OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 18.04.2024, 05:47

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 8 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: ZX 128 +2 kazeťák
PříspěvekNapsal: 15.03.2021, 11:32 
Offline
Radil
Uživatelský avatar

Registrován: 15.05.2014, 15:24
Příspěvky: 460
Bydliště: Karlovy Vary
Has thanked: 1 time
Been thanked: 258 times
Udělal jsem si radost a zakoupil až v daleké Anglii nádherně zachovalé ZX Spectrum +2, které je právě na cestě. Je to sice španělská verze, ale to vůbec nevadí, těch pár slovíček na klávesnici se člověk naučí a ROM hodlám vyměnit za ENG verzi. Elektronika by dle popisu prodejce i fotek měla být perfektní, původní, bez dalších zásahů, takže plánuji jen recap novými a kvalitními elyty s nízkým ESR.

Jediné, co prý zlobí, je kazeťák. Prodejce píše, že bude stačit jen vyměnit řemínky, já bych dle stavu možná vyměnil i gumovou kladku pohánějící pásek. Nikdy jsem ale ještě speccy-kazeťák nedělal, a tak mám dotaz, zda se tam neskrývá nějaká zrada, na co si dát pozor? A co ještě případně vyčistit, namazat, zkontrolovat atd.?

Rád bych tenhle krásný kousek uvedl do takřka původního stavu, tedy až na tu poangličtěnou ROMku a nové elyty ;)

Díky moc za případné typy a hezký den.


Přílohy:
zx+2.jpg
zx+2.jpg [ 273.1 KiB | Zobrazeno 4136 krát ]
zx+2menu.png
zx+2menu.png [ 409.65 KiB | Zobrazeno 4136 krát ]

_________________

CSS Electronics

ZX Nucleon 512KB: hlavní počítač
ZX Spectrum, Didaktik Gama 80KB/192KB: další počítače
Beta Disk 128X, mini: hlavní úložiště
Delta Disk: bývalé úložiště
DivMMC EnJOY! PRO MINI *lite*: nepoužívané úložiště
Multiface 128C (Debugged): Nabourávač her
Externí ROM 64KB a 128KB: Externí test. ROMky
Advanced Parallel Interface ADPI8255A: Top paralelní IFC
Kempston Interface: IFC pro joystick
Multishots Interface: IFC pro 2 joysticky
Orpheus Interface: Top AY+joystick IFC

http://css-electronics.8u.cz/
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ZX 128 +2 kazeťák
PříspěvekNapsal: 15.03.2021, 14:32 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 18.05.2013, 14:56
Příspěvky: 2340
Has thanked: 303 times
Been thanked: 640 times
Nevím o tom, že by na kazeťáku bylo něco extra poruchové, kromě těch řemínků. U jednoho jsem opravoval ložiska motoru, ale čert ví, jestli s tím předchozí majitel někde neklepnul. Kladku jsem zatím nikde neměnil, i když občas nevypadá hezky a zdá se tvrdší, tak to nepůsobilo potíže, tedy zatím neřeším.

Namazat všechno, co se o sebe tře a naopak odmastit vše ostatní :) Na té mechanice to je vidět, kde jsou třecí plochy.

Vyplatí se předělat napájení tak, aby se kazeťák, resp. jeho zesilovač zapínal s motorem, jinak je zapnutý pořád a šumí do audio výstupu.

Vyplatí se preventivně posílit kouskem plastu tlačítka. Je to práce pro plastikového modeláře, ale díky tomu jsem zachránil pár čudlíků před ulomením (a pár ulomených vrátil zpět do života). Např. v Eltě, kde to je podobné kazeťáku +2, mám podepřené play, stop a record. První dvě proto, že jdou nejvíc ztuha, record proto, že u kazety s vylomeným zoubkem se občas uživatel splete a silou zmáčkne proti zarážce.

Přikládám fotku té ELTY, fotku z +2 nemám (nebo není k nalezení), ale princip je stejný.

Co se samotného počítače týče, tak ty úpravy jsou určitě někde sepsané. Určitě udělat ACB stereo (dá se to udělat šetrně a stereo jack usadit na pozici původního, použil jsem pájecí očko jako miniaturní panel do kterého se dá našroubovat jack z GME s nožičkama nahoru), určitě bude potřeba opravit otočený tranzistor na video výstupu, možná odpojit kondenzátor, co přimíchává audio do kompozitu...


Přílohy:
Poznámka: podepřená tlačítka v magnetofonu ELTA
DSC05760 zmenseno.JPG
DSC05760 zmenseno.JPG [ 310.46 KiB | Zobrazeno 4092 krát ]

_________________
https://cygnus.speccy.cz ZX Spectrum 128k, Betadisk, DivIDE, ESXDOS
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ZX 128 +2 kazeťák
PříspěvekNapsal: 15.03.2021, 15:11 
Offline
Radil
Uživatelský avatar

Registrován: 15.05.2014, 15:24
Příspěvky: 460
Bydliště: Karlovy Vary
Has thanked: 1 time
Been thanked: 258 times
zxcygnus: Ahoj a dík moc za tipy. Až mi počítač dorazí, omrknu vnitřek a popřemýšlím, co a jak. Nechce se mi do něho dělat příliš drastické zásahy, rád bych ho ponechal co nejvíc v původním stavu, takže budu muset zvážit všechny tvoje návrhy zlepšení, co ano a co ne. AYčko jsem třeba chtěl nechat úplně být, tak jak je, a používat externí, na druhou stranu je ale fakt, že ve výstupu z počítače je namíchanej i BEEP a MGF a to u externího není. Uvidím. Hlavně mě ale zajímají ty klávesy, jak píšeš podepření, nemám zatím moc představu, jak to tam vypadá, takže až dorazí, mrknu na to. Zatím dík :-)

EDIT: Našel jsem ještě tenhle web https://spectrumforeveryone.com/technical/servicing-2s-datacorder/, týkající se tématu.

_________________

CSS Electronics

ZX Nucleon 512KB: hlavní počítač
ZX Spectrum, Didaktik Gama 80KB/192KB: další počítače
Beta Disk 128X, mini: hlavní úložiště
Delta Disk: bývalé úložiště
DivMMC EnJOY! PRO MINI *lite*: nepoužívané úložiště
Multiface 128C (Debugged): Nabourávač her
Externí ROM 64KB a 128KB: Externí test. ROMky
Advanced Parallel Interface ADPI8255A: Top paralelní IFC
Kempston Interface: IFC pro joystick
Multishots Interface: IFC pro 2 joysticky
Orpheus Interface: Top AY+joystick IFC

http://css-electronics.8u.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ZX 128 +2 kazeťák
PříspěvekNapsal: 15.03.2021, 17:26 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 18.05.2013, 14:56
Příspěvky: 2340
Has thanked: 303 times
Been thanked: 640 times
Vyšťáral jsem z archivu pár fotek z roku 2017, na jedné byla i ta tlačítka. Jedno z nich mám slepované, ale slepoval jsem to už někdy v 90. letech, takže podle toho to tak vypadá. Na druhou stranu, - vydrželo to dodnes.

Ty žluté propojky (a někde by měl být přeškrab) na plošném spoji řeší jednak zapínání zesilovače spolu s motorem a jedna z nich propojení GND, které jinak vede přes plech mechaniky. Bez ní se nedá magnetofon testovat v rozebraném stavu.

Ale je to 4 roky zpět, kdy jsem ten svůj čistil a dával nové řemínky, teď jen matně vzpomínám.


Přílohy:
IMG_5869 zmenseno.JPG
IMG_5869 zmenseno.JPG [ 230.07 KiB | Zobrazeno 4056 krát ]
IMG_5905 zmenseno.JPG
IMG_5905 zmenseno.JPG [ 300.98 KiB | Zobrazeno 4056 krát ]
IMG_5899 zmenseno.JPG
IMG_5899 zmenseno.JPG [ 311.3 KiB | Zobrazeno 4056 krát ]

_________________
https://cygnus.speccy.cz ZX Spectrum 128k, Betadisk, DivIDE, ESXDOS
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ZX 128 +2 kazeťák
PříspěvekNapsal: 15.03.2021, 22:38 
Offline
Óm Nejvyšší

Registrován: 22.05.2013, 21:14
Příspěvky: 3661
Bydliště: Bratislava
Has thanked: 373 times
Been thanked: 795 times
Nie vsetky +2/+2A kazetaky rusia do audiovystupu. Napriklad kazetak v mojej +2 ma uplne cisty signal. Som si isty, ze je to tak uz od vyroby, lebo svoju +2 som kupil uplne ako novu, este nepouzivanu (neservisovanu).

Zato ale tlacidla na kazetaku sa veselo trhali aj mne. Vystuzil som ich velmi podobne ako vidno v predchadzajucom prispevku, ale ako vystuhu som pouzil na vhodnu dlzku spileny plastovy diel z konektoru ktory je v hornom lavom rohu obrazku:
Příloha:
Konektory WK 2.png
Konektory WK 2.png [ 435.56 KiB | Zobrazeno 4010 krát ]

Ako lepidlo som pouzil rozpustadlo z Dentakrylu, ktore perfektne spojilo roztrhnutu spojovaciu cast tlacidla pri vodiacej oske a zaroven vystuhu z kusa konektora o tlacidlo. A odvtedy tlacidlo funguje perfektne bez akychkolvek mechanickych problemov.
Takto som oservisoval tlacidla aj viacerym znamym, takze ak by ste niekto niekedy narazil na kusy konektorov na obrazku vlepene do tlacidiel, pravdepodobne to bude moja praca :)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ZX 128 +2 kazeťák
PříspěvekNapsal: 16.03.2021, 10:46 
Offline
Óm Nejvyšší

Registrován: 22.05.2013, 21:14
Příspěvky: 3661
Bydliště: Bratislava
Has thanked: 373 times
Been thanked: 795 times
css píše:
Tak koukám, že ta výztuha tlačítek asi bude nutná, když s tím měl problémy i Busy ;-) Dneska bych to ale asi vyřešil na míru navrženým a vytisknutým dílem z 3d tiskárny ;-)

No oni tie tlacidla su principinalne zle navrhnute. Hmatnik tlacidla je spojeny s pakou iba tenkym pruzkom umelej hmoty, takze je jasne, ze pri intenzivnom pouzivani sa ten tenky pruzok skor ci neskor utrhne. Co sa v praxi aj bezne deje.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ZX 128 +2 kazeťák
PříspěvekNapsal: 17.03.2021, 18:33 
Offline
Profík

Registrován: 06.02.2019, 11:47
Příspěvky: 901
Has thanked: 51 times
Been thanked: 230 times
zxcygnus píše:
Nevím o tom, že by na kazeťáku bylo něco extra poruchové, kromě těch řemínků.

Tak ja som mal asi "šťastie", zo 4ks, čo som mal doma (2 šedé a 2 čierne), som na dvoch menil audio čip.
M1


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ZX 128 +2 kazeťák
PříspěvekNapsal: 18.03.2021, 09:08 
Offline
Radil
Uživatelský avatar

Registrován: 03.05.2017, 11:50
Příspěvky: 403
Bydliště: Ústí nad Labem
Has thanked: 56 times
Been thanked: 118 times
Jen k tomu dodám, moje +2 byla za velmi dobrou cenu, protože kazeťák vůbec nešel. A závada byla perfektně viditelná. Spínač motoru se ulomil. Povedlo se mi najít díl kterej tam pasuje uplně přesně. Už je to nějakou dobu ale myslím že to byl tenhle...
https://www.ame.cz/Elektronika/CD-a-DVD ... 10699.aspx


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 8 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz