OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 27.04.2024, 04:30

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 19 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: ZX Spectrum issue 2 DRAM
PříspěvekNapsal: 09.12.2020, 21:52 
Offline
Pan Generální

Registrován: 19.07.2013, 15:54
Příspěvky: 2735
Has thanked: 147 times
Been thanked: 423 times
Irwing píše:
Ahoj. Na té mé desce co mám (issue 2) je na CPU tranzistor přímo napájenej na piny procesoru a báze drátkem na plošňák. V mém Spectrum ale už je 6C001E-7(ULA). Je nutné při výměně tam ten tranzistor vracet?

Vzdy tam musi byt. Pri A0-log1 dava signal /IOREQ ULA do log1 a tak ULA nevidi ze se prave zpracovava nejaka operace s I/O (neblokuje hodiny) a tak korektne CPU muze nacist data.

Václav 8b píše:
Ano, byl nakonec ve všech modelech 48k jako TR6 bez ohledu na typ ULA.
Teoreticky tuším, že spectrum naběhne i bez něj, ale něco pak nefunguje dle očekávání.

Bez toho tranzistoru bude fungovat klavesnice a kazetak. Ale ne zadna jina periferie.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ZX Spectrum issue 2 DRAM
PříspěvekNapsal: 12.12.2020, 21:41 
Offline
Prvnička

Registrován: 27.11.2020, 22:45
Příspěvky: 11
Has thanked: 0 time
Been thanked: 1 time
Ahoj.
Dík všem za pomoc při opravě. Dneska konečně vše ožilo a naběhlo jak má. Všechny testy v pořádku. Nakonec byla chyba v originální patici pro rozšiřující RAM u IC 26, což je jeden z multiplexerů pro UP RAM. Pin 11(adresová sběrnice A14) za chodu nebyl připojen do obvodu, při vyjmutém IO vše OK, při zastrčeném IO a zatlačení hrotem taky vše OK. Odlehčený - nic. Byla to lahůdka, ale je to za mnou. Zítra konečně můžu navázat na nit, kterou jsem před 26ti lety přerušil.

_________________
Didaktik Gama, ZX SPECTRUM 48k


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ZX Spectrum issue 2 DRAM
PříspěvekNapsal: 13.12.2020, 20:00 
Offline
Radil

Registrován: 27.09.2013, 22:59
Příspěvky: 427
Has thanked: 103 times
Been thanked: 44 times
Jen pro zajímavost. Dnes mi přisly TMS4164 z Aliexpress. Je to mix 3 druhů. Na některých je vidět, že byly odpájené z plošného spoje, některé měly vývody čisté a vypadaly jako nové. Na všech je zespodu nápis Japan. 2 z 10 byly vadné. 10ks stálo 32,-Kč, tzn. kus vyšel na 4,- Kč při 8mi použitelných obvodech. Objednával jsem je čistě ze zvědavosti co přijde, protože mám ještě sadu sovětských KR565RU5 na opravy z dob minulých.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ZX Spectrum issue 2 DRAM
PříspěvekNapsal: 13.12.2020, 20:33 
Offline
Profík

Registrován: 21.10.2018, 08:27
Příspěvky: 560
Has thanked: 284 times
Been thanked: 139 times
Bůček je má za 8 Kč, Teslácké MHB4164, nové. Nestalo se mi, že by byla některá vadná.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 19 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 26 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz