OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 28.03.2024, 11:45

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 9 ] 
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: 19.01.2019, 15:06 
Offline
Profík
Uživatelský avatar

Registrován: 20.02.2017, 01:17
Příspěvky: 800
Has thanked: 19 times
Been thanked: 48 times
Textový editor s rychlou odezvou klávesnice - existuje takový pro ZX Spectrum?

Napadlo mě nedávno vyzkoušet pár textových editorů ve Spectaculatoru a v podstatě všechny selhaly na neschopnosti dostatečně rychle snímat tempo mého psaní. Snad jediný, který se jakž takž držel byl jistý Word Processor od Database Publications, ale i tenhle nestíhal registrovat dvojité znaky psané rychle po sobě jako třebas "speLL".

Já jsem na Spectru nikdy textové editory nepoužíval, texty do školy jsem začal psát až na svém prvním PC Pentiu, nicméně věřím, že bylo spousta uživatelů, kteří na Spectru texty psali, a tak mě zajímá, jak řešili tento problém... I když chápu, že na gumové klávesnici to možná bylo irelevantní co se týká tempa psaní...

Pokud máte tipy na konkrétní aplikace, sem s nimi, já je vyzkouším přes Spectaculator. Anebo je problém v emulátoru / Windows a je třeba psát na reálném železe? Myslím, že asi ne...


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 19.01.2019, 17:13 
Offline
Pan Generální

Registrován: 01.12.2017, 21:01
Příspěvky: 2062
Bydliště: BA-Petržalka :(
Has thanked: 18 times
Been thanked: 323 times
Problém je emulátor a PC klávesnica. V emulátore to má akoby oneskorenú odozvu, a celkovo je to pomalšie čo sa týka klávesnice. Niektoré hry sa v emulátore ani nedajú hrať, pritom na reálnom stroji som ich hral slušne.

Píš pomalšie, ja som vždy písal pomaly a stíhalo to. :mrgreen:
V BASICu to stíha? Ak ani tam, problém je pravdepodobne emulátor.

Tiež je možnosť dorobiť si PS/2 klávesnicu s cache obsluhovanú cez IM2. Klávesnica má vlastný buffer (myslím), a keď si z neho spectrum nacucne stlačené/pustené klávesy do nejakej cache, a odtiaľ ich bude podhadzovať nastavenou rýchlosťou cez prerušenie, to by mohlo zafungovať. Aspoň v BASICu.

_________________
Oznamy o novom príspevku mi na mail chodia iba sporadicky, takže keď sa nehlásim v diskusii, tak je to tým. V 80% nepríde mail vôbec.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 19.01.2019, 17:27 
Offline
Radil

Registrován: 13.03.2016, 18:54
Příspěvky: 301
Has thanked: 130 times
Been thanked: 88 times
Testoval jsem vsechny druhy textovych editoru, ktere na spectru existuji. Co se tyka uzitnosti jednoznacne vede Desktop. Nicmene souhlasim, ze i ten pise bohuzel pomalu. Z meho pohledu jednoznacne nejrychlejsi odezvu ma editor ZX602 a ZX603, ovsem ten je pouze D80 verze, takze pod Windows pustis pouze v emulatoru FUSE.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 19.01.2019, 21:35 
Offline
Profík
Uživatelský avatar

Registrován: 20.02.2017, 01:17
Příspěvky: 800
Has thanked: 19 times
Been thanked: 48 times
Zkoušel jsem ještě psát v BASICu 128 a tam je odezva dobrá, ale opět problém se zdvojeními. Nevím, kde je problém. Chtělo by to reálnou plus dvojku, ta měla klávesnici na úrovni, aby se to porovnalo. Ale tento problém určitě není v klávesnici noutbuku ani Windows, tam se speLLing určitě stíhá a vždy... klávesnice má snad i buffer.

Jinak ten T603 dobrá odezva jako BASIC 128, zdvojeniny opět nestíhá registrovat... Chtělo by to reálnou +2 na odzkoušení.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 21.01.2019, 09:18 
Offline
Óm Nejvyšší

Registrován: 22.05.2013, 21:14
Příspěvky: 3642
Bydliště: Bratislava
Has thanked: 371 times
Been thanked: 788 times
Niektore textove editory (Tassword) boli programovane velmi jednoducho, po stlaceni klavesy ju zapisu do textu a potom vypisu bud cely riadok alebo celu obrazovku, co chvilku trva, takze pri rychlom pisani obcas nestihaju. Ine editory (Dtext) maju zobrazovanie vyriesene obvykle lepsie a po stlaceni klavesy, ak je to mozne, vypisu len ten jeden stlaceny znak. Tam bezi krasne rychlo aj autorepeat 1 znak za pedesiatinu (ako pri POKE23562,1). Pokial ti teda nestiha pisat ani takyto Dtext, tak potom by som urcite hladal problem mimo emulovaneho ZX Spektra.

Klavesnica vo windows sice ma buffer, ale emulatory obvyke nepracuju s tymto bufferom, ale snazia sa v realnom case mapovat aktualny stav potencialne viac stlacenych klaves naraz zisteny API funkciami typu GetAsyncKeyState na 40 bitov ktore predstavuju aktualny stav spektrackych klaves. Je mozne, ze mas v systeme dlhu odozvu medzi fyzickym stlacenim klavesy a prejavenim sa tejto zmeny pri volani spominanych API.

Takze naozaj by to chcelo skusit na skutocnom pravom fyzickom ZX Spektre.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 21.01.2019, 13:45 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 18.05.2013, 14:56
Příspěvky: 2331
Has thanked: 303 times
Been thanked: 637 times
D-Text jsem před pár dny krátce zkusil a ani tam nefunguje rychlý dvojstisk. V rámci možností ZX Spectra reaguje docela rychle, ale dokonalé to není. Myslím, že čtení klávesnice za 1/50 není dost často, nebo ještě jinak, aby to bylo úplně dokonalé, tak by klávesnice musela zaznamenat i sebemenší zákmit (a pak na další stisk téže klávesy reagovat až po vhodné prodlevě).

Ovšem docela mě překvapil Alasm42, ten má velmi rychlé čtení klávesnice.

Btw.. nezkoumali jste někdo Fukova Indiana Jonese III? Měl by tam mít buffer, čte klávesy i během zobrazování popisu lokací a pod... kdy se ještě nic nezobrazuje v příkazovém řádku.

_________________
https://cygnus.speccy.cz ZX Spectrum 128k, Betadisk, DivIDE, ESXDOS


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 21.01.2019, 14:26 
Offline
Óm Nejvyšší

Registrován: 22.05.2013, 21:14
Příspěvky: 3642
Bydliště: Bratislava
Has thanked: 371 times
Been thanked: 788 times
zxcygnus píše:
aby to bylo úplně dokonalé, tak by klávesnice musela zaznamenat i sebemenší zákmit (a pak na další stisk téže klávesy reagovat až po vhodné prodlevě).
Ovšem docela mě překvapil Alasm42, ten má velmi rychlé čtení klávesnice.
Skus MRS, to je robene prave tymto sposobom - zaznamena sebemensi zakmit.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 21.01.2019, 19:19 
Offline
Radil

Registrován: 03.07.2018, 23:06
Příspěvky: 362
Has thanked: 221 times
Been thanked: 253 times
Citace:
Skus MRS, to je robene prave tymto sposobom - zaznamena sebemensi zakmit.

Prometheus jakbysmet

_________________
Špóngiu navlhčiť


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 21.01.2019, 22:52 
Offline
Profík
Uživatelský avatar

Registrován: 20.02.2017, 01:17
Příspěvky: 800
Has thanked: 19 times
Been thanked: 48 times
Busy píše:
Skus MRS, to je robene prave tymto sposobom - zaznamena sebemensi zakmit.


Whow! Jednoznačně nejlepší čtení klávesnice. Zvládá to i dvojkliky. Testováno opět přes Spectaculator. Tohle by se mělo použít pro nějaký ZX textový editor nové generace! (Ten D-Text se absolutně nechytá...)


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 9 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz