OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 28.03.2024, 19:06

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 25 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Nový esxDOS v0.8.9
PříspěvekNapsal: 18.04.2021, 13:40 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 11.06.2013, 15:27
Příspěvky: 3025
Has thanked: 2192 times
Been thanked: 894 times
http://board.esxdos.org/viewtopic.php?id=1021

Opraveno a doplněno bylo snad téměř vše, co omezená paměť základního divIDE umožňuje.
Tzn. pokud Vám s divIDE nebo divMMC něco nefunguje, zkuste prosím tuhle verzi.

Asi nejvíce zaujme velký pokrok při spouštění východního softu,
vylepšená je kompatibilita s TRDOSem a
přibyla možnost spouštění SCL souborů přímo z originálního NMI menu (od ub880d).

Z nových příkazů pravděpodobně nejvíc využijete např. LAUNCHER, nově i pro basicové soubory
a prubněte nový archivátor, TAR, kompatibilní s TARem z vícebitových systémů.

_________________
// na co myslím, když sedím u oldkompů: Blood Products from Genetic Vaccine Recipients


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nový esxDOS v0.8.9
PříspěvekNapsal: 18.04.2021, 15:44 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 11.06.2013, 15:27
Příspěvky: 3025
Has thanked: 2192 times
Been thanked: 894 times
Některé (staro)nové příkazy:

.LAUNCHER nyní umí i odkazy na BASICové programy.
ať máte program kdekoliv, můžete jej po startu počítače spustit přímo z rootu karty příkazem, který si sami pojmenujete
Tohle umožní spustit pouhým naťukáním a odesláním .LOM hru Lords of Midnights s podporou pro esxDOS:
Kód:
.LAUNCHER -add lom /new/games.128/lom128/lom.bas

.TE na rozdíl od předchozího launcheru nemá nápovědu,
ta je zde https://github.com/nagydani/dot-command ... /doc/te.md
zjednodušeně popsáno:
spustíte TE se zadaným jménem souboru, který chcete editovat, např. .TE esxdos.cfg
cursorem-down najedete na řádek, který chcete upravovat
editem jej stáhnete pro editaci
změny potvrdíte enterem
změny neukládáte, provádějí se přímo na kartě
z editoru vyskočíte breakem

.GSC - pro něj potřebujete interface General Sound (Dexem tuším exaktně přeloženo jako "obecné zvukové") nebo MB03+

.TAR jsem dal do samostatného vlákna

_________________
// na co myslím, když sedím u oldkompů: Blood Products from Genetic Vaccine Recipients


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nový esxDOS v0.8.9
PříspěvekNapsal: 19.04.2021, 17:50 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 11.06.2013, 15:27
Příspěvky: 3025
Has thanked: 2192 times
Been thanked: 894 times
Pokud někdo provozujete Datagear nebo SpecNext,
zajímal by mne výkon esxDOSu s Z80DMA,
tj. Vaše nastavení v SYS/CONFIG/ESXDOS.CFG

eLeMeNt ZX zvládne nastavení 2T jak pro paměť tak pro porty, na 3.5MHz.
MB03+ s +2A snese 3T.

_________________
// na co myslím, když sedím u oldkompů: Blood Products from Genetic Vaccine Recipients


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nový esxDOS v0.8.9
PříspěvekNapsal: 20.04.2021, 10:40 
Offline
Óm Nejvyšší

Registrován: 22.05.2013, 21:14
Příspěvky: 3642
Bydliště: Bratislava
Has thanked: 371 times
Been thanked: 788 times
SCjoe píše:
eLeMeNt ZX zvládne nastavení 2T jak pro paměť tak pro porty, na 3.5MHz.
MB03+ s +2A snese 3T.
Aj klasicka 48/128/+2 zvlada 2T na pamet aj porty.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nový esxDOS v0.8.9
PříspěvekNapsal: 20.04.2021, 13:00 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 11.06.2013, 15:27
Příspěvky: 3025
Has thanked: 2192 times
Been thanked: 894 times
Busy píše:
Aj klasicka 48/128/+2 zvlada 2T na pamet aj porty.

U +2A je to jinac, s WAITovanim, jak mi vysvetlil LMN.
Na MB-02+ jsem zapomnel, s nim asi nikdy nebyly problemy. 8-)
Ptal jsem se hlavne na Datagear, protoze uz zadny pro starsi spectra nemam (ma jiny obsah GALu).

_________________
// na co myslím, když sedím u oldkompů: Blood Products from Genetic Vaccine Recipients


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nový esxDOS v0.8.9
PříspěvekNapsal: 21.04.2021, 09:53 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 18.05.2013, 14:56
Příspěvky: 2331
Has thanked: 303 times
Been thanked: 637 times
Super :) Jen váhám, jestli teda rovnou aktualizovat všechny ty 0.88, nebo raději počkat na 0.90, když nové verze vycházejí tak často.

.tar je pecka, sice nevím, jestli ho někdy využiju, ale už jen fakt, že tam je mě těší :)

Jen tak mimochodem koukám, že tam stále chybí Tritolův fdisk a ideinfo. Ale ty už jsou trochu starší (2005), nevím, jestli by nezasloužily revidovat. Bývaly někde ke stažení pod GPL2 (příp. přiložím). Na druhou stranu fdisk (a format kdyby existoval) by měly smysl v instalátoru, druhý disk s EsxDOSem používá asi málokdo. Tím by se ZX Spectrum stalo zas o kousek méně závislé na PC při zprovozňování. (instalovat celý EsxDOS z pásky na čistou flashku je asi zajímavá výzva)

A možná bychom mohli modifikovat boot, aby se dal spustit jako příkaz z EsxDOSu a zobrazil obsah TRD virtuální diskety, je-li připojená. Bylo by pohodlnější psát pouze .boot než psát RANDOMIZE USR 15616 a potom příp. CAT a potom RUN něco. TRDOS navigátor je fajn, ale jednak je těžkopádnější, druhak se spouští pouze po resetu do TRDOSu, když na virtuální disketě není boot.B a boot.B může být třeba zavaděč hry.

... je možnost vyvolat spuštění TRDOS navigátoru kdykoli?

_________________
https://cygnus.speccy.cz ZX Spectrum 128k, Betadisk, DivIDE, ESXDOS


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nový esxDOS v0.8.9
PříspěvekNapsal: 21.04.2021, 10:54 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 11.06.2013, 15:27
Příspěvky: 3025
Has thanked: 2192 times
Been thanked: 894 times
zxcygnus píše:
Super :) Jen váhám, jestli teda rovnou aktualizovat všechny ty 0.88, nebo raději počkat na 0.90, když nové verze vycházejí tak často.

Přinejmenším do Tvého mbéčka jo, aby v NMI menu nepískaly a neblikaly stopnuté programy.
Všechny ty DVĚ verze bych nenazval urychlením vývoje, jen se dohnalo zpoždění za několik let. SpecNext odklonil vývojařské kapacity k hybridu ZXNEXTOS. Tým esxDOSu se reaktivoval až poté, co si kluci pořídili interface MB03+.
Má to být poslední verze v základní řadě 0.8 a zdá se mi vše hodně vytuněné a blbovzdorné. Používám esxDOS každodenně a extrémně, až do verze 089RC3 jsem řešil pořád nějaké padání a nečitelnost karty a obtěžoval s tím ub880d... :suicide: Teď je zatím vše v klidu.
Jestli máš 0.8.8 nasazené v práci, tak za Tvá firemní data nenese autor esxDOSu žádnou odpovědnost :lol:
0.9.x už v nějakém demo-stavu je, mně se zdá, že se spíše řeší, jestli se rozmáhne nebo bude pořád minimalisticky poskládán a podporovat staré divIDE.

zxcygnus píše:
.tar je pecka, sice nevím, jestli ho někdy využiju, ale už jen fakt, že tam je mě těší :)

Jsem si říkal, že se u nás pár příznivců najde.
Pro mne je to náhrada emulační, dnes už zbytečně zapouzdřené TAPky a taky různých presorů, kompaktorů a podobných zipů. Pakování kvůli úspoře místa na disketách nebo kvůli době nahrávání mne vždycky štvalo, takže jsem rád za TAR (byl bych vděčný i za ZIP STORE, ale ten zatím asi nikdo z ruských zdrojáků na esxDOS nepřevedl).
Jestli Tě můžu inspirovat: jsem šel do sebe a uznal, že se 7zipem tady na fóru ani na osmibitech univerzálně neprorazím, takže věci pro ZXS budu do zdejších příspěvků místo v balících 7z dodávat v tarech. 8-)

zxcygnus píše:
A možná bychom mohli modifikovat boot, aby se dal spustit jako příkaz z EsxDOSu a zobrazil obsah TRD virtuální diskety, je-li připojená

Přes AUTOBOOT.BAS v adresáři SYS nastavíš a spustíš cokoliv. Situace pro spouštění bootu jsou /SYS/CONFIG/ESXDOS.CFG

zxcygnus píše:
instalovat celý EsxDOS z pásky na čistou flashku je asi zajímavá výzva

Hm, dnes už jen fatální zákys a pozůstatek z dob, kdy firmware ve stroji neuměl najít nový hardware (připomíná mi to ASPI ovladače pro CD mechaniku na disketě...).
Chce to změnu přístupu. Není problém mít flashovací software normálně v adresáři, zavaděč BAS, flasher COD a binárky romek (ty ani nemusí mít +3dosovou hlavičku).
Dokonce už existují spectristické IF, do nichž strčíš firmware na kartě a provede se update.

zxcygnus píše:
je možnost vyvolat spuštění TRDOS navigátoru kdykoli?

Když si napíšeš tečkový příkaz, tak jo... 8-)
Jinak se spustí jen když systém nenajde nic vhodného na disketě (viz /SYS/CONFIG/TRDOS.CFG)

zxcygnus píše:
tam stále chybí Tritolův fdisk a ideinfo. Ale ty už jsou trochu starší (2005), nevím, jestli by nezasloužily revidovat. Bývaly někde ke stažení pod GPL2 (příp. přiložím).

Prosím určitě pohledej. Dík.
Mám jakési hotové alfaverze a ty mi už nefungovaly ani v 087...

_________________
// na co myslím, když sedím u oldkompů: Blood Products from Genetic Vaccine Recipients


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nový esxDOS v0.8.9
PříspěvekNapsal: 21.04.2021, 11:44 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 18.05.2013, 14:56
Příspěvky: 2331
Has thanked: 303 times
Been thanked: 637 times
SCjoe píše:
zxcygnus píše:
.tar je pecka, sice nevím, jestli ho někdy využiju, ale už jen fakt, že tam je mě těší :)
Jsem si říkal, že se u nás pár příznivců najde. Pro mne je to náhrada emulační, dnes už zbytečně zapouzdřené TAPky a taky různých presorů, kompaktorů a podobných zipů.
Pakování kvůli úspoře místa na disketách nebo kvůli době nahrávání mne vždycky štvalo, takže jsem rád za TAR (byl bych vděčný i za ZIP STORE, ale ten zatím asi nikdo z ruských zdrojáků na esxDOS nepřevedl).
TAPky nezatracuj. TAPky jsou minimální standard, jednoduše seřazené bloky generované samotnou Sinclair ROM... nic univerzálnější, přenositelnějšího a snadněji zpracovatelného na ZX Spectru být nemůže.

Pozor! TAR nekomprimuje. TAR je tape archiver pricipiálně podobný TAP určený k zabalení souborů na pásku pro UNIXy do jednoho datového bloku. Možná to zaměňuješ s tar.gz? Ale to je zagzipovaný tar. Gzip neumí pracovat se soubory a filesystémem, takže to přenechá taru a teprve výsledný blok se komprimuje gzipem. Stejně tak by mohl existovat tap.zip, nebo jiná kombinace zapouzdření. Že to programy na Woknech dělaly (dělají a dělat budou) netransparentně je věc druhá.

Nic proti 7z, xz a dalším novotám, ale klasický zip, nebo tar.gz je něco jako "nejnižší společný jmenovatel".
SCjoe píše:
zxcygnus píše:
A možná bychom mohli modifikovat boot, aby se dal spustit jako příkaz z EsxDOSu a zobrazil obsah TRD virtuální diskety, je-li připojená
Přes AUTOBOOT.BAS v adresáři SYS nastavíš a spustíš cokoliv. Situace pro spouštění bootu jsou /SYS/CONFIG/ESXDOS.CFG
V tom jsme se nepochopili. Já nechci, aby se boot spouštěl místo TRDOS navigátoru. Já ho chci spustit příkazem z BASICu, když potřebuju...

Tzn. jednak bych musel ze svého bootu udělat příkaz EsxDOSu a druhak by musel správně detekovat jestli je TRDOS už inicializovaný, inicializovat ho, pokud není a pak se spustit, aby správně fungoval po resetu do BASICu. Možná, kdyby mi někdo pomohl se zorientovat v tom, co neumím?
SCjoe píše:
zxcygnus píše:
tam stále chybí Tritolův fdisk a ideinfo. Ale ty už jsou trochu starší (2005), nevím, jestli by nezasloužily revidovat. Bývaly někde ke stažení pod GPL2 (příp. přiložím).
Prosím určitě pohledej. Dík.
Přikládám, co mám. Status verze neznám, jen datum vydání.

Přinejmenším nějaké důkladnější info o připojeném IDE zařízení by bylo fajn. POZN. pokračování v ZX IDE Utils.

_________________
https://cygnus.speccy.cz ZX Spectrum 128k, Betadisk, DivIDE, ESXDOS


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nový esxDOS v0.8.9
PříspěvekNapsal: 21.04.2021, 14:17 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 11.06.2013, 15:27
Příspěvky: 3025
Has thanked: 2192 times
Been thanked: 894 times
zxcygnus píše:
Pozor! TAR nekomprimuje.... teprve výsledný blok se komprimuje gzipem.

Jasně, jsem měl říci rovnou, že mně je jedno že výsledný TAR je o něco větší než původní adresář.
Hlavně že na Spectru nezpomaluje dekomprimace při rozbalování.
Nevidím důvod pakovat pro účel uložení na kartě pár desítek nebo stovek KB.

zxcygnus píše:
TAPky nezatracuj. TAPky jsou minimální standard

Ok. Jsem docela tolerantní, ale shodou náhod ve sbírce https://esxdos.zxfiles.net by žádná TAPka (mimo archiv) už být neměla... 8-)

zxcygnus píše:
Tzn. jednak bych musel ze svého bootu udělat příkaz EsxDOSu a druhak by musel správně detekovat jestli je TRDOS už inicializovaný, inicializovat ho, pokud není a pak se spustit, aby správně fungoval po resetu do BASICu. Možná, kdyby mi někdo pomohl se zorientovat v tom, co neumím?

Pro spuštění navigátoru stačí
Kód:
LOAD “/SYS/TRDBOOT.BIN” CODE 32768: RAND USR 32768

Incializace TR-DOSu ani dodatečný kód by neměl být potřeba ani pro Tvůj boot... zkus z něj udělat TRDBOOT.BIN.

_________________
// na co myslím, když sedím u oldkompů: Blood Products from Genetic Vaccine Recipients


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nový esxDOS v0.8.9
PříspěvekNapsal: 21.04.2021, 23:33 
Offline
Prvnička

Registrován: 20.10.2019, 16:39
Příspěvky: 17
Has thanked: 5 times
Been thanked: 5 times
Or wait for Dr. Slumps NMI Navigator for the latest esxDOS.
On his menu, you push symbolshift+enter to browse trd disk images using TRD Navigator.
Doing that prevents the disk from autobooting.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nový esxDOS v0.8.9
PříspěvekNapsal: 21.01.2022, 23:35 
Offline
Kecálek
Uživatelský avatar

Registrován: 30.05.2020, 01:05
Příspěvky: 185
Bydliště: Olomouc
Has thanked: 539 times
Been thanked: 100 times
.launcher
Právě jsem řešil že by se mi v esxDOSu hodila podobná funkce jako je RUN na Didaktiku 40/80. Launcher se dá krásně nastavit například na .r a tam si pohodlně v basicu nastavím co potřebuji stejně jako to bylo s RUN u D40ky. Navíc si takových prográmků mohu udělat několik. Takže moc děkuji UB880d za bezva utilitku :D .

_________________
ZX Spectrum+ 48 kB s D40 nebo divIDE 57c, MB03+, popřípadě Fuse a teď nově LNX


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nový esxDOS v0.8.9
PříspěvekNapsal: 22.01.2022, 11:09 
Offline
Óm Nejvyšší

Registrován: 22.05.2013, 21:14
Příspěvky: 3642
Bydliště: Bratislava
Has thanked: 371 times
Been thanked: 788 times
S malou upravou esxdosu by fungoval aj priamo samotny RUN ;)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nový esxDOS v0.8.9
PříspěvekNapsal: 22.01.2022, 18:58 
Offline
Kecálek
Uživatelský avatar

Registrován: 30.05.2020, 01:05
Příspěvky: 185
Bydliště: Olomouc
Has thanked: 539 times
Been thanked: 100 times
No nebylo by to špatné, ale už teď RUN, když tam není žádný basic vypíše hlášku esxDOSu.
O.K. ESXDOS, 0:1

_________________
ZX Spectrum+ 48 kB s D40 nebo divIDE 57c, MB03+, popřípadě Fuse a teď nově LNX


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nový esxDOS v0.8.9
PříspěvekNapsal: 23.01.2022, 21:31 
Offline
Kecálek
Uživatelský avatar

Registrován: 30.05.2020, 01:05
Příspěvky: 185
Bydliště: Olomouc
Has thanked: 539 times
Been thanked: 100 times
Tak jsem teď zjistil, že ten .LAUNCHER při nahrání basicovského programu vymaže paměť celého Spectra. Což mě trochu mrzí, protože si tam třeba hodím na testování nějaký strojový kód ze Sjasmplus, pak si nahraji ten basic a stroják je fuč, stroják jde nahrát samozřejmě až pak, což taky dělám, ale to mazání celé paměti mi přijde zbytečné, navíc by se daly předat těm basicovským aplikacím přes tu paměť nějaké parametry.

_________________
ZX Spectrum+ 48 kB s D40 nebo divIDE 57c, MB03+, popřípadě Fuse a teď nově LNX


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nový esxDOS v0.8.9
PříspěvekNapsal: 13.02.2022, 00:21 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 11.06.2013, 15:27
Příspěvky: 3025
Has thanked: 2192 times
Been thanked: 894 times
Hroudik píše:
Tak jsem teď zjistil, že ten .LAUNCHER při nahrání basicovského programu vymaže paměť celého Spectra.

To nejspíše nebude Launcherem, ale volanými službami esxDOSu.
U mého minipříkazu .BASLOAD ....aka .L... se výmaz děje taky, a to tam mám jen LD hl,par_buff: LD a,"*":RST 8: DB 144

Napíšu autorovi esxDOSu.

_________________
// na co myslím, když sedím u oldkompů: Blood Products from Genetic Vaccine Recipients


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 25 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz