OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 28.03.2024, 15:49

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 225 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13 ... 15  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: BETADISK 128
PříspěvekNapsal: 21.10.2018, 09:39 
Offline
Radil

Registrován: 27.09.2013, 22:59
Příspěvky: 425
Has thanked: 102 times
Been thanked: 44 times
CSS: Nemám žádnou konstruktivní připomínku. Chtěl jsem se jen zeptat jakým způsobem a kde se dají sehnat originální součástky výrobce v malém množství. Několikrát jsem taky potřeboval, aby to fungovalo spolehlivě, ale z českých e-shopů mi nebyl nikdo schopen zaručit originalitu. Jak je na tom TME, kde nakupuješ? Celkem dobrou zkušenost jsem měl s GES. Do GME jdu vždycky až na konec.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: BETADISK 128
PříspěvekNapsal: 21.10.2018, 09:47 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 18.06.2013, 20:26
Příspěvky: 2487
Has thanked: 115 times
Been thanked: 424 times
css píše:
Jiiira: Ahoj, prosimte nezlob se na me, opravdu, opravdu jsem nemel v umyslu ti nejak uskodit, to jsem fakt nechtel!! Jsem moc vdecny, ze jsi mi poskytl podklady pro stavbu, vazim si toho. Jen jsem mel nefalsovanou radost, ze mi to funguje, nic vic! A ty dve veci, ktere opravdu chteji zmenit (pouzdro regulatoru, ale hlavne reset odpory), jsem ti chtel rozepsat i s vykresem dnes. Ale kdyz to takhle dopadlo, jeste jednou se ti omlouvam, promin. Sorry! :-(
OK, omluva přijata ;) Můžeme probrat úpravy: hodnoty odporů jsi napsal sem, jak říkám - není problém to změnit, pokud to máš vyzkoušené, a kdyžtak to zanesu i do do nějakého textu k předchozím verzím.

Ohledně toho stabilizátoru, ten na fotce je "na výšku" - vejde se to pak do gumáka? I s chladičem?

_________________
"Je lepší rozsvítit byť jen malou svíčku, než jen proklínat temnotu." (Konfucius)

www.zxsparrow.com


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: BETADISK 128
PříspěvekNapsal: 21.10.2018, 10:23 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 24.05.2018, 22:32
Příspěvky: 1972
Bydliště: Most, Praha
Has thanked: 864 times
Been thanked: 697 times
zxcygnus píše:
Překližka je ok, z toho se dají dělat zajímavé krabičky (viz foto),...
Ta překližková krabička vypadá hezky a s překližkou se dá jistě dobře pracovat, ale - nebojíš se hořlavosti? Co ten chladič, nechytne krabička když se něco přehřeje či vypálí? ... Možná by se mohla potenciálně riziková místa ještě zevnitř oblepit staniolem.

_________________
i++ (INC) increment
i-- (DEC) decrement
i@@ (EXC) excrement


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: BETADISK 128
PříspěvekNapsal: 21.10.2018, 12:11 
Offline
Pan Štábní

Registrován: 12.05.2013, 22:24
Příspěvky: 1508
Bydliště: u Prahy
Has thanked: 44 times
Been thanked: 380 times
Panda38 píše:
s překližkou se dá jistě dobře pracovat, ale - nebojíš se hořlavosti? Co ten chladič, nechytne krabička když se něco přehřeje či vypálí?


Teplota vzplanutí dřeva je přes 180 stupňů, telota vznícení 270 stupňů.
Kdyby chladič dosahoval 270 stupňů, tak je něco špatně.
Dřív se dřevo normálně používalo - mám několik počítačových konstrukcí z 60. a 70. let, kde se dřevo normálně používalo, včetně renomovaných firem (DEC), ba ti šílenci na to sháněli třeba ořech, aby to dobře vypadalo, evidentně se požáru nebáli, a to bývala technika výhřevnější, než dnes.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: BETADISK 128
PříspěvekNapsal: 21.10.2018, 12:20 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 18.05.2013, 14:56
Příspěvky: 2331
Has thanked: 303 times
Been thanked: 637 times
Panda38 píše:
zxcygnus píše:
Překližka je ok, z toho se dají dělat zajímavé krabičky (viz foto),...
Ta překližková krabička vypadá hezky a s překližkou se dá jistě dobře pracovat, ale - nebojíš se hořlavosti? Co ten chladič, nechytne krabička když se něco přehřeje či vypálí? ... Možná by se mohla potenciálně riziková místa ještě zevnitř oblepit staniolem.
Nedávám do toho nic, co by se zahřívalo víc, než se dá trvale udržet ruka, nic napájeného přímo ze sítě, nic co by běželo někde trvale bez dozoru, vše na sloupcích a pod. Krom toho plast se taví, dřevo ne. Nemám pocit, že by třeba plexi, nebo ABS bylo nějak výrazně bezpečnější. A už vůbec ne navrhovaný sololit, ten je proti překližce výrazně víc porézní, tedy snadněji zapálitelný.

Na takové věci, jako jsou třeba 2x 3.5" FDD napájená externím 5V/2A napáječem, přičemž skoro vše, co by se mohlo pokazit je ještě uvnitř plechu těch FDD, mi to přijde docela v pořádku.

+ to, co píše Dex, ale někde jsem četl, že by mohl být problém, pokud je dřevo dlouhodobě teplem vysušováno, pak se teplota vzplanutí může mírně snížit. Nicméně, jak jsem psal, hodně hřející věci do toho dávat nehodlám, byť jsem taky kdysi měl elektronkové rádio v dřevěné skříňce s papundeklovou zadní stěnou :-)

_________________
https://cygnus.speccy.cz ZX Spectrum 128k, Betadisk, DivIDE, ESXDOS


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: BETADISK 128
PříspěvekNapsal: 21.10.2018, 14:47 
Offline
Radil
Uživatelský avatar

Registrován: 15.05.2014, 15:24
Příspěvky: 460
Bydliště: Karlovy Vary
Has thanked: 1 time
Been thanked: 258 times
uunek: Díky :) ani to nebylo jinak myšlené. S Jiiirou už jsme si to snad vysvětlili soukromě i zde a žádná třetí světová z toho snad nebude. ;) Poslal jsem mu na SZ pár připomínek, které ke Sparrowovi mám, reagovat může jak v SZ, nebo zde přede všemi, jak se mu bude chtít ;)

Trelix: Mě Sparrow chodí i s Betou i bez naprosto dokonale, Jiiira odvedl dobrou práci :god2: při jeho návrhu, až na těch pár drobností, které jsem zde i soukromě uvedl, a které by (podle mě) bylo dobré změnit. Právě dělám testy, udělám fotky a videjko, a večer sem hodím link.

pcmaker: Různě, třeba já jsem nikdy neměl problém s TME, že by mi poslali nějaký fake. U většiny polovodičů mají na výběr víc výrobců, což tedy u LM2596-5.0 není pravda, protože ten legálně vyrábí jen Texas, ale u ostatních ano, a mají tam i druhořadé výrobce (CDIL, SR Passives atd.), ale mají to tam popravdě uvedené, a nikdy mi neposlali jinou značku, než jsem uvedl. Ono je to i o zkušenosti, já se třeba elektronice věnuji přes 30 let, a třeba u čipů jsem většinou schopen poznat i podle tvaru pouzdra, vývodů a fontu popisu, který výrobce to je. Texas používá prostě jiný tvar pouzdření než ST, ON, Philips apod. A jsou v tom většinou hodně konzervativní, teď jsem zrovna nakoupil nějaké čipy z roku 1983 od Texasu, a mají naprosto stejný tvar pouzdra, jako současné. Ta kopie LM2596 se liší jak pozdřením, tvarem a délkou vývodů (Texas instruments nevyrábí s 5ti stejně dlouhými vývody v jedné řadě), a font a logo jsou taky úplně jiné. Jinak když se u Texas Instruments zaregistruješ jako firma, můžeš si u nich občas objednat nějaké součástky v kusovém množství zdarma jako vzorky. Nesmí se to ale přehánět, hlídají tě, a když toho bude moc, zarazí ti to! ;)

Ještě doplnění: LM2596 vyrábí i ON Semi, ale jen regulovatelnou verzi, nikoliv čistě 5V!

Překližková krabička: Je to hezké, ale není to, co bych si představoval (nějaký hezký plastový box). Ale to neva, díky PvvS a jeho tipu snad zvládnu udělat design pěkného boxu pro 2 mechaniky i s elektronikou pro 3d tisk.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: BETADISK 128
PříspěvekNapsal: 21.10.2018, 19:48 
Offline
Radil
Uživatelský avatar

Registrován: 15.05.2014, 15:24
Příspěvky: 460
Bydliště: Karlovy Vary
Has thanked: 1 time
Been thanked: 258 times
Testoval jsem dnes odpoledne sestavu Beta Disk 128C + ZX Sparrow 48K (s úpravami, které jsou popsány dříve), a funguje naprosto bezchybně! :thumbup:

phpBB [video]

https://youtu.be/bF8cPNvT2E0


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: BETADISK 128
PříspěvekNapsal: 22.10.2018, 10:52 
Offline
Radil
Uživatelský avatar

Registrován: 15.05.2014, 15:24
Příspěvky: 460
Bydliště: Karlovy Vary
Has thanked: 1 time
Been thanked: 258 times
Začínám pracovat na boxu pro 2 mechaniky ;)


Přílohy:
beta_box.png
beta_box.png [ 15.37 KiB | Zobrazeno 8309 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: BETADISK 128
PříspěvekNapsal: 03.11.2018, 02:45 
Offline
Pan Štábní

Registrován: 29.06.2013, 16:52
Příspěvky: 1611
Has thanked: 31 times
Been thanked: 357 times
Ohledne krabicky:
koupil bych nejakou vhodnou plastovou treba v TME/GME. Klasicky dvoudilnou se sloupky v rozich a s prednim i zadnim panelem. Panel je jen rovna plastova deska a mel by jit nahradit plosnakem, ktery by se nechal vyrobit a vyfrezovat ve stejnem rozmeru, vhodne tloustce, s otvorem na mechaniku, ledku, prepinac, barevnym lakem, potiskem... co ja vim… A urcite to vyjde na par desetikorun a s potiskem to muze byt pekne… Necha se tam dat i logo. Slo by to slozit i ze sesti plosnaku (spajelo by se to zevnitr a zespodu). To by pak ale vyslo klidne na 300 Kc, ale zase v cene by to bylo ciste vyfrezovane na miru, s otvory na sroubky, moznost potisku kdekoli...

_________________
http://velesoft.speccy.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: BETADISK 128
PříspěvekNapsal: 03.11.2018, 03:20 
Offline
Pan Štábní

Registrován: 29.06.2013, 16:52
Příspěvky: 1611
Has thanked: 31 times
Been thanked: 357 times
A ciste jen pro info jak se "jinak" pouziva betadisk napriklad na ruskych klonech. Nebudu zachazet uplne do HW detailu, takze to bude strucne a jednoduse vysvetlene.Tr-dos romka ma bezne 16kB, ale muze mit i 32kB. Prvnich 16kB(trdosrom0) bude SPECIALNI ROM a druhych 16kB(trdosrom1) samotny tr-dos. Po resetu pocitace se nuluje port 7FFD (strankovani ZX128) a ZX128 tedy nastavi ROM0 se 128 editorem. Betadisk ale po resetu automaticky pripoji trdos a protoze take strankuje rom podle bitu D3 na portu 7FFD, pripoji trdosrom0. Pokud CPU nastavi na portu 7FFD rom1 (48 editor) tak i beta prepne na trdosrom1. Beta s rozsirenou romkou tedy strankuje romku paralelne se 128 portem. Pokud procesor vykona instrukci v zx ram, trdosrom se vzdy ihned odpoji a dole bude opet zx rom. Zde uz plati pravidlo, ze pokud je dole 128 editor rom0, tak nejde namapovat trdos, pokud nastavime 48 rom1, trdos mapovat pujde.

No a ted k tomu, co ta pridana 16kB trdosrom0 dela - byva zde GLUK RESET MONITOR ci podobna romka ci commander. Verzi je vice a slouzi pro absolutni pohodli uzivatele betadisku. Takovy GLUK napriklad po resetu zobrazi menu kde nabidne booter s komfortnim vyberem programu ke spusteni, nebo primo commander pro mazani a kopirovani, ruzne testy klavesnice a pameti, atd.. Uzivatel se po resetu ocita v prostredi, ktere mu nabizi praci s disketou bez potreby pouzivat basicove prikazy trdosu. Ani nemusi disketa obsahovat boot soubor, vse mate pod kontrolou. Sikovne reseti, ktere jsem pred lety take pouzil u PROFI INTERFACE.

_________________
http://velesoft.speccy.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: BETADISK 128
PříspěvekNapsal: 03.11.2018, 14:57 
Offline
Pan Štábní

Registrován: 29.06.2013, 16:52
Příspěvky: 1611
Has thanked: 31 times
Been thanked: 357 times
zxcygnus píše:
VELESOFT píše:
Ani nemusi disketa obsahovat boot soubor, vse mate pod kontrolou.
a jak to vypadá v případě, že disketa obsahuje booter? Preferuje se Gluk, nebo se natáhne booter z diskety?

Mám pár disket, které mají booter přizpůsobený obsahu, pár disket, kde se bootuje rovnou hra, protože zabírá celou disketu, nebo diskety, kde je normální boot.B, ale je zvolený, protože například nabízí inicializaci UR-4 jako výstup jedním kliknutím jelikož na disketě jsou snapshoty nějakého hudebního trackeru...

Krom toho se mi můj booter líbí :-) Ale ani zdaleka ho nemám na všech disketách.


V menu GLUKu byva i položka BOOT a pak moznost manuálního vyberu spousteni.

_________________
http://velesoft.speccy.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: BETADISK 128
PříspěvekNapsal: 04.11.2018, 00:42 
Offline
Pan Štábní

Registrován: 29.06.2013, 16:52
Příspěvky: 1611
Has thanked: 31 times
Been thanked: 357 times
Takto vypada GLUK (16kB rom image, ktera nabiha po resetu). Da se pouzit misto 128editoru, nebo jako prvni rom 32kB trdosu.


Přílohy:
gluk.png
gluk.png [ 6.84 KiB | Zobrazeno 7859 krát ]
gluk2.png
gluk2.png [ 6.9 KiB | Zobrazeno 7859 krát ]

_________________
http://velesoft.speccy.cz/
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: BETADISK 128
PříspěvekNapsal: 04.11.2018, 00:53 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 18.05.2013, 14:56
Příspěvky: 2331
Has thanked: 303 times
Been thanked: 637 times
Jo, to je přesně to, co jsem u Pentagonu v emulátoru přenastavoval na normální ZX ROM a zdejší TRDOS... totiž, kdyby se z toho dalo dostat do TRDOSu a nabootovat jedním stisknutím jedné klávesy (jde to?), tak bych to možná byl ochoten tolerovat. Ale když jsem musel asi popáté přeskákat několik nepřehledných položek v menu, tak to šlo pryč...

_________________
https://cygnus.speccy.cz ZX Spectrum 128k, Betadisk, DivIDE, ESXDOS


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: BETADISK 128
PříspěvekNapsal: 04.11.2018, 01:16 
Offline
Pan Štábní

Registrován: 29.06.2013, 16:52
Příspěvky: 1611
Has thanked: 31 times
Been thanked: 357 times
zxcygnus píše:
Jo, to je přesně to, co jsem u Pentagonu v emulátoru přenastavoval na normální ZX ROM a zdejší TRDOS... totiž, kdyby se z toho dalo dostat do TRDOSu a nabootovat jedním stisknutím jedné klávesy (jde to?), tak bych to možná byl ochoten tolerovat. Ale když jsem musel asi popáté přeskákat několik nepřehledných položek v menu, tak to šlo pryč...


Nevim uz presne, ale myslim, ze to nejak jde.
Tady je hromada dalsich romek pro tento ucel pouzitelnych: http://www.zxspectrum.it.omegahg.com/_CSR.htm
Ovladani funguje soucasne klavesnici i mysi (k-mouse)

_________________
http://velesoft.speccy.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: BETADISK 128
PříspěvekNapsal: 04.11.2018, 23:21 
Offline
Radil

Registrován: 27.09.2013, 22:59
Příspěvky: 425
Has thanked: 102 times
Been thanked: 44 times
zxcygnus píše:
Jo, to je přesně to, co jsem u Pentagonu v emulátoru přenastavoval na normální ZX ROM a zdejší TRDOS... totiž, kdyby se z toho dalo dostat do TRDOSu a nabootovat jedním stisknutím jedné klávesy (jde to?), tak bych to možná byl ochoten tolerovat. Ale když jsem musel asi popáté přeskákat několik nepřehledných položek v menu, tak to šlo pryč...


Jde to. Teď jsem to zkusil ve Fuse. Všiml jsem si, že v názvech jednotlivých položek je vždy jedno písmenko velké. Např. do TR-DOSu se ihned dostanu stiskem klávesy S.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 225 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13 ... 15  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 14 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz