OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů
Právě je 19 led 2018, 12:31

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 24 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: 11 led 2018, 08:58 
Kecálek

Has thanked: 10 times
Been thanked: 161 times
Je to tady, nový firmware 1.11 z 11.1. je na světě. Skoro bych řekl až kritický update ! 8-)

Nedalo mi to, podíval jsem se pořádně (s osciloskopem v ruce), co že to ten ARMSID dělá za bejkárny, následně našel vysvětlení v kódu, správné chování ve fórech ohledně "zpětného inženýrství" vlastností SIDa, to jsem narouboval do kódu, zběžně otestoval a máte to zde.

Opravy a úpravy proti verzi 1.10. :
- Přepracované řízení obálky ADSR, opravena detekce GATE bitu v řídícím registru (opožďování, ztišení a zkracování některých tónů), opraveno časování pro attack=0 (delší attack než by měl být).
- Nově možnost podtečení envelope counteru při změně ADSR na rychlejší během tónu = implementace klasického ADSR bugu ;)
- Rozlišení Q filtru pro 6581 a 8580 (8580 teď má ostřejší rezonance ve filtru, 6581 naopak plošší).
- Při čtení write-only registrů se vrací poslední zapsaná hodnota na libovolný registr (dříve se vracela hodnota stejného registru, což ale neodpovídá chování reálného SIDu).
- V neposlední řadě opět optimaliozovanější a o malé jednotky procent zrychlený kód.

A ještě jednou díky Factorovi za test a perfektní analýzu, která mi umožnila urychlit opravy.

PříspěvekNapsal: 11 led 2018, 18:34 
Pan Štábní

Has thanked: 207 times
Been thanked: 202 times
nobomi píše:
Je to tady, nový firmware 1.11 z 11.1. je na světě. Skoro bych řekl až kritický update ! 8-)

A tady jsou nové testy s ukázkami. http://blog.factor6.cz/armsid-v-praxi-2/ :!:

PříspěvekNapsal: 11 led 2018, 20:56 
Profík

Has thanked: 161 times
Been thanked: 113 times
Tak to je skvělé. A uplatnění to může mít obrovské. Protože svět je plný vybrakovaných C64 bez SIDu.

PříspěvekNapsal: 11 led 2018, 21:31 
Prvnička

Has thanked: 11 times
Been thanked: 2 times
Skvělá práce, já si pohrávám s myšlenkou že až se jednou dostanu do důchodu, tak si SIDa postavim z TTL, ale nejdřív asi zkusím postavit CIA 6526 :)

předpokládám že tohle asi autor zná

http://forum.6502.org/viewtopic.php?f=8&t=4150

https://sourceforge.net/p/sidplay-resid ... erfect6581

BTW píšou tam že čtení z RO registrů by měla být jakákoliv hodnota která byla naposledy na interním data busu tj může to být jakékoliv poslední čtení nebo zápis. A že tam ta hodnota není na věky protože interní databus není přímo latchovanej registr, ale je realizovaný jako taková DRAM buňka bez refreshe, ta samá technika je používaná i v 6502 viz http://www.visual6502.org/ a jejich vlákno na foru http://forum.6502.org/viewtopic.php?t=1636

PříspěvekNapsal: 14 led 2018, 11:48 
Kecálek

Factor6: Moc díky za rychlé přetestování a nové doporučení ! Doporučení od někoho tak znalého hudby na C64 si považuju :god:

Charlie_XY: jo jo, tyhle weby znám, nechal jsem se inspirovat. Díky za upřesnění, co se týče emulace toho čtení z write-only registrů. Update po čtení u té hodnoty nedělám jen po zápisu, to bych mohl opravit, ale zatím nevím o programu, který by to použil. A to že bity z téhle hodnoty po několika jednotkách až desítkách milisekund náhodně přejdou do log. 0, to neemulují ani ty PCčkové emulace pokud se nepletu. Ono taky, když nedojde několik desítek milisekund ke čtení ani zápisu, tak to stejně asi zrovna nic nehraje ;)

Ve FW jsem udělal ještě jednu malou změnu, která se ale netýká samotné emulace, ale jen nastavení registrů matematického koprocesoru kvůli kompatibilitě se staršími bootloadery (pro ty majitele, kteří ze mě dostali testovací kousky ještě loni :) ) tady je verze 1.12. Komu chodí 1.11 včetně konfiguračního programu, tak updatovat nemusí. Víc na mé stránce.

PříspěvekNapsal: 14 led 2018, 13:33 
Pan Štábní

Has thanked: 5 times
Been thanked: 82 times
Ono taky čtení stavu vnitřní sběrnice přes adresu write-only registrů k ničemu není, je to jen parazitní chování hw, které není navíc ani časově definované.

PříspěvekNapsal: 14 led 2018, 14:04 
Kecálek

danhard píše:
Ono taky čtení stavu vnitřní sběrnice přes adresu write-only registrů k ničemu není, je to jen parazitní chování hw, které není navíc ani časově definované.
Bohužel některé programy a hry (třeba Batman) to používají, takže v emulaci se to aspoň částečne projevit musí, pokud to má hrát podobně originálu. :bang:

PříspěvekNapsal: 14 led 2018, 14:36 
Pan Štábní

Has thanked: 5 times
Been thanked: 82 times
Je to věc kompatibility, aby emulace měla stejné chování neošetřených stavů, jako skutečný hw.
Neříkám, že by to nemělo být v emulaci, ale že je to na hovno i s původním hw :bang:

PříspěvekNapsal: 14 led 2018, 14:45 
Prvnička

Has thanked: 11 times
Been thanked: 2 times
danhard píše:
Je to věc kompatibility, aby emulace měla stejné chování neošetřených stavů, jako skutečný hw.
Neříkám, že by to nemělo být v emulaci, ale že je to na hovno i s původním hw :bang:

Na C-64 (potažmo všech oldcompech) je právě cool že se lidi naučili využívat HW včetně původně nezamýšlených vlastností a to třeba z C-64 udělalo stroj uplně jiných kvalit, to jakým způsobem to "extendnulo" původní schopnosti mě fascinuje :)

Samo že zrovna čtení z write only registrů zrovna moc využitelná vlastnost není ...

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 24 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina