OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 19.04.2024, 15:24

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 7 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Jak hardwarově čistě udělat ALLRAM
PříspěvekNapsal: 10.02.2022, 15:07 
Offline
Radil
Uživatelský avatar

Registrován: 15.05.2014, 15:24
Příspěvky: 460
Bydliště: Karlovy Vary
Has thanked: 1 time
Been thanked: 258 times
Jak má na Spectru správně fungovat ALLRAM v závislosti na externím ROMCS signálu? Jde mi o toto:

Řekněme, že si provedu úpravu 128KB Spectra tak, že za jistých okolností bude možno některou ze stránek RAM provozovat i v adresním prostoru 0-16383d. Samozřejmě bude v tu chvíli odpojená interní ROM v počítači.

Jak má ale v tuto chvíli počítač správně reagovat na aktivní ROMCS=1 od externího zařízení? Má odpojit i RAM v prostoru 0-16383d? Nebo má ROMCS=1 ignorovat? Nebo nějak úplně jinak?

Jak toto řeší třeba 128+2A, kde pokud vím jde zapnout ALLRAM mód? Je některé řešení odpojit RAM/ignorovat/jiné řešení smysluplnější, nebo naopak úplně mimo?

Osobně mi přijde nejlogičtější, aby se ve chvíli, kdy mám zapnutý ALLRAM, choval počítač k RAMce v dolních 16KB podobně, jakoby to byla ROMka, a tedy ji odpojil, když zjistí na hranovém konektoru, že nějaké externí zařízení žádá o odpojení ROM.

Dík za vaše názory.

_________________

CSS Electronics

ZX Nucleon 512KB: hlavní počítač
ZX Spectrum, Didaktik Gama 80KB/192KB: další počítače
Beta Disk 128X, mini: hlavní úložiště
Delta Disk: bývalé úložiště
DivMMC EnJOY! PRO MINI *lite*: nepoužívané úložiště
Multiface 128C (Debugged): Nabourávač her
Externí ROM 64KB a 128KB: Externí test. ROMky
Advanced Parallel Interface ADPI8255A: Top paralelní IFC
Kempston Interface: IFC pro joystick
Multishots Interface: IFC pro 2 joysticky
Orpheus Interface: Top AY+joystick IFC

http://css-electronics.8u.cz/


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 10.02.2022, 15:22 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 21.01.2021, 11:05
Příspěvky: 1627
Bydliště: Pardubice
Has thanked: 28 times
Been thanked: 247 times
Za mě. Jakmile bude aktivní ROMCS, bude interface tlačit při adresaci spodní části data z venku. Proto by měla být vnitřní paměť odpojena ať to bude RAM nebo ROM, aby signály nekolidovali. Interface se nedozví, že je uvnitř již jiná paměť. Muselo by se to řešit třístavovým oddělením signálů edge konektoru od sběrnice nějakou logikou. To by bylo hustý.

_________________
Praxe znamená, že vše funguje, ale nevíme proč. Teorie znamená, že vše víme, ale nic nefunguje.
Někdy je teorie spojena s praxí. Znamená to, že nic nefunguje a nikdo neví proč ...


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 10.02.2022, 15:22 
Offline
Profík

Registrován: 06.02.2019, 11:47
Příspěvky: 902
Has thanked: 51 times
Been thanked: 230 times
css píše:
Osobně mi přijde nejlogičtější, aby se ve chvíli, kdy mám zapnutý ALLRAM, choval počítač k RAMce v dolních 16KB podobně, jakoby to byla ROMka, a tedy ji odpojil, když zjistí na hranovém konektoru, že nějaké externí zařízení žádá o odpojení ROM.

Presne tak to rieši Interface I. Ak príde ROMCS2 zo zbernice, odpojí svoju ROM a pošle ROMCS ďalej do počítača.
M1


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 10.02.2022, 15:36 
Online
Óm Nejvyšší

Registrován: 22.05.2013, 21:14
Příspěvky: 3663
Bydliště: Bratislava
Has thanked: 373 times
Been thanked: 797 times
Inymi slovami, akakolvek interna pamet v pocitaci sa moze aktivovat jedine vtedy, ked je ROMCS v nule. Ak periferia "nasilu" drzi ROMCS v jednotke, v dolnych 16kB si pocitac sam nesmie nic pripajat, pretoze vtedy sa tam pripaja dana periferia.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 10.02.2022, 20:46 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 18.05.2013, 14:56
Příspěvky: 2343
Has thanked: 303 times
Been thanked: 640 times
css píše:
Osobně mi přijde nejlogičtější, aby se ve chvíli, kdy mám zapnutý ALLRAM, choval počítač k RAMce v dolních 16KB podobně, jakoby to byla ROMka, a tedy ji odpojil, když zjistí na hranovém konektoru, že nějaké externí zařízení žádá o odpojení ROM.
Viz ISOROM 128, která se dává do patice ROMky v ZXS128. Celý modul se odpojuje jako ROM, bez ohledu na to, která z jeho pamětí je zrovna přistránkovaná. https://cygnus.speccy.cz/popis_isorom128-2006.php

_________________
https://cygnus.speccy.cz ZX Spectrum 128k, Betadisk, DivIDE, ESXDOS


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 11.02.2022, 09:20 
Offline
Radil
Uživatelský avatar

Registrován: 15.05.2014, 15:24
Příspěvky: 460
Bydliště: Karlovy Vary
Has thanked: 1 time
Been thanked: 258 times
:thumbup: Okay, díky za postřehy a vlastně i potvrzení mého předpokladu.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 11.02.2022, 15:23 
Offline
Pan Štábní

Registrován: 29.06.2013, 16:52
Příspěvky: 1614
Has thanked: 31 times
Been thanked: 357 times
Trochu vic bych se zameril na zpusob pouziti allram. Pokud allram rezim pobezi za ucelem nahrady zx48 rom jinou 48 romkou, pak ma smysl sledovat externi romcs signal a pripadne odpojit spodni pamet pro pouziti jine externi pameti, treba divide. Ale pokud v allram pobezi kod nejake hry nebo systemu, kde neni logicky zajistena kompatibilita se 48romkou (stejny kod na mapovacich bodech, atd...) pak by naopak melo byt zajisteno, aby exteni periferie nemohla detekovat pristup do spodnich 16kB ram a soucasne by se ignoroval stav signalu romcs ze sbernice. Napriklad MB02 umi drzet romcs v log.1 natvrdo aniz by detekovala pristup procesoru do rom. A myslim, ze to dela i divide. Takze asi tak....

_________________
http://velesoft.speccy.cz/


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 7 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz