OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů

Registrace na OCP IV ZDE!

Právě je 23 říj 2018, 06:42

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 302 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17 ... 21  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: BETADISK 128
PříspěvekNapsal: 03 říj 2018, 08:32 
Radil

Has thanked: 0 time
Been thanked: 130 times
Pro vysvětlenou:

Jumper pro přepínání poloviny EPROM byl na PCB doplněn až úplně na poslední chvíli (někteří ho tam chtěli ;) ), původně se s ním ale vůbec nepočítalo. Není to v podstatě ani potřeba, verze TR-DOS 5.05CZ, s vychytanými chybami od Velesoftu, kterou do všech EPROM u hotových výrobků i stavebnic nahrávám, je ta v současnosti nejlepší. Pokud chce někdo laborovat, může, když si Betu postaví sám. U hotové žádný přepínač není, ani s ním nepočítám do budoucna. Hotový výrobek opatřuji dvěmi plombami, protože na něj dávám záruku, takže bych nerad uvnitř měl "na návštěvě" různé šikulíny :D

Spojka Gamablock je standardně vždy zapojená, pokud mi někdo v objednávce vyloženě neřekne "Nechci jí tam" ;) U Spectra ničemu nevadí, a u Gamy se určitě hodí. Pokud by někdo měl méně běžný klon počítače, kde na tomto pinu má nějaký jiný signál, stačí když mi to předem řekne, a spojku nezapojím.

Jinak k dnešku už bude odeslané všechno všem, kdo už zaplatili, zbývají poslední tři zájemci, a sice mmartinka se stavebnicí (sorry, ale došly mi keramické kondíky 100n, čekám akorát na zásilku), Trelix (jeho Betu dodělám dnes) a uunek (jeho Beta půjde zítra na poštu).

Díky všem za zájem a zdravím všechny :like:

PříspěvekNapsal: 03 říj 2018, 18:51 
Pan Štábní

Has thanked: 56 times
Been thanked: 191 times
Tak uz mam stavebnici doma. Udelal jsem dve fotky at vidite jak pekne je to zabalene a poslane.

Přílohy:
f2.JPG
f2.JPG [ 221.3 KiB | Zobrazeno 536 krát ]
f1.JPG
f1.JPG [ 196.52 KiB | Zobrazeno 536 krát ]

PříspěvekNapsal: 06 říj 2018, 20:55 
Pan Štábní

Has thanked: 74 times
Been thanked: 168 times
Prave na tom zacinam. Az mi nekdo budete posilat taky stavebnici, tak poprosim at vypada taky takhle :-)

PříspěvekNapsal: 06 říj 2018, 21:02 
Radil

:P :oops: šak sem sistim taky dal záležet :D

PříspěvekNapsal: 06 říj 2018, 21:39 
Kecka

Has thanked: 46 times
Been thanked: 0 time
Krasna prace!
suksoft píše:
Tak uz mam stavebnici doma. Udelal jsem dve fotky at vidite jak pekne je to zabalene a poslane.

Sent from my iPad using Tapatalk

PříspěvekNapsal: 06 říj 2018, 22:21 
Kecka

Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times
Už to mám také. Celé od mistra :-) Ale fotky svých dětí ostatním neposílám. :-D

Předmět příspěvku: BETADISK 128
PříspěvekNapsal: 07 říj 2018, 10:43 
Pan Štábní

Vcera jsem to dal, jeste systemovy konektor a testnu to.

Obrázek

Delat to s podobne stavebnice je radost.

PříspěvekNapsal: 08 říj 2018, 10:07 
Radil

Začal jsem dnes pracovat na krabici s mechanikami pro Betu. Resp. na její elektronice. Moje koncepce je taková:

- hotová krabice z TME (jako u řadiče), s nezbytnými úpravami (vyříznutí otvorů apod.), jednu mám již doma, budu zkoušet, co se tam všechno vejde
- minimálně 2 mechaniky, nebo lépe 3, horizontálně nad sebou
- pod mechanikami horizontálně plošný spoj, na kterém bude 5V/5A low-drop stabilizátor pro mechaniky (LM1084), + rozdělení signálů (viz. dále)
- z boku vstup klasický DC Jack 5,5mm pro napájecí zdroj 7,5V + výstup na napájení řadiče
- z boku 34pin Floppy konektor 90° pro spojení s řadičem

Na desce se signál ze 34pin Floppy konektoru bude větvit na další 3 podobné, ale vertikální konektory, které se krátkými kšandami spojí s jednotlivými mechanikami. Každá mechanika bude mít svoji kšandu, ne jedna společná s 3mi konektory. Důvod?

Některé mechaniky jsou z výroby naswitchované jako drive0, jiné jako drive1, chci se vyhnout tomu, aby se mechaniky musely otvírat a přepájovávat v nich spojku na plošňáku, a nebo vyrábět křížený plochý kabel. U každého štekru 34pin pro každou mechaniku bude pár jumperů, kterými se bude moct nastavit, zda daná mechanika je interně z výroby zapojená jako DS0 nebo DS1, navíc každou si člověk bude moct naswitchovat jako A,B,C,D pro TR-DOS, dle libosti :D

PříspěvekNapsal: 08 říj 2018, 11:43 
Kecálek

Has thanked: 312 times
Been thanked: 23 times
Co třeba použít tenhle zdroj : GME

PříspěvekNapsal: 08 říj 2018, 12:00 
Radil

Fuj :D taková obluda, nezakrytovaná, obrovská, a navíc těma 12V bys stabilík v řadiči uvařil!

Já si pořídil takovýho krásnýho decentního zdrojíka: https://www.tme.eu/cz/details/gsm36e07-p1j/zasuvkove-napajeci-zdroje/mean-well/

:like:

PříspěvekNapsal: 08 říj 2018, 12:23 
Pan Štábní

Ten radic opravdu neni vhodne napajet primo z pocitace?

PříspěvekNapsal: 08 říj 2018, 12:38 
Radil

Doda: Opravdu ne. U Spectra je všeobecně známo, že cokoliv trochu žravějšího, co z něj napájíš, ti hodně zvedne teplotu už tak dost horkého chladiče u stabilizátoru. A deska řadiče bere mezi 200-300mA, měřil jsem to, což je cca 1/3-1/2 odběru celého počítače, proto to externí napájení. Je to tak opravdu lepší, navíc jsem už do předu plánoval, že dál přijde na řadu stavba boxu s diketovými mechanikami, a právě z něho se bude napájení pro řadič brát ;)

PříspěvekNapsal: 08 říj 2018, 13:50 
Profík

Has thanked: 96 times
Been thanked: 179 times
css píše:
Fuj :D taková obluda, nezakrytovaná, obrovská, a navíc těma 12V bys stabilík v řadiči uvařil![/url]
Tak já ve svém boxu jeden z těch zdrojů Meanwell mám https://egalerie.net/index.php/vyrobky/zx_storage_tower a šlape docela ok. Samozřejmě jen pro FDD, samotný Betadisk napájím stejným adaptérem jako ZXS (a ZX i Betadisk mají vlastní 7805).

Počítal jsem s 1x 3.5" + 2x 5.25" a možná i HDD, teď tam mám 1x 3.5", 1x 5.25" a CDROM kvůli přehrávání audio CD s konvertovanými TAP/TZX.

Ten malý adaptérek je fajn pro malé 3.5" mechaniky, já pro ně používám nějaký 5V/2A, co mi zbyl od telefonu Cisco/Linksys. Napájím jím tento boxík https://egalerie.net/index.php/vyrobky/papirovy_box_fdd

PříspěvekNapsal: 08 říj 2018, 14:04 
Radil

zxcygnus: Fííha, ten box na mechaniky je super!!! Ten se mi moc líbí, paráda :-) To ani ta bedýnka co mám vyhlídnutou není snad tak pěkná ;-)

Jinak kdo si počká, a bude chtít mít Betu v kompletní podobě, to znamená řadič i mechaniky hezky civilizovaně v boxech, tak tam je to napájení vyřešené, stačí jeden zásuvkový adaptér 7,5-9V/3-4A, například ten, na který jsem dal link. Ty zdroje Meanwell (ty odkryté) jsou primárně určené k vestavbě do nějakého rozvaděče, skříně, apod., jednak mi přijdou jako kombajn na vrabce :-D a pro tuhle aplikaci se provedením nehodí. Samozřejmě kdo chce mít Betu + mechaniky odkryté na stole "na vrabčáka", může napájet dle libosti, třeba autobaterií :-D, ale radši vybitou, jinak uvaříte stabilizátor! ;-)

PříspěvekNapsal: 08 říj 2018, 15:47 
Kecálek

Has thanked: 312 times
Been thanked: 23 times
css píše:
Fuj :D taková obluda, nezakrytovaná, obrovská, a navíc těma 12V bys stabilík v řadiči uvařil!

Já si pořídil takovýho krásnýho decentního zdrojíka: https://www.tme.eu/cz/details/gsm36e07-p1j/zasuvkove-napajeci-zdroje/mean-well/

:like:

Ten tvůj nevypadá zle, ale má vadu: 5,5/2,1 konektor a momentálně nemám doma 3,5/1,3 (ani redukci) :suicide:
A ten zdroj jsem uvažoval pouze na mechaniky ;-)

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 302 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17 ... 21  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina