OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 18.04.2024, 02:37

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 11 ] 
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: 12.02.2020, 16:57 
Offline
Radil

Registrován: 13.03.2016, 18:54
Příspěvky: 303
Has thanked: 130 times
Been thanked: 88 times
Používal někdy někdo toto zapojení a plugin do MFC ?

https://mts.speccy.cz/programs/mfc/utility/u@8255sftp.zip

Nikde jsem o tom nenašel ani slovo, jestli to vůbec funguje nebo jak moc je to použitelné.
Nerad bych ten kabel vyraběl zbytečně a nebo hůř, něco odpráskl.

Jelikož světlo světa spatřilo d80mini a divd80 jsou tady nové možnosti k prozkoumání.

Díky Chip


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 12.02.2020, 16:59 
Offline
Óm Nejvyšší

Registrován: 22.05.2013, 21:14
Příspěvky: 3661
Bydliště: Bratislava
Has thanked: 373 times
Been thanked: 795 times
Ja som pouzival paralelny kabel 8255<=>LPT pre kopirovanie suborov medzi ZX a PC. Ale na oboch stranach som mal vlastne utilitky.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 12.02.2020, 17:23 
Offline
Radil

Registrován: 13.03.2016, 18:54
Příspěvky: 303
Has thanked: 130 times
Been thanked: 88 times
Na přenos mezi ZX a PC mám v plánu vyzkoušet

https://vym.cz/sercp/

Hlavně proto, že to jde použít ZX-ZX i ZX-PC. A využívá to sériový port.

Jediné co mně limituje, tak že je to 128 only.
Jenomže já potřebuji přenést věci mezi i mezi 48kb stroji.
A proto mne ten plugin pro MFC zaujal. Takže sháním zkušenosti.

Chip


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 12.02.2020, 20:23 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 18.05.2013, 14:56
Příspěvky: 2340
Has thanked: 303 times
Been thanked: 640 times
chip128 píše:
Na přenos mezi ZX a PC mám v plánu vyzkoušet
https://vym.cz/sercp/

Hlavně proto, že to jde použít ZX-ZX i ZX-PC. A využívá to sériový port.

Jediné co mně limituje, tak že je to 128 only.
Chip
sercp je 128k only velmi pravděpodobně pouze z toho důvodu, že AY s připojenou RS232 se nikde jinde běžně nevyskytuje.

Resp. velmi letmo jsem nakoukl do kódu verze 0.2 Devastem a zdá se, že OUTuje pouze na port 254 (BORDER) a na porty AY. Nevšiml jsem si, že by někde stránkoval 128k paměť.

Takže chceš-li kutit a máš-li interface s AY-3-8912, tak můžeš zkusit okopírovat třeba zapojení z Didaktiku Gama 192k (ale menší rezistory R84 a R85 - viz můj článek https://cygnus.speccy.cz/popis_zx-spect ... _rs232.php)

_________________
https://cygnus.speccy.cz ZX Spectrum 128k, Betadisk, DivIDE, ESXDOS


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 12.02.2020, 21:11 
Offline
Radil

Registrován: 13.03.2016, 18:54
Příspěvky: 303
Has thanked: 130 times
Been thanked: 88 times
Vezmu to asi postupně.
Udělám si kabel a vyzkouším tu komunikaci na 48kb strojích přes MFC plugin.
A pak se podivám na 128kb stroje přes serpc.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 12.02.2020, 21:24 
Offline
Pan Generální

Registrován: 01.12.2017, 21:01
Příspěvky: 2089
Bydliště: BA-Petržalka :(
Has thanked: 18 times
Been thanked: 327 times
Skúsenosti nemám žiadne, ale podľa názvu témy by kopírovanie medzi dvoma Spectrami cez 8255 nebol žiadny problém. Dokonca by to dosahovalo super rýchlosť a nebolo by treba riešiť žiadne časovanie, pokiaľ by sa použil spôsob čakania na potvrdenie príjmu (signál BUSY). Na jednej strane by sa vyslali dáta na kábel a za nimi signál BUSY, na druhej strane by sa tento signál detekoval, nastavil by sa tiež BUSY a načítali by sa dáta zo vstupu, čakalo by sa na ukončenie signálu BUSY na vstupe. Zasa druhá strana by videla signál BUSY ktorý by signalizoval úspešný príjem dát, tak by svoje BUSY vypla, a začalo by sa zasa od začiatku. Minimálny počet signálov by boli dva oboma smermi, ale najrýchlejšie by to bolo pri 9 (8 bitov+BUSY). Kábel by bol veľmi jednoduchý, iba spojené signály jedného interfejsu s druhým, pre istotu cez 1k odpory, keby niečo nastavilo náhodou oba konce ako výstup a signály by išli proti sebe. Softvér je už brnkačka.

Ja by som využil LPTDOS plugin pre TotalCommander. Len treba zistiť princíp komunikácie, aký protokol to používa. To by chcelo medzi dve PC zapojiť Spectrum s interfejsom ktorý by odchytával komunikáciu...

_________________
Oznamy o novom príspevku mi na mail chodia iba sporadicky, takže keď sa nehlásim v diskusii, tak je to tým. V 80% nepríde mail vôbec.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 12.02.2020, 22:24 
Offline
Óm Nejvyšší

Registrován: 22.05.2013, 21:14
Příspěvky: 3661
Bydliště: Bratislava
Has thanked: 373 times
Been thanked: 795 times
PotPalo píše:
Ja by som využil LPTDOS plugin pre TotalCommander. Len treba zistiť princíp komunikácie, aký protokol to používa. To by chcelo medzi dve PC zapojiť Spectrum s interfejsom ktorý by odchytával komunikáciu...
Tu nie som si isty ci by to bolo vhodne. Zname prepojenie dvoch LPT portov kvoli kopirovaniu bolo prisposobene este na stare LPT porty ktore boli iba vystupne. Vystupne datove bity jedneho portu boli spojene so vstupnymi riadiacimi signalmi druheho portu a bajty sa prenasali po castiach.

Naproti tomu 8255 umoznuje obojsmernu komunikaciu a tam je mozne prenasat cele bajty naraz, co hlavne na ZX Spektre dokaze velmi urychlit prenos dat.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 12.02.2020, 22:35 
Offline
Profík

Registrován: 21.10.2018, 08:27
Příspěvky: 560
Has thanked: 284 times
Been thanked: 139 times
Já jsem si vyrobil primitivní utilitky na tomto principu pro přelévání přeložených binárek z Promethea na DG89 do RC2014 s Z80. Samozřejmě by šli použít i na dvou ZX. Vycházel jsem ze zdrojáků, co má Cygnus na webu - https://cygnus.speccy.cz/popis_ur4link.php a Busyho Miki. Není to nijak hotové, rutinky jsou oplácané BASICem, ale pro mé účely dostačují. Napadlo mě ještě použít jako cíl třeba Arduino Pro mini, které by bylo využité na straně ZX jako paralelní interface a na straně druhé připojené do PC přes USB a virtuální sériový port. Tím by data šly přenášet taky rychle, ale utilitku si na to na PC napsat neumím nebo by mi to trvalo strašně dlouho a priority jsou jiné ...


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 12.02.2020, 22:45 
Offline
Pan Generální

Registrován: 01.12.2017, 21:01
Příspěvky: 2089
Bydliště: BA-Petržalka :(
Has thanked: 18 times
Been thanked: 327 times
Busy píše:
..Tu nie som si isty ci by to bolo vhodne...
Ale zasa by to bolo univerzálnejšie. Vie to v pohode komunikovať napríklad medzi 386-kou a Core2 Quad, nevadí mu rozdiel rýchlostí. Hotový software na strane PC je tiež výhoda. A že to nevyužije všetky signály nieje na škodu, voľné signály by sa dali použiť na pripojenie niečoho ďalšieho. A dalo by sa to riadiť z PC z Total Commanderu, alebo zo Spectra a v PC by bežal LPTDOS.exe server. Rýchlosť je vraj 90kbs, kábel má zapojených 10 signálov + zem, takže zrejme 4-bitový prenos oboma smermi.

Samozrejme 8-bitový prenos Spectrum-Spectrum by bol omnoho rýchlejší, ale iba jednoúčelový.

_________________
Oznamy o novom príspevku mi na mail chodia iba sporadicky, takže keď sa nehlásim v diskusii, tak je to tým. V 80% nepríde mail vôbec.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 15.05.2020, 19:13 
Offline
Radil

Registrován: 13.03.2016, 18:54
Příspěvky: 303
Has thanked: 130 times
Been thanked: 88 times
Pokud by to někdy někdo potřeboval, tak jsem ověřil, že kopírování skutečně funguje.
Rychle, spolehlivě. Na rozdíl od .sercp v esxDOSu i více souborů najednou.
Velké díky autorovi MTs za MFC a jeho plugin.

Příloha:
20200515_183246.jpg
20200515_183246.jpg [ 91.12 KiB | Zobrazeno 6817 krát ]

Příloha:
20200515_183213.jpg
20200515_183213.jpg [ 72.09 KiB | Zobrazeno 6817 krát ]


Chip


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 16.05.2020, 10:08 
Offline
Kecálek

Registrován: 06.04.2020, 16:24
Příspěvky: 240
Bydliště: Opava
Has thanked: 34 times
Been thanked: 76 times
Ta utilita je dočasně z mého webu stažena. Né že by byla chybná, ale je stará a neumí detekovat HW problém (např. jeden trvale odpojený drát na bráně A). Novou verzi má zatím jen chip128. Pokud by někdo už nemohl vydržet, klidně mu ji zašlu :) Chci udělat hezký manuál kde budou i ty nejmenší podrobnosti a zveřejnit společně.

Škoda, že P. Vymětálek neměl k dispozici starý popis a princip speccyFTP (byl tenkrát rozeslán jen programátorům co aktuálně tvořili něco pro divIDE). Kdyby ho použil, sériový přenos by jako mávnutím kouzelné hůlky v MFC fungoval také. On použil svůj vlastní "protokol", který se mi z několika důvodů nelíbí, ale na druhou stranu nabízí max. rychlost. Já už jsem si pořídil ty potřebné rs-232 kabely, oprášil +2a z půdy a pokusím se v tom pošťourat. Věřím, že příkazu .sercp přibude v budoucnu nový volitelný parametr :)

MTs


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 11 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz