OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 19.04.2024, 11:54

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 24 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: 02.06.2020, 10:54 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 12.05.2013, 21:39
Příspěvky: 1976
Bydliště: Praha
Has thanked: 85 times
Been thanked: 255 times
rombor píše:
Doda píše:
Nejsem na to moc expert, ale neni IM0 zavisle na stavu sbernice? Vlastne dost nahodnem, takze se to muze u nahodnych stroju lisit, i kdyz treba jen vyjimecne.
Je to tak. IM 0 je mód prerušenia prevzatý od i8080, kedy pri príchode požiadavky na prerušenie Z80 pri potvrdení prerušenia očakáva na zbernici nejakú zmysluplnú inštrukciu, obvykle RST n. Predpokladám, že ak je na ZXS zbernica "zdravá", tak by tam malo byť #FF, čo je RST #38, teda ekvivalent módu IM 1. Ak sa teda na zbernici objaví nie čo iné, kľudne to môže zhavarovať.


Hmm..., protoze je MTs zatim jediny, kdo podobny problem reportoval, tak to treba uplne zdrave nema.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 02.06.2020, 12:55 
Offline
Kecálek

Registrován: 06.04.2020, 16:24
Příspěvky: 240
Bydliště: Opava
Has thanked: 34 times
Been thanked: 76 times
Doda píše:
Hmm..., protoze je MTs zatim jediny, kdo podobny problem reportoval, tak to treba uplne zdrave nema.¨


Souhlasím, plně zdravá ta moje sestava opravdu být nemusí a taky jsem možná jediný kdo na to narazil. Proto jsem vznesl dotaz zda MDOS3 někdo jiný s +2A zkoušel. Každopádně i tak, jak se chová má sestava teď, považuji za normální, protože opravdu ihned po zapnutí mašiny nelze slepě spoléhat, že tam je IM 1, že tam na sběrnici je rst 56. Pokud si to před tím nenastavím, tak to prostě nevím a může to být v jakémkoliv stavu. Pokud vše dělám s DI a v paměti ROM/RAM divide tak OK. Ale EI je prostě "svině". :shock:


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 02.06.2020, 12:59 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 12.05.2013, 21:39
Příspěvky: 1976
Bydliště: Praha
Has thanked: 85 times
Been thanked: 255 times
MTs píše:
Doda píše:
Hmm..., protoze je MTs zatim jediny, kdo podobny problem reportoval, tak to treba uplne zdrave nema.¨


Souhlasím, plně zdravá ta moje sestava opravdu být nemusí a taky jsem možná jediný kdo na to narazil. Proto jsem vznesl dotaz zda MDOS3 někdo jiný s +2A zkoušel. Každopádně i tak, jak se chová má sestava teď, považuji za normální, protože opravdu ihned po zapnutí mašiny nelze slepě spoléhat, že tam je IM 1, že tam na sběrnici je rst 56. Pokud si to před tím nenastavím, tak to prostě nevím a může to být v jakémkoliv stavu. Pokud vše dělám s DI a v paměti ROM/RAM divide tak OK. Ale EI je prostě "svině". :shock:


To mas urcite pravdu.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 02.06.2020, 14:58 
Offline
Kecka

Registrován: 07.06.2013, 14:21
Příspěvky: 32
Has thanked: 1 time
Been thanked: 14 times
MTs píše:
2. Druhý problém je MDOS3. Končím s detekcí masteru (HDD seagate 3.2 GB) a prázdným slave a dál už nic. Můžu čekat do aleluja, IDE led nebliká, nic se zkrátka neděje. Čekal bych, že se bude hledat bootdisk. ESXDOS najede bez problémů a bez problémů také funguje. Na tom SEAGATE mám 128 MB oddíl hned na začátku s FAT16 a jako první soubor je uložen image virtuálních disket v čele s bootdiskem. Pak mám normální soubory ESXDOSu. Nepotřebuje MDOS3 mít ten oddíl nějak speciálně nastaven (aktivní, spouštěcí, signaturu...)?


Přeskočit test slave se dá mezerníkem. Zkus.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 02.06.2020, 15:18 
Offline
Kecálek

Registrován: 06.04.2020, 16:24
Příspěvky: 240
Bydliště: Opava
Has thanked: 34 times
Been thanked: 76 times
sweet128 píše:
MTs píše:
2. Druhý problém je MDOS3. Končím s detekcí masteru (HDD seagate 3.2 GB) a prázdným slave a dál už nic. Můžu čekat do aleluja, IDE led nebliká, nic se zkrátka neděje. Čekal bych, že se bude hledat bootdisk. esxDOS najede bez problémů a bez problémů také funguje. Na tom SEAGATE mám 128 MB oddíl hned na začátku s FAT16 a jako první soubor je uložen image virtuálních disket v čele s bootdiskem. Pak mám normální soubory esxDOSu. Nepotřebuje MDOS3 mít ten oddíl nějak speciálně nastaven (aktivní, spouštěcí, signaturu...)?


Přeskočit test slave se dá mezerníkem. Zkus.


Ano. To jsem si vyčetl i z kódu (na žádost Logouta :), ovšem v mém případě to nefungovalo, protože mašina už byla zhroucena a skákala zase na adresu nula či úplně zatuhla. S patchem C a D mi přeskočení slave testu mezerníkem funguje bez problémů. Ale ani nemám potřebu ho mačkat, protože test, že na slave nic nemám, projde velice rychle.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 02.06.2020, 19:33 
Offline
Kecka

Registrován: 07.06.2013, 14:21
Příspěvky: 32
Has thanked: 1 time
Been thanked: 14 times
MTs píše:
Patch D neberu jako zcela finální řešení. Opět jsem si jím ověřil pouze chtěnou funkčnost. Nyní bych to nechal na Sweetovi. Určitě bych si tam přidal zpět tu 2 sec pauzu (klidně i zvýšil na 4 sec) na stisk mezerníku i s jasným nápisem "hold SPACE to skip boot and return to ZX ROM..." a před ní vyčistil obrazovku s atributy.


A předchozí verze bootloaderu fungovala? Páč Dušky dělal změny jen v menu, ostatní je beze změny. I na +2A jsem to určitě provozoval v minulosti bez sebemenších potíží.

Případně můžeš změny zapracovat přímo do zdroje (bootloader.a80) abych pak nemusel hledat, co kam je přidáno....

Samotný projekt MDOS3 je prakticky u konce. Já už po těch letech nejsem schopen se vyznat ve svém kódu, Dušky už se vyzná lépe. A s rodinou a dětmi už to taky moc dobře nejde se soustředit....tož tak

Díky


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 02.06.2020, 20:13 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 11.06.2013, 15:27
Příspěvky: 3051
Has thanked: 2202 times
Been thanked: 901 times
MTs píše:
+ taková kacířská třetí otázečka: 3. Proč vlastně "bootloader" nepředěláme do ESXDOSu? Byla by to TAP aplikace

Proc ne mimo TAP? Do esxDOSu se nepredelava prostrednictvim TAP.
EsxDOSu staci v nejakem adresari nebo v rootu basicovy zavadec, tedy soubor BAS, ten natahne binarku, ktera ani nemusi mit +3DOSovou hlavicku.
Treba mit AUTOBOOT.BAS v adresari SYS, ktery se spusti pri startu.

_________________
// na co myslím, když sedím u oldkompů: režim


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 03.06.2020, 16:18 
Offline
Kecálek

Registrován: 06.04.2020, 16:24
Příspěvky: 240
Bydliště: Opava
Has thanked: 34 times
Been thanked: 76 times
sweet128 píše:
A předchozí verze bootloaderu fungovala? Páč Dušky dělal změny jen v menu, ostatní je beze změny. I na +2A jsem to určitě provozoval v minulosti bez sebemenších potíží.

Nefungovala mi ani ta předchozí. Psal jsem o tom výše...

sweet128 píše:
Případně můžeš změny zapracovat přímo do zdroje (bootloader.a80) abych pak nemusel hledat, co kam je přidáno....

Nechám to asi na Duškym. V AS jsem v životě nepracoval, eště bych tam něco podělal. Mám rád starý dobrý Prometheus :god:

sweet128 píše:
Samotný projekt MDOS3 je prakticky u konce. Já už po těch letech nejsem schopen se vyznat ve svém kódu, Dušky už se vyzná lépe. A s rodinou a dětmi už to taky moc dobře nejde se soustředit....tož tak

Ale prd velebnosti, to se nezapomíná. :)
Jednou spektristou, navždy spektristou! :speccy:
Je fakt, že rodina je přednější (a taký platí přímá úměra mezi počtem dětí a (ne)schopnosti se soustředit, to jsme došli ke stejnému poznání). Spíše je na místě otázka zda tě to ještě baví. Pro mě to je příjemný relax a spousta vzpomínek, které moje děcka s androidem v ruce nechápou. :booo:


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 05.06.2020, 16:57 
Offline
Kecka

Registrován: 07.06.2013, 14:21
Příspěvky: 32
Has thanked: 1 time
Been thanked: 14 times
MTs píše:
sweet128 píše:
A předchozí verze bootloaderu fungovala? Páč Dušky dělal změny jen v menu, ostatní je beze změny. I na +2A jsem to určitě provozoval v minulosti bez sebemenších potíží.

Nefungovala mi ani ta předchozí. Psal jsem o tom výše...


Tak jsem si právě vyzkoušel taky.

+2A, divide, flashnutý bootloader do EEPROM. Zapnu sestavu a na nic nehrabu, vše se chová jak má. Stav Tebou popisovaný mi s +2A nenastal.

Ale to IM 1 a LD IY,26310 ti tam před EI dát můžu.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 24 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz