OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 26.04.2024, 16:59

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 13 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Simple AY interface
PříspěvekNapsal: 02.07.2013, 11:01 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 18.06.2013, 20:26
Příspěvky: 2487
Has thanked: 116 times
Been thanked: 424 times
Nedávno jsem si vytvořil AY interface - podle klasického schématu, výstup mixován podle zlatého řezu - k vidění je to ZDE.
Kdybyste ho někdo chtěli taky, tak pár osazených kousků je k mání u Nobyho.

_________________
"Je lepší rozsvítit byť jen malou svíčku, než jen proklínat temnotu." (Konfucius)

www.zxsparrow.com


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Simple AY interface
PříspěvekNapsal: 02.07.2013, 13:22 
Offline
Site Admin
Uživatelský avatar

Registrován: 11.05.2013, 23:48
Příspěvky: 10140
Bydliště: Praha
Has thanked: 1961 times
Been thanked: 1523 times
Možná se zeptám blbě, ale je to kompatibilní s Didaktikem Gama?

_________________
Amiga/Amstrad/Atari/Commodore/Mac/Nintendo/PS/PC/Sega/Tandy/ZX


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Simple AY interface
PříspěvekNapsal: 02.07.2013, 14:40 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 18.06.2013, 20:26
Příspěvky: 2487
Has thanked: 116 times
Been thanked: 424 times
Za sebe si myslím, že ano, ale osobně jsem to s Gamou nezkoušel... Pokud tu někdo provozuje Gamu+AY, mohl by se vyjádřit...?
Jinak schéma je na konci návodu k Simple AY interface, kdo má zájem, může se mrknout...

_________________
"Je lepší rozsvítit byť jen malou svíčku, než jen proklínat temnotu." (Konfucius)

www.zxsparrow.com


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Simple AY interface
PříspěvekNapsal: 02.07.2013, 16:41 
Offline
Pan Štábní

Registrován: 29.06.2013, 16:52
Příspěvky: 1614
Has thanked: 31 times
Been thanked: 357 times
Deska vypada moc pekne, chvalim :-)
Jinak k te kompatibilite. Ano, lze bez problemu pripojit ke GAME i k DIDAKTIKU M. U vsech didaktiku je ale mensi problem. Maji interni 8255 nebo kempston joystick (u didaktiku M se da JOY vypnout) s neuplnou adresaci. Tusim ze staci nastavit A7=0 a pri cteni z portu vzdy bude 8255 nebo joy vracet data na sbernici. Zatimco externi AY si u spodni adresy vsima zase jen A1. Pokud by nekdo chtel cist z portu kde je A7=0 + A1=0 a zaroven se nahodou A14 a A15 nastavi pro porty AY, dojde k tomu, ze AY bude tlacit vlastni data na sbernici, ale soucasne je tam bude tlacit i kempston nebo 8255. Takze takto lze zamerne vyvolat datovou kolizi mezi AY a pocitacem. Nejspis k tomu nikdy nedojde, ale vynutit se to da :-) Jenze tenhle problem je diky neuplne adresaci take na vsech ZX128 modelech. Ve skutecnosti k zadnemu poskozeni nedojde, protoze doba kolize je prilis kratka. To by nejaky software musel v nekonecne smycce vyvovlavat dlouhodobe a rychle za sebou kolizi, aby se neco podelalo.

_________________
http://velesoft.speccy.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Simple AY interface
PříspěvekNapsal: 02.07.2013, 19:42 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 18.06.2013, 20:26
Příspěvky: 2487
Has thanked: 116 times
Been thanked: 424 times
VELESOFT píše:
Deska vypada moc pekne, chvalim :-)

Toho si moc vážím, díky! :)

VELESOFT píše:
Jinak k te kompatibilite. Ano, lze bez problemu pripojit ke GAME i k DIDAKTIKU M. U vsech didaktiku je ale mensi problem. Maji interni 8255 nebo kempston joystick (u didaktiku M se da JOY vypnout) s neuplnou adresaci. Tusim ze staci nastavit A7=0 a pri cteni z portu vzdy bude 8255 nebo joy vracet data na sbernici. Zatimco externi AY si u spodni adresy vsima zase jen A1. Pokud by nekdo chtel cist z portu kde je A7=0 + A1=0 a zaroven se nahodou A14 a A15 nastavi pro porty AY, dojde k tomu, ze AY bude tlacit vlastni data na sbernici, ale soucasne je tam bude tlacit i kempston nebo 8255. Takze takto lze zamerne vyvolat datovou kolizi mezi AY a pocitacem. Nejspis k tomu nikdy nedojde, ale vynutit se to da :-) Jenze tenhle problem je diky neuplne adresaci take na vsech ZX128 modelech. Ve skutecnosti k zadnemu poskozeni nedojde, protoze doba kolize je prilis kratka. To by nejaky software musel v nekonecne smycce vyvovlavat dlouhodobe a rychle za sebou kolizi, aby se neco podelalo.

Tak teď nevím, jestli to vyznělo jako "ano", nebo "ne" :lol: Takže když si mistic připojí Simple AY IF ke Gamě a bude používat běžný ne-destrukční sw, bude mu to chodit? ;)

_________________
"Je lepší rozsvítit byť jen malou svíčku, než jen proklínat temnotu." (Konfucius)

www.zxsparrow.com


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Simple AY interface
PříspěvekNapsal: 02.07.2013, 22:30 
Offline
Pan Štábní

Registrován: 29.06.2013, 16:52
Příspěvky: 1614
Has thanked: 31 times
Been thanked: 357 times
Jiiira píše:
Tak teď nevím, jestli to vyznělo jako "ano", nebo "ne" :lol: Takže když si mistic připojí Simple AY IF ke Gamě a bude používat běžný ne-destrukční sw, bude mu to chodit? ;)

Ano, jasne ze to bude chodit normalne a stabilne a na jakemkoli pocitaci. Jen jsem poukazal na tu neuplnou adresaci portu, diky ktere muze ve vyjimecnych pripadech dochazet ke kolizim. Ale timto neduhem od sameho pocatku trpi vsechny stare ZX periferie. Neni se ale ceho bat.

_________________
http://velesoft.speccy.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Simple AY interface
PříspěvekNapsal: 18.02.2020, 19:53 
Offline
Profík

Registrován: 21.10.2018, 08:27
Příspěvky: 560
Has thanked: 284 times
Been thanked: 139 times
Třeba to někomu pomůže - konečě mi přišla pinová lišta a oživoval jsem už dávno poskládaný Simple AY. Na první pokus sice hrál, ale velmi divně, jen jakoby bubny. Osciloskopem jsem zjistil, že místo 3,5 MHz dává oscilátor 35 MHz, po dělení dvěma šlo do AY 16 MHz. Podezříval jsem, že to kmitá samo někde a bez krystalu, ale tím to nebylo. Pak jsem podezříval sebe, že jsem nezapájel kondík pdo 74LS00. Ale byl tam. Nakonec musela 74LS00 ven. Dal jsem patici a vložil LS00 jiného výrobce. A už se to chytilo.
Přitom původní 74LS00 je normálně funkční. Ale chová se jako HCT. Možná v číně přeznačují HCT verza na dnes už dražší LS ...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Simple AY interface
PříspěvekNapsal: 18.02.2020, 20:22 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 05.09.2013, 14:08
Příspěvky: 1070
Bydliště: Smolenice
Has thanked: 131 times
Been thanked: 473 times
Ak máš tie LS00 z TME tak áno. Mám rovnakú skúsenosť s obvodmi HC, keď som skladal Harlequina128 a teraz naposledy aj s LSkami, keď som oživoval Ondru. TME nebrať. Posielajú preznačené sračky, ktoré nefungujú tak ako majú.

_________________
To err is human, but to really foul things up requires a computer.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Simple AY interface
PříspěvekNapsal: 19.02.2020, 09:11 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 18.06.2013, 20:26
Příspěvky: 2487
Has thanked: 116 times
Been thanked: 424 times
A dá se to nějak odhalit ještě před zapájením toho čipu? Třeba podle napětí logické 1 na výstupu? (HCT by mělo mít vyšší, než LS)

_________________
"Je lepší rozsvítit byť jen malou svíčku, než jen proklínat temnotu." (Konfucius)

www.zxsparrow.com


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Simple AY interface
PříspěvekNapsal: 19.02.2020, 10:14 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 05.09.2013, 14:08
Příspěvky: 1070
Bydliště: Smolenice
Has thanked: 131 times
Been thanked: 473 times
Asi áno. Ja som sa tým nezapodieval. LS00/HC00/HCT00 a LS04/HC04/HCT04 z TME skúšam teraz tak, že mám na breadborde nachystaný 16MHz oscilátor a keď sa nerozkmitá, letia do koša. Ostatné kým miniem zásoby len priamo v konkrétnom obvode a z TME už proste TTL logiku neobjednávam. Radšej od šikmáčov z e-baya.

_________________
To err is human, but to really foul things up requires a computer.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Simple AY interface
PříspěvekNapsal: 19.02.2020, 10:39 
Offline
Profík

Registrován: 21.10.2018, 08:27
Příspěvky: 560
Has thanked: 284 times
Been thanked: 139 times
Přesně, z00m byl rychlejší, stačí vyrobit na bastl desku krystalový oscilátor s paticí, v zapojení pro NAND a OR. Ale moje LS00 byla od číňana z ebay, bral jsem si nějaké základní IO po více kusech. Většinou jsem je jen testoval před zapájením na logickou funkci, no je to málo.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Simple AY interface
PříspěvekNapsal: 19.02.2020, 14:20 
Offline
Pan Generální

Registrován: 01.12.2017, 21:01
Příspěvky: 2094
Bydliště: BA-Petržalka :(
Has thanked: 18 times
Been thanked: 327 times
LS od HCT sa dá zistiť aj obyčajným odporom. Pre HCT stačí odpor>10k (20k normálne funguje) ako pull-up alebo pull-down, LS potrebuje nižší. Čo som tu meral nejaké 74LS04, tak treba odpor 4k7. Takže stačí na oba vstupy 74LS00 dať odpor 10k voči zemi, odmerať výstup, potom prehodiť odpor na 5V, znova odmerať výstup, a ak sa nezmení, je to LS. Ak sa zmení, je to HC. Pri LS môžeme pokus opakovať s menším odporom, buď každý vstup 4k7, alebo ich spojiť a 2k2, mal by sa výstup meniť. Inak je obvod zlý (alebo je to 7400).

Ten divide obchod u noobyho funguje? Písal som mu mail asi pred mesiacom, chcel som "Deska rozdvojky sběrnice A" čo mal za 1€ poslať v obálke, platba dopredu na účet, ale neodpísal na mail. A teraz pozerám že cena je už zrazu 2€.

_________________
Oznamy o novom príspevku mi na mail chodia iba sporadicky, takže keď sa nehlásim v diskusii, tak je to tým. V 80% nepríde mail vôbec.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Simple AY interface
PříspěvekNapsal: 19.02.2020, 20:11 
Offline
Radil

Registrován: 27.09.2013, 22:59
Příspěvky: 427
Has thanked: 103 times
Been thanked: 44 times
Divide e-shop fachčí. Objednával jsem si rozdvojky a Jiiruv ExpBoard3, který je ale na objednávku, takže jsem čekal skoro měsíc od objednání. Ale s tím jsem počítal. Jo a k těm švábům. Existuje několik menších či méně známých e-šopíků, kde jsem objednával LSka. Někteří prodávají ještě staré zásoby, které jsou zřejmě z nějakých podniků, které již dávno ukončily svoji činnost a zbytky materiálu se pak v likvidaci rozprodaly po kilech. Jsou to originální obvody staré i 20 let, včetně bývalé NDR a CCCP. Nevýhoda nakupování je, že nikdy nevíš co dostaneš. Obrázek ani popis není.

Třeba:
https://www.denkl.cz/eshop/integrovane-obvody-dalsi/obvody-rady-74ls...-298


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 13 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 34 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz