OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 28.03.2024, 20:00

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 225 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 ... 15  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: BETADISK 128
PříspěvekNapsal: 15.10.2018, 21:53 
Offline
Pan Štábní

Registrován: 11.11.2013, 10:29
Příspěvky: 1198
Has thanked: 360 times
Been thanked: 304 times
At se taky pridam se svym funkcnim kouskem do klubu ;-)


Přílohy:
DSC_1667.JPG
DSC_1667.JPG [ 114.68 KiB | Zobrazeno 6513 krát ]

_________________
Sharp MZ-800++, MZ-1500++, MZ-2500++, SM-B-80T, MK-14_replica, HP-85, ZX-80+replica, ZX81, ZX-Spectrum+replica++, PMI-80+replica, SAM coupe++, PMD-85-2A+3, Didaktik-M, SORD-M5, TI-57, TI-59+PC-100, TI99/4A, ZetaV2+ppp, ZX-uno, Petr
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: BETADISK 128
PříspěvekNapsal: 16.10.2018, 12:45 
Online
Radil
Uživatelský avatar

Registrován: 05.02.2018, 11:31
Příspěvky: 254
Bydliště: Praha
Has thanked: 0 time
Been thanked: 62 times
css píše:
Mikes21: Nadhera :like: , mam z tebe radost a vitej v klubu.

A jinak pokracuju v navrhu PCB a vubec mechanickeho usporadani disketove jednotky do plastove krabice, takze vydrzte, kdo chcete mit komplet sestavu, nemusite nic lepit z papiru ;)


Ahoj. Já nic nechtěl dělat z papíru. :-( To jsem nepsal ani jednou, jen to, že si to musím namodelovat. Už mám i člověka, který by to namaloval do vektorů. Toť vše.

Kdyby ta tvá deska měla rozměr šířka 10 cm a délku do 20 cm, tak by pasovala do toho, co si modeluji.
Na desce by měli být otvory ve standardu jako jsou otvory pro 3,5 palcové disky a pak možná ještě jeden pár, aby to pěkně sedělo. To je taky podle toho, jak by ta deska musela být dlouhá.
Pokud to nikoho neinteresuje, tak si z toho udělám jen malé cvičení pro sebe. :-)

Jen přikládám ideový návrh toho jak by mohla ona deska v té plechovce kterou si modeluji vypadat.
Rozložení součástek nedám a tak se do toho pouštět nebudu.

Celkové rozměry mého návrhu jsou cca š102 x cca h230 x v150 mm. Výška je dimenzována na 4 FDD. rozměry jsou vnitřní - musím zjistit, o kolik se krabice rozšíří kvůli tloušťce plechu. Předpoklad v tuto chvíli je cca š 103 x h 231 x v 151 mm. S gumovými nožkami o trochu vyšší cca 3 mm. Vše si musím ještě promyslet.
Rozměry jsou opravu minimalistické s ohledem na to, že na stole v žádném kvadrantu není dostatek místa skoro na cokoliv. Aspoň na mém stole.

Někde tu padl návrh na FDD konektor z boku a napájecí asi taky. Toto řešní se mi také zamlouvá.

Kdyby toto někoho zaujalo, budu tomu rád.


Přílohy:
idea.png
idea.png [ 3.47 KiB | Zobrazeno 6457 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: BETADISK 128
PříspěvekNapsal: 16.10.2018, 13:26 
Offline
Radil
Uživatelský avatar

Registrován: 15.05.2014, 15:24
Příspěvky: 460
Bydliště: Karlovy Vary
Has thanked: 1 time
Been thanked: 258 times
Ahoj a díky moc za práci, akorát já už jsem prakticky hotov s návrhem PCB do bedny G3127 z TME. Ona ta diskuse o boxu tady předtím tak nějak usnula, tak jsem předpokládal, že se toho nikdo neujme.

Plošňák mám velký 121x134mm, je koncipovaný na dvě mechaniky, víc se do té bedny nevejde, a ono popravdě jak často člověk potřebuje 3 nebo 4 mechaniky? Otvory v desce odpovídají jednak standardu, který má floppy zespodu, a jednak montážním otvorům v krabici. Flopky budou nad deskou na distančních sloupcích, a deska bude přišroubovaná v krabici do sloupků, co krabice obsahuje.

Vývody pro kšandu, pro napájecí zdroj 7,5V-9V/3A (pro dvě machaniky stačí v pohodě) a výstup napájení do řadiče, jsou všechny na levém boku. Signály z kšandy se dělí na dva konektory pro obě machaniky, jsou tam i slíbené jumpery, takže bez nutnosti otvírat mechaniky a předělávat v nich spojky pro výběr, nebo párání a křížení kabelu, si každou mechaniku lze najumperovat jako A,B,C,D, a zda má od výrobce nastavnou spojku DS0 nebo DS1.

Ještě to nechám pár dní zrát, většinou člověka dodatečně napadne něco, co je potřeba upravit, a pak nechám udělat prototypovou destičku.


Přílohy:
pwr.png
pwr.png [ 249.54 KiB | Zobrazeno 6441 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: BETADISK 128
PříspěvekNapsal: 16.10.2018, 15:41 
Offline
Radil

Registrován: 26.05.2013, 14:18
Příspěvky: 521
Bydliště: Šalingrad
Has thanked: 88 times
Been thanked: 56 times
Tak děkuji za stavebnici. Jede na první dobrou.


Přílohy:
IMG_20181016_151844.jpg
IMG_20181016_151844.jpg [ 328.48 KiB | Zobrazeno 6410 krát ]
IMG_20181016_151837.jpg
IMG_20181016_151837.jpg [ 250.59 KiB | Zobrazeno 6410 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: BETADISK 128
PříspěvekNapsal: 16.10.2018, 16:08 
Online
Radil
Uživatelský avatar

Registrován: 05.02.2018, 11:31
Příspěvky: 254
Bydliště: Praha
Has thanked: 0 time
Been thanked: 62 times
css: To je zatím v plenkách. Tady na fóru proběhl návrh, kde se to dá udělat tu v Česku. Dokud nemám návrh hotový v papíru, tak zatím není ani vektorový návrh.
Až pak bych se zeptal kolik by to stálo. No a kdyby to bylo v Česku drahé, tak bychom se poptali v P.R.C. Já být tebou, tak bych se tím netrápil a udělal to jak ty chceš. Kdyby případně byla plechovka cenově přijatelná, tak by to mohla být příležiost to přemalovat. :-) Ale to je asi hudba budoucnosti. :-)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: BETADISK 128
PříspěvekNapsal: 16.10.2018, 16:18 
Offline
Radil

Registrován: 26.05.2013, 14:18
Příspěvky: 521
Bydliště: Šalingrad
Has thanked: 88 times
Been thanked: 56 times
Být to do rozměru 200*200*200, tak se to dá vyjet na většině domácích 3D tiskáren.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: BETADISK 128
PříspěvekNapsal: 20.10.2018, 07:57 
Offline
Pan Generální

Registrován: 07.05.2014, 01:21
Příspěvky: 2571
Bydliště: Praha
Has thanked: 502 times
Been thanked: 607 times
Do editoru to naimportuješ, ale v jednom kuse. Jednoduché úpravy, třeba přidat díru, nejsou problém, ale jinak souhlas s Trelixem - lepší začít znova...
Klidně si to vyzkoušej, na https://www.tinkercad.com máš jednoduchý editor online :)

_________________
ZX80, ZX81, ZX Spectrum, ZX Spectrum +2, Didaktik M, PMD 85-1,2A,3, Olivetti Prodest PC 128, Acorn BBC Micro, PC-XT, Amiga 500


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: BETADISK 128
PříspěvekNapsal: 20.10.2018, 09:29 
Offline
Radil
Uživatelský avatar

Registrován: 15.05.2014, 15:24
Příspěvky: 460
Bydliště: Karlovy Vary
Has thanked: 1 time
Been thanked: 258 times
Doda, vanthomas: Zatím to nechte, možná se přece jen pokusím o vlastní návrh :D

Nikdy jsem to nedělal, tak se musím pochlubit svým lama-výtvorem za asi 1h zkoušení :D

Budu to zkoušet dál, a zatím bych udělal malý průzkum: Na kolik mechanik byste chtěli takový 3D tisknutý box mít? Minimum 2, maximum 4.


Přílohy:
3d_lama_pokus.png
3d_lama_pokus.png [ 123.79 KiB | Zobrazeno 6902 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: BETADISK 128
PříspěvekNapsal: 20.10.2018, 10:55 
Offline
Radil
Uživatelský avatar

Registrován: 15.05.2014, 15:24
Příspěvky: 460
Bydliště: Karlovy Vary
Has thanked: 1 time
Been thanked: 258 times
Taky jsem pro dve, takze zatim mame 2x 2 ;-)

Doda: Jeste technologicka otazka? Muzou v krabici byt otvory ve svislych stenach, tak jako na mem lama-vytvoru ten kulaty? Podle me jedine, pokud je smerem nahoru otvor otevreny, jinak by se material pri tisku bortil smerem dolu, ne? A nebo se mylim? A maximalni rozmery? 20x20cm v osach X+Y? A co nahoru osa Z, je taky omezena velikosti?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: BETADISK 128
PříspěvekNapsal: 20.10.2018, 13:14 
Offline
Radil

Registrován: 26.05.2013, 14:18
Příspěvky: 521
Bydliště: Šalingrad
Has thanked: 88 times
Been thanked: 56 times
Mohou. Bud se spomali tisk tak aby plast stihl vychladnou a stuhnout, nebo se prida u nekterych materialy na chlazeni, nebo se tam vytiskne podpera (tu si slicer navrhne sam). Otvory nejsou problem, kolikrat je lepsi misto kulate diry dat rovnou 6hran na maticku. Docela problem jsou dlouhe premosteni. To uz musi byt tiskarna vyladena.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: BETADISK 128
PříspěvekNapsal: 20.10.2018, 14:55 
Offline
Kecálek

Registrován: 30.08.2013, 14:12
Příspěvky: 78
Bydliště: Olomouc
Has thanked: 5 times
Been thanked: 17 times
Já osobně bych preferoval něco jako tohle https://www.thingiverse.com/thing:3089895, je to na 1x3,5" + 1x5,25", kdo bych chtěl 2x3,5" může si dát redukci, ale asi to bude jednoduší, levnější a rychlejší naohýbat z plechu nebo případně vyrobit z překližky nebo sololitu.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: BETADISK 128
PříspěvekNapsal: 20.10.2018, 22:10 
Offline
Radil
Uživatelský avatar

Registrován: 15.05.2014, 15:24
Příspěvky: 460
Bydliště: Karlovy Vary
Has thanked: 1 time
Been thanked: 258 times
Test sestavy Beta Disk 128C + ZX Sparrow:

Dnes jsem dokončil sestavení a zapájení desky pro ZX Sparrow, kterou jsem pořídil za účelem testů, jelikož si mně stěžoval Trelix, že mu Beta Disk nefunguje se Sparrowem. Počítač mu ani nedokončí reset, většinou zamrzne s černou obrazovkou.

Moje zkušenost je naštěstí (zdá se) opačná, Sparrow mi (asi) funguje s Betou bezvadně. Proč píšu asi? ;) Protože mi zatím u Spectra nefunguje spolehlivě klávesnice, nějaký problém s membránou, zítra se na to pořádně kouknu :) Ale Sparrow bezchybně nabíhá po resetu, ať již do Basicu, a nebo při přepnutí přepínače bootování na Betě přímo do příkazového řádku TR-DOSu.

Je ale pravda, že jsem udělal pár změn v osazení součástkami, a to tyhle:

1. Diody D10-D11 ve spínaném 5V zdroji sloučeny a nahraženy jedním typem SB360 (Schottky 60V/3A pro spínané zdroje). Jsou lépe sehnatelné než 1N5822/24. Toto by ale nemělo mít na Trelixovo problém vliv
2. Do spínaného zdroje 5V jsem si přímo u Texas Instruments objednal originální regulátor LM2596-5.0. Všiml jsem si totiž, že na všech fotkách ZX Sparrowa na netu je osazen čínský FAKE čip LM2596. Bohužel k tomu vybízí ne úplně šťastně navržený PCB, pro který se čínská kopie s rovnými dlouhými vývody hodí lépe, než originální stabilizátor, který má vývody tvarované do dvou řad a dva prostřední ještě kratší, i když na PCB jsou potřeba naopak delší. Na tohle autora desky Jiiiru upozorním! Fotky origo a fake čipů přikládám. Podle mě tohle může být jeden z důvodů nestability některých Sparrowů, kdo ví, co z těch okopírovaných regulátorů totiž leze.
3. Odporové sítě SIL1 a SIL6 4x8k2, které pull-upují datovou sběrnici na 5V, jsou k nesehnání. Nahraženo sítěmi 4x10k běžně sehnatelnými.
4. Odpory R6-R7, oba 100k, nahraženy hodnotou 10k. R7 100k si vyloženě říká o nestabilitu, pull-upuje vstup RESET u Z80 na 5V, ale je to příliš vysoká hodnota pro NMOS chip. Navíc pokud externě připojíte zařízení, které také čte stav reset signálu, jako to dělá Beta Disk, dále signál zatížíte a to si vyloženě říká o falešné resety. Podobně R6 na 100k je moc, resetovací obvod TL7705 může chytat falešné požadavky na reset. 10k u obou je optimální.

Až se mi povede opravit tu klávesnici a pořádně to projet testy a vyzkoušet funkci, udělám nějaké fotky, případně videjka, a odkazy sem dodám.

Takže shrnutí: Zdá se, že Beta + Sparrow fungují dobře, pokud se ve Sparowovi udělá pár korekcí součástek, které pošlu později i Jiiirovi :)


Přílohy:
Poznámka: Originální čip LM2596 Texas Instruments alias National Semi
lm2596_origo.png
lm2596_origo.png [ 197.68 KiB | Zobrazeno 7429 krát ]
Poznámka: Takhle vypadá čínský pokus o kopii LM2596 (logo National nic neznamená)
lm2596_fake.png
lm2596_fake.png [ 252.21 KiB | Zobrazeno 7429 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: BETADISK 128
PříspěvekNapsal: 21.10.2018, 01:00 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 18.05.2013, 14:56
Příspěvky: 2331
Has thanked: 303 times
Been thanked: 637 times
joe4CZ píše:
...vyrobit z překližky nebo sololitu.
Překližka je ok, z toho se dají dělat zajímavé krabičky (viz foto), sololit ne, to je hnusný třepivý papír u kterého není šance udělat hezké hrany, nebo povrch. Leda polepit dýhou, ale to je zas příliš pracné. To už je snazší rovnou použít tvrdý tlustý papír.

Btw... taktéž nedoporučuji plexi, je křehké, byť krabička z průhledného barevného plexi může vypadat moc pěkně, ale jen dokud nepopraská a nepoškrábe se.

ABS plast není nutné jen tisknout, 2mm desky se dají docela dobře dělit naříznutím podle ocelového pravítka a pak zlomit, udělá to docela přijatelnou čistou hranu a dá se to dobře lepit, případné spáry snadno tmelit a nakonec nastříkat barvou.

Plechu bych se obecně vyhnul. Neumožní složitější tvary a je nutná nějaká barva ideálně prášková, elox asi doma nikdo z nás dělat nebude, kartáčovaný nerez taky nečekám.


Přílohy:
IMG_4469 - vyrez zmenseno.JPG
IMG_4469 - vyrez zmenseno.JPG [ 720.17 KiB | Zobrazeno 7435 krát ]

_________________
https://cygnus.speccy.cz ZX Spectrum 128k, Betadisk, DivIDE, ESXDOS
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: BETADISK 128
PříspěvekNapsal: 21.10.2018, 01:49 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 18.06.2013, 20:26
Příspěvky: 2487
Has thanked: 115 times
Been thanked: 424 times
CSS: Jako nezlob se na mě, ale když jsi mě žádal v SZ o informace ke Sparrowovi, sliboval jsi, že mi pošleš návrh změn, neposlal jsi ani ň, nedal jsi mi žádnou možnost se ti k tomu vyjádřit a teď se tady budeš vytahovat, kolik ti je, dvanáct? Jestli víc, tak by ses měl za tohle chování stydět.

A já se musím ohradit, protože:
css píše:
1. Diody D10-D11 ve spínaném 5V zdroji sloučeny a nahraženy jedním typem SB360 (Schottky 60V/3A pro spínané zdroje). Jsou lépe sehnatelné než 1N5822/24. Toto by ale nemělo mít na Trelixovo problém vliv
Kdybys nefrajeřil a netrval na tom, že chceš výhradně samotnou desku s CPLD a nic jiného, dostal bys v tom kitu, který každému nabízím, obě diody a měl bys to bez problémů.

css píše:
2. Do spínaného zdroje 5V jsem si přímo u Texas Instruments objednal originální regulátor LM2596-5.0. Všiml jsem si totiž, že na všech fotkách ZX Sparrowa na netu je osazen čínský FAKE čip LM2596. Bohužel k tomu vybízí ne úplně šťastně navržený PCB, pro který se čínská kopie s rovnými dlouhými vývody hodí lépe, než originální stabilizátor, který má vývody tvarované do dvou řad a dva prostřední ještě kratší, i když na PCB jsou potřeba naopak delší. Na tohle autora desky Jiiiru upozorním! Fotky origo a fake čipů přikládám. Podle mě tohle může být jeden z důvodů nestability některých Sparrowů, kdo ví, co z těch okopírovaných regulátorů totiž leze.
Ano, kdo ví - nikdo to neví a ty taky ne. Vaříš z vody, kamaráde.
Ten regulátor dělá to, co má, je téměř studenej a nikdy nikdo nereportoval, že by s ním měl jakýkoli problém.

css píše:
3. Odporové sítě SIL1 a SIL6 4x8k2, které pull-upují datovou sběrnici na 5V, jsou k nesehnání. Nahraženo sítěmi 4x10k běžně sehnatelnými.
Opět, kdybys nefrajeřil, že chceš holou desku s CPLD, odporové sítě bys k tomu dostal - všechny. Tak tady teď nelamentuj.

css píše:
4. Odpory R6-R7, oba 100k, nahraženy hodnotou 10k. R7 100k si vyloženě říká o nestabilitu, pull-upuje vstup RESET u Z80 na 5V, ale je to příliš vysoká hodnota pro NMOS chip. Navíc pokud externě připojíte zařízení, které také čte stav reset signálu, jako to dělá Beta Disk, dále signál zatížíte a to si vyloženě říká o falešné resety. Podobně R6 na 100k je moc, resetovací obvod TL7705 může chytat falešné požadavky na reset. 10k u obou je optimální.
Falešné resety jsem nikdy nezaznamenal, ani mi je nikdo nereportoval. Přesto nemám problém hodnotu těch součástek změnit.

Podotýkám, že když jsem kdysi řešil resetovací obvod, nikdo z těch různých odborníků z Pandory, kterých jsem se ptal na radu, mi nebyl schopen poradit ani jen ten typ IO, ta řešení, co mi radili, byly nepoužitelné kraviny a i ten typ IO jsem si nakonec musel najít sám.

css píše:
Takže shrnutí: Zdá se, že Beta + Sparrow fungují dobře, pokud se ve Sparowovi udělá pár korekcí součástek, které pošlu později i Jiiirovi :)

Kdybys měl slušné vychování, poslal bys je napřed mně a dal mi možnost na to nějak reagovat, ale to by ses neměl možnost tady pochlubit, jak jsi dobrej, chápu.

_________________
"Je lepší rozsvítit byť jen malou svíčku, než jen proklínat temnotu." (Konfucius)

www.zxsparrow.com


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: BETADISK 128
PříspěvekNapsal: 21.10.2018, 08:16 
Offline
Radil
Uživatelský avatar

Registrován: 15.05.2014, 15:24
Příspěvky: 460
Bydliště: Karlovy Vary
Has thanked: 1 time
Been thanked: 258 times
Jiiira: Ahoj, prosimte nezlob se na me, opravdu, opravdu jsem nemel v umyslu ti nejak uskodit, to jsem fakt nechtel!! Jsem moc vdecny, ze jsi mi poskytl podklady pro stavbu, vazim si toho. Jen jsem mel nefalsovanou radost, ze mi to funguje, nic vic! A ty dve veci, ktere opravdu chteji zmenit (pouzdro regulatoru, ale hlavne reset odpory), jsem ti chtel rozepsat i s vykresem dnes. Ale kdyz to takhle dopadlo, jeste jednou se ti omlouvam, promin. Sorry! :-(


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 225 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 ... 15  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz