OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 29.03.2024, 01:56

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 441 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21 ... 30  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Moderní klon D40/D80?
PříspěvekNapsal: 14.04.2020, 11:40 
Offline
Radil
Uživatelský avatar

Registrován: 13.05.2013, 17:48
Příspěvky: 529
Bydliště: Košice
Has thanked: 423 times
Been thanked: 265 times
Busy píše:
Citace:
GOTO <*><!>"soubor"
Temer to same co RUN, ale nenastavuje se RAMTOP. Nahrazuje dvojici:
LOAD *"soubor"CODE : RANDOMIZE USR adr
Toto je vobec nutne ? Pretoze loadnut code do pameti a spustit ho, pricom nechat stack na povodnom mieste, to nie je moc kosher. A pre subory ktore su v obrazovke, popr. v printer bufferi, by sa CLEAR nemusel menit defaultne.
Toto bola práve moja najobľúbenejšia a najviac využívaná alternatíva práve na spúšťanie obrazovkových utilít. Napr. GOTO "d+" pre Devast+.

_________________
https://pmd85.borik.net - PMD 85 Emulátor, PMD 85, PMD 32-SD
https://pp01.borik.net - PP 01 Emulátor, PP 01, SD-ROM Modul


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Moderní klon D40/D80?
PříspěvekNapsal: 14.04.2020, 14:28 
Offline
Radil
Uživatelský avatar

Registrován: 13.05.2013, 17:48
Příspěvky: 529
Bydliště: Košice
Has thanked: 423 times
Been thanked: 265 times
PotPalo píše:
Vidím že ste sa vydali cestou Windowsu: Nová verzia, funkcie v podstate robia to, čo vie aj stará verzia, len syntax je iná, takže na starom MDOSe fungovať nebudú.
Tieto nové formy príkazov som nikdy nepoužil v programe. A hádam ani tak neboli zamýšľané. Boli pre mňa užitočné pri hackovaní hier, zostavovaní programov a podobne, práve kvôli tomu, že sú skrátené a rýchlo sa napíšu.

_________________
https://pmd85.borik.net - PMD 85 Emulátor, PMD 85, PMD 32-SD
https://pp01.borik.net - PP 01 Emulátor, PP 01, SD-ROM Modul


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Moderní klon D40/D80?
PříspěvekNapsal: 15.04.2020, 09:32 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 18.05.2013, 14:56
Příspěvky: 2332
Has thanked: 303 times
Been thanked: 637 times
rombor píše:
Tieto nové formy príkazov som nikdy nepoužil v programe. A hádam ani tak neboli zamýšľané. Boli pre mňa užitočné pri hackovaní hier, zostavovaní programov a podobne, práve kvôli tomu, že sú skrátené a rýchlo sa napíšu.
Přesně ze stejných důvodů je užitečná ISOROM u Betadisku. V loaderech se syntaxe s vykřičníkem místo RANDOMIZE USR 15616 nepoužívá (jde to, ale byla by hloupost to dělat). Zatímco pro člověka v BASICu, který musí po patnácté zadávat RANDOMIZE USR 15619:REM:, nebo jen ! je to bez debat nesrovnatelně pohodlnější.

Pokud tak může být vylepšen MDOS, jen dobře. Stejně je nutné pro distribuci do světa program zkusit i na originálních MDOSech.

_________________
https://cygnus.speccy.cz ZX Spectrum 128k, Betadisk, DivIDE, ESXDOS


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Moderní klon D40/D80?
PříspěvekNapsal: 15.04.2020, 13:30 
Offline
Óm Nejvyšší

Registrován: 22.05.2013, 21:14
Příspěvky: 3642
Bydliště: Bratislava
Has thanked: 371 times
Been thanked: 788 times
rombor píše:
Busy píše:
Citace:
GOTO <*><!>"soubor"
Temer to same co RUN, ale nenastavuje se RAMTOP. Nahrazuje dvojici:
LOAD *"soubor"CODE : RANDOMIZE USR adr
Toto je vobec nutne ? Pretoze loadnut code do pameti a spustit ho, pricom nechat stack na povodnom mieste, to nie je moc kosher. A pre subory ktore su v obrazovke, popr. v printer bufferi, by sa CLEAR nemusel menit defaultne.
Toto bola práve moja najobľúbenejšia a najviac využívaná alternatíva práve na spúšťanie obrazovkových utilít. Napr. GOTO "d+" pre Devast+.
Slo mi len o to, ze je zbytocne na toto minut hned dva rozne prikazy. Kludne by mohla byt funkcia loadu + spustenia v jedinom prikaze, pricom ak sa subor loaduje do obrazovky, tak sa RAMTOP samozrejme menit nebude. Takto to uz davno funguje napriklad v bsdose.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Moderní klon D40/D80?
PříspěvekNapsal: 15.04.2020, 19:14 
Offline
Kecálek

Registrován: 06.04.2020, 16:24
Příspěvky: 222
Bydliště: Opava
Has thanked: 31 times
Been thanked: 70 times
rombor píše:
Keď už sa robia o/úpravy MDOS 2.1, mne v ňom chýbajú rozšírené verzie niektorých príkazov z MDOS3, ale neviem, či by na nich ešte bolo miesto.
Ja som zo začiatku uvažoval, či si neurobiť vlastnú úpravu, a ak by nebolo miesto, tak vyhodiť veci okolo IDE, ale potom som to vzdal, keďže neznalý celého kódu by som asi narobil viac problémov, ako úžitku.

+ další náměty. Děkuji za ně, ale ode mne se toho nedočkáte. Důvod je prostý - kompatibilita. Neuznával jsem to ani v MDOSu 3. Ale rozumím tomu, že tato vylepšení člověku poskytnou pohodlnější práci. Co můžu, je mdos2.1 lépe okomentovat, abyste kdo máte chuť tam mohli něco tvořit. Osobně nepovažuji za dobré odstraňovat práci s IDE neboť právě proto jsem ten MDOS dělal - diskety svou práci odvedly a byl čas přesunout svá data na lepší médium...
Nyní v mdosu nezbývá skoro ani byte volného místa. Dal by se jedině ještě vyhodit ten úvodní obrázek co má něco přes 500 bajtů. Škoda jen, že se mi systém nepodařilo více propojit s PC (tj. abych nepřenášel data přes diskety, či nemusel odpojovat harddisk a složitě (dalším programem na pc) soubory vybírat/ukládat). Já experimentoval s 8255 přenosem (ano sériák by byl lepší, ale Kompakt ho nemá...), což se mi nádherně povedlo, ale zůstalo to jen u zxs<->zxs (utilita speccyFTP pro MFC), na PC je totiž 8255 rarita, i když objednaný a přes paypal zaplacený jsem ho měl, ovšem darebáci mi ho z Anglie nikdy neposlali... :-(
Dneska by se mi moc líbil přenos přes modrý zub, téma jsem tady založil, uvidíme, třeba to také někoho zaujme. Z Pc bych odeslal a MFC by přijal a uložil (či naopak).

A jako vrchol bezdrátovosti by bylo fantastické, kdyby zxs nepotřebovalo žádné médium a řadiče, ale data (hry, programy) se nahrávala přes WIFI přímo z internetových cloudů. Dostupné kdykoliv a odkudkoliv, bez obav že se médium pokazí. Ale to už je sakra sci-fi :)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Moderní klon D40/D80?
PříspěvekNapsal: 15.04.2020, 20:11 
Offline
Óm Nejvyšší

Registrován: 22.05.2013, 21:14
Příspěvky: 3642
Bydliště: Bratislava
Has thanked: 371 times
Been thanked: 788 times
MTs píše:
Já experimentoval s 8255 přenosem (ano sériák by byl lepší, ale Kompakt ho nemá...), což se mi nádherně povedlo, ale zůstalo to jen u zxs<->zxs (utilita speccyFTP pro MFC), na PC je totiž 8255 rarita
Ale ved na PC mame LPT a ten sa tiez da krasne prepojit s 8255. Ja som to tak mal, dlho a uspesne pouzival :)
Viem ze dnes je uz aj LPT dost rarita, ale napr. rozsirujuce karty s LPT sa stale daju bezne kupit za par eur.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Moderní klon D40/D80?
PříspěvekNapsal: 15.04.2020, 20:21 
Offline
Pan Generální

Registrován: 01.12.2017, 21:01
Příspěvky: 2062
Bydliště: BA-Petržalka :(
Has thanked: 18 times
Been thanked: 323 times
Zabudnite na seriák a LPT! Treba to vymyslieť cez audio! To má každý PC, aj Didaktik/Spectrum, stačí správny softvér, a zvládalo by to aj rýchlosti v desiatkach kb. Na strane Didaktiku/Spectra by sa to malo dať nakonfigurovať aj na iné vstupy/výstupy, takže kto má voľný nejaký ten port na 8255, mohol by to napojiť tam.

_________________
Oznamy o novom príspevku mi na mail chodia iba sporadicky, takže keď sa nehlásim v diskusii, tak je to tým. V 80% nepríde mail vôbec.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Moderní klon D40/D80?
PříspěvekNapsal: 16.04.2020, 00:14 
Offline
Radil
Uživatelský avatar

Registrován: 02.08.2015, 15:23
Příspěvky: 259
Bydliště: Skalica
Has thanked: 52 times
Been thanked: 141 times
MTs píše:
Škoda jen, že se mi systém nepodařilo více propojit s PC (tj. abych nepřenášel data přes diskety, či nemusel odpojovat harddisk a složitě (dalším programem na pc) soubory vybírat/ukládat). Já experimentoval s 8255 přenosem (ano sériák by byl lepší, ale Kompakt ho nemá...), což se mi nádherně povedlo, ale zůstalo to jen u zxs<->zxs (utilita speccyFTP pro MFC), na PC je totiž 8255 rarita, i když objednaný a přes paypal zaplacený jsem ho měl, ovšem darebáci mi ho z Anglie nikdy neposlali... :-(
Dneska by se mi moc líbil přenos přes modrý zub, téma jsem tady založil, uvidíme, třeba to také někoho zaujme. Z Pc bych odeslal a MFC by přijal a uložil (či naopak).

A jako vrchol bezdrátovosti by bylo fantastické, kdyby zxs nepotřebovalo žádné médium a řadiče, ale data (hry, programy) se nahrávala přes WIFI přímo z internetových cloudů. Dostupné kdykoliv a odkudkoliv, bez obav že se médium pokazí. Ale to už je sakra sci-fi :)

Osobne by som doporucil sposob ako popisuje cygnus https://cygnus.speccy.cz/popis_zx-spect ... _rs232.php na strane PC jednoduchy USB to serial prevodnik a na strane ZXka AY pripadne 8255.

PotPalo píše:
Asi som divný, ale ja som robil vždy práve opak: snažil som sa posťahovať čo sa len dalo, a uložiť na CD/DVD/HDD, aby som bol nezávislý na internetovom pripojení. "Co je doma, to se počítá, pánové." Raz pochopia všetci, až zrazu na pár dní vypadne pripojenie, a budú čumieť do čiernej obrazovky. Ja len zapnem PC alebo Didaktik, a mám čo potrebujem.
Nie si divny a naprosto s tebou suhlasim. Ked pozeram ako miznu web stranky a dalsie online data, tak mat vsetko co sa da offline (doma na disku CD,DVD,BD idealne M-DISK) je podla mna tiez jedine riesnie co ma buducnost, ale kto chce mat vsetko online, tak raz bude mat naozaj len prazdnu obrazovku a na nej mozno par reklam.

_________________
ZX Spectrum, ZX Spectrum +, DIDAKTIK GAMA, DIDAKTIK M, DIDAKTIK KOMPAKT, D40, D80, Interface M/P, MELODIK, UR-4, BEST, KP 311, BT100, SP210T, GAMACENTRUM 01 (cierna), ROBOTRON K6304, divIDE, K-Mouse, PMD 85-2, Amiga 500, Amiga 500+, Amiga 1200


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Moderní klon D40/D80?
PříspěvekNapsal: 22.04.2020, 03:00 
Offline
Pan Generální

Registrován: 01.12.2017, 21:01
Příspěvky: 2062
Bydliště: BA-Petržalka :(
Has thanked: 18 times
Been thanked: 323 times
Teraz som mal otvorenú moju D40, a všimol som si niečo, na čom možno záleží. Na mechanike TEAC (ktorú mi tam dali v servise) je odstránené odporové pole pri signálovom konektore. Na rovnakej mechanike, čo mám neviem odkiaľ, toto pole je. Obe mechaniky mi fungujú. Je možné, že toto odporové pole ťahá signály dolu (alebo hore, nemeral som), a v kombinácií so záťažou v D40 pri použití ako mechanika B to už je na kraji nejakého limitu. V samotnej D40 sú pull-up odpory 680 Ohmov (podľa mňa by 2k2 úplne stačilo) na vstupoch z mechaniky, čo je samo o sebe dosť brutalita. Keď sú mechaniky dve (dve D40, nie D40B), je to spolu 340 Ohmov pull-up. To potom mechanika musí mať celkom slušnú úroveň signálov, aby to prebila. Ja by som tieto pull-up odpory (R5, R1, R2, R3) nezapojil napevno na +5V ako to je, ale na signál POWER [každý zvlášť ešte cez diódu], ktorý má 5V iba keď je mechanika A. Potom by pri použití mechaniky ako B (nezapojený kábel COMPUTER) tieto pull-up neboli napájané, [ani by sa neovplyvňovali navzájom].

_________________
Oznamy o novom príspevku mi na mail chodia iba sporadicky, takže keď sa nehlásim v diskusii, tak je to tým. V 80% nepríde mail vôbec.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Moderní klon D40/D80?
PříspěvekNapsal: 22.04.2020, 11:55 
Offline
Pan Generální

Registrován: 01.12.2017, 21:01
Příspěvky: 2062
Bydliště: BA-Petržalka :(
Has thanked: 18 times
Been thanked: 323 times
pwramp píše:
... odpory prepojit take na POWER.

Jenom! Nespájať POWER a +5V, to sa spája zapojením konektoru COMPUTER. Pri odpojenom konektore na signáli POWER nieje napätie, a tak to má ostať.

_________________
Oznamy o novom príspevku mi na mail chodia iba sporadicky, takže keď sa nehlásim v diskusii, tak je to tým. V 80% nepríde mail vôbec.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Moderní klon D40/D80?
PříspěvekNapsal: 22.04.2020, 22:37 
Offline
Pan Generální

Registrován: 01.12.2017, 21:01
Příspěvky: 2062
Bydliště: BA-Petržalka :(
Has thanked: 18 times
Been thanked: 323 times
Keď tu máme odborníkov, stále mi vŕta hlavou jedna otázka. Mám D40 s MDOS1. Pokiaľ stlačím SNAP rýchlo za sebou, podobne ako dvojklik myšou, LEDka na mechanike sa rozsvieti a hneď zhasne, SNAP sa nekoná. Vysvetlí mi toto niekto? Po prvom stlačení sa predsa prepne do ROMky D40, a tým sa tlačítko zablokuje. Ako môže reagovať na druhé stlačenie, a zrušiť ukladanie z už aktivovanej mechaniky? Blokovanie tlačítka zrejme funguje, pokiaľ ho stlačím s väčšou pauzou, už sa snapovanie nepreruší, na ďalšie stláčanie nereaguje.

_________________
Oznamy o novom príspevku mi na mail chodia iba sporadicky, takže keď sa nehlásim v diskusii, tak je to tým. V 80% nepríde mail vôbec.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Moderní klon D40/D80?
PříspěvekNapsal: 23.04.2020, 21:20 
Offline
Radil

Registrován: 27.09.2013, 22:59
Příspěvky: 425
Has thanked: 102 times
Been thanked: 44 times
Mně napadá akorát to, že v okamžiku, kdy stiskneš tlačítko rychle podruhé, je už předáno řízení M-DOSu, ale MKO pro SNAP ještě není zablokován. Proto to reaguje na druhý stisk. Tzn. aktivuje se znova NMI, ale už v okamžiku, kdy probíhá nějaká příprava pro ukládání dat na disketu. Proč se to přeruší, to nevím. To už musejí vyvodit znalci tohoto systému. To, že to po delší pause nereaguje je jasné. Probíhá ukládání dat na disketu a vstup tlačítka do MKO je po celou dobu blokován.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Moderní klon D40/D80?
PříspěvekNapsal: 23.04.2020, 21:40 
Offline
Pan Generální

Registrován: 01.12.2017, 21:01
Příspěvky: 2062
Bydliště: BA-Petržalka :(
Has thanked: 18 times
Been thanked: 323 times
pcmaker píše:
...je už předáno řízení M-DOSu, ale MKO pro SNAP ještě není zablokován...

Podľa schémy to techniky nieje možné, SNAP sa hardvérovo blokuje prepnutím ROMky na MDOS. Leda že by MDOS po aktivácii SNAPu na začiatku volal nejakú rutinu Spectra a prepol by ROMku na okamžik späť. V tom kratučkom okamžiku by SNAP reagoval. Iné ma nenapadá.

_________________
Oznamy o novom príspevku mi na mail chodia iba sporadicky, takže keď sa nehlásim v diskusii, tak je to tým. V 80% nepríde mail vôbec.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Moderní klon D40/D80?
PříspěvekNapsal: 09.05.2020, 11:42 
Offline
Radil

Registrován: 18.10.2013, 15:30
Příspěvky: 263
Bydliště: Oakland, Slovakia
Has thanked: 25 times
Been thanked: 60 times
Trelix píše:
:-) ... a ještě dotaz: Nešlo by tam udělat 4 proužky (místo tří) aby bylo možno namalovat tam stejnou "duhu" jako má Spectrum ?

Vždy sa dá niečo upraviť, vylepšiť. Pôvodne som tam chcel dať 4 prúžky ale keďže D80 je skôr Didaktik ako Sinclair (aj keď v princípe je to vlastne jedno) a 4 mi už pripadali ako veľa (ja viem - viac prúžkov viac Adidas :)), tak som dal len 3. Okrem toho som chcel aby prúžky končili v polovici spodnej hrany a taktiež aby ten krajný nebol schovaný pod klipom. Môžem ich teda spraviť užšie a budú 4.

_________________
Didaktik Gama | ZX Spectrum 128 | ZX Diskface Quick A | BetaDisk 128C Interface | D40 & D80 | divIDE | Interface M/P | Multiface 128 (GOTDJ) | Gama Breaker | D80mini

"Kvalita a stabilita Windows XP se Microsoftu nevyplatila, stal se takovou temnou připomínkou toho, co se stane, když odvedete svou práci moc dobře."


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Moderní klon D40/D80?
PříspěvekNapsal: 20.05.2020, 18:05 
Offline
Pan Generální

Registrován: 01.12.2017, 21:01
Příspěvky: 2062
Bydliště: BA-Petržalka :(
Has thanked: 18 times
Been thanked: 323 times
Kde zapisuje, čo zapisuje? Neviem to nájsť.

EPROMka má signál pre zápis (/PGM), a zároveň potrebuje programovacie napätie 12,5V (alebo 21V) počas zápisu. Ani jedno z tohoto pri zapojení v počítači nemá. Pin PGM je napevno napojený na +5V, ale pri zápise má byť na GND. Skrátka signál pre zápis nieje zapojený, takže ROMka pri pokuse o zápis nieje aktívna. Požiadavka na zápis sa do nej ani nedostane, takže je jedno koľko program skúša zapísať.

_________________
Oznamy o novom príspevku mi na mail chodia iba sporadicky, takže keď sa nehlásim v diskusii, tak je to tým. V 80% nepríde mail vôbec.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 441 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21 ... 30  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz