OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 28.03.2024, 16:42

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 7 ] 
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: 13.07.2018, 15:27 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 08.07.2013, 00:28
Příspěvky: 1554
Has thanked: 485 times
Been thanked: 634 times
Zatímco struktura disků TR-DOSu verze 5.03 je poměrně dobře zmapovaná na internetu a dá se celkem snadno zrekonstruovat, nenašel jsem žádný detailnější popis verze 5.04 nebo nedej bože nějakých vyšších. Existují nějaké takové popisy?

Předpokládám, že všechny verze budou podporovat čtyři základní formáty: {double,single}-sided a {80,40}-track. Tuším, že každá stopa bude mít 16 sektorů a každý z nich bude mít per 256 bajtů. Logické číslování předpokládám taktéž stejné (tj. 0..15), fyzické číslování, tj. číslo sektoru v jeho ID, předpokládám taktéž stejné (tj. 1..16).

Když jsme ale s Trelixem zkoušeli jeho BetaDisku s TR-DOSem 5.04T (snad si verzi pamatuju správně, 5.04 to bylo určitě) podstrčit disketu formátovanou pod verzí 5.03, tak jsme narazili - disketa nerozpoznána. Postupným oklešťováním možností proč jsme dospěli k tomu, že jediná odchylka v boot sektoru verze 5.04T a 5.03 je počet bajtů alokovaných pro jméno disku (5.04T = 8 bajtů, 5.03 = 9 bajtů).

Obrázek

Pokud jsme jméno disku formátovaného pod 5.03 zkrátili na osm bajtů (tj. dosadili na adresu 0xFD bajt 0x00), vše fungovalo, jak mělo.

Chci se proto zeptat, jestli tohle je jediná odchylka mezi těmito dvěma verzemi, nebo zda tu jsou další, které jsme s Trelixem nepostřehli a mohly by způsobit problémy.

Stejný dotaz platí i pro další verze TR-DOSu. Znáte-li nějakou (ideálně do mrtě), určitě bych uvítal informace o ní, abych mohl v následujícím finálním releasu zakomponovat do výše uvedené aplikace.

Díky :-)

_________________
より良い競争相手からソフトウェアを購入する (。◕‿‿◕。)
Ďábel se skrývá v detailu (staré technické rčení)


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 09.08.2018, 11:44 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 18.05.2013, 14:56
Příspěvky: 2331
Has thanked: 303 times
Been thanked: 637 times
Busy píše:
Vela ludi dokonca nikdy nepouzilo ani ten 5.03 :shrug:
Ač betadiskář, skoro výhradně používám 5.05cz (cz kvůli odlišení od ruských).

A ten má název diskety 10 znakový, což je, pokud vím, jediná odlišnost ve formátu proti originálu 5.03.

Nikdy se mi nestalo, že by 5.05cz nenačetla diskety formátované 5.03, nebo naopak. Jediné, co se může stát, je to, že se u 5.05cz zobrazí dva nesmyslné znaky při výpistu CAT/LIST.

Nevím o tom, že by nějaký TRDOS rozpoznával svou disketu podle něčeho jiného, než podle identifikátoru v sektoru 9, to je ten byte 231, který musí obsahovat 16. Tím spíš ne podle délky názvu.

Některé ruské TRDOSy umí vytvářet složky, jak přesně je to realizováno jsem nepátral. Zatím.

_________________
https://cygnus.speccy.cz ZX Spectrum 128k, Betadisk, DivIDE, ESXDOS


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 10.08.2018, 13:38 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 08.07.2013, 00:28
Příspěvky: 1554
Has thanked: 485 times
Been thanked: 634 times
Moc díky za odpověď, Cygnusi. Také mě udivuje, že by novější verze nebyly zpětně kompatibilní se staršími, nicméně Trelixovi se to děje z nějakého důvodu. Pokud se správně pamatuju, tak má verzi "5.04T", kde nevím(e), co ono T vlastně znamená.

Každopádně, pokud bych ti poslal DSK image k nahlédnutí, měl bys je čím otevřít pod Linuxem pro případný dump na disketu a test na reálném hardwaru? Volím DSK, aby číslování sektorů bylo explicitní tak, jak jsme na ně s Trelixem přišli (bylo by tak potvrzené další osobou). Měl bys na to čas a prostředky?

Díky :-)

_________________
より良い競争相手からソフトウェアを購入する (。◕‿‿◕。)
Ďábel se skrývá v detailu (staré technické rčení)


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 10.08.2018, 21:06 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 18.05.2013, 14:56
Příspěvky: 2331
Has thanked: 303 times
Been thanked: 637 times
tomascz píše:
Každopádně, pokud bych ti poslal DSK image k nahlédnutí, měl bys je čím otevřít pod Linuxem pro případný dump na disketu a test na reálném hardwaru? Volím DSK, aby číslování sektorů bylo explicitní tak, jak jsme na ně s Trelixem přišli (bylo by tak potvrzené další osobou). Měl bys na to čas a prostředky?
DSK spíš ne. (s časem to je všelijaké, jako vždy)

Resp. Mám pár PC s Gentoo (Core i5 bez FDD řadiče), pár notebooků s Debian 9 atd... ale ke všem nanejvýš USB 3.5" mechaniku. Jediný notebook (Omnibook XE4500) s WXP nebo velmi starým Gentoo a skutečnou FDD budu mít nejbližší týdny mimo dosah. Ve sklepě mám zakonzervované 120MHz Pentium s oběma mechanikami, ale na tom je jen FreeDOS. Našel bych i notebooky s W10, nebo WXP, ale obojí opět jen s USB floppy mechanikou. V práci mám PC se Sempronem a FDD řadičem, ale je na něm instalovaný Debian 9.

Jediný způsob, jak dostat TRD image na reálnou disketu a zpět je pro mne SIF a můj program SIFTRD, což funguje perfektně a pohodlně, ale ne s DSK. V TRD žádné číslování sektorů není, jen syrový obsah (což ostatně považuji za ideální způsob zálohování betadiskových disket).

Hádám, že pokud bych DSK překonvertoval na TRD, tak to celé postrádá smysl.

Mám tedy shánět nějaký dosud nevyhozený šrot třeba s W.Vista který má onboard floppy řadič?

_________________
https://cygnus.speccy.cz ZX Spectrum 128k, Betadisk, DivIDE, ESXDOS


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 11.08.2018, 08:10 
Offline
Radil
Uživatelský avatar

Registrován: 13.05.2013, 17:48
Příspěvky: 529
Bydliště: Košice
Has thanked: 423 times
Been thanked: 265 times
Ak je treba konvertovať DSK image na RAW (TRD) a naopak, môžete skúsiť moje WIN konzolové utility Dsk2Raw a Raw2Dsk - http://pmd85.borik.net/?action=download&did=36.
Vytváral som si ich svojho času kvôli obrazom disku ku Zbrojováčku - https://pmd85.borik.net/wiki/Blog:Image_Zbrojov%C3%A1%C4%8Dkovsk%C3%BDch_diskiet.

_________________
https://pmd85.borik.net - PMD 85 Emulátor, PMD 85, PMD 32-SD
https://pp01.borik.net - PP 01 Emulátor, PP 01, SD-ROM Modul


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 11.08.2018, 09:12 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 08.07.2013, 00:28
Příspěvky: 1554
Has thanked: 485 times
Been thanked: 634 times
zxcygnus píše:
Hádám, že pokud bych DSK překonvertoval na TRD, tak to celé postrádá smysl.
No, jo i ne :-) TRD ti můžu poslat taky, to není problém. Ale potom bych ještě rád měl od tebe potvrzené fyzické číslování sektorů, které je pouze v DSK (Trelix již provedl, ale na mechanice s TR-DOSem verze "T", což nevím[e] co vlastně znamená). Takže vpodstatě bych po tobě žádal duplicitní činnost, což nechci.

zxcygnus píše:
Mám tedy shánět nějaký dosud nevyhozený šrot třeba s W.Vista který má onboard floppy řadič?
To nevím, jestli má cenu si kvůli tomu dělat škodu :-)
Kdybych ti poslal poštou dvě 3.5" diskety, jednu formátovanou jako TR-DOS 5.03 a druhou jako 5.04, zkusil bys je načíst na reálném hardwaru? Nemusíš mi je pak posílat zpátky, mám jich poměrně dost. (A na kryptoměnách jsem projel majland, takže jedno poštovné už mi nezruinuje :-)).

rombor píše:
Ak je treba konvertovať DSK image na RAW (TRD) a naopak, môžete skúsiť moje WIN konzolové utility Dsk2Raw a Raw2Dsk - http://pmd85.borik.net/?action=download&did=36.
Vytváral som si ich svojho času kvôli obrazom disku ku Zbrojováčku - https://pmd85.borik.net/wiki/Blog:Image_Zbrojov%C3%A1%C4%8Dkovsk%C3%BDch_diskiet.
Bavíme se o této aplikaci, k jejíž tvorbě jsi mě v 2014 motivoval a která konverzi mezi formáty samozřejmě dáávno umí. Jsi v jejích kreditech :-) Jinak píšu si - RomBor fachman na PMD. Ozvu se až budu RIDE v budoucnu (příští rok) znovu otevírat a budu případně potřebovat informace ohledně PMD-čkovských formátů ;-)

Ještě dotaz - je zde Jiiira? Mohl by Jiiira zkusit jestli disketu formátovanou výše uvedenou aplikací jako TR-DOS 5.04 přečte v mechanice TR-DOSu 5.03 (a naopak)?

(Tak, a tímto jsem vás zaměstnal všechny... :-))

_________________
より良い競争相手からソフトウェアを購入する (。◕‿‿◕。)
Ďábel se skrývá v detailu (staré technické rčení)


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 11.08.2018, 16:20 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 08.07.2013, 00:28
Příspěvky: 1554
Has thanked: 485 times
Been thanked: 634 times
zxcygnus píše:
tomascz píše:
Kdybych ti poslal poštou dvě 3.5" diskety, jednu formátovanou jako TR-DOS 5.03 a druhou jako 5.04, zkusil bys je načíst na reálném hardwaru? Nemusíš mi je pak posílat zpátky, mám jich poměrně dost. (A na kryptoměnách jsem projel majlant, takže jedno poštovné už mi nezruinuje :-)).
Ok, to mohu zkusit. Stejně tak je mohu zformátovat, naplnit softwarem a poslat zpět. Jen zatím nevím, jak to udělám s tím číslováním sektorů.
No, s číslováním to nebudeš řešit - jednoduše ponecháš to, jaké ti TR-DOS vyrobí (o to mi totiž jde - zjistit a potvrdit, jestli jsme ho s Trelixem odhalili správně, nebo jsme se mýlili) :-) Edit: Pokud číslování bude sedět a tvůj TR-DOS 5.05 navíc rozpozná diskety mé implementace TR-DOSů 5.03 a 5.04 (kde z mé strany je jediný rozdíl v délce jmenovky diskety), pak bude jasné, že problém je v Trelixově verzi "T". Naopak pokud se disketa nerozpozná, bude špatně buď číslování (což by nemělo nastat, protože už jsme si ho potvrdili emulátorem Fuse), nebo bude problém v délce jmenovky (což říkáš, že by také nemělo nastat). Náš test by tedy měl vpodstatě potvrdit/zkorigovat mojí implementaci v RIDE.

Adresa ze SZ přijata, moc díky. Btw, jsem přes týden v Praze, takže můžu kdyžtak předat osobně a pak osobně převzít tvé formáty, najdeš-li si na mě čas :-)

_________________
より良い競争相手からソフトウェアを購入する (。◕‿‿◕。)
Ďábel se skrývá v detailu (staré technické rčení)


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 7 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz