OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 24.04.2024, 08:00

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 3 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Variablespeed LOAD rutina
PříspěvekNapsal: 23.12.2020, 22:55 
Offline
Pan Generální

Registrován: 01.12.2017, 21:01
Příspěvky: 2094
Bydliště: BA-Petržalka :(
Has thanked: 18 times
Been thanked: 327 times
Nová hračka odo mňa: Variablespeed LOAD rutina. (c) PotPalo 2020

Umožní nahrať štandardnú nahrávku akoukoľvek rýchlosťou od 28% do 335% pôvodnej rýchlosti. Rýchlosť sa môže počas nahrávania akokoľvek meniť, jediná podmienka je aby sa menila relatívne plynulo, nie moc veľkými skokmi. Tiež sa dá nahrať nahrávka vytvorená s TurboROM. Ja som klasickú nahrávku otvoril v GoldWave, tam sa dá nastaviť rýchlosť aj bez editácie. Stačí dať 3,35 a PLAY, Didaktik priamo pripojený káblom to pekne nahral bez chyby. Nahrávku z kwiksave to už ale neberie, na nej niesu dodržané proporcie impulzov.

Program má dva režimy, ktoré bežia až do BREAKu:
1. LOAD SCREEN$ - nahrá obrazovku bez hlavičky. Vhodné na hrajkanie s rýchlosťami a vytešovanie sa. Tu je nahrávka SCREEN$ premenlivou rýchlosťou na skúšanie: mp3
2. LOAD CODE - nahrá dáta, vypíše ich dĺžku, a v prípade nejakých zvyšných bitov (zdravím busyho) vypíše aj tie (to isté sa dá spraviť aj LOAD rutinou v ROM (205,98,5), akurát iba klasickou rýchlosťou). Bez úpravy je režim iba LOAD-výpis. V BASICU programu sa dá nastaviť aby sa nahraný blok následne po pauze aj uložil na pásku cez SAVE rutinu v ROM. Zvyšné bity sa samozrejme neuložia.

Ešte jedna vec sa dá nastaviť v BASICu: hysteréza alias Schmitt trigger. Funguje iba pri Didaktik M model 91 a novších, a Kompaktoch. Využíva sa prepojenie zvukového výstupu cez odpor s audio vstupom ktoré tam je. Skrátka to OUTuje na reproduktor prijatý signál, ktorý následne ovplyvňuje vstup vytváraním hysterézy. Funkčnosť sa dá zistiť takto: pri normálnom režime treba znížiť hlasitosť na úroveň kde to prestane nahrávať. Vtedy pri zapnutom režime hysteréza by sa malo dať ešte nahrávať aj s hlasitosťou trochu nižšou.

Ako rutina funguje:
Najprv program zistí že je na vstupe nejaký impulz. Jeho dĺžka sa berie že je 1. Zvyšok sa rovnako ako aj počas nahrávania dopočítava, vypočíta sa stred medzi 1 a 0 ktorým sa porovnáva čo reprezentuje prijatý impulz podľa jeho dĺžky. Nakoľko 1 je dva krát tak dlhá ako 0, stačí ju vydeliť dvoma. Následne vynásobiť 1,5 krát a máme stred medzi 1 a 0. Tento sa vypočítava po prijatí každého impulzu/dvojimpulzu. Zo synchronizačného impulzu sa počíta iba podľa prvej polovice, druhá sa ignoruje. Rutina je dosť tolerantná, pri porovnávaní prijatá 0 môže byť akokoľvek kratšia, prijatá 1 môže byť maximálne dlhá ako 1+0 dokopy (čo by značilo vynechaný impulz). Minimálnu dĺžku zavádzacieho tónu je možné poznať podľa zmeny farby pásikov v borderi.

Prikladám aj zdrojový kód v exceli. Áno, písal som to na papier plus v exceli. Ako inšpirácia mi slúžil komentovaný výpis ROM ZX Spectra.


Přílohy:
VarSpdLoad.tap [1016 bajtů]
237 krát
Poznámka: Zdrojový kód :)
Variablespeed LOAD_zdrojový kód.rar [46.17 KiB]
227 krát

_________________
Oznamy o novom príspevku mi na mail chodia iba sporadicky, takže keď sa nehlásim v diskusii, tak je to tým. V 80% nepríde mail vôbec.
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Variablespeed LOAD rutina
PříspěvekNapsal: 26.12.2020, 23:19 
Offline
Radil
Uživatelský avatar

Registrován: 12.05.2013, 20:32
Příspěvky: 457
Bydliště: Kladno
Has thanked: 46 times
Been thanked: 118 times
Zajimavá věc ;)

_________________
>>eLeMeNt, MB03+, Amiga 1200, ZX Spectrum 128 +2A, ZX Spectrum+, Didaktik Gama, LnxSpectrum, LnxTracker, LnxAmigaImageConvertor, https://www.ilnx.cz <<


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Variablespeed LOAD rutina
PříspěvekNapsal: 27.12.2020, 00:05 
Offline
Pan Generální

Registrován: 01.12.2017, 21:01
Příspěvky: 2094
Bydliště: BA-Petržalka :(
Has thanked: 18 times
Been thanked: 327 times
Ako doplnok by to chcelo magnetofón s kľukou. Bez elektriny, čisto na mechanický pohon. Točením kľuky by sa roztáčali prevody posúvajúce pásku, elektromotorček by slúžil ako dynamo a vyrábal by napätie pre obvody výstupu. A keby sme chceli nahrať hru rýchlejšie, točili by sme kľukou ako o život. :joystick:


Přílohy:
mag.png
mag.png [ 5.75 KiB | Zobrazeno 1867 krát ]

_________________
Oznamy o novom príspevku mi na mail chodia iba sporadicky, takže keď sa nehlásim v diskusii, tak je to tým. V 80% nepríde mail vôbec.
Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 3 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 14 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz