabulku kopiraku,
treba to s pomoci Busyho zvladnu (skoncil jsem s TF Copy, v r. 1990).

Kolik emulatoru pracuje s realnou paskou?
- SPIN
- Spectaculator
- SpecEmu (od spoluautora SPINu)
- NEToidni Spectrum +4 (udajne, nepodarilo se mi zprovoznit)

_________________
// na co myslím, když sedím u oldkompů: od šestnácti... .:. corona papers


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Prevod reálnych pások do TAP/TZX
PříspěvekNapsal: 24.11.2014, 22:34 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 11.06.2013, 15:27
Příspěvky: 3051
Has thanked: 2200 times
Been thanked: 901 times
Menší zádrhel, prosím o radu, co s tím.

Cvokárna se do Spectaculatoru nahraje normálně: http://sam.speccy.cz/tapesconv/bsc128_cvokarna.szx

Obrázek

MAKETZX ji ale převede špatně:

Obrázek

_________________
// na co myslím, když sedím u oldkompů: od šestnácti... .:. corona papers


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Prevod reálnych pások do TAP/TZX
PříspěvekNapsal: 24.11.2014, 22:54 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 12.05.2013, 19:23
Příspěvky: 1917
Bydliště: Vsetín
Has thanked: 519 times
Been thanked: 816 times
Zkus dát parametr maketzx -ln
Ale proč převádíš něco, co dávno máme?
http://cs.speccy.cz/Hry/hry.html

_________________
cs.speccy.cz, ondraspo186.8u.cz, zx-spectrum.cz


Naposledy upravil Solaris104 dne 24.11.2014, 22:57, celkově upraveno 2

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Prevod reálnych pások do TAP/TZX
PříspěvekNapsal: 02.12.2014, 10:00 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 11.06.2013, 15:27
Příspěvky: 3051
Has thanked: 2200 times
Been thanked: 901 times
Dotaz:
Kdyz ladeni vysky ani hlasitost v kazetaku nestaci a zavadeci ton se nechyta,
poridim nahravku do WAVu.
Jakou funkci v editoru (Audacity?) muzu prosim zaznam "vylepsit", resp. zcitelnit?

Zkusenosti:
WAVu se pokud mozno uplne vyhybam, z kopiraku ve SPINu ukladam do CSW.
MAKETZX si vzdy rozumi s CSW, vzdyt je od jednech autoru.
Kdo pouziva prikazovou radku, po MAKETZX obcas vyuzije TZX2TAP.
Prevedene tapky lze snadno spojovat (ve Win): COPY /b soubor1.tap + soubor2.tap vysledek.tap

Dotaz 2:
Funguje Vam ve Win7 utilita TZX2PZX od Raxofta (autor formatu PZX a emulu ZXDS)?

_________________
// na co myslím, když sedím u oldkompů: od šestnácti... .:. corona papers


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 12 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz