OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 28.03.2024, 23:43

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 29 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Rozmazany obraz
PříspěvekNapsal: 16.02.2017, 19:38 
Offline
Radil

Registrován: 12.05.2013, 19:16
Příspěvky: 280
Bydliště: Bratislava
Has thanked: 66 times
Been thanked: 46 times
Lanex píše:
rEVERz píše:
A ještě další věc, ale nechci být moc OT. Taková kravinka, ale kdo to nezná...většina TV má pouze flexošňůru, zem si to "bere" pak
třeba z koaxu(např.u mě z kabelovky ;-)).
To se pak někdy dějí věci když připojíte něco co má země pospojovány. Třeba u mého C128 jezdí přes obr. takový "válce".
Používám "psa" s odpojeným kolíkem, případně oddělovací trafo(a nebo odpojím koax).
Byť toto se asi netýká zrovna tohoto případu ;-)

Tak přesně s tímhle jsem válčil kdysi s A600/A1200 a kabelovkou. 2 obří pruhy, ustřelený do strany a bručel i zvuk v tv. Zem si brala televize i ze zásuvky. Řešil jsem to nějakejma oddělovacíma kondíkama na koax kabelovce. Bylo to peklo.

galvanicky oddelovac zeme pre koax sa bezne predava, je to asi jednoduchsie ako kondiky ;-)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Rozmazany obraz
PříspěvekNapsal: 17.02.2017, 10:13 
Offline
Óm Nejvyšší

Registrován: 22.05.2013, 21:14
Příspěvky: 3642
Bydliště: Bratislava
Has thanked: 371 times
Been thanked: 788 times
Lanex píše:
tmp píše:
galvanicky oddelovac zeme pre koax sa bezne predava, je to asi jednoduchsie ako kondiky ;-)
Jo tak dneska jsou asi lepši možnosti, ale když jsem to tehdy řešil, bylo mi 14 let, byl jsem na vyřešení problému kondíkama celkem hrdý :)
Stare klasicke telky (napr. Tesla Color 110ST s fazovym napetim na kostre) to mali maximalne jednoducho - VF vstupy mali oddelene kondikmi 3n3 / 400V~. VF v pohode preslo, ale NF (vratane sietoveho 50Hz) uz nie.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ZX Spectrum 48k Video Chyba
PříspěvekNapsal: 23.03.2017, 09:57 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 18.05.2013, 14:56
Příspěvky: 2331
Has thanked: 303 times
Been thanked: 637 times
axxesload píše:
Takže jsem na půďe vyhrabal ZX Spectrum-48k. Přinesl jsem ho domů,zapojil ho a vše fungovalo jak má.ale neměl jsem video kabel.Vzal jsem tedy adaptér na anténu(UHF) a zapojil ho do TV.Naladil jsem kanál 36 a vše běželo-až na jeden problém-po obrazovce běhá bílý pruh který tak nějak hýbá s celým obrazem.
Nevím co s tím dělat :bang: :help: .
Prosím poraďte.
Fotky:Preview by Thumbshots.com


1/ nepoužívat anténní vstup, ale upravit počítač na kompozit, např. takto http://www.retrogamescollector.com/simp ... osite-mod/ Prostě vynechat modulátor a jeho cinch použít k vyvedení nemodulovaného videa, úprava snadná, rychlá, nedestruktivní, vratná (když se udělá dobře).

2/ pak teprve řešit problémy s obrazem, zůstanou-li i nadále

_________________
https://cygnus.speccy.cz ZX Spectrum 128k, Betadisk, DivIDE, ESXDOS


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ZX Spectrum 48k Video Chyba
PříspěvekNapsal: 23.03.2017, 10:14 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 18.06.2013, 20:26
Příspěvky: 2487
Has thanked: 115 times
Been thanked: 424 times
Na druhém místě (ne-li na prvním) bych to viděl na recap, čili náhradu (všech) elektrolytických kondenzátorů za nové se stejnou hodnotou. Hodí se to v každém případě, ale zde by to navíc mohlo vyřešit i ten pruh v obraze.

_________________
"Je lepší rozsvítit byť jen malou svíčku, než jen proklínat temnotu." (Konfucius)

www.zxsparrow.com


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ZX Spectrum 48k Video Chyba
PříspěvekNapsal: 23.03.2017, 11:01 
Offline
Radil

Registrován: 27.09.2013, 22:59
Příspěvky: 425
Has thanked: 102 times
Been thanked: 44 times
Možná by stačilo přeměřit jen jeden kondík. Ve zdroji. Mně to připadá jako brum.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: ZX SPECTRUM a video výstup
PříspěvekNapsal: 08.06.2019, 14:38 
Offline
Radil

Registrován: 31.01.2018, 01:33
Příspěvky: 483
Bydliště: Praha
Has thanked: 179 times
Been thanked: 497 times
Zdravím,
stejně tak, jako mnozí Spectristi, mám upravený video výstup přes kondenzátor 100uF na compozitní. Mám Zx Spectrum 48k Issue 3.

Mooooc prosím o radu na 3 dotazy, se kterými si nevím rady:

1.Po připojení na video vstup LCD TV mi však bliká jemná světlá bordura okrajů písmen v nepravidelném intervalu asi půl vteřiny. Celý obraz se tak chvěje - viz odkaz na video. Tušíte, čím to? Jak tomu předejít?
https://uloz.to/live/!NugQgwHr3gC7/img-2984-mov

2. Proč přechod okrajů barevných polí není ostrý? (viz příloha 1)

3. V časopisu Happy Computer 6/84 jsem na straně 39 našel zapojení (viz příloha 2+3), kde pro úpravu video signálu na compozitní používají tranzistorové zesílení. Zkusil jsem i toto zapojení, ale výsledek je naprosto shodný i když je použit jen výše zmíněná úprava přes kondenzátor 100uF. Proč jej tedy používají?

Děkuji Vám za odpovědi a za pomoc,
Láďa


Přílohy:
Příloha 1.JPG
Příloha 1.JPG [ 568.07 KiB | Zobrazeno 4398 krát ]
Příloha 2.jpg
Příloha 2.jpg [ 371.73 KiB | Zobrazeno 4398 krát ]
Přiloha 3.jpg
Přiloha 3.jpg [ 259.5 KiB | Zobrazeno 4398 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ZX SPECTRUM a video výstup
PříspěvekNapsal: 09.06.2019, 08:04 
Offline
Radil

Registrován: 27.09.2013, 22:59
Příspěvky: 425
Has thanked: 102 times
Been thanked: 44 times
ZX81 má vedený video signál do modulátoru přímo z ULA. Zřejmě ji nechtěli odpálit při nějaké neopatrné manipulaci na výstupu, tak to oddělili tranzistorem. A když to fungovalo se ZX81, tak si řekli, že to bude stejné i pro Spectrum.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ZX SPECTRUM a video výstup
PříspěvekNapsal: 09.06.2019, 09:05 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 12.05.2013, 21:39
Příspěvky: 1970
Bydliště: Praha
Has thanked: 85 times
Been thanked: 255 times
Nevim jestli je to ten problem u tebe, ale video vystup u ZXS 48K ma moc vyskoke napeti, jen o fous, ale prece. Obvykle to funguje docela dobre, zalezi na dane TV.

Kompozitni video bude mit vzdy problem barev, neni to RGB a mosulovane barvy ztraceji kvalitu, tak to funguje.

Tranzistor se pouziva, aby se tolik nezatezoval vystup pal enkoderu. Ja jsem si s tim docela hral a pri pouziti toho emitoroveho sledovace a vhodneho delice lze dosahnout malinko lepsiho obrazu, neni pak tak prebuzeny.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: ZX SPECTRUM a video výstup
PříspěvekNapsal: 09.06.2019, 18:50 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 12.05.2013, 21:39
Příspěvky: 1970
Bydliště: Praha
Has thanked: 85 times
Been thanked: 255 times
Zapojeni se stejne jak na tvojem obrazku, rezistor 56R na vystupu spolecne s prijimacem signalu prave ten delic. Nicmene ja to meril osciloskopem a spocital jsem si mozna pro konkretni ZXS trochu jinou hodnotu. Ale jde presne o tohle.

Druha vec je uroven napeti “na cernou”, coz nemusi vychazet a je potreba na vstup dat vhodnou diodu, podobne jako to ma ZXS128.

Kazdopadne se k tomu hodi osciloskop.

Napetive urovne kompozitniho videa lze nalezt vsude mozne: https://cs.m.wikipedia.org/wiki/Kompozitn%C3%AD_video

V jednoduchem pripade bych jen experimentoval s tim rezistorem 56R na vystupu.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 10.09.2019, 22:51 
Offline
Pan Generální

Registrován: 19.07.2013, 15:54
Příspěvky: 2723
Has thanked: 144 times
Been thanked: 422 times
SCjoe píše:
Ne každá LCD televize/monitor, resp. monitor s videovstupem jsou ochotny zobrazit nestandardní videosignál stařičkého Spectra.

Jediné zobrazovadlo, které mi momentálně dodává spolehlivý a pěkný obraz, je MASCOM 1531.

Signál nezachytí např. i jinak velmi kvalitní retrozobrazovadlo LG Flatron M1921TA.
Nechytá se ani čínsko/polsko/německá sběř typu Tevion, zobrazí rozjeté řádky a rozmlžená písmenka.

Jedná se na mnou testovaných LCD o náhodnou výjimku,
je to dáno typy obvodu ULA
nebo vše má jiný důvod...?

Problem je v synchronizaci. Uz v dobe kdy se Spectrum vyrabelo se zjistilo ze ne vsechny televize jsou pro zobrazovani ok a tak Issue3 trosku posunulo synchronizaci. Hlavni problem je, ze to co vychazi ven z pocitace je uplne spatne a vubec to neodpovida PAL signalu. Proto tu NTSC verzi FCC zakazala prodavat v USA. V Evrope bohuzel nezafungovala ochrana spotrebitele. SCjoe cela cast co dela vertikalni synchronizaci neni podle normy. Dosti informaci je http://www.zxdesign.info/book/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Vadný obraz, rušení, atp.
PříspěvekNapsal: 05.12.2020, 18:57 
Offline
Radil

Registrován: 27.09.2013, 22:59
Příspěvky: 425
Has thanked: 102 times
Been thanked: 44 times
Mám taky ZX Spectrum, Didaktik Gama a Didaktik M a zdá se mi, že Didaktiky mají o dost menší rušení v obraze, tak abys nebyl překvapen kvalitou obrazu ZX Spectra. Na té tvojí ROM vidím nápis AMI, takže má stejné zapojení jako NEC. Otázka je, jak se bude chovat v reálu.


Naposledy upravil pcmaker dne 05.12.2020, 19:09, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kupa ZX Spectrum 48k 3B
PříspěvekNapsal: 05.12.2020, 23:43 
Offline
Óm Nejvyšší

Registrován: 22.05.2013, 21:14
Příspěvky: 3642
Bydliště: Bratislava
Has thanked: 371 times
Been thanked: 788 times
Milsa píše:
Tak toto ma zaujalo. A to ako bolo možné?

Zle odtieneny modulator a mozno aj kable, a VF signal sa dostaval von a citliva telka v blizkosti ho dokazala chytit.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kupa ZX Spectrum 48k 3B
PříspěvekNapsal: 06.12.2020, 00:16 
Offline
Profík

Registrován: 21.10.2018, 08:27
Příspěvky: 559
Has thanked: 278 times
Been thanked: 139 times
Výkon VF modulátoru byl zbytečně velký. Moje Pluto kdysi Didaktik Gama 89 až zahlcoval, jak to bylo silné. Stačilo na VF výstup dát cca 15cn drátu jako anténu, stejný kousek na plášť konektoru jako dipól a na Plutu připojit prutovou anténu a obraz byl lepší, než přímo propojený kabelem. Navíc Didaktik také neměl jako VF kabel skutečný stíněný koaxiál, ale nízkofrekvenční roztrženou dvoulinku, s řídkým opletením, takže to svítilo do okolí a i dost rušilo. Věřím, že připojit k výstupu skutečnou anténu, tak půjde analogový obraz přes půlku vesnice. To už je ale dnes nepodstatná vlastnost :-).


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kupa ZX Spectrum 48k 3B
PříspěvekNapsal: 06.12.2020, 10:03 
Offline
Radil

Registrován: 27.09.2013, 22:59
Příspěvky: 425
Has thanked: 102 times
Been thanked: 44 times
Milsa píše:
Tak toto ma zaujalo. A to ako bolo možné?

V počítači je Vf modulátor, což je v podstatě malý vysílač, naladěný na frekvenci do UHF TV pásma. Stačilo by přidat anténu a dosah by byl klidně i několik stovek metrů.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 29 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz