OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů

Reklama!

Právě je 18 lis 2018, 13:00

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 34 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: DIDAKTIKový BASIC
PříspěvekNapsal: 03 bře 2015, 16:47 
Pan Štábní

Has thanked: 20 times
Been thanked: 124 times
SC1 píše:
No tak abych se přiznal, tak zkratky se mi líbí snad ještě míň než tokeny. ? (PRINT) jsem třeba ještě zkousnul v pohodě jako normální věc, ale věci jako GR. (GRAPHICS) na Atari mi už připadaly "nesmírně cizí a falešné" :-).

A co este skratky v C64 basicu.

SC1 píše:
Zadával se za příkaz PRINT kombinací kláves Clear+něco a měl sloužit jako ekvivalent spektráckého příkazu CLS. Ale bůhví proč většinou smazal obrazovku (a rozepsanou řádku) bezprostředně po stisknutí té kombinace kláves. Dodnes jsem nepochopil, jak to mělo fungovat :-). Prostě jsem to jako dítě taky neměl lehké :lol: .

Nemal sa zadavat do apostrofou? Tak to mal basic v C64.

http://zz-indigo.mavipet.sk/

PříspěvekNapsal: 03 bře 2015, 18:41 
Pan Štábní

Has thanked: 990 times
Been thanked: 271 times
Pro spectracky BetaBASIC se zminuji zkratky na str. 62 ceskeho manualu (http://sam.speccy.cz/csdocs.html)
Jen jsem onehda neprisel na to, v ktere verzi funguji nebo jak je rozchodit.

PříspěvekNapsal: 03 bře 2015, 19:56 
Stydlín

Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Tak hlásím, že desetiletý synátor po dvou dnech učení dnes už bez potíží naprogramoval kalkulačku, kde si po zadání dvou čísel pomocí INKEYSu zvolí, zda chce sčítat, odčítat, dělit, nebo násobit a počítá mu to ;-)

Ale na základě jeho další touhy po poznání vyvstalo pár DALŠÍCH OTÁZEK PRO VÁS:
1) Jak se při ukládání programu na kazetu dělalo, aby se po nahrátí z kazety program rovnou spustil?
2) Za IF a THEN se dá napsat více podmíněných příkazů i na více řádků, nebo musí být vše za IFem jen odděleno dvojtečkami?
3) Jak se dělalo u PRINTu, aby se další zobrazovaný text psal ještě na tentýž řádek a ne na další?
4) Zrovnatak si pamatuju, že se dalo nějakým "lomítkem" zalamovat řádek přímo v textu pro vypsání za PRINTem
5) Jak se v INKEYSu testuje klávesa ENTER?

Tak zas máte o čem přemýšlet ;-)

Jinak na to, co se tu psalo (ohledně těch celých příkazů na klávesách), pro učení to považuju za dobrou věc - jednak se vyvarujeme překlepům při psaní příkazů, a pak taky při editaci delších řádků netrvá procházení tak dlouho ;-)

PříspěvekNapsal: 03 bře 2015, 20:35 
Site Admin

Has thanked: 293 times
Been thanked: 275 times
1) SAVE "xxx" LINE X
2) resival jsem to pomoci goto nebo gosub
3) ;
4) to nevim
5) chr$ (13) tuším

http://party.oldcomp.cz/

PříspěvekNapsal: 03 bře 2015, 20:48 
Site Admin

Has thanked: 947 times
Been thanked: 886 times
Možná by se slušelo k bodu 1 napsat, že v "LINE X" to "X" znamená číslo řádku, od kterého se má po nahrání program spustit.
2) Napíšeš třeba
15 IF kalkulacka=45 THEN GOSUB 120
20 PRINT "VYPSAL JSEM TEXT"
120 PRINT "Právě si vyhrál lízátko!"
121 PRINT "Výsledek na kalkulačce je: "; : PRINT kalkulacka : PRINT "GRATULUJI!"
122 RETURN

PříspěvekNapsal: 03 bře 2015, 22:26 
Radil

Has thanked: 364 times
Been thanked: 197 times
Citace:
Po letech jsem opět nakopl Didouše a chtěl bych naučit syna trošku programovat.

Didiuš je určitě super a užili jsme si s ním spousty skvělé zábavy. Nicméně si nejsem jistý jestli je dobrý nápad učit syna programovat právě na něm.

Syn potřebuje vidět že dělá něco smysluplného a Didaktik už je dnešním počítačům trochu vzdálený (klávesnice, televize jako monitor, absence filesystému atp)
Zkrátka je to jako by váš otec přišel a chtěl vás učit programovat na děrných štítcích. Pro něj to mělo určitě svoje kouzlo, ale vás to moc motivovat nebude.

Já bych spíš pořídil třeba Raspberry, připojil bych LEDky na gpio. Je na něm krásně vidět z čeho se počítač skládá, může programovat na moderním prostředí hardware, grafiku, různé algoritmy..

PGP: A6EA 1F93 EF6B D8D1 35AD B6D7 1E79 73E5 1B28 17F9

PříspěvekNapsal: 03 bře 2015, 23:14 
Pan Generální

Has thanked: 220 times
Been thanked: 373 times
4) PRINT "Hello" ' "world!" ... slovo world sa vypise na dalsi riadok
5) IF CODE INKEY$=13 THEN .... alebo IF INKEY$=CHR$ 13 THEN ...

PříspěvekNapsal: 03 bře 2015, 23:16 
Pan Generální

Has thanked: 220 times
Been thanked: 373 times
Rosta_Kolmix píše:
Tak hlásím, že desetiletý synátor po dvou dnech učení dnes už bez potíží naprogramoval kalkulačku, kde si po zadání dvou čísel pomocí INKEYSu zvolí, zda chce sčítat, odčítat, dělit, nebo násobit a počítá mu to ;-)
Gratulujem :) Btw. aj tato kalkulacka je naprogramovana v basicu (a nasledne kvoli rychlosti skompilovana HiSoftom): http://busy.speccy.cz/tvorba/kalk.htm

PříspěvekNapsal: 04 bře 2015, 02:00 
Pan Štábní

Has thanked: 65 times
Rosta_Kolmix píše:

Šikovný kluk, mohl bys mu ještě ukázat nejjednodušší spectráckou kalkulačku, která umí počítat i velmi složité výrazy s funkcemi a závorkami, dokonce včetně proměnných zadaných předem (ale s nimi se musí spustit pomocí GOTO 10, protože RUN je vymaže):
Kód:
10 INPUT t$
20 PRINT VAL t$

Jenom doufám že to pro něj nebude demotivující :lol:

Další krásná věc je zadávání barviček přímo do řetězce, po přechodu na PC jsem to těžce postrádal a vlastně postrádám dodnes. A až si s tím budete hrát, nezapoměň na to že existují i barvy 8 (transparentní) a 9 (kontrastní)!

BASIC zadrátovaný v klávesnici je sice zpočátku trochu nepříjemný, ale když si člověk zapamatuje často používané příkazy, hodně to zrychlí zadávání. Zvlášť na tak mizerných/levných klávesnicích jaké Sinclairy měly. Navíc to vývojářům ušetřilo hromadu práce a kódu které by spotřeboval parser, naopak díky tomu mohli nabídnout kontrolu syntaxe přímo v editačním řádku! Nebyli ani zdaleka první kdo něco podobného použil, třeba minipočítač Wang 2200 měl na vybranou ze dvou klávesnic, textovou pro psaní textů, a basicovou pro psaní programů. No a nebyli ani poslední, třeba i Philipsu VG5000 podobnou pomůcku dostal i M$ BASIC, i když tam se příkazy daly psát i po písmenkách: http://dcvg5k.free.fr/picture/vg5000.jpg (To PRT vpravo nahoře znamená PRINT.)

PříspěvekNapsal: 04 bře 2015, 09:47 
Radil

Has thanked: 31 times
Been thanked: 26 times
zz_indigo píše:

O těch jsem neměl dodnes tušení. Ty teda taky stojí za to...

zz_indigo píše:
Nemal sa zadavat do apostrofou? Tak to mal basic v C64.

Na C64 i na Atari se symbol "smazání obrazovky" zadával do uvozovek jako řidicí znak. Na C64 to bylo tuším inverzní srdce a fungovalo to celkem spolehlivě. Jakmile se napsalo PRINT", tak počítač následující speciální znaky bral jako řídicí a nevykonával je, pouze zapsal to toho PRINTu.
Na Atari to byla inverzní šipka a z pěti pokusů o zapsání tohoto znaku za PRINT" to počítač 4x pouze tupě vykonal (čímž okamžitě smazal obrazovku i rozepsaný řádek) a napopáté teprve zapsal. Někdy bylo pokusů i víc. To jsem měl chuť vraždit.

PříspěvekNapsal: 04 bře 2015, 10:21 
Pan Štábní

berk píše:
Citace:
Po letech jsem opět nakopl Didouše a chtěl bych naučit syna trošku programovat.

Didiuš je určitě super a užili jsme si s ním spousty skvělé zábavy. Nicméně si nejsem jistý jestli je dobrý nápad učit syna programovat právě na něm.

Syn potřebuje vidět že dělá něco smysluplného a Didaktik už je dnešním počítačům trochu vzdálený (klávesnice, televize jako monitor, absence filesystému atp)
Zkrátka je to jako by váš otec přišel a chtěl vás učit programovat na děrných štítcích. Pro něj to mělo určitě svoje kouzlo, ale vás to moc motivovat nebude.

Já bych spíš pořídil třeba Raspberry, připojil bych LEDky na gpio. Je na něm krásně vidět z čeho se počítač skládá, může programovat na moderním prostředí hardware, grafiku, různé algoritmy..

No vyhoda 8bitou je to ze zapnes, napises a vydis vysledok. Iked aj na raspi existuje par projektou ktore ho vedia prepnut do stavu blbeho 8-bitu

PříspěvekNapsal: 04 bře 2015, 12:14 
Radil

Has thanked: 31 times
Been thanked: 26 times
berk píše:

Na Raspberry podle mě nikdo nemůže vidět, z čeho se počítač skládá, leda by si udělal rtg křemíku. Z čeho se počítač skládá je dobře vidět třeba na standardním zapojení i8080. Ale to je asi stejně až pro ty starší...

PříspěvekNapsal: 04 bře 2015, 14:04 
Site Admin

Has thanked: 293 times
Řešíte blbiny. Téměř cokoliv je pro výuku dobrý. Prostě, aby dítě pochopilo, že počítač není jen dnešní klasický GUI s ikonkama a přístupem na net. A na to stačí téměř cokoliv, ale chce to někoho, kdo to umí vysvětlit. Ukázkově špatný přístup je zde http://www.feministky.com/jaky-poita-si-vybrat :D

http://party.oldcomp.cz/

PříspěvekNapsal: 04 bře 2015, 14:24 
Pan Štábní

Ja by som zacal i tak z karlom/logo-m. a na ten staci aj web prehliadac (skoda ze je tam diakritika)

PříspěvekNapsal: 04 bře 2015, 17:40 
Pan Štábní

Has thanked: 65 times
zz_indigo píše:
Ja by som zacal i tak z karlom/logo-m. a na ten staci aj web prehliadac (skoda ze je tam diakritika)

Tenhle Karel je perfektní, občas ho používám a často doporučuji. Máš tam odkaz na stažení kompletního interpretu v archivu, a jestli ti vadí nabodeníčka, můžeš se v tom trochu pohrabat a odstranit je. Já jsem ty hlavní věci překládal do angličtiny na ukázku člověku z Anglie, a zvládl jsem to i s nulovou znalostí JavaScriptu za pár dní ;-)

Starej_Mraf: Jo feministky.com, to je geniální záležitost. Chtěl bych znát chlápka co to stvořil, a zeptat se ho co mu ty slepice provedly, že se jim takhle mstí :-D

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 34 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina