OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 28.03.2024, 18:53

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 441 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14 ... 30  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Moderní klon D40/D80?
PříspěvekNapsal: 11.09.2019, 23:31 
Offline
Pan Generální

Registrován: 01.12.2017, 21:01
Příspěvky: 2062
Bydliště: BA-Petržalka :(
Has thanked: 18 times
Been thanked: 323 times
Že by nejaká ilegálna (tajná) inštrukcia v MDOSe? Oni sa preto nespomínali v literatúre, lebo nefungovali na všetkých procesoroch. Čo tak dať namiesto MDOSu ZX ROMku?

_________________
Oznamy o novom príspevku mi na mail chodia iba sporadicky, takže keď sa nehlásim v diskusii, tak je to tým. V 80% nepríde mail vôbec.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Moderní klon D40/D80?
PříspěvekNapsal: 12.09.2019, 08:01 
Offline
Radil

Registrován: 03.07.2018, 23:06
Příspěvky: 362
Has thanked: 221 times
Been thanked: 253 times
Na D80mini není EEPROMka v patici a ZX ROM by s ní stejně nemohla fungovat, protože D80 mapuje 2kB na svoji RAM. Ale nějakou ilegální instrukcí by to možná být mohlo.

_________________
Špóngiu navlhčiť


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Moderní klon D40/D80?
PříspěvekNapsal: 12.09.2019, 09:32 
Offline
Radil

Registrován: 03.07.2018, 23:06
Příspěvky: 362
Has thanked: 221 times
Been thanked: 253 times
Řekl bych, že roli tam spíš budou hrát napěťové úrovně. On se Humble48 s NMOS procesorem nechová korektně (nahrané programy zhusta končí na Nonsense in Basic, resetují se apod.).

_________________
Špóngiu navlhčiť


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Moderní klon D40/D80?
PříspěvekNapsal: 12.09.2019, 09:58 
Offline
Site Admin
Uživatelský avatar

Registrován: 05.04.2013, 15:29
Příspěvky: 2394
Bydliště: Starý Vestec
Has thanked: 426 times
Been thanked: 446 times
Rozhodně bych se klonil k tomu, že to bude způsobeno odběrem interface. Osobně jsem musel u Didaktiku Gama sáhnout po jiném zdroji, když jsem D80mini připojil. Sice to fungovalo, ale jezdila mi čára přes obraz. To samé jsem kdysi řešil s DivIDE.

_________________
Amiga Sinclair Didaktik Sam_Coupé Enterprise SAM440ep μA1 MacBook_Air Mac_Mini_MOS CPC Atari MSX Acorn C64 RetroPC

http://party.oldcomp.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Moderní klon D40/D80?
PříspěvekNapsal: 12.09.2019, 10:05 
Offline
Profík

Registrován: 06.03.2018, 16:00
Příspěvky: 955
Bydliště: Valtínov, Kunžak
Has thanked: 39 times
Been thanked: 471 times
Může na to mít vliv i různé časování sběrnice variantami procesorů. Při stavbě Stone64kb (upravené PMI80 se Z80) byl zcela vypuštěn dekodér 74LS138 pro periferie a signál /CS na 8255-ce je vybavován přímo signálem /IORQ. Se starou UB880D deska šlapala jak víno, s Z84C00AB6 ani ťuk. Pomohlo "zpoždění" signálu /IORQ kondenzátorem 68pF proti Vcc a systém je plně funkční a stabilní.

Petr


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Moderní klon D40/D80?
PříspěvekNapsal: 12.09.2019, 10:18 
Offline
Site Admin
Uživatelský avatar

Registrován: 05.04.2013, 15:29
Příspěvky: 2394
Bydliště: Starý Vestec
Has thanked: 426 times
Been thanked: 446 times
Pavel.Krivanek píše:
Vyměnit zdroj byla jedna z prvních věcí, co jsem zkoušel. I na laboratorním zdroji se štědře nastaveným proudovým omezením se choval stejně.
Jasně, ono u každé ZX verze se to bude chovat jinak. U didaktiků obvykle stačí lepší zdroj, u gumáka jsem kdysi musel měnit napěťový stabilizátor u 128+2A jsem byl nucen vyměnit NMOS Z80 za CMOS...

_________________
Amiga Sinclair Didaktik Sam_Coupé Enterprise SAM440ep μA1 MacBook_Air Mac_Mini_MOS CPC Atari MSX Acorn C64 RetroPC

http://party.oldcomp.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Moderní klon D40/D80?
PříspěvekNapsal: 12.09.2019, 11:12 
Offline
Radil

Registrován: 03.07.2018, 23:06
Příspěvky: 362
Has thanked: 221 times
Been thanked: 253 times
V tomto případě si myslím, že to napájením nebude ze tří důvodů:
- s jiným procesorem, který má vyšší spotřebu, interface funguje správně
- D80mini má vyvedené piny přímého konektoru a na ně (GND, +5V) jsem prasácky zkoušel připojit laboratorní zdroj, abych případný ubytek napětí vykompenzoval. Chová se však stejně.
- naměřená úroveň napětí na těchto pinech je u Humble48 vyšší než u Didaktiku Gama, se kterým interface funguje korektně.

_________________
Špóngiu navlhčiť


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Moderní klon D40/D80?
PříspěvekNapsal: 12.09.2019, 22:11 
Offline
Radil

Registrován: 03.07.2018, 23:06
Příspěvky: 362
Has thanked: 221 times
Been thanked: 253 times
z00m píše:
Keď to zapneš s pridržaným resetom a potom ho pustíš, nabehne to normálne?

Pouštět se stisknutým resetm jsem to zkoušel. Nabíhá to stejně. Podle logického analyzátoru v těch opakovaných resetech signál /RESET nehraje žádnou roli. Při navolení MDOS 2.1 se ukazuje logo. Jinak okamžik, kdy a jak k resetu dojde, není deterministický, ale většinou se stihne ještě vypsat copyright. Občas se k němu ještě vypíše nějaké smetí. To, že k restartům nedochází při deaktivovaném MDOSu také ukazuje na to, že tam nebude souvislost s napájením. Ještě bych pochopil, kdyby k resetům docházelo v okamžiku, kdy se počítač snaží používat MDOS a nestihne se přehodit ROM nebo tak podobně, ale nevypadá to na tento případ.
Jinak Humble48 s NMOS Z80 trochu pracuje, je schopen formátovat diskety, vypisovat jejich obsah, nahrávání také do do jisté míry funguje (i když programy pak kleknou), ale třeba diagnostická ROM na tom hned havaruje.

_________________
Špóngiu navlhčiť


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Moderní klon D40/D80?
PříspěvekNapsal: 13.09.2019, 13:54 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 18.05.2013, 14:56
Příspěvky: 2331
Has thanked: 303 times
Been thanked: 637 times
Hlásím, že mám D80 mini taky zprovozněno, prozatím zkoušeno jen s ZX Spectrum 48k+ ISSUE 6 a 360kB 5.25" mechanikou od Diskface. Mám jen pár disket pro MDOS, shodou záhadných okolností je jedna z nich originál úvodní disketa k D40, originálka Jméno Růže od Proximy a několik disket s Datalogem a snapshoty TF Copy :-) Ačkoli je na nich napsáno MDOS 1.0 tak všechny jdou přečíst korektně... netuším, jestli se na tu informaci dá spoléhat a jestli to opravdu bylo míněno, jakože diskety mají nestandardní formát starého MDOSu. Ty diskety jsem měl převážně kvůli konverzní utilitě z MDOSu pro TRDOS.

Další v řadě bude test s Didaktikem Gama 192k, který má v sobě posilovač sběrnice, připojení 3.5" mechaniky atd...

EEPROM a SRAM jsem raději umístil taky do patic. Když už nic jiného, tak to v budoucnu může hodně usnadnit diagnostiku a opravu.
Pavel.Krivanek píše:
Jinak Humble48 s NMOS Z80 trochu pracuje, je schopen formátovat diskety, vypisovat jejich obsah, nahrávání také do do jisté míry funguje (i když programy pak kleknou), ale třeba diagnostická ROM na tom hned havaruje.
Co jiné periferie s externí ROM u Humble48? Jak ty se chovají?

Ta havarující diagnostická ROM znamená, že to je modul na sběrnici, který odstránkuje interní ROM?

Chová-li se NMOS Z80 jinak (lépe?), tak bych to spíš než analyzátorem zkoumal osciloskopem, může tam být nějaká ošklivost v podobě pomalé hrany, nebo menší logické úrovně, což analyzér může schovat. Možná by bylo zajímavé zkusit napsat jednoduchý cyklus, který bude jen přestránkovávat ROM (ale to už hádám - matně si vzpomínám, že se do ROM MDOSu stránkovalo pomocí RST 8 a druhak bude problém s návratem - bude to chtít vhodný kód v obou "ROM", který odolá např. pozdějšímu přestránkování) a na tom hledat anomálie.

Tohle sice přímo nesouvisí - ale některé ROM dovedou potrápit i v originál ZX Spectru, třeba ROM NEC D23128C viewtopic.php?f=39&t=2091&p=53966

_________________
https://cygnus.speccy.cz ZX Spectrum 128k, Betadisk, DivIDE, ESXDOS


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Moderní klon D40/D80?
PříspěvekNapsal: 13.09.2019, 14:45 
Offline
Radil

Registrován: 03.07.2018, 23:06
Příspěvky: 362
Has thanked: 221 times
Been thanked: 253 times
Citace:
Co jiné periferie s externí ROM u Humble48? Jak ty se chovají?

S externí ROM jsem na něm zkoušel jen Nobyho interface s testovací ROM a ten pracuje perfektně (pokud je uvnitř CMOS Z80). Simple AY Interface a interface pro XY4150 také nemají potíže.
Citace:
Ta havarující diagnostická ROM znamená, že to je modul na sběrnici, který odstránkuje interní ROM?

Ano. Ještě bych mohl tu diagnostiku zkusit dát přímo místo interní ROM, mají stejné zapojení. Podle chování při nahrávání programů má asi Humble48 s NMOS procesorem problémy s vyššími adresovými linkami.
zxcygnus píše:
Chová-li se NMOS Z80 jinak (lépe?), tak bych to spíš než analyzátorem zkoumal osciloskopem, může tam být nějaká ošklivost v podobě pomalé hrany, nebo menší logické úrovně, což analyzér může schovat. Možná by bylo zajímavé zkusit napsat jednoduchý cyklus, který bude jen přestránkovávat ROM (ale to už hádám - matně si vzpomínám, že se do ROM MDOSu stránkovalo pomocí RST 8 a druhak bude problém s návratem - bude to chtít vhodný kód v obou "ROM", který odolá např. pozdějšímu přestránkování) a na tom hledat anomálie.

Díky za tipy! Zkusím pro začátek porovnat požadavky na přestránkování.

_________________
Špóngiu navlhčiť


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Moderní klon D40/D80?
PříspěvekNapsal: 13.09.2019, 23:08 
Offline
Radil

Registrován: 03.07.2018, 23:06
Příspěvky: 362
Has thanked: 221 times
Been thanked: 253 times
Pravděpodobně VYŘEŠENO! :dch:

Ale byla to pořádná haluz :-) Zkoušel jsem zase kde co. Sledoval jsem impulzy na \CS na EEPROM a SRAM. Tam jsem zjistil, že resetu předchází \CS pro RAM před signálem \CS pro ROM. Což mi přišlo dost divné a myslel jsem, že příčinu musím nakonec hledat kolem RAM, nikoliv ROM. Ale s NMOS procesorem jsem pak zjistil, že třeba při CAT se děje úplně to samé a je to tedy standardní chování. Tak jsem zkusil hodit logický analyzátor na adresové linky (u EEPROM) a k mému překvapení se po startu žádný reset nekonal. Pomyslel jsem si, že to bude nakonec ještě Heisenbug. Pak jsem se jal odpojovat jednu sondu za druhou a nakonec se dobral k tomu, že k resetům dochází jen pokud je logický analyzátor odpojen od A3. Tak jsem analyzátor odpojil úplně a zapojil malý kapacitor (10p) mezi GND a A3 na vývodech D80mini. S ním teď vše funguje jak má. Linka A3 figuruje v logice pro výběr ROM (RST 8), takže to úplně nelogické chování není a asi to bude výsledek nějakého vzácného hazardního stavu v logice GALů.

_________________
Špóngiu navlhčiť


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Moderní klon D40/D80?
PříspěvekNapsal: 13.09.2019, 23:15 
Offline
Radil

Registrován: 03.07.2018, 23:06
Příspěvky: 362
Has thanked: 221 times
Been thanked: 253 times
Jak prosté...


Přílohy:
IMG_2738.JPG
IMG_2738.JPG [ 267.88 KiB | Zobrazeno 6793 krát ]

_________________
Špóngiu navlhčiť
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Moderní klon D40/D80?
PříspěvekNapsal: 17.09.2019, 12:11 
Offline
Radil
Uživatelský avatar

Registrován: 02.08.2015, 15:23
Příspěvky: 259
Bydliště: Skalica
Has thanked: 52 times
Been thanked: 141 times
@Pavel.Krivanek to je zaujimave, D80mini som testoval s M-kom, Sparrow, GAMA192k a fungovalo.
A je super, ze si nasiel "liek" aby to fungovalo aj na Humble48 :like:

Este oznam pre poslednych zaujemcov o komplety.
Kód:
Trelix            1 komplet
čenda608          1 komplet
madcz             1 komplet
Ladislav Greiner  1 komplet
themrkocour       1 PCB anebo komplet
Stale cakam na poslebnu varku FDC a dufam, ze pridu najneskor do konca tyzdna, potom dam vediet.

_________________
ZX Spectrum, ZX Spectrum +, DIDAKTIK GAMA, DIDAKTIK M, DIDAKTIK KOMPAKT, D40, D80, Interface M/P, MELODIK, UR-4, BEST, KP 311, BT100, SP210T, GAMACENTRUM 01 (cierna), ROBOTRON K6304, divIDE, K-Mouse, PMD 85-2, Amiga 500, Amiga 500+, Amiga 1200


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Moderní klon D40/D80?
PříspěvekNapsal: 11.10.2019, 21:05 
Offline
Radil

Registrován: 18.10.2013, 15:30
Příspěvky: 263
Bydliště: Oakland, Slovakia
Has thanked: 25 times
Been thanked: 60 times
Tak uz aj ja mam D80mini dokonceny a funkcny. Nadhera. :like:

Zistil som vsak, ze Cinania nie su prave najspolahlivejsi (z hladiska funkcnosti) dodavatelia suciastok. Keby som to vedel zoberiem stavebnicu... Z dvoch EEPROM bola jedna trvalo prazdna a SRAM bola tiez na nic. Tak som zatial pouzil tu z divIDE. Aspon ze FDC je ok.

:god2: Billy48 & spol. dakujem za tento projekt a taktiez vdaka css za jeho PSU modul k BetaDisku. :god2:

:dcl:

_________________
Didaktik Gama | ZX Spectrum 128 | ZX Diskface Quick A | BetaDisk 128C Interface | D40 & D80 | divIDE | Interface M/P | Multiface 128 (GOTDJ) | Gama Breaker | D80mini

"Kvalita a stabilita Windows XP se Microsoftu nevyplatila, stal se takovou temnou připomínkou toho, co se stane, když odvedete svou práci moc dobře."


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Moderní klon D40/D80?
PříspěvekNapsal: 12.10.2019, 00:20 
Offline
Radil
Uživatelský avatar

Registrován: 02.08.2015, 15:23
Příspěvky: 259
Bydliště: Skalica
Has thanked: 52 times
Been thanked: 141 times
Tak toho som si uzil :lol:
- pri kupe 5ks FDC bol takmer v kazdej varke jeden kus vadny, obcas dva
- pri GAL22V10 mam skusenost, ze lacnejsi predajca (ale drahy nie je zaruka) ma z 10ks dobre len 3ks, to sa mi stalo viac krat. To bol jeden z dovodov, preco som na prototype upravil zapojenie GALov, aby bolo mozne pouzit aj GAL20V8 (takmer vzdy vporiadku cela varka)
- s SRAM uz to bolo celkom v pohode, tu bolo dobrych 9ks z 10
- s EEPROM to bolo podobne
A k tomu tolko zaujemcov, no co bola to divocina :lol:

_________________
ZX Spectrum, ZX Spectrum +, DIDAKTIK GAMA, DIDAKTIK M, DIDAKTIK KOMPAKT, D40, D80, Interface M/P, MELODIK, UR-4, BEST, KP 311, BT100, SP210T, GAMACENTRUM 01 (cierna), ROBOTRON K6304, divIDE, K-Mouse, PMD 85-2, Amiga 500, Amiga 500+, Amiga 1200


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 441 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14 ... 30  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz