OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 29.03.2024, 03:06

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 7 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Cygnus Boot pro Betadisk
PříspěvekNapsal: 27.12.2018, 14:27 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 18.05.2013, 14:56
Příspěvky: 2332
Has thanked: 303 times
Been thanked: 637 times
Zveřejnil jsem maličko aktualizovanou verzi Cygnus Bootu 2.2.3.

Povídání zde https://cygnus.speccy.cz/popis_cygnusboot.php
Ke stažení zde https://cygnus.speccy.cz/download/utili ... 23.tar.bz2

V balíčku je komplet vše, všechny zdrojáky, popis jak booter sestavit po změně kódu, pracovní disketa pro sestavení i disketa obsahující pouze boot.B ze které lze kopírovat na jiné diskety, nebo rovnou použít jako základ k zaplnění.

P.S. Pokud se někomu nelíbí barvy, tak od toho zveřejňuji ty zdrojáky, ok?


Přílohy:
screenshot_boot_223_almost_full_disk.png
screenshot_boot_223_almost_full_disk.png [ 4.3 KiB | Zobrazeno 5062 krát ]
screenshot_boot_22_disc_loaded.png
screenshot_boot_22_disc_loaded.png [ 1.58 KiB | Zobrazeno 5062 krát ]

_________________
https://cygnus.speccy.cz ZX Spectrum 128k, Betadisk, DivIDE, ESXDOS
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Cygnus Boot pro Betadisk
PříspěvekNapsal: 27.12.2018, 18:55 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 08.07.2013, 00:28
Příspěvky: 1554
Has thanked: 485 times
Been thanked: 634 times
Dovolím si do RIDE přidat přeloženou binárku jako on-line resource k importu na disketu (podobně jako je resourcem GK's File Manager, "GKFM", u MDOSích disket). Jenom se chci zeptat, jestli jmenovka disku je jediný parametr, který CygnusBoot využívá, nebo si do boot sektoru ukládá i nějaké další custom informace? (GKFM jich tam má asi deset) Ikony (na rozdíl od GKFM) asi nepoužíváš, nebo ano?

Obrázek

_________________
より良い競争相手からソフトウェアを購入する (。◕‿‿◕。)
Ďábel se skrývá v detailu (staré technické rčení)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Cygnus Boot pro Betadisk
PříspěvekNapsal: 28.12.2018, 01:41 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 18.05.2013, 14:56
Příspěvky: 2332
Has thanked: 303 times
Been thanked: 637 times
tomascz píše:
Dovolím si do RIDE přidat přeloženou binárku jako on-line resource k importu na disketu (podobně jako je resourcem GK's File Manager, "GKFM", u MDOSích disket).
Nevím, co je RIDE, ale ok, budiž.

Btw... proč binárku? Program se schovává v řetězcové proměnné v BASICovém souboru boot.B, samotná binárka je sice funkční, ale je to nekompletní rozpracovaný stav...
tomascz píše:
Jenom se chci zeptat, jestli jmenovka disku je jediný parametr, který CygnusBoot využívá, nebo si do boot sektoru ukládá i nějaké další custom informace? (GKFM jich tam má asi deset) Ikony (na rozdíl od GKFM) asi nepoužíváš, nebo ano?
Můj booter nevyužívá na disku žádný prostor, ani jmenovku, ani nějaké jiné jinak nepoužité místo v adresáři.

TRDOS má extrémně jednoduchou strukturu diskety, nemá žádný boot sektor, začíná rovnou adresářem (8 sektorů po 16 položkách). První "nevyužité" místo je zhruba 200 bytů v systémovém sektoru 8 (čísluje se od 0), přičemž se pravděpodobně nelze spolehnout, že data nepotřebná pro TRDOS opravdu zůstanou neporušená. TRDOS by klidně to "nepoužité" místo mohl při nějaké příležitosti vyplnit nulami a nebude to chyba. Sektory 9 - 15 se údajně používají při ukládání snapshotu, takže ani tam nelze nic ukládat.

Pokud bych chtěl něco na disketu ukládat, tak jediný spolehlivý způsob je vytvoření souboru a zapisovat do něj. Skrývat něco ve struktuře filesystému mi nedává smysl. Nic se tím neurychlí, ani to uživateli nic nepřinese... tak proč?

Ikonky neplánuji. Příliš by to program zvětšilo. Nevešlo by se mi dost položek na obrazovku atd...

_________________
https://cygnus.speccy.cz ZX Spectrum 128k, Betadisk, DivIDE, ESXDOS


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Cygnus Boot pro Betadisk
PříspěvekNapsal: 28.12.2018, 12:46 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 08.07.2013, 00:28
Příspěvky: 1554
Has thanked: 485 times
Been thanked: 634 times
zxcygnus píše:
tomascz píše:
Dovolím si do RIDE přidat přeloženou binárku jako on-line resource k importu na disketu (podobně jako je resourcem GK's File Manager, "GKFM", u MDOSích disket).
Nevím, co je RIDE, ale ok, budiž.
Děkuji :-) Omlouvám se, RIDE je můj tool na práci s disketami - jejich imagi a reálnou flopkou (myslel jsem/doufal jsem, že je tu aplikace dostatečně "profláknutá" a nemusím ji představovat) :-) Kromě samozřejmého dumpu imagů na flopku (a zpět) včetně některých copy-protection schémat (podobně jako SamDisk) dovede pracovat i s jednotlivými soubory na disketě, zobrazit je v různých modech (u ZX derivátů např. Screen$, binární forma atd.), spojit dva image do jednoho (vhodné např. pro záchranu starého softwaru, pro kterých máš více kopií, které jsou vadné vždy na jiném místě), spolupracovat s TAP formátem, přímo modifikovat boot sektor (tady bych viděl tvůj file manager), atd. atd. Bohužel pouze pro Windows.

Pro MDOS už tam v záložce Boot Sector je klikátko na založení George K's File Manager-u (GKFM), takže si lze on-line naimportovat "binárku" poslední známé verze GKFM z online zdroje (binárku = BASIC s assemblerem schovaným jako proměnné Basicu).

Obrázek

Eventuelně si lze existující starší verze GKFM na disku/imagi později updatovat z téhož online zdroje (uloženém v útrobách mého webu)

Obrázek

Dovolil jsem si spáchat "preview" mého řešení zahrnutí CygnusBootu do aplikace. Protože, jaks napsal, se CygnusBoot v boot sektoru nijak nezabydluje, nemám možnost jak jednoduše zjistit, jestli je na disku už nějaká jeho verze, nebo ne. Implementoval jsem tedy pouze druhou část, tj. "update" na poslední verzi. V TRD imagích připojených v kořeni tvého 2018-12-26_boot_223.tar.bz2 jsem objevil pouze verze které se hlásí jako 2.2, takže momentálně kliknutí na hyperlink naimportuje tuto verzi - aktuální 2.2.3 si bohužel neumím sestavit (a jako uživatel Windows říkám, že to ani netoužím zjišťovat :-)).

Obrázek

Obrázek

Pokud tedy máš zájem o include CygnusBootu do RIDE, prosím pošli mi přes SZ aktuální 2.2.3. Co jsem dokázal vystopovat, tak nedávno ji někdo z Ruska "lajknul" na GitHubu, takže zřejmě se šíří - a s ní by mohl i CygnusBoot :-)

PS: (Spoiler ahead!) Pro případ, že by ti neuniklo označení "ID = {0,0,9,1}" v obrázcích záložky Boot Sector, tak věz, že TR-DOS fyzicky naformátuje sektory s čísly 1..16, takže boot sektor dostane číslo 9, vzdor tomu, že s ním vysokoúrovňově pracuješ jako se zero-based číslem 8. Správnost ověřena několika uživateli tady na OldCompu. V záložce Boot Sector se vždy zobrazuje fyzické ID sektoru. (A máme to za sebou) :-)

_________________
より良い競争相手からソフトウェアを購入する (。◕‿‿◕。)
Ďábel se skrývá v detailu (staré technické rčení)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Cygnus Boot pro Betadisk
PříspěvekNapsal: 29.12.2018, 01:07 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 18.05.2013, 14:56
Příspěvky: 2332
Has thanked: 303 times
Been thanked: 637 times
tomascz píše:
RIDE je můj tool na práci s disketami - jejich imagi a reálnou flopkou
Aha, vzpomínám, určitě jsem o něm četl, ale jak je to pro Windows, tak tomu nevěnuju tolik pozornosti.
tomascz píše:
jsem objevil pouze verze které se hlásí jako 2.2
Moje chyba, tak se hlásí všechny 2.2.x, rozdíly mezi nimi jsou vesměs nepatrné, spíš jen opravné revize.
tomascz píše:
aktuální 2.2.3 si bohužel neumím sestavit (a jako uživatel Windows říkám, že to ani netoužím zjišťovat
Netřeba sestavovat, v boot_final.trd už je sestavená, sestavení je jen možnost navíc, pokud bys chtěl booter upravit a používat/šířit modifikovanou verzi. Verzi 2.2.3 už používáš - podle délky 4322 bytů to je ona. Nejposlednější verze se dá na ZXS poznat i podle toho, že v ní fungují ty klávesové zkratky R,T,F, předtím tam nebyly vůbec.

tomascz píše:
Protože, jaks napsal, se CygnusBoot v boot sektoru nijak nezabydluje, nemám možnost jak jednoduše zjistit, jestli je na disku už nějaká jeho verze, nebo ne.
V podstatě mohou nastat 2, resp. 3 možnosti.

- boot.B na disketě není - přidám
- boot.B už na disketě je - nepřidávám, buď je to cizí spouštěč, nebo se z diskety rovnou spouští hra, atd... stejně se použije jen první v pořadí
- boot.B už na disketě je a zabírá přesně 17 sektorů - možná jde o starší, nebo konkurenční verzi? Nabídnout uživateli nahrazení a místo přidávání souboru upravit patřičně adresář a nahradit obsah sektorů? Takovou funkci bych docela ocenil na reálném ZXS, budu se asi muset zamyslet, jak to udělat. Hodně mých disket by potřebovalo boot aktualizovat.

_________________
https://cygnus.speccy.cz ZX Spectrum 128k, Betadisk, DivIDE, ESXDOS


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Cygnus Boot pro Betadisk
PříspěvekNapsal: 29.12.2018, 10:53 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 08.07.2013, 00:28
Příspěvky: 1554
Has thanked: 485 times
Been thanked: 634 times
Skvělé, díky za informaci, bude zveřejněno ve 1.4.5 :-)

Z těch tří scénářů ohledně souboru boot.B řeším pouze první (soubor neexistuje, naimportuju ho se všemi parametry, které k tomu patří, tj. "Parametry A a B" v záznamu v adresáři, plus parametr "za" daty souboru) a třetí (soubor existuje, na dotaz ho "přeimportuju", tj. nahradím opět se všemi parametry, které k tomu patří). Druhou možnost (boot.B existuje, ale nemusí se jednat o CygnusBoot) neřeším - nechávám na zvážení uživatele jestli se cítí na to soubor přepsat, nebo ne - jak jsem napsal, na rozdíl od GKFM nevím čeho přesně se chytit při identifikaci CygnusBootu a délka 4322 bajtů mi přijde krajně nespolehlivý identifikátor (už proto, že dřívější a eventuelně budoucí verze se v délce budou lišit).

Btw, šlo by v liště CygnusBootu skutečně napsat verzi 2.2.3? Při velikosti 4322 bajtů nepřetečeš do dalšího sektoru a lidem to usnadní identifikaci opravdu té "most-recent" verze :-)

_________________
より良い競争相手からソフトウェアを購入する (。◕‿‿◕。)
Ďábel se skrývá v detailu (staré technické rčení)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Cygnus Boot pro Betadisk
PříspěvekNapsal: 02.01.2019, 02:11 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 18.05.2013, 14:56
Příspěvky: 2332
Has thanked: 303 times
Been thanked: 637 times
tomascz píše:
Btw, šlo by v liště CygnusBootu skutečně napsat verzi 2.2.3? Při velikosti 4322 bajtů nepřetečeš do dalšího sektoru a lidem to usnadní identifikaci opravdu té "most-recent" verze :-)
Příště.

"Prázdniny" skončily, trochu jsem zkusil pohnout jinými projekty a na znovu zabalení celého bootu už mi teď nezbývá čas. Příště na to budu myslet a bude-li, udělám poctivou verzi 2.3, aby se mi číslo nepletlo moc blízko k názvu diskety, ok?

_________________
https://cygnus.speccy.cz ZX Spectrum 128k, Betadisk, DivIDE, ESXDOS


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 7 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz