OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 28.03.2024, 15:21

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 52 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Make Betadisk Great Again!
PříspěvekNapsal: 28.09.2020, 19:49 
Offline
Radil

Registrován: 27.09.2013, 22:59
Příspěvky: 425
Has thanked: 102 times
Been thanked: 44 times
Co se týče otvorů, tak není problém s vyfrézováním i různých větších čtvercových a obdélníkových děr a třeba i se zaoblenými rohy. Jednou jsem zkusil takový plošný spoj zadat na zkoušku a vyrobili ho s krásně vyfrézovanými otvory, přesně podle návrhu. Pro nakreslení čtvercových otvorů jsem použil také vrstvu 20 Dimension. Číňan s tím neměl sebemenší problém.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Make Betadisk Great Again!
PříspěvekNapsal: 28.09.2020, 19:55 
Offline
Prvnička

Registrován: 06.10.2019, 17:56
Příspěvky: 21
Has thanked: 2 times
Been thanked: 5 times
S tou drážkou jsem to zkoušel, ale nějak se mi to nedařilo tak aby to v náhledu výrobce PCB bylo ok tak jsem nakonec radši zvolil variantu že si to říznu sám než aby se zkazila deska. Jinak díry pro stabilizátor jsem opravil, přidal chybějící prokov a ještě přidal napájecí DC konektor(ale s tím si taky nejsem jistej, v reálu má mít ploché vývody ale v náhledu podle Gerber dat to tam ukazuje kulatý díry). Na tu drážku teda ještě mrknu i na ty díry pro dist.sloupky jen tam se bojim abych se trefil aby to sedělo...no uvidíme. Neprokovená díra pro stabilizátor přidaná 3mm(možná by stačila menší).

Jestli někdo chce tak to zkoukněte, zatím je to bez popisků !ale ještě nemam na stopro ověřeno že tam není chyba!
Příloha:
Betadisk verze 0.95 - bez popisku.zip [772.74 KiB]
310 krát


A teď ještě jedna otázka ohledně práce s Betadiskem, přejmenovat soubor už vím jak (NEW "novynazev","starynazev"CODE) bez toho CODE mi to nešlo. Uložení a spuštění funguje dobře. Ale potřebuju nakopnout jestli jde nějak editovat diskety z betadisku v PC, jestli existuje nějaká aplikace jak tam něco nahrát. Vyzkoušel jsem několik programů ale ani s jedním jsem nebyl úspěšnej, jen jeden dokázal tak nějak prapodivně přečíst obsah a uložit to do souboru ale dál s tím pracovat taky netuším jak.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Make Betadisk Great Again!
PříspěvekNapsal: 28.09.2020, 20:29 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 18.05.2013, 14:56
Příspěvky: 2331
Has thanked: 303 times
Been thanked: 637 times
majkl.s píše:
... a ještě přidal napájecí DC konektor(ale s tím si taky nejsem jistej, v reálu má mít ploché vývody ale v náhledu podle Gerber dat to tam ukazuje kulatý díry)...
Teď mám na cestě desku se stejným konektorem - viz obrázky. Díra je kulatá, ale přes ní je obrys oválu). Výrobou to už prošlo, uvidíme co dorazí :) (ale není první s tím konektorem, kterou nechávám dělat, tak to snad bude ok)
majkl.s píše:
Jestli někdo chce tak to zkoukněte...
V gerberech je něco divného, deska se mi naškáluje miniaturní v levém dolním rohu, jakoby v pravo nahoře byl ještě nějaký neviditelný prvek. Možná v některé nevyexportované vrstvě a kvůli tomu to Eagle zvětší?

Jakékoli vnitřní frézování nesmí mít ostré rohy! Představ si, že do těch rohů se musí vejít fréza, tj. objíždíš vnitřní obrys kruhem o průměru té frézy a ta bývá od 0.5mm výš (raději bych počítal s průměrem 1.0mm). V náhledu gerbv vidím obdélník, to je určitě špatně. Buď to výrobce nevyrobí, nebo rohy zaoblí.

Taktéž by v žádné z vrstev neměly být kóty i když to se obrysem desky ořízne a zahodí. Koukám na BRD a kóta je ve vrstvě TOP, co třeba ji šoupnout do Document?

Nesedí ti spoje na palcovém rastru, nesedí spoje do středu otvorů. To fakt desky tak divně vycházejí? Nelze je trefit na 0.025 ani na 0.0125 inche?

Obtahovat obrys desky v obou vrstvách - Dimension i Milling je určitě zbytečné. V gerberech se to složí do jedné.
majkl.s píše:
A teď ještě jedna otázka ohledně práce s Betadiskem, přejmenovat soubor už vím jak (NEW "novynazev","starynazev"CODE) bez toho CODE mi to nešlo. Uložení a spuštění funguje dobře. Ale potřebuju nakopnout jestli jde nějak editovat diskety z betadisku v PC, jestli existuje nějaká aplikace jak tam něco nahrát. Vyzkoušel jsem několik programů ale ani s jedním jsem nebyl úspěšnej, jen jeden dokázal tak nějak prapodivně přečíst obsah a uložit to do souboru ale dál s tím pracovat taky netuším jak.
Hobeta pro MSDOS? Ale nutno na PC formátovat disketu pomocí zxfrmt a pak teprve Betadiskem zapisovat. To platí pro všechny nástroje. PC nemůže pracovat s disketou formátovanou přímo na Betadisku. ZX Spectrum s disketou formátovanou pomocí PC pracovat může.

Proto používáme pro přenos celých TRD imagů SIFTRD, resp. jeho variantu upravenou od Pavla Vymetálka pro tuctovější sériák na AY. https://vym.cz/taptoser/ Sériák mnoho usnadní. Ale přiznávám, že tu jeho variantu jsem zatím nezkusil, chystám se na to...

CODE je typicky potřeba pro vše, co není BASIC. NEW jen s jedním parametrem a bez CODE přejmenuje disketu.

Editovat diskety jde nejlépe přímo na Betadisku programem B.D.E.

Hobeta a B.D.E. je ke stažení na mém webu https://cygnus.speccy.cz/download_zx.php


Přílohy:
2020-09-28_napajeci_konektor_nahled_v_gerb.png
2020-09-28_napajeci_konektor_nahled_v_gerb.png [ 89.29 KiB | Zobrazeno 3634 krát ]
2020-09-28_napajeci_konektor_nahled_v_eagle.png
2020-09-28_napajeci_konektor_nahled_v_eagle.png [ 35.64 KiB | Zobrazeno 3634 krát ]

_________________
https://cygnus.speccy.cz ZX Spectrum 128k, Betadisk, DivIDE, ESXDOS
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Make Betadisk Great Again!
PříspěvekNapsal: 28.09.2020, 20:43 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 18.05.2013, 14:56
Příspěvky: 2331
Has thanked: 303 times
Been thanked: 637 times
Koukám, že Hobeta na mém webu není a není snadno k nalezení - takže přikládám.

Textový soubor je v ruštině, v kódování IBM866, ale obsahuje jen poznámky k formátu dat pokud byste si chtěli napsat další utilitu pracující se soubory z Hobety.

Hobeta neumí pracovat s TRD obrazy celých disket. Ale umí pracovat s jednotlivými soubory z TRDOSu a hodí se k reorganizaci obsahu disket na PC.

Formátovací utilita přiložena.


Přílohy:
hobeta_msdos.tar.gz [32.75 KiB]
311 krát

_________________
https://cygnus.speccy.cz ZX Spectrum 128k, Betadisk, DivIDE, ESXDOS
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Make Betadisk Great Again!
PříspěvekNapsal: 28.09.2020, 20:45 
Offline
Prvnička

Registrován: 06.10.2019, 17:56
Příspěvky: 21
Has thanked: 2 times
Been thanked: 5 times
S tím konektorem mi dej prosim potom vědět.
Na ty gerber data mrknu, ja to zkousel v nahledu u vyrobce JLCPCB a tam se ten nahled vygeneroval ok, a i vyrobit se to povedlo. Ale je mozny ze to jeste nejak pred vyrobou upravujou. Ten obtah desky taky zkouknu a necham jen jeden. Pro me jsou gerber data v podstate novinka takze porad se s nima ucim.
Jinak ten rastr jsem musel upravovat aby to sedelo se scanem desek z mikrobaze. Ale jak jsem psal, je to proste prekresleny na prasaka. Uplne nejlepsi by bylo udelat schema a pak udelat desku spravnym zpusobem. Ja to delal ze jsem vzal scan obrazek, ten hodil do eaglu a podle nej kreslil aby to tak nejak souhlasilo. Vim ze to neni idealni ale on ani ta puvodni deska moc nesedi...teda aspon ta co mam ja fyzicky.
No bude na tom jeste nejaka prace, jen ten cas ted moc neni.

Za ty rady ohledne prenosu dat dik, vyzkousim.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Make Betadisk Great Again!
PříspěvekNapsal: 29.09.2020, 07:56 
Online
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 12.05.2013, 21:39
Příspěvky: 1970
Bydliště: Praha
Has thanked: 85 times
Been thanked: 255 times
Na prenos disket pouzivam RIDE, co tady delal tomascz, viewtopic.php?t=4920

Jenom tim zapisuji image, editaci jsem jeste nezkousel, ale taky jde.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Make Betadisk Great Again!
PříspěvekNapsal: 29.09.2020, 14:30 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 08.07.2013, 00:28
Příspěvky: 1554
Has thanked: 485 times
Been thanked: 634 times
Nezapomeň si image "odemknout" (Image -> Write protected musí být odškrtnuto).

Na "defragmentaci" disku (pokud ji termín "reorganizace" v TR-DOSovém hantecu označuje) pak slouží TRDOS -> Wipe empty space (musím ještě přejmenovat na smysluplnější Defragment). Eventuelně pořadí souborů v adresáři jde násilně měnit ve File Manager -> Directory -> Browse in hexa-mode (verifikace disku pak ale může brblat).

_________________
より良い競争相手からソフトウェアを購入する (。◕‿‿◕。)
Ďábel se skrývá v detailu (staré technické rčení)


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 52 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 19 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz