OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 29.03.2024, 11:13

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 20 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Oprava 128 +2
PříspěvekNapsal: 31.05.2017, 13:05 
Offline
Prvnička

Registrován: 24.05.2017, 22:32
Příspěvky: 15
Bydliště: Ostrava
Has thanked: 6 times
Been thanked: 5 times
Jak jsem psal, gumičku jsem měnil. Pak jsem vyměnil i motor, protože ten původní byl nějaký zadřený. Jestli se mezitím mohla zase vytahat to nevím.
Co mě trošku zaráží je, že motor je 6V, ale napájený z 4.9V, na něm napětí ještě klesne při zátěží na asi 4.7V, přestože na stabilizátoru je pořád těch 4.9V. Pořád nevím, jestli má být napětí na motorku 6V a v mém případě je špatně něco, co má těch 6V generovat (i když na schématu nic takového nevidím) nebo 5V a motorek to má zvládat i tak. Taky je možné, že mi ještě někde něco drhne v mechanice uvnitř.
Zkusím ho pustit na 6V z jiného zdroje, jestli bude hrát dobře.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Oprava 128 +2
PříspěvekNapsal: 31.05.2017, 15:30 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 18.05.2013, 14:56
Příspěvky: 2332
Has thanked: 303 times
Been thanked: 637 times
501idni píše:
Jak jsem psal, gumičku jsem měnil. Pak jsem vyměnil i motor, protože ten původní byl nějaký zadřený. Jestli se mezitím mohla zase vytahat to nevím.
Co mě trošku zaráží je, že motor je 6V, ale napájený z 4.9V, na něm napětí ještě klesne při zátěží na asi 4.7V, přestože na stabilizátoru je pořád těch 4.9V. Pořád nevím, jestli má být napětí na motorku 6V a v mém případě je špatně něco, co má těch 6V generovat (i když na schématu nic takového nevidím) nebo 5V a motorek to má zvládat i tak. Taky je možné, že mi ještě někde něco drhne v mechanice uvnitř.
Zkusím ho pustit na 6V z jiného zdroje, jestli bude hrát dobře.
Vytahat znovu za tak krátkou dobu asi ne, ale prokluzovat určitě může.

Takhle na dálku to je trochu věštění. Vím, že některé kazety byly utaženější a v některých přehrávačích se přehrávaly všelijak pomaleji. Hodně záleželo na převodech, síle motoru atd...

Určitě bych zkusil přetočit pásku rukou (na tužce), mělo by to jít zcela lehce bez námahy, odpor by měla klást jen "hmotnost" navinuté pásky. Jakmile se cívka uvnitř víc opírá o stěny kazety, je to na pováženou a může to být příčina problémů.

Že je motor připojený k 5V je správně i když je papírově 6V.

Myslím, že by tam v sérii s motorem měla být odrušovací cívka (snad se nepletu), na které může být malý úbytek napětí (čekal bych řádově malé desetiny V).

Vliv může mít čistota kontaktů spínače, který se spíná mechanikou přehrávače při stisku play, nebo přetáčení.

Další otázka je, jestli mechanika není někde zalepená zatuhlým mazivem. Vše by mělo běhat hladce, příp. nutno vyčistit, šetrně odmastit a promazat něčím čerstvým. Hodí se např. https://www.gme.cz/mazaci-pripravek-g-1-3-25ml

_________________
https://cygnus.speccy.cz ZX Spectrum 128k, Betadisk, DivIDE, ESXDOS


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Oprava 128 +2
PříspěvekNapsal: 31.05.2017, 19:39 
Offline
Kecálek

Registrován: 07.05.2014, 12:10
Příspěvky: 197
Bydliště: Jbc
Has thanked: 0 time
Been thanked: 39 times
Motorek musi byt stejny typ - to jsem se tu nikde nedocetl, zda to tak plati. Pokud jediny shodny parametr je napajeci napeti, pak to nebude fungovat - motorek musi mit pri pouzitem napeti take ty spravne otacky.

Nektere magnetofony mely pro motorek nastavitelny regulator napeti, kterym se dala korigovat tolerance otacek konkretniho motorku - v magnetofonu byl trimr, ktery se to nastavilo...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Oprava 128 +2
PříspěvekNapsal: 29.08.2017, 21:03 
Offline
Prvnička

Registrován: 24.05.2017, 22:32
Příspěvky: 15
Bydliště: Ostrava
Has thanked: 6 times
Been thanked: 5 times
Tak se vracím k tématu po delší době.
Z desky kazeťáku se po nějakých pokusech zakouřilo a kazeťák přestal jet úplně. Vyměnil jsem kazeťák i s deskou za druhý z +2A nebo B, funguje, podle ucha hraje správnou rychlostí, akorát hlasitost moc neumím posoudit.
Chyba byla nejspíš v motorku, protože když ho dám do nového kazeťáku, tak hraje taky pomalu.
Problém je, že nefunguje load. Zvuk kazety hraje, ale vůbec nebliká border. Ani takový ten 1s na začátku. Ten by tam měl být i pokud nehraje kazeta, ne?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Oprava 128 +2
PříspěvekNapsal: 30.08.2017, 23:08 
Offline
Prvnička

Registrován: 24.05.2017, 22:32
Příspěvky: 15
Bydliště: Ostrava
Has thanked: 6 times
Been thanked: 5 times
Tak jsem na to přišel - asi jsem při výměně kazeťáku přehodil kablíky pro load a save, takže tam byl slabý signál. Prohodil jsem kable na konektoru, a už to loaduje.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 20 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz