OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů

Reklama!

Právě je 10 pro 2018, 07:58

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 343 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18 ... 23  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: BETADISK 128
PříspěvekNapsal: 08 říj 2018, 19:18 
Pan Štábní

Has thanked: 74 times
Been thanked: 169 times
CSS> Puvodni “ceska” beta je taky napajena ze zdroje a pocitac az z ni. To by neslo?

Ja na tom netrvam, ale zajima me to.

PříspěvekNapsal: 08 říj 2018, 20:49 
Radil

Has thanked: 0 time
Been thanked: 145 times
Trelix, Doda: Asi jsem to úplně dobře nevysvětlil, tak ještě jednou: Moje koncepce napájení Bety je taková (a podle mě ideální) - řadič, který tu teď je v nabídce, je polovina celkového zařízení, druhá polovina je box s mechanikami. Zdroj je jeden jediný a společný pro řadič i pro mechaniky, nevidím žádnou výhodu ve dvou zdrojích, jak tu o tom mluvíte. Zdroj je hotový, bez problémů ke koupi, měl by splňovat i bezpečnostní normy, a sice klasický spínaný zásuvkový adaptér 7,5V/4A, ne žádný domácí bastl s otevřeným zdrojem, to jsem rozhodně od začátku zamítl! Zdroj má klasický DC konektor 5,5mm průměr, což je jeho výhoda, a zapojuje se do boxu s mechanikami do zásuvky 5,5mm. V boxu je stabilizátor 5V pro napájení mechanik, a dál napětí z adaptéru je vyvedeno dalším konektorem ven, odkud se kablíkem přivádí do řadiče, který má vlastní stabilizátor 5V. Proto je řadič napájen nezávisle na počítači, což je výhoda, počítač není proudově dál zatěžován, kromě budičů sběrnice na dolním PCB, ale ty mají zanedbatelný odběr. Myslím, že takový návrh je nejlepší - jeden profi malý uzavřený bezpečný zdroj, nepřetěžovaný počítač.

PříspěvekNapsal: 09 říj 2018, 00:21 
Pan Štábní

Tem duvodum rozumim a verim ze to mas vymyslene dobre, ale ja nevim jestli jsi videl tu puvodni Betu. Ta neni napajena z pocitace, ale naopak pocitaz z te Bety, coz nijak ten pocitac nepretezuje. Netvrdim ze je to nejaka krasa nesmirna.

PříspěvekNapsal: 09 říj 2018, 01:33 
Radil

Doda: Přiznám se, že původní Betadisk jsem viděl akorát na fotce na netu. On je dnes tak velkou raritou, že vidět ho na živo je asi skoro nemožný.

Pokud u něj bylo napájení řešený jak říkáš, byl to zajímavej koncept a nebylo to myšlený zle, ale má to zásadní nevýhodu, není to univerzální řešení pro origo ZX Spectrum i různý klony!!! Každej typ počítače má napájení jinak: Sinclair externím zdrojem 9V, Didaktik externě stabilizovaných 5V a nestabilizovaných 20V, a další zas jinak. To snad ani nejde vymyslet, abys diskeťárnou napájel počítač a fungovalo to všude. Njn originál původní Beta byla vymýšlena vyloženě pro Sinclairy s jedním typem napájení.

Předmět příspěvku: BETADISK 128
PříspěvekNapsal: 09 říj 2018, 06:53 
Pan Štábní

Ono je to udelane jeste tak, ze puvodni zdroj pro Spectrum zapojis do Bety a samotny pocitac je napajeny pres sbernici +9V. To u Didaktiku nefunguje, ale ani nevadi, protoze tech +9V je nezapojenych.

Jinak ten zdroj co jsi k tomu vybral vypada dost dobre a vlastne nehci nic resit, jen me to zajimalo.

PříspěvekNapsal: 09 říj 2018, 13:46 
Kecálek

Has thanked: 1 time
Been thanked: 10 times
K té krabičce pro FDDs: Nešlo by vymyslet něco, jako je ta papírová co se tu odkazovalo, z plechu? Neznáte někoho, kdo je ohýbač plechů? Že by to ohnul podle návrhu. Bylo by to efektivně jednoduché. Každý by si třeba láknul podle svého gusta.

PříspěvekNapsal: 09 říj 2018, 14:16 
Radil

Has thanked: 24 times
Been thanked: 91 times
Zkus http://www.idilna.cz/cz/, ja jsem tam nechaval rezat nejake dily a je moznost to i naohybat. Dokonce mi spocitali pridavky na ohyb. Jen je potreba jim dobre vysvetlit, jak se to ma ohnout. Nejlepe je poslat fotku nebo nejakou 3d prezentaci, aby to dobre pochopili. Ale zkusenosti s nimi mam hodne dobre.
Je mozne vybrat ruzne materialy, treba nerez a nechat to tak. I kdyz ten se nehodi na ohybani. Nebo cerne zelezo a komaxit. Ten vypada uplne nejlepe.

Sharp MZ-800++, MZ-1500++, MZ-2500++, SM-B-80T, MK-14_replica, HP-85, ZX-80+replica, ZX81, ZX-Spectrum+replica++, PMI-80+replica, SAM coupe++, PMD-85-2A+3, Didaktik-M, SORD-M5, TI-57, TI-59+PC-100, TI99/4A, ZetaV2+ppp, ZX-uno, Petr

PříspěvekNapsal: 09 říj 2018, 18:45 
Kecálek

hmm to je pěkné. Já nemám to čím nakreslit a taky s těmi programy stejně neumím makat. Mohl bych to namalovat pouze na papíru. :-(

PříspěvekNapsal: 09 říj 2018, 20:44 
Radil

Has thanked: 24 times
Been thanked: 91 times
Tchunass píše:
hmm to je pěkné. Já nemám to čím nakreslit a taky s těmi programy stejně neumím makat. Mohl bych to namalovat pouze na papíru. :-(

http://www.idilna.cz/cz/jsem-tu-poprve/

Sharp MZ-800++, MZ-1500++, MZ-2500++, SM-B-80T, MK-14_replica, HP-85, ZX-80+replica, ZX81, ZX-Spectrum+replica++, PMI-80+replica, SAM coupe++, PMD-85-2A+3, Didaktik-M, SORD-M5, TI-57, TI-59+PC-100, TI99/4A, ZetaV2+ppp, ZX-uno, Petr

PříspěvekNapsal: 10 říj 2018, 07:30 
Pan Generální

Has thanked: 83 times
Been thanked: 319 times
Tchunass píše:
Já nemám to čím nakreslit a taky s těmi programy stejně neumím makat. Mohl bych to namalovat pouze na papíru. :-(
To je skvělá příležitost k tomu, začít se to učit - protože budeš mít nějaký cíl (výrobek), o jehož vznik můžeš usilovat... :thumbup:

PříspěvekNapsal: 10 říj 2018, 07:52 
Kecálek

Jiiira píše:
Tchunass píše:
Já nemám to čím nakreslit a taky s těmi programy stejně neumím makat. Mohl bych to namalovat pouze na papíru. :-(
To je skvělá příležitost k tomu, začít se to učit - protože budeš mít nějaký cíl (výrobek), o jehož vznik můžeš usilovat... :thumbup:

Tak to bychom se museli pokusit o spolu vývoj té krabičky. To aby seděla deska do vnitřku. A nejhorší na tom je, že není moc času. Tříletá dvojčata dávají zabrat. :boring:

PříspěvekNapsal: 10 říj 2018, 07:55 
Radil

Kdyby se někdo chtěl ujmout návrhu nějaké slušivé plechové krabičky, budu určitě rád, a můžem spolupracovat, já se postarám o elektroniku. Moje představa jsou 3 mechaniky, ale 2 taky skousnu ;-), deska ideálně horizontálně pod nimi, konektory z boku.

PříspěvekNapsal: 10 říj 2018, 07:58 
Pan Generální

Has thanked: 83 times
Been thanked: 319 times
Tchunass píše:
Tak to bychom se museli pokusit o spolu vývoj té krabičky. To aby seděla deska do vnitřku.
To by ti musel autor sdělit rozměry... nebo si můžeš desku oměřit, až ji budeš mít v ruce ;)

Tchunass píše:
A nejhorší na tom je, že není moc času. Tříletá dvojčata dávají zabrat. :boring:
Tak to můžeš být v klidu - čas tady nemá vůbec nikdo. Sám pro sebe už to ani nepočítám mezi relevantní argumenty, když to někoho slyším říkat... :P

PříspěvekNapsal: 10 říj 2018, 11:12 
Kecálek

:-)

PříspěvekNapsal: 10 říj 2018, 11:39 
Radil

Has thanked: 64 times
Been thanked: 65 times
Jiiira píše:
Tak to můžeš být v klidu - čas tady nemá vůbec nikdo. Sám pro sebe už to ani nepočítám mezi relevantní argumenty, když to někoho slyším říkat... :P
10% lidí si stěžuje že nemá čas. Zbylých 90% si nestěžuje - protože nemají čas ani na stěžování si na nedostatek času.

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 343 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18 ... 23  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina