OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 19.04.2024, 13:11

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 11 ] 
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: 23.02.2017, 17:21 
Offline
Radil
Uživatelský avatar

Registrován: 02.08.2015, 15:23
Příspěvky: 269
Bydliště: Skalica
Has thanked: 57 times
Been thanked: 148 times
Zdravim, vcera som dokoncil a odskusal kusok hardwaru, ktory umoznuje uplne adresovanie portu 254 v ZX Spectru (testoval som na didaktiku GAMA). Zatial co som skusal, tak islo vsetko bez problemov, ale vraj je software, ktory vyzaduje neuplne adresovanie. Vie niekto poradit aky, aby som vedel odskusat aj to. Inak je tam jumper na aktivovanie/deaktivovanie uplneho adresovania.

_________________
ZX Spectrum, ZX Spectrum +, DIDAKTIK GAMA, DIDAKTIK M, DIDAKTIK KOMPAKT, D40, D80, Interface M/P, MELODIK, UR-4, BEST, KP 311, BT100, SP210T, GAMACENTRUM 01 (cierna), ROBOTRON K6304, divIDE, K-Mouse, PMD 85-2, Amiga 500, Amiga 500+, Amiga 1200


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 05.03.2017, 20:24 
Offline
Pan Štábní

Registrován: 29.06.2013, 16:52
Příspěvky: 1614
Has thanked: 31 times
Been thanked: 357 times
Bohuzel skleroza je svine... :-) Urcite jsem haldu software rucne opravoval a urcite jsem to i zverejnil nekde na WOSu ve foru. Nastesti vse na co davam link, je u me na webu, takze mozna hledat tam... Slo o nejake hry s vadnym ovladanim atd... Uplnou adresaci bych se ani nesnazil u portu 254 delat. Ano, drtiva vetsina software bude fungovat, ale sem tam se muze nejaky problem objevit. A hlavne - zuplnenim adresace portu 254 se uvolni vsechny dalsi sude porty, ale co s tim pak ? Sice si muzeme udelat novy hardware s novymi porty, ale ten bude zase fungovat asi jen nam. Beda jak ho pripoji nekdo jiny a nedejboze jeste k tomu na +2A/+3. Nektere pocitace nedovoluji aby jina periferie vracela data na sudych portech, napr. +3 a +2A maji datovku nepretlacitelnou/tvrdou. U jinych modelu (ZX Spectrum 16/48/48+/128/+2 grey) muzeme bez problemu pripojit externi hardware, ktery vraci data na sudych portech, protoze lze datovku pretlacit. Pro zapis na sude porty plati, ze externi HW muze tyto data pouzivat, ale bude to mit neblahe vedlejsi audiovizualni ucinky - bude se menit barva borderu, chrcet speaker a menit stav kazetakoveho vystupu. Opet ale plati, ze hry co ctou z jinych portu, pak budou nacitat data z tohoto hardware a klavesnice tak muze byt nepouzitelna.

Takoveho software bude opravdu jen hrstka, proste par hodne starych her, ktere stejne casto stoji za prd. Pocitace TIMEX a SAM COUPE take pouzivaji plne adresovany port 254 a da se to pouzivat. Jak hodne velky tento problem byl si uz nepamatuju, hledejte na wos foru...

_________________
http://velesoft.speccy.cz/


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 05.03.2017, 22:46 
Offline
Óm Nejvyšší

Registrován: 22.05.2013, 21:14
Příspěvky: 3662
Bydliště: Bratislava
Has thanked: 373 times
Been thanked: 796 times
Billy48 píše:
Zdravim, vcera som dokoncil a odskusal kusok hardwaru, ktory umoznuje uplne adresovanie portu 254 v ZX Spectru (testoval som na didaktiku GAMA). Zatial co som skusal, tak islo vsetko bez problemov, ale vraj je software, ktory vyzaduje neuplne adresovanie. Vie niekto poradit aky, aby som vedel odskusat aj to. Inak je tam jumper na aktivovanie/deaktivovanie uplneho adresovania.
Ja som v niektorych demach vyuzil neuplnu adresaciu - ked potrebujem zmenit zobrazovanu videoramku (#7FFD bit 3) a zaroven zmenit farbu borderu (#FE bity 0-2) tak pre usporu casu pouzijem iba jeden OUT na port #7FFC. Vdaka tomu ze je tam A0=0 a zaroven A1=0 tak sa data poslu na oba porty - #7FFD aj #FE.

A kedysi davno, ked som zacinal na Delte, som namiesto #FE zoparkrat pouzil port #00 - chcel som byt originalny a kedze #00 fungoval tiez, tak som si tak povedal ze preco ho nepouzit ? Samozrejme ked som si potom kupil 128-mu tak som pochopil preco ho nepouzit :) Ale takych programov kde som to pouzil, je velmi malo (spominam si na prvu verziu SMM01), a ak tak maju skor iba historicku hodnotu nez uzitkovu, takze sa nimi ani hadam netreba zaoberat.

A inak od roku 1989 vo vsetkych svojich systemovych a uzitkovych programoch dodrzujem port #FE takze nemali by byt s nimi ziadne problemy.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 06.03.2017, 16:13 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 18.05.2013, 14:56
Příspěvky: 2343
Has thanked: 303 times
Been thanked: 640 times
Busy píše:
Ja som v niektorych demach vyuzil neuplnu adresaciu - ked potrebujem zmenit zobrazovanu videoramku (#7FFD bit 3) a zaroven zmenit farbu borderu (#FE bity 0-2) tak pre usporu casu pouzijem iba jeden OUT na port #7FFC. Vdaka tomu ze je tam A0=0 a zaroven A1=0 tak sa data poslu na oba porty - #7FFD aj #FE.
Takových programů, které stránkují a zároveň mění border bude víc, třeba A.S.E. player toho využívá a pár dalších přehrávačů na D/A převodník taky. Ale pokud v počítači bude port s plnou adresací, tak to bude hrát i nadále, jen nebude blikat BORDER. Žádná katastrofa.

_________________
https://cygnus.speccy.cz ZX Spectrum 128k, Betadisk, DivIDE, ESXDOS


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 06.03.2017, 21:52 
Offline
Radil
Uživatelský avatar

Registrován: 02.08.2015, 15:23
Příspěvky: 269
Bydliště: Skalica
Has thanked: 57 times
Been thanked: 148 times
VELESOFT píše:
Beda jak ho pripoji nekdo jiny a nedejboze jeste k tomu na +2A/+3. Nektere pocitace nedovoluji aby jina periferie vracela data na sudych portech, napr. +3 a +2A maji datovku nepretlacitelnou/tvrdou
Ja osobne +2A/B alebo +3 nepovazujem za Sinclair Spectrum pretoze je to AMSTRAD ZX Spectrum proste klon tak ako napr. DIDAKTIK. Su to dobre stroje, ale uz to proste nieje spectrum. Ale to je len moj nazor.

VELESOFT píše:
Pocitace TIMEX a SAM COUPE take pouzivaji plne adresovany port 254 a da se to pouzivat.
A tak by to malo byt. Ak pusti spectrum hrac, tak tomu to je jedno ako je adresovany port. Horsie ak nieco potrebuje hardverista, to uz je velka pomoc ked je vsetko plne adresovane. Ale najhorsie je to ze pri orig. ZX48 adresovani nieje nepouzitelna len polovica 8bit portov ale aj polovica 16bit. ale kazdemu co citaju toto vlakno je to jasne tak to tu netreba viac rozpisovat.

Busy píše:
A kedysi davno, ked som zacinal na Delte, som namiesto #FE zoparkrat pouzil port #00 - chcel som byt originalny a kedze #00 fungoval tiez, tak som si tak povedal ze preco ho nepouzit ? Samozrejme ked som si potom kupil 128-mu tak som pochopil preco ho nepouzit :) Ale takych programov kde som to pouzil, je velmi malo (spominam si na prvu verziu SMM01), a ak tak maju skor iba historicku hodnotu nez uzitkovu, takze sa nimi ani hadam netreba zaoberat.

A inak od roku 1989 vo vsetkych svojich systemovych a uzitkovych programoch dodrzujem port #FE takze nemali by byt s nimi ziadne problemy.
Ale tym padom ti to nemohlo ist ani na DIDAKTIKu M a Kompakt pretoze maju port 254 adresovany 1xxxxxx0 a nie ako ZX48 xxxxxxx0. Cize DIDAKTIK z ruskou ulou ma platnu adresu od 128 do 254 kazdu parnu, ale parne od 0 do 126 su neplatne.

_________________
ZX Spectrum, ZX Spectrum +, DIDAKTIK GAMA, DIDAKTIK M, DIDAKTIK KOMPAKT, D40, D80, Interface M/P, MELODIK, UR-4, BEST, KP 311, BT100, SP210T, GAMACENTRUM 01 (cierna), ROBOTRON K6304, divIDE, K-Mouse, PMD 85-2, Amiga 500, Amiga 500+, Amiga 1200


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 06.03.2017, 22:36 
Offline
Radil
Uživatelský avatar

Registrován: 02.08.2015, 15:23
Příspěvky: 269
Bydliště: Skalica
Has thanked: 57 times
Been thanked: 148 times
Busy píše:
Billy48 píše:
Busy píše:
A kedysi davno, ked som zacinal na Delte, som namiesto #FE zoparkrat pouzil port #00
Ale tym padom ti to nemohlo ist ani na DIDAKTIKu M a Kompakt pretoze maju port 254 adresovany 1xxxxxx0
V roku 1988 som nemal moznost to vyskusat na M a Kompakte :)

To je jasne ked si od r'89 pouzival #FE, ale to si uz viac ten soft neskusal na inych strojoch?

_________________
ZX Spectrum, ZX Spectrum +, DIDAKTIK GAMA, DIDAKTIK M, DIDAKTIK KOMPAKT, D40, D80, Interface M/P, MELODIK, UR-4, BEST, KP 311, BT100, SP210T, GAMACENTRUM 01 (cierna), ROBOTRON K6304, divIDE, K-Mouse, PMD 85-2, Amiga 500, Amiga 500+, Amiga 1200


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 07.03.2017, 00:43 
Offline
Pan Štábní

Registrován: 29.06.2013, 16:52
Příspěvky: 1614
Has thanked: 31 times
Been thanked: 357 times
Billy48 píše:
Zdravim, vcera som dokoncil a odskusal kusok hardwaru, ktory umoznuje uplne adresovanie portu 254 v ZX Spectru (testoval som na didaktiku GAMA). Zatial co som skusal, tak islo vsetko bez problemov, ale vraj je software, ktory vyzaduje neuplne adresovanie. Vie niekto poradit aky, aby som vedel odskusat aj to. Inak je tam jumper na aktivovanie/deaktivovanie uplneho adresovania.


A muzu se zeptat na duvod ? Potrebujes pripojit periferii, ktera pouziva tolik portu, ze se nevejde do tech 128 volnych ? :-)

_________________
http://velesoft.speccy.cz/


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 07.03.2017, 08:52 
Offline
Óm Nejvyšší

Registrován: 22.05.2013, 21:14
Příspěvky: 3662
Bydliště: Bratislava
Has thanked: 373 times
Been thanked: 796 times
Billy48 píše:
Busy píše:
Billy48 píše:
Ale tym padom ti to nemohlo ist ani na DIDAKTIKu M a Kompakt pretoze maju port 254 adresovany 1xxxxxx0
V roku 1988 som nemal moznost to vyskusat na M a Kompakte :)
To je jasne ked si od r'89 pouzival #FE, ale to si uz viac ten soft neskusal na inych strojoch?
Nebolo treba, lebo v 1989 som spravil novu verziu ktora uz pouzivala #FE a nebol dovod opravovat staru verziu...


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 07.03.2017, 11:25 
Offline
Pan Štábní

Registrován: 29.06.2013, 16:52
Příspěvky: 1614
Has thanked: 31 times
Been thanked: 357 times
Hlavne zbytecne nereste nedostatek volnych portu. Je to zbytecne nafouknute tema. V prvni rade si musi kazdy uvedomit, ze k pocitaci lze pripojit vetsinou (nebo temer vzdy) jen jednu periferii s externi pameti, nikoli je kombinovat. Napriklad kdyz mam pripojenou D40, tak uz logicky nebudu pripojovat dalsi interface, ktery pouziva take vlastni pamet. Dochazelo by ke kolizim = nepouzitelna kombinace.

Tabulka volnych portu by tedy mela existovat pro kazde zarizeni jina. Lidi casto blbnou s tim, ze uz jsou na ZX vsechny porty obsazene, ale to pravda neni. Kazdy si obsadi jen ty porty, ktere pouzivaji jeho periferie.

Budu-li stavet nejaky novy interface s vlastni externi pameti, pak prvni co udelam, je ze vyskrtnu z tabulky obsazenych portu veskere interface s vlastni pameti. Dale se mrknu, jestli ma moje periferie dalsi porty jako treba integrovany kempston joy. Pokud ho ma, zase vyskrtnu z tabulky portu vsechny periferie s integrovanym nevypnutelnym kempstonem. A tak pokracuju dale a dale, a ve finale mam tabulku kompatibilnich zarizeni. V potaz se musi brat i (nebo predevsim) neuplna adresace u pripojovanych periferii. Na ZX muzeme treba zuplnit adresaci portu #FE, ale problem bude pretrvavat na strane externich periferii, ktere jsou neuplne dekodovane temer vzdy (ty starsi) a to je ten hlavni problem - kombinace neuplne adresovanych periferii. Ta se nevyresi zuplnenim adresace jednoho portu v pocitaci. Pro tento ucel jsem pred mnoha lety navrhnul maly plosnak s komparatorem a radou jumperu. Na vstup se pripojilo IORQ a adresy ze zx sbernice a na vystupu bylo nove IORQ do periferie. Komparator zuplnil jen ty adresy, ktere si sami zadate/nastavite. Mala levna univerzalni soucastka, ktera muze vyresit dost problemu. Ale slo by to vyresit jeste jinak. Udelat malou pruchozi desku, ktera se pripoji mezi ZX a jeden interface. Na ni budou jumpery pro nastaveni adresace IORQ... A bylo by to nez uprav. Nerikam, ze to je univerzalni, ale pouzitelne urcite.

_________________
http://velesoft.speccy.cz/


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 07.03.2017, 12:10 
Offline
Pan Štábní

Registrován: 29.06.2013, 16:52
Příspěvky: 1614
Has thanked: 31 times
Been thanked: 357 times
Nasel jsem to. Viz priloha a prikladam puvodni stary text:


Dnes jsem mel po ranu chvilku cas, tak jsem nekreslil plosnak s obvodem 74xx688
zajistujici zuplneni adresace libovolnych periferii. Nerikam, ze je to
pouzitelne uplne vsude, ale minimalne to umi dekodovat libovolny 8bit port,
pripadne jen castecne (lokalne) zuplnit adresaci. Je tam 2x pinova lista pro
vstupni signaly (muze jich byt az 8) a porovnavaci urovne. Na prvni listu
(vlevo) se privedou shora signaly +5V, GND, /ENABLE, 8x signal ze sbernice
(idealne adresy A0-A7). Pokud nebudete chtit nektere piny vyuzit, staci na ne
zasunout switch, ktery vstup uzemni a na liste vpravo odpovidajici pin take
spojit switchem. Uplne horni pin na prave liste je vystup aktivni v nule, tedy
pokud je detekovan spravne adresovany port, nastavi se na 0 voltu (tento vystup
se da pouzit jako nove IORQ do periferie). Na leve liste mame adresy, na prave
hodnoty, ktere na nich chceme detekovat. Na prave liste je bez switche hodnota
1, pri zapojenem switchi hodnota 0.

Priklad:
potrebujeme detekovat pristup na porty 8255 (31,63,95,127) a zuplnit jejich
adresaci (kompletne)
1) na leve liste na vstup /EN zapojime switch (natvrdo se povoli ENABLE dekoderu
adresy)
2) na vstupy IN1-IN4 zapojime signaly A0-A4 ze ZX
3) na IN5 zapojime A7 ze ZX, na IN6 zapojime IORQ ze ZX
4) na prave liste VALUE1-4 nastavime na 1 (bez switche), VALUE 5-6 na 0
(zapojime switch)
5) vlevo na piny IN7-8 nasadime switch a na prave strane na VALUE 7-8 take

Tot asi tak vse. Nyni staci dekoder zapojit do Periferie (UR-4):
1) na konektoru pro sbernici odpojime pin A7 od plosnaku UR-4 (vyhneme nahoru)
2) zapojime nas dekorer podle predchoziho popisu, pricemz A7 bereme z vyhnuteho
pinu (nikoli z plosnaku UR-4)
3) vystupni pin na prave liste ( ten uplne nahore - "IN=VAL" ) privedeme dratkem
na desku UR-4 na kontakt puvodni A7.

Dekoder timto vytvori novou A7 pro periferii a zuplni kompletne vsechny porty
8255ky.

Nezapomente hlavne privest na levou listu +5V a GND presne podle popisu na
obrazku v priloze.

VELESOFT


Přílohy:
adresator.zip [89.65 KiB]
562 krát
adresator.png
adresator.png [ 18.11 KiB | Zobrazeno 9931 krát ]

_________________
http://velesoft.speccy.cz/
Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 21.10.2019, 09:37 
Offline
Profík

Registrován: 06.02.2019, 11:47
Příspěvky: 902
Has thanked: 51 times
Been thanked: 230 times
Keďže občas hľadám, aké zariadenie využíva ktoré porty, väčšinou ma gúgel dostane k jednej a tej istej tabuľke s rôznymi obmenami. Žiaľ, čo mi väčšinou chýba, je definícia jednotlivých bitov portov.
Existuje nejaký hodnoverný popis, ktorý ide do týchto detailov?
Ja som si začal vytvárať vlastnú tabuľku, ale skončil som iba pri bežne používanch perifériách. Možno keby bola chuť a vôľa viacerých (hlavne znalocov nových periférií), dalo by sa to dotiahnuť do použiteľného stavu.
[urlhttps://drive.google.com/file/d/1Ub8fC6vyCnyTL0YAYAT9W_zXm99VP13W/view[/url]

M1


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 11 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: l00k, misticjoe a 9 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz