OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 29.03.2024, 03:36

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 441 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24 ... 30  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Moderní klon D40/D80?
PříspěvekNapsal: 06.10.2020, 04:38 
Offline
Óm Nejvyšší

Registrován: 22.05.2013, 21:14
Příspěvky: 3642
Bydliště: Bratislava
Has thanked: 371 times
Been thanked: 788 times
zxcygnus píše:
Bez ROM byl Dataputer Diskface. Ten měl v nějaké verzi jen SRAM (v té co vyšla v A.R.).
Bez ROM bola aj moja stara MB01 co som si kedysi (1992) postavil. Mala iba ramku zalohovanu dvomi NiCd akumulatormi (tie klasicke gombiky) a ked sa mi system v ramke poskodil natolko, ze uz nevedel ani len nacitat a spustit boot sektor z diskety, tak som cez kazetak nahral kratucky stobajtovy program ktory tento boot sektor nacital a spustil.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Moderní klon D40/D80?
PříspěvekNapsal: 07.10.2020, 11:55 
Offline
Pan Generální

Registrován: 01.12.2017, 21:01
Příspěvky: 2062
Bydliště: BA-Petržalka :(
Has thanked: 18 times
Been thanked: 323 times
Hlásim, že okrem epromky už mám všetky súčiastky a D80mini mám poskladané, funguje hneď na prvý pokus. Ako epromku som na odskúšanie dočasne použil nejakú náhradu. A mám hneď niekoľko dotazov:

1.) Je normálne, že MDOS2.0 má počas resetu červenú plochu ale biely okraj? Pri D40 mám červený aj okraj.
2.) Prečo sa MDOS2.1 hlási s obrazovkou divide? Keď už vlastný MDOS, tak nech má aspoň logo D80mini a nie divide. Pokiaľ sa toho nikto neujme, tak to bude zasa na mne, lebo D80mini s logom divide (s ktorým to nemá absolútne nič spoločné) by mi naozaj vadilo.
3.) Je normálne, že bez radiča FDC (IC8) oba MDOSy zatuhnú na resetovej obrazovke?
4.) Je normálne, že MDOS2.1 je pomalší ako 2.0? Pri CAT to pred výpisom počtu súborov dlhšie váha, a nahrávanie sa mi tiež zdá že má kde-tu krapek dlhšiu pauzu oproti 2.0.

Ozaj, ako IC7 som použil variant 6264 (konkrétne SONY CXK5864BP, vymontovaná z nejakého teletextu), chcelo to iba pridať pár drôtikov a vyhnúť vývod 26, ktorý sa spojí s vývodom 28. Prikladám foto. Namiesto RP3 som potom osadil iba vrchné dva odpory na stojato. (aj keď odporové pole by tam fungovalo rovnako)


Přílohy:
IC7 6264.jpg
IC7 6264.jpg [ 166.1 KiB | Zobrazeno 4276 krát ]

_________________
Oznamy o novom príspevku mi na mail chodia iba sporadicky, takže keď sa nehlásim v diskusii, tak je to tým. V 80% nepríde mail vôbec.
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Moderní klon D40/D80?
PříspěvekNapsal: 07.10.2020, 13:01 
Offline
Pan Štábní

Registrován: 12.05.2013, 22:24
Příspěvky: 1508
Bydliště: u Prahy
Has thanked: 44 times
Been thanked: 380 times
Citace:
1.) Je normálne, že MDOS2.0 má počas resetu červenú plochu ale biely okraj? Pri D40 mám červený aj okraj.

Je to normální.
Je to vidět třeba tu: https://www.youtube.com/watch?v=TSdpO-tlWhA
Nejsem si jist proč, ale mám dojem, že tu barvu bere z nějaké systémové proměnné.
Citace:
2.) Prečo sa MDOS2.1 hlási s obrazovkou divide?

Protože podporuje připojené DivIDE.
Citace:
3.) Je normálne, že bez radiča FDC (IC8) oba MDOSy zatuhnú na resetovej obrazovke?

Čeká od řadiče odezvu a žádná nepřichází.
Citace:
4.) Je normálne, že MDOS2.1 je pomalší ako 2.0? Pri CAT to pred výpisom počtu súborov dlhšie váha, a nahrávanie sa mi tiež zdá že má kde-tu krapek dlhšiu pauzu oproti 2.0.

Tohle nevím, neměřil jsem.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Moderní klon D40/D80?
PříspěvekNapsal: 07.10.2020, 15:28 
Offline
Pan Generální

Registrován: 01.12.2017, 21:01
Příspěvky: 2062
Bydliště: BA-Petržalka :(
Has thanked: 18 times
Been thanked: 323 times
Ešte som zabudol:

5.) je normálne, že keď držím SNAP, tak to robí jeden snapshot za druhým? Bez diskety to čaká až ho pustím. Čo som zvyknutý pri D40, tak tam to spraví jeden snap a systém ide ďalej. Pre ďalší treba tlačítko pustiť a znovu stlačiť. A rovno si aj odpoviem: je to tým, že keď držím SNAP, je aktivované NMI v kuse, ale ako sa prepne do ROMky mdosu, tak sa deaktivuje, a následným opustením mdosu sa znova aktivuje, takže procesor ho vykoná znova. Skrátka nekonečné prerušenia až kým nepustím tlačítko. Pri D40 je impulz riešený priamo z tlačítka, takže po stlačení vydá iba impulz, a pre druhý sa musí tlačítko najprv pustiť.

K 1.: Pozerám komentovaný výpis MDOS2.0, a naozaj je tam napevno biely okraj (pritom v poznámke je červený):
Kód:
 215 - 011E: 3E 07                 ld   a,7      ;   ld      a,2             ;BORDER 2
 216 - 0120: D3 FE                 out     (254),a
Zaujímavé, MDOS1.0 má červený. Prečo je v poznámke červený, to boli dve verzie MDOS2.0 s rôznym okrajom pri resete? Alebo je poznámka iba pripomienkou na predošlú verziu kde mol červený?

_________________
Oznamy o novom príspevku mi na mail chodia iba sporadicky, takže keď sa nehlásim v diskusii, tak je to tým. V 80% nepríde mail vôbec.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Moderní klon D40/D80?
PříspěvekNapsal: 07.10.2020, 19:00 
Offline
Kecálek

Registrován: 06.04.2020, 16:24
Příspěvky: 222
Bydliště: Opava
Has thanked: 31 times
Been thanked: 70 times
dex píše:
Citace:
4.) Je normálne, že MDOS2.1 je pomalší ako 2.0? Pri CAT to pred výpisom počtu súborov dlhšie váha, a nahrávanie sa mi tiež zdá že má kde-tu krapek dlhšiu pauzu oproti 2.0.

Tohle nevím, neměřil jsem.


Mělo by tomu být právě naopak (tedy za předpokladu, že disketa je perfektně čitelná a nezlobí crc errory...). Testni to v MFC s utilitou u@xorDisk. Změř čas za jak dlouho ji celou projde a dá výsledek. Za předpokladu, že disketa není formátována mdosem1 se špatným číslováním stran, by časy měly být úplně stejné. 2.1 je v I/O operacích rychlejší totiž jen v Basicu a to u vyšších sektorů (od 40 stopy po 80), protože je tam jiný podprogram na LOGFYZ a FYZLOG. Je fakt, že CAT jsem také mírně pozměnil (výpis i skrytých, formát čísla, startovací adresa), takže může být pomalejší. Ale nezdálo se mi to, když jsem to tenkrát testoval.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Moderní klon D40/D80?
PříspěvekNapsal: 07.10.2020, 20:03 
Offline
Kecálek

Registrován: 06.04.2020, 16:24
Příspěvky: 222
Bydliště: Opava
Has thanked: 31 times
Been thanked: 70 times
PotPalo píše:
Disketa bola formátovaná pod MDOS1, je to problém?
Nahral som video: http://leteckaposta.cz/441352453
CAT v oboch prípadoch vypíše rovnaký výpis, iba pod 2.1 je dlhšia pauza pred počtom súborov.


Z videa jsem viděl jen černo. Mov na mém starém tabletu s Androidem nechodí dobře... Každopádně pokud je ta disketa opravdu z MDOSu 1 a má špatné číslování stran (tj. formátována klasickým basicem), tak opravdu se bude stávat, že mdos 2.x bude mít při načítání prodlevy. Je to dáno tím, že všechny sektory na té špatně číslované straně se budou číst dvakrát (mdos 2.x testuje že dojde k chybě - řadiči to číslování vadí takže mu hodí error - a tak čte ještě jednou s upraveným číslem strany). Ve skalici si tím zajistili kompatibilitu s mdos1, ale není to moc šťastné. Já v 2.1 to zrychlil (zapínám si tu emulaci špatné strany jen jednou a držím ji v lowlevel rutinách až do vypnutí mechanik). Takže bych to měl mít rychlejší než v 2.0, ale je možné, že jsem tam prodloužil nějaké timeouty což by v určitém (např. zrovna v tom tvém) případě mělo za následek zpomalení (tj. vystavení hlavy znovu na konkrétní stopu a sektor). Musel bych se do toho znovu ponořit, už je to řada let. Každopádně NIKOMU NEDOPORUČUJI POD MDOSEM 2.x PRACOVAT S DISKETAMI MAJÍCÍ NESTANDARDNÍ ČÍSLOVÁNÍ STRAN. Sice to funguje, ale pojede to jak s hnojem. Moje zkušenost je (originální diskety od Proximy), že mdosem 2.0 v kompaktu se mi data načítala jednou tak déle oproti tomu když jsem je zkopíroval na disketu formátovanou mdosem 2 a pak četl jen z ní.

Jinak samozřejmě i mdos 1 umí disketu naformátovat správně, ale je třeba použít MFC, Tools nebo jiný program, který má vlastní formátovací podprogram a nepoužívá ten z DROM.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Moderní klon D40/D80?
PříspěvekNapsal: 07.10.2020, 20:56 
Offline
Pan Generální

Registrován: 01.12.2017, 21:01
Příspěvky: 2062
Bydliště: BA-Petržalka :(
Has thanked: 18 times
Been thanked: 323 times
MTs píše:
Každopádně NIKOMU NEDOPORUČUJI POD MDOSEM 2.x PRACOVAT S DISKETAMI MAJÍCÍ NESTANDARDNÍ ČÍSLOVÁNÍ STRAN.

No to si ma ale náááááramne potešil. Všetky moje diskety sú formátované z BASICu pod MDOS1. :|

Chcel som sa opýtať, ale už som si to zistil experimentom: Dá sa prepnúť jumperom MDOS2.0 a MDOS2.1 aj počas prevádzky, teda samozrejme keď sa práve nepracuje s disketou, evidentne to ničomu nevadí. Tiež som si overil ten bug s číslovaním PHOTOSHOTOV, ktorý tu nebol schopný nikto skúsiť, keď som sa naň pýtal v minulosti. (stačí zadať POKE#97,99, stlačiť SNAP a F, a zopakovať).

_________________
Oznamy o novom príspevku mi na mail chodia iba sporadicky, takže keď sa nehlásim v diskusii, tak je to tým. V 80% nepríde mail vôbec.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Moderní klon D40/D80?
PříspěvekNapsal: 08.10.2020, 07:50 
Offline
Óm Nejvyšší

Registrován: 22.05.2013, 21:14
Příspěvky: 3642
Bydliště: Bratislava
Has thanked: 371 times
Been thanked: 788 times
MTs píše:
pokud je ta disketa opravdu z MDOSu 1 a má špatné číslování stran (tj. formátována klasickým basicem), tak opravdu se bude stávat, že mdos 2.x bude mít při načítání prodlevy.
No moment moment. Pokial si pametam, tak jediny problem pri formatovani v MDOS 1 je nedostatocna medzera medzi indexom a prvym sektorom. Kvoli tomu maju intelacke radice v PeCedlach problem tento sektor nacitat (WD radice to zvladaju bez problemov). Ake spatne cislovani stran ? Typicke spatne cislovanie stran robi napriklad TRDOS - obe strany diskety oznaci ako nulte, a niektore radice to potom vobec nevedia precitat.
MTs píše:
Jinak samozřejmě i mdos 1 umí disketu naformátovat správně, ale je třeba použít MFC, Tools nebo jiný program, který má vlastní formátovací podprogram a nepoužívá ten z DROM.
Osobne doporucujem EIF (Export Import Manager Formatovac) :)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Moderní klon D40/D80?
PříspěvekNapsal: 08.10.2020, 13:16 
Offline
Profík

Registrován: 21.10.2018, 08:27
Příspěvky: 559
Has thanked: 278 times
Been thanked: 139 times
PotPalo píše:
Stále tomu nejako nerozumiem. Je tam MDOS2.1 ktorý akože podporuje divide, ale pokiaľ chcem D80mini používať s divide, tak musím jumperom vyradiť MDOS na D80mini, lebo divide používa vlastný MDOS. Alebo mi niečo uniká? Pokiaľ je to takto, potom sa divide funkcie v MDOSe na D80mini nikdy neuplatnia, a teda by tam stačil MDOS bez nich.

Ano, uniká Ti manuál: https://mts.speccy.cz/programs/mdos21_manual.pdf strana 11.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Moderní klon D40/D80?
PříspěvekNapsal: 08.10.2020, 13:23 
Offline
Pan Generální

Registrován: 01.12.2017, 21:01
Příspěvky: 2062
Bydliště: BA-Petržalka :(
Has thanked: 18 times
Been thanked: 323 times
Aha, návod. Však to napíš rovno, že sa použije druhá možnosť, a síce že sa vypne ROM na divide jumperom, a používa sa iba ROM D80mini, ktorý potom obsluhuje aj divide. Používate to vôbec niekto v tomto režime? Alebo skôr máte MDOS v divide? Tam je predsa viac možností ako len jedna.

_________________
Oznamy o novom príspevku mi na mail chodia iba sporadicky, takže keď sa nehlásim v diskusii, tak je to tým. V 80% nepríde mail vôbec.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Moderní klon D40/D80?
PříspěvekNapsal: 08.10.2020, 14:32 
Offline
Pan Generální

Registrován: 01.12.2017, 21:01
Příspěvky: 2062
Bydliště: BA-Petržalka :(
Has thanked: 18 times
Been thanked: 323 times
Ešte ma upútalo v návode pre MDOS2.1 toto ohľadne SNAP funkcie:
Citace:
M – multifunkční command line

Vyvolání příkazového řádku může i chvilku trvat (max. však 2
sekundy). Je to z toho důvodu, že program se snaží najít někde v
paměti blok stejných bytes, aby tam mohl dočasně přesunout
poslední dva řádky z obrazovky. A aby to trvalo max. ty dvě
sekundy, hledá se pouze blok s bajty 0 nebo 229. Pokud se
nepodaří "volné" místo najít, při opuštění příkazového řádku
budou ty poslední dva řádky obrazovky bohužel zničeny
(neobnoví se do původního stavu).

To akože hľadá 576 rovnakých bytov v normálnej RAM pre odloženie časti obrazovky?! Ono mu nestačí RAM MDOSu, kde má na použitie 1536 bytov? Navyše hľadanie akéhokoľvek opakujúceho sa bytu by nezabralo o nič viac času:
ld a,(hl)
ld bc,0
:loop
inc hl
inc bc
cp (hl)
jr z,loop
bc=počet opakovaní bytu, ak nevyhovuje, opakuj od začiatku
hl=adresa za opakovaním
a=opakujúci sa byt

Inak ďalší bod pre MDOS2.1 vs 2.0:
Program testdisk čo mám, a pod MDOS1.0 ide perfektne, tak pod MDOS2.0 sa rozbehne, ale od cca 22.stopy už rapídne spomalí. Netuším prečo. Pod MDOS2.1 ide rovnako perfektne, ako pod MDOS1.0. Záhady sa dejú. (zatiaľ testované iba na jednej diskete 720kB)

Ďalšia vec je program TOOLS 40. Po načítaní obsahu diskety ostane svietiť a točiť disketou, pritom program už reaguje. Skrátka ju nevypne. Týka sa MDOSu 2.0 aj 2.1. Pod starým 1.0 disketu vypol. To bude asi chybou toho starého TOOLS 40, zrejme na vypnutie používa nejaké OUT namiesto volania rutiny radiča. Iný radič=OUT nefunguje.

_________________
Oznamy o novom príspevku mi na mail chodia iba sporadicky, takže keď sa nehlásim v diskusii, tak je to tým. V 80% nepríde mail vôbec.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Moderní klon D40/D80?
PříspěvekNapsal: 08.10.2020, 15:06 
Offline
Óm Nejvyšší

Registrován: 22.05.2013, 21:14
Příspěvky: 3642
Bydliště: Bratislava
Has thanked: 371 times
Been thanked: 788 times
Citace:
M – multifunkční command line
...
hledá se pouze blok s bajty 0 nebo 229.
Preco prave 229 ?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Moderní klon D40/D80?
PříspěvekNapsal: 08.10.2020, 18:22 
Offline
Kecálek

Registrován: 06.04.2020, 16:24
Příspěvky: 222
Bydliště: Opava
Has thanked: 31 times
Been thanked: 70 times
Busy píše:
No moment moment. Pokial si pametam, tak jediny problem pri formatovani v MDOS 1 je nedostatocna medzera medzi indexom a prvym sektorom. Kvoli tomu maju intelacke radice v PeCedlach problem tento sektor nacitat (WD radice to zvladaju bez problemov). Ake spatne cislovani stran ? Typicke spatne cislovanie stran robi napriklad TRDOS - obe strany diskety oznaci ako nulte, a niektore radice to potom vobec nevedia precitat.

viz komentovaný výpis od Kvaksoftu str. 140.
Zdoják mdosu 2.0 od adresy #2599

Jinak k tomu hledání 0 a 229. Hodnotu 229 jsem stanovil jako druhou nejčetnější vyskytující se v programech pro D40/80. Můžete hádat proč :-)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Moderní klon D40/D80?
PříspěvekNapsal: 08.10.2020, 18:35 
Offline
Kecálek

Registrován: 06.04.2020, 16:24
Příspěvky: 222
Bydliště: Opava
Has thanked: 31 times
Been thanked: 70 times
PotPalo píše:
To akože hľadá 576 rovnakých bytov v normálnej RAM pre odloženie časti obrazovky?! Ono mu nestačí RAM MDOSu, kde má na použitie 1536 bytov?


Nevíš co tam běžící program má (přemáznul bych mu to). Programy pro D40/80 tu oblast využívaly takže v zájmu zachování maximální možné funkcionality to je jak to je.

PotPalo píše:
Inak ďalší bod pre MDOS2.1 vs 2.0:
Program testdisk čo mám, a pod MDOS1.0 ide perfektne, tak pod MDOS2.0 sa rozbehne, ale od cca 22.stopy už rapídne spomalí. Netuším prečo. Pod MDOS2.1 ide rovnako perfektne, ako pod MDOS1.0. Záhady sa dejú. (zatiaľ testované iba na jednej diskete 720kB)

Řekl bych, že právě ono špatné číslování stran a možná ještě tomu nahrává původní LOGFYZ a FYZLOG. Každopádně ten program neznám... Přilož ho tady, bude-li čas, nakouknu mu na zoubek


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Moderní klon D40/D80?
PříspěvekNapsal: 08.10.2020, 21:44 
Offline
Pan Generální

Registrován: 01.12.2017, 21:01
Příspěvky: 2062
Bydliště: BA-Petržalka :(
Has thanked: 18 times
Been thanked: 323 times
Ono nejaký program využíva RAMku disketovky? :shock: A padol by keby sa prepísala pri aktivácii snap menu? Nejaká blbosť, nie? Veď RAM disketovky využíva samotná mechanika, napríklad aj pri zápise snapu na disketu. To by ten program tiež komplet zrušilo, navyše v snape sa RAM disketovky neukladá, takže by aj tak nefungoval. Todlecto:
Kód:
5438 - 3800: FF FF FF FF FF FF  DIRBUF  ds      200h      ;buffer pre sektor z DIR
5439 - 3A00: FF FF FF FF FF FF  AUXBUF  ds      200h      ;buffer pre vseobecny sektor
5440 - 3C00: FF FF FF FF FF FF  FATBUF  ds      200h      ;buffer pre sektor z FAT


Testdisk je v balíku PPM (PotPalo) utility.rar. Ono je to v podstate iba kratučký program ktorý prečíta postupne všetky sektory diskety. Nič viac, nič menej.

_________________
Oznamy o novom príspevku mi na mail chodia iba sporadicky, takže keď sa nehlásim v diskusii, tak je to tým. V 80% nepríde mail vôbec.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 441 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24 ... 30  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz