OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 28.03.2024, 15:23

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 14 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Proface / Keyface
PříspěvekNapsal: 23.03.2021, 18:21 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 05.09.2013, 14:08
Příspěvky: 1067
Bydliště: Smolenice
Has thanked: 130 times
Been thanked: 473 times
Zrevitalizoval som Proface. Behalo mi to na prvý šup.

Pozrite si Osadené dosky.

Z ostali mi voľné neosadené dosky - 2ks externá verzia, 3ks interná verzia.

Ak máte o tieto dosky niekto záujem, ohláste sa mi cez SZ.

Gerbery tentokrát neuvoľním, pretože stále existujú indivíduá, ktoré zoberú voľne dostupný projekt a založia si na ňom biznis. Obyčajne bez súhlasu autora. PIC, schémy a manuál mám u seba na stránke.

Ak sa vás nájde viac, čo by mali o niektorú z dosiek záujem, ohláste sa sem (nick, počet, verzia). Dám vyrobiť novú várku a rozpošlem za cenu nákladov.

_________________
To err is human, but to really foul things up requires a computer.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Proface / Keyface
PříspěvekNapsal: 24.03.2021, 00:57 
Offline
Pan Štábní

Registrován: 29.06.2013, 16:52
Příspěvky: 1611
Has thanked: 31 times
Been thanked: 357 times
Takovej malej vylepsovak. Mezi data vedouci z keyface na zx sbernici vlozit diody tak, aby prosla do zx jen log.0. Pak je takovy interface pouzitelny paralelne s interni klavesnici zx spectra. Ted je to tak, ze po pripojeji je original klavesnice zablokovana/deaktivovana/pretlacena a funguje jen externi ps/2 keyboard. Jo jinak existuje i starsi firmware pro pic16c56, ktery mel byt udajne odladeny lepe, vice stabilni. Novy firmware pic16f84 podle slov autora nejspis nebyl uplne 100% stabilni a obcas se proste stava, ze interface prestane reagovat nebo se zmeni gunkcnost klaves. K odblokovani je treba manualne resetovat klavesnici i matice klaves pomoci ctrl+alt+esc.

_________________
http://velesoft.speccy.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Proface / Keyface
PříspěvekNapsal: 24.03.2021, 09:10 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 05.09.2013, 14:08
Příspěvky: 1067
Bydliště: Smolenice
Has thanked: 130 times
Been thanked: 473 times
Yep, je aj verzia firmware pre PIC16C56. Mne sa nejak omylom vlúdila do zipu len moja pracovná verzia pre PIC16F84. Takže som to opravil a v archíve na mojej stránke už sú obidve verzie. Pridal som aj BOMy - internal / external

_________________
To err is human, but to really foul things up requires a computer.


Naposledy upravil z00m dne 24.03.2021, 10:16, celkově upraveno 2

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Proface / Keyface
PříspěvekNapsal: 04.04.2021, 11:52 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 05.09.2013, 14:08
Příspěvky: 1067
Bydliště: Smolenice
Has thanked: 130 times
Been thanked: 473 times
Pozor! Kto si budete na externej verzii osádzať USB konektor, nedávajte si tam Molex 18361, lebo je zrkadlovo otočený a teda aj piny majú opačné poradie. Budete mať nielen prehodené CLK a DATA, ale aj GND a VCC.

Vhodný je napr. Connfly DS1095-01-WNR0.

_________________
To err is human, but to really foul things up requires a computer.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Proface / Keyface
PříspěvekNapsal: 05.04.2021, 19:04 
Offline
Pan Generální

Registrován: 19.07.2013, 15:54
Příspěvky: 2723
Has thanked: 144 times
Been thanked: 422 times
z00me jak jsi udelal na https://z00m.speccy.cz/images/Keyface_external.png ze treba IC5D nema "pripojeny" zadny privod? Vidim tam malou mezeru. Vidim to na hodne mistech obrazku.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Proface / Keyface
PříspěvekNapsal: 05.04.2021, 19:17 
Offline
Pan Generální

Registrován: 07.05.2014, 01:21
Příspěvky: 2570
Bydliště: Praha
Has thanked: 502 times
Been thanked: 605 times
Tipuju, že to zmrší ten export do PNG. Kdyby to bylo nepropojené, je kolem toho kolečko, nebo co to tam dělá za značku...

_________________
ZX80, ZX81, ZX Spectrum, ZX Spectrum +2, Didaktik M, PMD 85-1,2A,3, Olivetti Prodest PC 128, Acorn BBC Micro, PC-XT, Amiga 500


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Proface / Keyface
PříspěvekNapsal: 05.04.2021, 20:32 
Offline
Pan Generální

Registrován: 19.07.2013, 15:54
Příspěvky: 2723
Has thanked: 144 times
Been thanked: 422 times
Tak je to problem Kicadu. Export do obrazku neudela spravne obrazek a jsou tam ty "mezery". Co jsem vyzkousel je podle navodu https://electronics.stackexchange.com/q ... ema-to-png export do SVG. To pak i Edge umi perfektne zobrazit i na jinem pocitaci.
Ale export co doporucuji dela hrozne spatne vysledky. Dobry vysledek jsem dostal https://convertio.co/svg-png/ ale misto bileho podkladu je cerny. To jsem zatim neresil.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Proface / Keyface
PříspěvekNapsal: 05.04.2021, 21:17 
Offline
Pan Generální

Registrován: 19.07.2013, 15:54
Příspěvky: 2723
Has thanked: 144 times
Been thanked: 422 times
Tak solidni vysledek jsem dostal, kdyz jsem to jeste v Kicadu pomoci Plot exportoval A4, cernobile, 6.000milu do SVG. To se pak dalo uspesne zkonverovat pres https://convertio.co/svg-jpg/ do jpg. Pak jsem to zkusil i barevne a to take funguje. Zajimave ze PNG konverze dela cerne pozadi ale JPG dela bile a vse je jak ocekavam.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Proface / Keyface
PříspěvekNapsal: 05.04.2021, 22:38 
Offline
Pan Generální

Registrován: 19.07.2013, 15:54
Příspěvky: 2723
Has thanked: 144 times
Been thanked: 422 times
Billy48 píše:
@suksoft
mozno za to cierne pozadie moze prevod bielej do transparentnej pri prevode do png. Aku mas nastavenu farbu pozadia v prehliadaci obrazkov? skus ju zmenit napr. na sedu a uvidis ci je to stale cierne.


Mel jsi pravdu. Obrazek ma pruhledne pozadi a pak zalezi na programu co to zobrazuje. Jeden jsem mel s cernou a druhy s bilou jak jsem pak zjistil dodatecne. Takze strasne zalezi jak je nastavene zobrazovani.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Proface / Keyface
PříspěvekNapsal: 06.04.2021, 18:13 
Offline
Pan Generální

Registrován: 19.07.2013, 15:54
Příspěvky: 2723
Has thanked: 144 times
Been thanked: 422 times
z00m píše:
Chlapi, toto si rozoberajte v teme o Kicade, toto je vlakno k ProFace.

Ale chyba je ve spatne generovanem schematu, proto to sem patri. Lepsi odpoved od tebe by byla, ze az jednou budes mit cast, tak se na to podivas a udelas nove schemata kde nebude tato chyba.

Jinak co se tyce externi verze, tak se chci optat jak to presne funguje? Nemuzu se zbavit dojmu, ze kdyz nekdo omylem stiskne na vlastnim pocitaci klavesu, tak 74ls373 a ULA jdou do zkratu. Takze ty diody o kterych pise Velesoft jsou nutnost, jinak si clovek koleduje o zniceni pocitace.

Taky se chci optat proc se neda R21 a R22 sloucit do jednoho odporu?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Proface / Keyface
PříspěvekNapsal: 06.04.2021, 20:02 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 05.09.2013, 14:08
Příspěvky: 1067
Bydliště: Smolenice
Has thanked: 130 times
Been thanked: 473 times
Sorry ale to, že KiCad zle generuje PNG sem naozaj nepatrí a to si rozoberaj v inom vlákne. Ja nemám čas sa tým zaoberať a každému je jasné, že to zapojené je. Keď sa ti nepáči ako to je spravené, vždy máš možnosť to spraviť po svojom.

Je úplne jasné, že interné Keyface neráta s tým, že máš pripojenú internú klávesnicu, keďže sa pripája NAMIESTO membrány. Ak to plánuje niekto používať paralelne je to čisto jeho voľba a mal by si KB0-KB4 oddeliť pomocou odporov. Externá verzia ničomu nevadí, lebo dátovku má ULA už oddelenú a 373 ju len "pretlačí". Ak máš pocit, že MDV nevedel čo robí keď to navrhoval, tak ti s tým nepomôžem. Niekto, kto si postavil vlastné super Spectrum a ako prvý priniesol HD zápis na diskety pri ZXS, asi vedel čo robí.

Zapojenia som prevzal tak ako sú, a bol zámer zachovať ich dobový charakter. Na pôvodnej doske internej verzie od Kompakt Servisu sú R21 a R22 skutočne zapojené paralelne. Okrem toho, že som na dosku doplnil kryštál, aby sa nemusel barbarsky strkať do pätice k PICu, nemienim dosky ani zapojenie už nijako upravovať, pretože by sa vytratil ich dobový charakter.

_________________
To err is human, but to really foul things up requires a computer.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Proface / Keyface
PříspěvekNapsal: 08.04.2021, 09:33 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 05.09.2013, 14:08
Příspěvky: 1067
Bydliště: Smolenice
Has thanked: 130 times
Been thanked: 473 times
Vzhľadom na to, že zdroják pre 16F84 vraj nie je úplne odladený, otestoval som aj zdroják pre PIC16C56 a je funkčný. Kto si ho budete osádzať, hľadajte PIC16C56A-20/P (alebo 10/P, alebo 04/P). Dávajte si pozor na PIC16C56 bez A na konci, lebo tie majú z výroby prednastavené Config Bits a nedajú sa zmeniť. Musíte nájsť taký, ktorý je nastavený na WDT ON a HS OSC (Config word je 0x0FFE), čo nemusí byť ľahká úloha. A zároveň treba mať na pamäti, že 16C56 sú naprogramovateľné len raz, takže ak niečo pri programovaní zmrvíte, môžete taký čip zahodiť.

_________________
To err is human, but to really foul things up requires a computer.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Proface / Keyface
PříspěvekNapsal: 09.04.2021, 13:52 
Offline
Pan Štábní

Registrován: 29.06.2013, 16:52
Příspěvky: 1611
Has thanked: 31 times
Been thanked: 357 times
Pred lety jsem upravil obsah PICu 16F84 aby mel rozdilne rozlozeni a funkci klaves. Bylo to tusim podle vzoru ruskych zx klonu, kde jsou opravdu funkce jako pageup/down atd... A kurzory byly tusim prepinatelne na QAOP... Mohu pohledat.

_________________
http://velesoft.speccy.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Proface / Keyface
PříspěvekNapsal: 27.04.2021, 00:30 
Offline
Pan Generální

Registrován: 07.05.2014, 01:21
Příspěvky: 2570
Bydliště: Praha
Has thanked: 502 times
Been thanked: 605 times
Jenom hlásím, že postaveno. Chodilo to na první zapnutí. Tak ještě jednou dík za oživení projektu :thumbup:
Příloha:
keyface.jpg
keyface.jpg [ 208.92 KiB | Zobrazeno 4328 krát ]

(Kdyby někdo chtěl špatně naprogramovaného PICe, tak mám :twisted: Trochu jsem se v té úžasné přehledné aplikaci k G540 uklepnul, na druhý pokus se naštěstí zadařilo...)

_________________
ZX80, ZX81, ZX Spectrum, ZX Spectrum +2, Didaktik M, PMD 85-1,2A,3, Olivetti Prodest PC 128, Acorn BBC Micro, PC-XT, Amiga 500


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 14 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 18 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz