OldComp.cz
http://oldcomp.cz/

CAS2Audio pro kazetové hračičky s mobilem či tabletem.
http://oldcomp.cz/viewtopic.php?f=26&t=8285
Stránka 11

Autor:  baktra [ 06.02.2020, 17:23 ]
Předmět příspěvku:  CAS2Audio pro kazetové hračičky s mobilem či tabletem.

CAS2Audio je malá aplikace pro Android 6.0 a vyšší. Dokáže načíst obrazy kazet (.cas) a "vypískat" je na audio výstup mobilu nebo tabletu. Ve spojení s kazetovým adaptérem a datovým magnetofonem poslouží jako malý bratříček programu Turgen System běžící na mobilním zařízení.

Je to něco jako TapDancer a podobné programy, které mají spektristé a komodoristé. Obrazy kazet jsou přeci jenom podstatně menší než soubory s digitalizovaným zvukem. Aplikace zatím poskytuje základní funkce. Samozřejmě je podporován turbo záznam. Co mne těší je fakt, že nemáme tak složitý formát jako .TZX.

Chtěl jsem si trošku omrknout jak se vyvíjí pro Android. Až na pár menších renonců ve verzích 0.0.1 a 0.0.2 se s verzí 0.0.3 zadařilo. Aplikace je ke stažení jako .apk (do Google Play s tím zatím nejdu). A nepotřebuje nic jiného než přístup k úložišti. Osobní udaje a kontakty bude luxovat až placená verze, nic není zadarmo :-)

Aplikace je ke stažení zde: https://github.com/baktragh/CAS2Audio
Můžete si zkusit zavést turbo verzi programu Audiovizuální kurz angličtiny 3

Autor:  baktra [ 07.02.2020, 14:47 ]
Předmět příspěvku:  Re: CAS2Audio pro kazetové hračičky s mobilem či tabletem.

Ve verzi 0.0.4 alfa se požadavek na minimální verzi Androidu snížil na 4.4, což vrací do hry i starší zařízení.
Sice za cenu použití již "odsouzeného" API pro ovládání zvukového zařízení, ale pořád to funguje.

Autor:  baktra [ 10.02.2020, 15:48 ]
Předmět příspěvku:  Re: CAS2Audio pro kazetové hračičky s mobilem či tabletem.

Ještě bych se mohl naučit, jak u Androidu fungují API pro trvalé uložení dat. Tedy aby se po ukončení aplikace a jejím opětovném otevření ovládací prvky nastavily tak, jak byly předtím.
Pak už zbývá jen maličkost... Zařídit, aby se při otevření .cas soubory vybrané ve správcích souborů dokázaly otevřít přes CAS2Audio. Zatím to funguje jenom někde, nefunguje to třeba s Google Files, což zamrzí.

Přemýšlel jsem i o vývoji aplikace pro iOS, ovšem bez macOSu je to poněkud obtížnější. Měl jsem v hledáčku Xamarin, ale i ten potřebuje macOS při kompilaci binárky pro iOS. Navíc u Xamarinu API pro nízkoúrovňové generování zvuku sice existují, ale dokumentace nic moc, aspoň na první pohled.

Autor:  baktra [ 12.02.2020, 13:56 ]
Předmět příspěvku:  Re: CAS2Audio pro kazetové hračičky s mobilem či tabletem.

A takhle to vypadá:
Obrázek

Autor:  baktra [ 12.05.2020, 21:36 ]
Předmět příspěvku:  Re: CAS2Audio pro kazetové hračičky s mobilem či tabletem.

A tady si s tím hraje Zaxon, když zkouší svoje nové udělátko. Magickou krabičku, co dovoluje použít skoro libovolný zdroj signálu jako datový magnetofon (turbo i standard).
http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?pid=262906#p262906

Autor:  baktra [ 26.05.2020, 10:16 ]
Předmět příspěvku:  Re: CAS2Audio pro kazetové hračičky s mobilem či tabletem.

Krabička od Zaxona zjevně zvýšila zájem o tuto aplikaci.
Mezitím vyšly verze 0.0.6 a 0.0.7.

Na nich se ukazuje jak je důležité mít uživatele, kteří neváhají poslat aspoň trochu zpětné vazby a vytrhnou programátora z jeho bubliny.
Zavedeny byly dvě vpravdě "revoluční" inovace.

1. Aplikace má zakázáno usnout nebo zamknout obrazovku, pokud zrovna probíhá přehrávání. U programů ve standardu se to hodí.
2. Aplikace toleruje "temný režim". Na první pohled by se zdálo, že uživatel má nějaké nevykoupené hříchy. Realita je prostá, má AMOLED zobrazovač a chce šetřit energii.

Dále jsem zjistil (po intenzivním hledání na různých fórech a v dokumentaci), že je vlastně nemožné zařídit, aby aplikace rozpoznaly .cas soubory a otevřely je v CAS2Audio. Pro naše obrazy kazet celkem pochopitelně neexistuje oficiální typ MIME. Za druhé, v manifestu aplikace sice lze specifikovat filtr dle přípony, ty se ale v mnoha případech aktivitě nepředávají. Kdo se podívá do kódu, tak zjistí, že se aktivitě předává URI a pravé jméno souboru se musí vydolovat metodou extractFileNameFromURI(), která není zrovna triviální. Za třetí, některé aplikace pro správu souborů stejně suše ohlásí, že soubor nelze otevřít tak jako tak.

Bude tedy třeba zapracovat na vylepšení funkce "Browse for tape image". Zatím se otevírá aplikace pro správu souborů (a když v systému žádná taková není, tak aplikace spadne), ale časem bych chtěl něco lepšího. Ne nutně vlastního, podívám se na nějaká hotová řešení pod svobodnou licencí.

Pokud by se tu náhodou našel nějaký vývojář Android aplikací, nepohrdnu dobrou radou.

Autor:  baktra [ 01.06.2020, 08:17 ]
Předmět příspěvku:  Re: CAS2Audio pro kazetové hračičky s mobilem či tabletem.

Tak nějaký ten dialog na výběr souboru se našel - https://github.com/hedzr/android-file-chooser/releases.
Funguje dle očekávání. Výběr souborů je pohodlnější - zobrazují se jen .cas soubory a je také zapamatována poslední navštívená složka (princip převzatý z TS). Navíc aplikace není závislá na existenci jiné aplikace pro výběr souborů.

Před vydáním verze 1.0.0 ještě trochu pročistím kód od nejhorších prohřešků objevených statickou analýzou. Některé zůstanou. Například nebudu "opravovat" if (value==true) na if (value), to mi přijde už přehnané. Přidal jsem také možnost lokalizace - UI aplikace je jednoduchoučké a je to pár řetězců. Verze 0.0.8 umí kromě angličtiny také česky a (vzhledem k cílové skupině) polsky.

Na umístění do Google Play to ve finále nevidím vhledem k cílové skupině (či spíše skupince). Možná repozitář F-droid.
Vždy ale zůstane možnost stáhnout .apk přímo z GIThubu nebo kompilace ze zdrojových kódů.

Autor:  baktra [ 06.06.2020, 18:57 ]
Předmět příspěvku:  Re: CAS2Audio pro kazetové hračičky s mobilem či tabletem.

Tak jsem se dopracoval k verzi 1.0.0. Trocha pročištěného kódu a malé úpravy v polské lokalizaci, které pohotově dodal Atarista s přezdívkou Jacques z atarionline.pl. Program zatím zůstane tak jak je, leda že by někdo našel nějakou velkou botu, nebo si vymyslel opravdu užitečnou inovaci. Nápad na Google Play jsem definitivně zavrhl, ještě se zamyslím nad publikací v repozitáři F-Droid.

Autor:  baktra [ 20.07.2020, 10:39 ]
Předmět příspěvku:  Re: CAS2Audio pro kazetové hračičky s mobilem či tabletem.

Tak jednu inovaci už někdo vymyslel - možnost volitelného zkrácení prvního zaváděcího tónu pro standardní záznam na 15 sekund.
Je to ve verzi 1.0.1a. Uživatelské rozhraní je maličko uhlazenější a zabere méně místa. Nejnižší verze Androidu na které se mi CAS2Audio podařilo provozovat je 4.2.

Stránka 11 Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
http://www.phpbb.com/