OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 19.04.2024, 19:02

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 133 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Stavba MB02
PříspěvekNapsal: 22.03.2017, 22:44 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 05.09.2013, 14:08
Příspěvky: 1070
Bydliště: Smolenice
Has thanked: 131 times
Been thanked: 473 times
btw. na dovysvetlenie - ja by som to moje mbcko aj nafotil, ale mam len spodny dekel (v 8bc uz horny kryt nemali, ked som to kupoval), a tak ho mam tak pokryte prachom, ze to bez vykupania v izopropyle nemalo zmysel. Naviac mam tam vsetky upravy, co sa za tie roky objavili a tak pre ucel reverznej dokumentacie to je nevhodny kandidat na fotky. V nudzi vam viem nafotit aspon ten spodny kryt, ak nezozeniete nic lepsie.

Ja by som inak este navrhoval dat tam rovno 512k SRAM v jednom chipe. A aspon 28c256 namiesto boot 2k EPROM (http://hw.speccy.cz/28c256.html). Ked uz si to takto rozvrtal, mohlo by to tam vojst nativne, nie je to az taka invazivna uprava.

inak nejake fotky este najdes aj u Pokeho: http://portal.vakoveverky.net/modules/m ... php?cid=41

_________________
To err is human, but to really foul things up requires a computer.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stavba MB02
PříspěvekNapsal: 23.03.2017, 12:32 
Offline
Pan Generální

Registrován: 19.07.2013, 15:54
Příspěvky: 2728
Has thanked: 145 times
Been thanked: 422 times
Urcite tam udelam zmeny co navrhuje primo autor na strankach. Doplnil jsem to do to-do listu. Take bych tam asi dal i to posunuti konektoru co pise Velesoft, treba i na ukor ze to bude trosku delsi deska.

Kdyz by jsi Z00me vyfotil co mas i to by pomohlo. Nevim jak jsou resene nozicky a jake diry jsou pouzite na prichyceni desky a jak. To nikdo nikdy nefotil. Take bych rad videt fotku slozene krabicky vyfocenou zezadu od FDD konektoru - to je jasne ze ty nemuzes udelat ale mozna nekdo jiny by to mohl udelat.

Co se tyce vyroby krabicky tak to nebude trivialni ale pujde to. Jedna firma udela vlastni krabicku a ohne ji. Dalsi clovek bude muset udelat pripadne zavity. Nasledne jina firma "zavari" kulate hrany. Pak se to odmasti a necha dalsi firmou nastrikat. Jak vidite tak to neni trivialnost. Je to ale hezka vyzva.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stavba MB02
PříspěvekNapsal: 23.03.2017, 17:57 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 05.09.2013, 14:08
Příspěvky: 1070
Bydliště: Smolenice
Has thanked: 131 times
Been thanked: 473 times
Co som mohol, som vyfotil.

https://drive.google.com/open?id=0B4zLKSuqfPi7Z2RKNEk0R3hYYkk

_________________
To err is human, but to really foul things up requires a computer.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stavba MB02
PříspěvekNapsal: 24.03.2017, 00:46 
Offline
Radil
Uživatelský avatar

Registrován: 02.08.2015, 15:23
Příspěvky: 269
Bydliště: Skalica
Has thanked: 57 times
Been thanked: 148 times
hood píše:
hood píše:
VELESOFT píše:
Mam takovy napad, ikdyz je mi jasne, ze to az tolik lidi zajimat nebude. O co jde:
- vymenit radic FDD za ten co se pouzival v betadisku, pokud vim, take by mel zvladat HD diskety.
- zaroven by bylo treba upravit v BS-DOSu FDC BIOS a v BOOT romce rutiny pro praci s FDD.
- dale by se pridala podpora mapovani pameti betadisku (pokud je nastavena 48 rom a CPU skoci na adresu #3D00-#3DFF, ihned se pripoji MB ram s urcitou strankou kde by byl TR-DOS). Po skoku CPU kamkoli do ZX ram se tr-dos automaticky odpoji. Po dobu primapovani trdosu by se musely vypnout porty 8255 a po odmapovani zase zapnout/zpristupnit.

S takovym zarizenim by fungoval jak puvodni MB02 software, tak i original TR-DOSovy software a to vcetne custom loaderu. Vse by se zjednodusilo, kdyby odpadly hradla a jejich funkci zastoupilo CPLD (tam uz by nebyl problem s pameti delat cokoli jako treba MB02 pamet,DIVIDE pamet,TR-DOS,atd....


.....jojo, kluci tohle udelejte. Byla by to mega vec. Protoze, marna slava, v Rusku jsou tuny kvalitniho softwaru, o kterem se nam jen muze zdat.

Zkuste to, nejak, prosiiiim :god2:


....nebo kdyz uz ne radic, aspon to mapovani pameti...... mohlo by se hodit. Kdysi Velesoft psal emulator TRDOSu pro MBcko a uz s mapovanim pameti byl velky problem, protoze na klasickem mbcku se musely hlidat vstupni body do BETA ROM a tak se musel prepsat nejen font, ale dalsi oblasti MB ROM a takhle by to vse bylo mnohem snazsi.....


GOOD IDEA, takze to bude mozno cesta pro MB03. Ja by som do toho isiel a ked budem mat viac casu, tak to skusim nanecisto nakreslit.

_________________
ZX Spectrum, ZX Spectrum +, DIDAKTIK GAMA, DIDAKTIK M, DIDAKTIK KOMPAKT, D40, D80, Interface M/P, MELODIK, UR-4, BEST, KP 311, BT100, SP210T, GAMACENTRUM 01 (cierna), ROBOTRON K6304, divIDE, K-Mouse, PMD 85-2, Amiga 500, Amiga 500+, Amiga 1200


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stavba MB02
PříspěvekNapsal: 24.03.2017, 12:05 
Offline
Pan Generální

Registrován: 19.07.2013, 15:54
Příspěvky: 2728
Has thanked: 145 times
Been thanked: 422 times
z00m píše:
btw. ak sa tie kryty podari vyrobit, jeden by som zobral. konecne by som si MBcko zakrytoval :-)


Uvidime jak se bude darit udelat alespon mala testovaci serie. Treba hlavni problem bude zvladnout jen logistiku vyroby.

=======

Vcera vecer jsem dal doporadku cesticky. Drtiva jde stejnou cestou jako original. Dve jsem vedl trosku jinudy aby to melo vsude stejny rastr. Take jsem na casti desky vyzkousel rozlevanou med. Je mozne ze do nedele to dam do faze zverejneni.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stavba MB02
PříspěvekNapsal: 24.03.2017, 14:39 
Offline
Pan Generální

Registrován: 19.07.2013, 15:54
Příspěvky: 2728
Has thanked: 145 times
Been thanked: 422 times
Mikes21 na VAK jsem dal nove fotky MB02 co jsem dnes dostal. Jsou i okotovane. Jeste ze existuji multiplatformni lide :-).


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stavba MB02
PříspěvekNapsal: 24.03.2017, 15:31 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 18.06.2013, 20:26
Příspěvky: 2487
Has thanked: 115 times
Been thanked: 424 times
suksoft píše:
Je mozne ze do nedele to dam do faze zverejneni.

Pochlub se - jsi doma na nemocensky, na dovoleny, nebo te vyhodili z prace? Ze mas na to tolik casu... :P

_________________
"Je lepší rozsvítit byť jen malou svíčku, než jen proklínat temnotu." (Konfucius)

www.zxsparrow.com


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stavba MB02
PříspěvekNapsal: 24.03.2017, 22:55 
Offline
Pan Generální

Registrován: 19.07.2013, 15:54
Příspěvky: 2728
Has thanked: 145 times
Been thanked: 422 times
Jiiira ja jsem v praci 25 hodin :suicide: . Vstavam o hodinu drive. Co maji rikat moji kologove, kdyz je ukoluji cely den :lol: .

Na web http://www.radeksuk.cz/zx/mb02/test-imp ... r/obr7.bmp jsem dal obrazek jak ted vypada deska. Je tam jeste hodne prace ale uz to vypada pekne.

Mikesi ty maticky jsou pry letovane natvrdo mosazi. Mame si dat pozor na silu barvy - nesmime ji zapomenout 2x pripocist a udelat dostatecnou vuli aby se to dalo sestavit.

Uz mame v projektu i diverzanta :bomba: . Nastesti se priznal drive nez byl odhalen a tak jsem mohl dat data doporadku.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stavba MB02
PříspěvekNapsal: 24.03.2017, 23:54 
Offline
Radil

Registrován: 27.09.2013, 22:59
Příspěvky: 426
Has thanked: 102 times
Been thanked: 44 times
Byl k originálnímu MB02 přibalený i nějaký napájecí zdroj od výrobce, nebo si to každý musel řešit sám? Pokud byl, jsou k dispozici nějaké jeho parametry? Jak bylo řešeno napájení MB02 a ZX Spectra? Např. u jednoho nejmenovaného řadiče (je to Betadisk) je použit původní zdroj ZX Spectra a připojuje se do řadiče, protože jeho konstrukce překrývá napájecí konektor ve Spectru. Řadič má také svůj stabilizátor +5V, stejně jako ZX Spectrum má svůj. Napětí ze zdroje +9V je průchozí přes řadič a ze systémového konektoru jde na 7805 ve Spectru. Mechanika musela mít zdroj vlastní, protože to už by bylo na původní zdroj Spectra moc.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stavba MB02
PříspěvekNapsal: 25.03.2017, 11:11 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 05.09.2013, 14:08
Příspěvky: 1070
Bydliště: Smolenice
Has thanked: 131 times
Been thanked: 473 times
MBcko ma vlastny zdroj, kupoval sa zvlast. Musi to byt kvalitny tvrdy zdroj. 8bc dodavalo AT zdroj z PC, ja aktualne napajam tiez z takeho aj ZXS aj MB, ale predtym som mal k ZXS ten originalny a k MBcku s dvomi FDD som pouzival spinany 5V/2A z GME a v pohode stacil.

_________________
To err is human, but to really foul things up requires a computer.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stavba MB02
PříspěvekNapsal: 25.03.2017, 11:58 
Offline
Pan Generální

Registrován: 19.07.2013, 15:54
Příspěvky: 2728
Has thanked: 145 times
Been thanked: 422 times
Zde je videt https://www.facebook.com/mb02plus/photo ... =3&theater ze ZX je napajeno z 12V a vlastni MB02 z 5V. Podle obrazku http://forum.mcontrollers.com/viewtopic ... c0be4e135b
jsem identifikoval ze na koliku je GND a na vnejsku konektoru ma +5V. Takto jsem to nakreslil i na desku. Melo by se to ale overit. Take jestli nekdo muze udelat poradne detailni makro foto zapajene konektoru budu rad - foto spodni casti desky. Vypada to ze ten cerny "trn" je trosku posunuty oproti prostrednimu vyvodu.

V noci jsem to dokreslil. Ted je potreba zapsat do schematu na jakych portech co reaguje a pripadne vse posunout lehce k sobe aby to bylo vice kompaktni jako originalni schema. Pak se muze udelat prvni preview.

Jinak osobne ten zdroj 5V 2A nemam rad. Zjistil jsem ze nema rado proudove spicky FDD mechaniky a pak ne vse funguje na 100%. Overeno osobne na ZETA a Sam Coupe. Na te ZETA mel uplno stejny problem vice lidi. Reseni je pouzit kvalitni PC zdroj.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stavba MB02
PříspěvekNapsal: 25.03.2017, 15:16 
Offline
Pan Generální

Registrován: 19.07.2013, 15:54
Příspěvky: 2728
Has thanked: 145 times
Been thanked: 422 times
Jiiiro ty nepouzivas Facebook? Podivej se na https://www.facebook.com/mb02plus/photo ... =3&theater tam je maly PC zdroj a i tvoje karta. Je tam vice obrazku jak primo autor MB02 to pouziva. Jinak ja beru PC molex kabel jako standard a je to podle mne to nejlepsi co je k mani. Je to velke a robusni. Preci zdroj muzes mit pod stolem a vyvedes jen napajeni? Drtiva vetsina z nas si jiz davno nehraje s pocitacem v obyvaku na konferencnim stole. Ba naopak ma na stole vice pocitacu a porad je potreba neco zapinat a pripadne pripojovat/odpojovat.

Na http://www.radeksuk.cz/zx/mb02/mb02-scheme-preview1.pdf jem dal prvni nahled na schema. Podivejte se na to a napiste co mam upravit.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stavba MB02
PříspěvekNapsal: 25.03.2017, 15:20 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 05.09.2013, 14:08
Příspěvky: 1070
Bydliště: Smolenice
Has thanked: 131 times
Been thanked: 473 times
Jiiira píše:
AT zdroj plné velikosti? MB-02 samo o sobě taky není zrovna malé, případně ještě s disketovkou, a Spectrum k tomu... Nemáte někdo fotku, jak tohle všechno vypadá pohromadě na stole? :shock:

To už mi přijde lepší mít dva adaptéry z GME, nebo ještě elegantnější by byl adaptér, co se taky dělá (ale GME ho asi v nabídce nemá), co dává 5V/2A a 12V/2A ...


Mam teraz zahadzanu pracovnu, tak odfotit to neviem, ale ja to mam spravene tak, ze som si urobil podstavec, pod ktorym mam zasunute MB, FDD a zdroj, takze je vsetko schovane, trci len ZXS. A na podstavci mam monitor.

_________________
To err is human, but to really foul things up requires a computer.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stavba MB02
PříspěvekNapsal: 26.03.2017, 10:13 
Offline
Pan Generální

Registrován: 19.07.2013, 15:54
Příspěvky: 2728
Has thanked: 145 times
Been thanked: 422 times
pcmaker píše:
Všiml jsem si, že IO9A má prohozené vývody 1 a 2 oproti schématu, které mám k dispozici. Na funkci to nemá žádný vliv.

Skoro na 100% to mam spravne. Chtelo by to aby to nekdo na jine desce propipal. Pamatuji si ze jsem musel prohodit vyvody aby to sedelo.

Na http://www.radeksuk.cz/zx/mb02/mb02-scheme-preview2.pdf jsem dal lehce upravene schema. Hlavne jsme tam doplnil popisky jumperu a jak maji byt bezne zapojene.

Na http://www.radeksuk.cz/zx/mb02/naskenovana%20deska/ jsou obrazky desky podle kterych jsem to delal.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stavba MB02
PříspěvekNapsal: 27.03.2017, 20:28 
Offline
Pan Generální

Registrován: 19.07.2013, 15:54
Příspěvky: 2728
Has thanked: 145 times
Been thanked: 422 times
Chci se optat zda jeste nekdo dalsi nez pcmaker koukal na schema? Zmeril nekdo napajeci konektor kde je plus a minus a ze je to roztec 2,1 mm?

Existuje nekde nejaky navod kde je popsano co dela jaky jumper? Existuje kopie tech dvou disket co bylo soucasti dodavky, treba ve formatu dsk?

Posledni schema je na http://www.radeksuk.cz/zx/mb02/mb02-scheme-preview3.pdf

Jinak mam uz pripraveny i layout desky ale rad bych to zverejnil az po overeni schematu. Take se bude muset velmi peclive zjistit vyvody IO na casti kde z rozsirujici karty na HDD jdou dolu ty propoje. To ted asi nesedi. Takze bude vhodne aby byla nakreslena i deska IDEHD 3.0 a uplne super by bylo, kdyz by to sedelo s originalem. Take se budou muset zkontrolovat (velke 3mm) diry zda jsou presne jako na originale a nebude problem to dat do krabicky.

Co se tyce uprav na desku MB02.2017 tak jsem pro to lehce upravit to v casti kde prichazi GND na desku. Jde tam udelat rapidne robusnejsi spojeni.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 133 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: MiH a 14 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz