OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 24.04.2024, 21:42

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 15 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Tiskárna účtenek EPSON M-820
PříspěvekNapsal: 20.01.2020, 22:33 
Offline
Profík

Registrován: 21.10.2018, 08:27
Příspěvky: 560
Has thanked: 284 times
Been thanked: 139 times
Nenašel jsem zde vhodnou rubriku, tak případně prosím moderátory o přesun. Chodí sem spoustu zkušených lidí, tak třeba někdo poradí.
Vytáhl jsem z registrační kasy Sanyo jehličkovou tiskárnu na tisk účtenek. Mechanika je označena jako Epson M-820, barvící páska jde normálně koupit. Rád bych tiskárnu připojil jen tak pro radost k Didaktiku, na výpisy asemblerových programů by byla stylová :-).
Řídící deska tiskárny obsahuje 4. bitový mikropočítač uPD75028CW (https://www.alldatasheet.com/datasheet- ... 028CW.html), který má v sobě pár set nibblů ROM i RAM. Výstupní porty spínají celkem 12 NPN Darlingtonů a jejich kolektory jdou přímo na prvky mechaniky tiskárny - motor, jehličky apod. Je tam i několik málo vstupů z optických závor.
Na vnější řídící konektor je mikropočítač připojen svým sériovým rozhraním (SI, SO, /SCK) a ještě PCL, PPO, PTO0 (funkce viz datasheet výše).

Jak na rEVERz inženýring dál? Neví o tom někdo víc, nebo odkaz na nějakou dokumentaci? Můžu to zkusit připojit k sériové konzoli, to problém nebude, ale pochybuju, že tiskárna sama něco na sebe poví, spíš bude očekávat řízení. Nechce se mi moc věřit, že by to umělo třeba ESC/P. Fotky nebo schéma od ruky pošlu, kdyby mi chtěl někdo pomoct :-).


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Tiskárna účtenek EPSON M-820
PříspěvekNapsal: 20.01.2020, 23:25 
Offline
Pan Štábní

Registrován: 11.11.2013, 10:29
Příspěvky: 1202
Has thanked: 367 times
Been thanked: 304 times
Na to, ze je to 'jen' 4-bitovy CPU, tak ma celkem dost periferii. Takovy docela slusny SoC ;-) Ja mam plotter, ktery je osazeny HD44860, coz je taky 4-bitovy CPU. Budou si v leccems docela podobne.
Mel by mit nejakych 8kB ROMky a pokud je to PROM, tak se nejak da i programovat. Ty mas asi verzi ROM, otazkou je, jestli by sel i precist. Pak by to slo disassemblovat.
Ale schudnejsi by IMHO byla nejaka moznost odposlouchavat komunikaci. Tedy pokud je mozno s tim nejak normalne komunikovat. To by mohlo byt nejjednodussi. Napichnout se na komunikaci mezi kasou a tiskarnou a zkusit najit co a jak. Mohl by stacit obycejny logicky analyzator. Pokud je kasa pripojena na tiskarnu pres Serial interface, tak by to slo. Chtelo by to zkusit, pro zacatek, nakreslit tu cast schematu, ktera je propojena s kasou.

_________________
Sharp MZ-800++, MZ-1500++, MZ-2500++, SM-B-80T, MK-14_replica, HP-85, ZX-80+replica, ZX81, ZX-Spectrum+replica++, PMI-80+replica, SAM coupe++, PMD-85-2A+3, Didaktik-M, SORD-M5, TI-57, TI-59+PC-100, TI99/4A, ZetaV2+ppp, ZX-uno, Petr


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Tiskárna účtenek EPSON M-820
PříspěvekNapsal: 20.01.2020, 23:43 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 24.05.2018, 22:32
Příspěvky: 1976
Bydliště: Most, Praha
Has thanked: 873 times
Been thanked: 699 times
Proč myslíš že by neměla podporovat ESC/P? Vzhledem k tomu jaký je to standard u POS tiskáren (a je to Epson) tak by se to tam dalo očekávat?

_________________
i++ (INC) increment
i-- (DEC) decrement
i@@ (EXC) excrement


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Tiskárna účtenek EPSON M-820
PříspěvekNapsal: 21.01.2020, 00:09 
Offline
Profík

Registrován: 21.10.2018, 08:27
Příspěvky: 560
Has thanked: 284 times
Been thanked: 139 times
Epson bude jen mechanika, která je připojená k řídící desce jen na úrovni akčních členů. Řídící deska bude proprietární Sanyo, je to úplně stejný styl plošného spoje jako zbytek kasy.
Na komunikaci se bohužel nepodívám, zbytek kasy už neexistuje.
Proč by to nemělo umět ESC/P? Nevím, zdálo by se mi to příliš jednoduché ;-)
Fotky zde:

https://ibb.co/Zc3wy49
https://ibb.co/72t3C5s
https://ibb.co/LgJyg48

Schéma zítra nakreslím a zkusím se přes FTDI připojit na sériový port. Dík!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Tiskárna účtenek EPSON M-820
PříspěvekNapsal: 21.01.2020, 09:01 
Offline
Radil

Registrován: 27.09.2013, 22:59
Příspěvky: 427
Has thanked: 103 times
Been thanked: 44 times
Hlavně si zjisti, jestli vůbec tiskne. Ať se s tím půl roku nevyvíjíš a pak zjistíš, že je vadná tisková hlava.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Tiskárna účtenek EPSON M-820
PříspěvekNapsal: 21.01.2020, 09:15 
Offline
Pan Štábní

Registrován: 12.05.2013, 22:24
Příspěvky: 1524
Bydliště: u Prahy
Has thanked: 44 times
Been thanked: 386 times
Mám podobnou (na stejnou pásku, tisk na pruh papíru 4,5-5 palců šíře), a ta má normální centronics konektor, i když většina novějších pokladenských tiskáren má sériák (případně USB, ale to bývá jen sériák se zabudovaným USB převodníkem - proto tu svoji podezírám, že má uvnitř taky sériák a převodník z paralelu, ale nerozebíral jsem ji).
Testována s MSX a funguje normálně LPRINT, LLIST, 40 znaků na řádek (k MSX jsem ji připojoval pod dojmy z tiskárny Philips VW-0010, která je jí hodně podobná, taky 40 znaků na řádek, ale v nějakém pohnutí smyslů jsem ji poslal pryč).
Jestli nebude k Didaktiku lepší shánět takovouhle, než se crcat s připojením přes sériák...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Tiskárna účtenek EPSON M-820
PříspěvekNapsal: 21.01.2020, 09:59 
Offline
Profík

Registrován: 21.10.2018, 08:27
Příspěvky: 560
Has thanked: 284 times
Been thanked: 139 times
No je to spíš o tom tiskárnu nevyhodit a pohrát si, než že bych nějak potřeboval tisknout. Ale pcmaker má dobrou poznámku, vyzkouším těch 12 "silových" signálů, jestli mechanika, potažmo hlava vůbec něco dělá. Poslední účet vytiskla přesně na konci roku 2017, tak si myslím, že život té kase ukončilo spíš EET, než vlastní porucha ...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Tiskárna účtenek EPSON M-820
PříspěvekNapsal: 21.01.2020, 14:21 
Offline
Pan Generální

Registrován: 01.12.2017, 21:01
Příspěvky: 2094
Bydliště: BA-Petržalka :(
Has thanked: 18 times
Been thanked: 327 times
Keď má parallel port, nieje problém ju pripojiť k PC. Keď má serial port, tak v podstate tiež nie. Akurát si treba zistiť akú rýchlosť prenosu dát používa. Medzi ovládačmi tlačiarní v PC je aj jeden s názvom tuším Generic-text only, mal by fungovať na toto. Alebo skúsiť nejaký pre 9 ihličkovú tlačiareň, ono je to všetko rovnaké až na nejaké maličkosti.

Takže pokiaľ už bude zapojenie funkčné, na tlačenie textu netreba nič, len posielať samotný text priamo na tlačiareň, ukončený enterom (znak 13). Na rôzne formátovanie textu a grafiku už treba vedieť príkazy protokolu epson, niekde ich mám. Začínajú znakom 27, nasleduje číslo príkazu... Na pripojenie do Didaktiku bude treba interface. Pri parallel porte stačí zapojiť nejako štandardne aby s tým chodil ovládač centronics. Pri serial porte bude problém, to si bude treba spraviť prevodník a napísať obslužný program pre výstup na serial port.

ESC/P2 je niečo omnoho komplikovanejšie, tam sa posielajú príkazy vypísané ako text, nie iba ich čísla. Je to už v podstate niečo ako programovací jazyk.

_________________
Oznamy o novom príspevku mi na mail chodia iba sporadicky, takže keď sa nehlásim v diskusii, tak je to tým. V 80% nepríde mail vôbec.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Tiskárna účtenek EPSON M-820
PříspěvekNapsal: 21.01.2020, 17:37 
Offline
Óm Nejvyšší

Registrován: 22.05.2013, 21:14
Příspěvky: 3671
Bydliště: Bratislava
Has thanked: 373 times
Been thanked: 798 times
Alebo dalsia moznost - vyhodit ten stvorbitovy procesor, zistit ake snimace tam su a co snimaju, zistit ake signaly su na tlacovu hlavu a pre pohyb hlavy/papiera, pripojit to vsetko na 8255 a napisat ovladac podobny ako na BT100 :)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Tiskárna účtenek EPSON M-820
PříspěvekNapsal: 21.01.2020, 17:41 
Offline
Pan Generální

Registrován: 01.12.2017, 21:01
Příspěvky: 2094
Bydliště: BA-Petržalka :(
Has thanked: 18 times
Been thanked: 327 times
No, ja by som to rovno prerobil na ZX Printer, nech to chodí priamo s ovládačmi ktoré už sú v BASICu. :mrgreen:

_________________
Oznamy o novom príspevku mi na mail chodia iba sporadicky, takže keď sa nehlásim v diskusii, tak je to tým. V 80% nepríde mail vôbec.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Tiskárna účtenek EPSON M-820
PříspěvekNapsal: 21.01.2020, 19:29 
Offline
Pan Štábní

Registrován: 12.05.2013, 22:24
Příspěvky: 1524
Bydliště: u Prahy
Has thanked: 44 times
Been thanked: 386 times
PotPalo píše:
ESc/P2 je niečo omnoho komplikovanejšie, tam sa posielajú príkazy vypísané ako text, nie iba ich čísla. Je to už v podstate niečo ako programovací jazyk.

Tomu, kdo ti to nakukal, vzkaž, že je idiot, tak ať zaleze zpátky do hnoje a nedělá si blázny z hodnÿch lidí.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Tiskárna účtenek EPSON M-820
PříspěvekNapsal: 21.01.2020, 20:00 
Offline
Pan Generální

Registrován: 01.12.2017, 21:01
Příspěvky: 2094
Bydliště: BA-Petržalka :(
Has thanked: 18 times
Been thanked: 327 times
No tak s tým "Programovací jazyk" som to prehnal, no...

_________________
Oznamy o novom príspevku mi na mail chodia iba sporadicky, takže keď sa nehlásim v diskusii, tak je to tým. V 80% nepríde mail vôbec.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Tiskárna účtenek EPSON M-820
PříspěvekNapsal: 21.01.2020, 23:03 
Offline
Profík

Registrován: 21.10.2018, 08:27
Příspěvky: 560
Has thanked: 284 times
Been thanked: 139 times
Mechanika tiskárny má celkem 11 akčních prvků. které jsou spínané obvody STA471A:
7x Jehla
1x Motor posunu papíru
1x "PJ" - (asi nůž) elektromagnet uprostřed
1x "AC" - (asi nůž) elektromagnet vpravo
1x "PR" - (asi nůž) elektromagnet vlevo

Pak jsou dva vstupy do CPU, napájené 5V:
- pulsy z hřídelky motoru
- koncová poloha hlavy - asi parkování, vpravo

Cívky vinutí elektromagnetů jehel jsou mají 11 Ohmů, cívky nožů mají 70 Ohmů. Motor posunu se na 12V točí řekl bych docela pomalu, ale vzhledem k malým odporům tiskové hlavy se mi zatím nechce zkoušet víc,

Edit: Hlava jezdí na vozíku synchronně s posuvem papíru, takže dva z elektromagnetu budou na přítlak papíru.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Tiskárna účtenek EPSON M-820
PříspěvekNapsal: 21.01.2020, 23:18 
Offline
Pan Generální

Registrován: 01.12.2017, 21:01
Příspěvky: 2094
Bydliště: BA-Petržalka :(
Has thanked: 18 times
Been thanked: 327 times
Pokladničné tlačiarne boli zvyčajne na 24V.

_________________
Oznamy o novom príspevku mi na mail chodia iba sporadicky, takže keď sa nehlásim v diskusii, tak je to tým. V 80% nepríde mail vôbec.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Tiskárna účtenek EPSON M-820
PříspěvekNapsal: 02.02.2020, 10:14 
Offline
Profík

Registrován: 21.10.2018, 08:27
Příspěvky: 560
Has thanked: 284 times
Been thanked: 139 times
Tak problém vyřešen. Tiskárna tiskne, bez říkání akceptuje sěriový vstup rychlostí 4800 Bd, 7E1. Co se pošle, to se vytiskne, má to základní ASCII a možná nějaké speciální znaky. V procesoru se každý přijatý řádek textu bufferuje, protože se tiskne 2x, je to registrační tiskárna, takže jedna role pro zákazníka, druhá do vlastního účetnictví. Tím to úplně ztratilo význam ... ale pohrál jsem si, no. Bude z toho pár pěkných součástek.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 15 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz