OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 28.03.2024, 21:56

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 38 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: SDrive a spouštění programů
PříspěvekNapsal: 30.09.2016, 08:30 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 12.05.2013, 19:27
Příspěvky: 1011
Has thanked: 231 times
Been thanked: 221 times
Pokaždé, když si zapnu atárko tak se vztekám, že mi některé hry z SDrivu nejdou spustit. Většinou jde o .XEX a většinou se chovají tak, že se nahrávají s prázdnou (modrou) obrazovkou, potom ještě během nahrávání začnou přes obraz lítat nesmysly a na konci je černá obrazovka a zásek. Některé hry tento jev mají a jdou, jiné ne. Zkoušel jsem v nastavení SDrivu hýbat s adresou bootloaderu a nepomohlo nic. Zkoušel jsem po zvolení .XEX rebootnout jak klávesou Reset (s držením Option pro zákaz Basicu), tak Inverse (vpravo dole vedle Shiftu). Taky žádný rozdíl. Dělám něco blbě nebo mám jenom špatné verze těch her? Nešlo mi třeba The Great American Road Race - to mělo stejný jev během nahrávání, ale spustilo se, naskočil úvod s těmi titulky a kouřem a po druhém screenu zásek.

Atárko je 130XE s úpravou na 320KB, stereo, a je v něm QMEG 3.0, ale je vypnutý.
Co třeba ten QMEG úplně vyhodit? Nemůže to být tím?

_________________
Have you played ATARI today?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: SDrive a spouštění programů
PříspěvekNapsal: 30.09.2016, 08:44 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 12.05.2013, 19:23
Příspěvky: 1910
Bydliště: Vsetín
Has thanked: 517 times
Been thanked: 812 times
Hra Great American Country na nějaké konfiguraci tuhla, zde je fixnutá verze
viewtopic.php?f=23&t=2882

_________________
cs.speccy.cz, ondraspo186.8u.cz, zx-spectrum.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: SDrive a spouštění programů
PříspěvekNapsal: 30.09.2016, 12:43 
Tie ciarny znamenaju ze hru "odzipuje" do pamate. Horsie je ta cierna obrazovka. Ja to riesim potom cez nejaky dos. Nahras z sdrive spartados a tam to spustis. Ale len ATR. ATR je obraz diskety. XEX je tusim subor ako exe na PC.


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku: Re: SDrive a spouštění programů
PříspěvekNapsal: 30.09.2016, 12:59 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 12.05.2013, 19:27
Příspěvky: 1011
Has thanked: 231 times
Been thanked: 221 times
Matej píše:
Tie ciarny znamenaju ze hru "odzipuje" do pamate.


On to depakuje při nahrávání?

Matej píše:
Horsie je ta cierna obrazovka. Ja to riesim potom cez nejaky dos. Nahras z sdrive spartados a tam to spustis. Ale len ATR. ATR je obraz diskety. XEX je tusim subor ako exe na PC.


To všechno vím. Mě šlo o ty XEXy.

_________________
Have you played ATARI today?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: SDrive a spouštění programů
PříspěvekNapsal: 30.09.2016, 14:12 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 25.05.2014, 12:29
Příspěvky: 1671
Bydliště: Praha
Has thanked: 319 times
Been thanked: 372 times
Tak napiš které hry konkrétně nešly, případně kde si je stáhnul, a jukneme na to ;-)

_________________
Atari 65XE, 600XL, 400, 800, 800XL/XE, 130XE, 1200XL, XEGS
Commodore C64, C64C, C128, Plus/4
Amiga A600, A1200+Blizzard 060/50
ZX Spectrum, +2


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: SDrive a spouštění programů
PříspěvekNapsal: 30.09.2016, 17:31 
Offline
Profík

Registrován: 27.07.2013, 13:24
Příspěvky: 903
Has thanked: 25 times
Been thanked: 125 times
Qmeg nevadí. Naopak je to optimální kombinace s SDrive, protože zrychuje nahrávání, v defaultu má vypnutý basic a umí hard reset z klávesnice. S adresou loaderu jsem nikdy hýbat nepotřeboval. Takže buď máš špatné verze těch her nebo vadný HW, např RAM.

_________________
Atari 600XL, 800XL/XE, 130XE, ST, STE, MegaST, 7800, JaguarCD, Commodore C64, Amiga 500/Plus, 1200, CDTV, Sinclair QL + GC, Sharp MZ800, Sord M5, CPC 6128, Spectravideo SVI X'Press, Sony HB-750, Philips CDi 370, Ohio Scientific Challenger, Eureka.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: SDrive a spouštění programů
PříspěvekNapsal: 30.09.2016, 21:43 
Offline
Profík
Uživatelský avatar

Registrován: 31.08.2014, 16:27
Příspěvky: 994
Bydliště: Praha
Has thanked: 63 times
Been thanked: 374 times
S názvy her, které nešly pošli i příslušný .xex soubor. Jak bylo napsáno výše, nejpravděpodobnější je vadná verze hry.

Také může být lehce poškozená struktura souboru se kterou si jiné binární zavaděče poradí, ale zavaděč v SDRIVE (je napsán tak, aby byl co nejmenší) zrovna ne.

Třetí možností je, že hra v průběhu zavádění naruší samotný zavaděč. To se může stát, protože zaváděný program má počítač zcela ve své moci a může provádět libovolný kód.

Nejjednodušší je ale samozřejmě vybrat fungující verzi hry a nefunkční verze z SD karty smazat.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: SDrive a spouštění programů
PříspěvekNapsal: 01.10.2016, 11:58 
Offline
Profík

Registrován: 27.07.2013, 13:24
Příspěvky: 903
Has thanked: 25 times
Been thanked: 125 times
tito_ii píše:
Třetí možností je, že hra v průběhu zavádění naruší samotný zavaděč. To se může stát, protože zaváděný program má počítač zcela ve své moci a může provádět libovolný kód.


To není pravděpodobné, protože xex je binární soubor, který se spustí až po nahrátí a pak už loader není potřeba. A taky by to nefungovalo ani z reálné floppy disketě, protože SDrive je její emulace a nikoliv hack obcházející standardní rutiny jako například různá IDE řešení drátující se na sběrnici.

_________________
Atari 600XL, 800XL/XE, 130XE, ST, STE, MegaST, 7800, JaguarCD, Commodore C64, Amiga 500/Plus, 1200, CDTV, Sinclair QL + GC, Sharp MZ800, Sord M5, CPC 6128, Spectravideo SVI X'Press, Sony HB-750, Philips CDi 370, Ohio Scientific Challenger, Eureka.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: SDrive a spouštění programů
PříspěvekNapsal: 01.10.2016, 13:15 
Offline
Profík
Uživatelský avatar

Registrován: 31.08.2014, 16:27
Příspěvky: 994
Bydliště: Praha
Has thanked: 63 times
Been thanked: 374 times
Tady bych si přece jenom dovolil trochu zapolemizovat.

Binární soubor může obsahovat INIT vektory, které spustí jakýkoliv kód ještě před tím než je binární soubor (.xex) plně zaveden a spuštěn. Tak samozřejmě může být poškozen zavaděč, který pak na oplátku poškodí zaváděnou hru. Stačí třeba když prováděný kód změní místo v paměti, které binární zavaděč užívá jako počítadlo sektorů.

Skutečná disketová jednotka také sama o sobě nemá schopnost zavádět binární soubory přímo. SDRIVE to umožňuje, ovšem trikem - patrně vytvoří dočasný virtuální disk obsahující binární soubor a binární zavaděč, který se nabootuje (bootovat už disketová jednotka umí) a pak binární soubor zavede.

Ale souhlasím, že zničení zavaděče binárním souborem je nepravděpodobné.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: SDrive a spouštění programů
PříspěvekNapsal: 01.10.2016, 17:55 
Offline
Kecálek

Registrován: 18.11.2013, 20:27
Příspěvky: 114
Has thanked: 6 times
Been thanked: 114 times
Factor6 píše:
Pokaždé, když si zapnu atárko tak se vztekám, že mi některé hry z SDrivu nejdou spustit. Většinou jde o .XEX a většinou se chovají tak, že se nahrávají s prázdnou (modrou) obrazovkou, potom ještě během nahrávání začnou přes obraz lítat nesmysly a na konci je černá obrazovka a zásek.


Tento jev, kdy pres obraz letaji nesmysly, je typicky zpusoben tim, ze se behem nahravani premaze display list. A to se typicky deje, kdyz je zapnuty BASIC a display list je nekde tesne pod $a000. Skoro jsem toho nazoru, ze je BASIC zapnuty. QMEG ma tu vlastnost, ze BASIC je defaultne off a nahodi se naopak pri bootu se stisknutym Optionem. Ja vim, zkousel jsi to, jen se prosim ujisti, ze to neni tato zakladni ptakovina.

F.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: SDrive a spouštění programů
PříspěvekNapsal: 02.10.2016, 10:36 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 12.05.2013, 19:27
Příspěvky: 1011
Has thanked: 231 times
Been thanked: 221 times
Fandal píše:
Factor6 píše:
Pokaždé, když si zapnu atárko tak se vztekám, že mi některé hry z SDrivu nejdou spustit. Většinou jde o .XEX a většinou se chovají tak, že se nahrávají s prázdnou (modrou) obrazovkou, potom ještě během nahrávání začnou přes obraz lítat nesmysly a na konci je černá obrazovka a zásek.


Tento jev, kdy pres obraz letaji nesmysly, je typicky zpusoben tim, ze se behem nahravani premaze display list. A to se typicky deje, kdyz je zapnuty BASIC a display list je nekde tesne pod $a000. Skoro jsem toho nazoru, ze je BASIC zapnuty. QMEG ma tu vlastnost, ze BASIC je defaultne off a nahodi se naopak pri bootu se stisknutym Optionem. Ja vim, zkousel jsi to, jen se prosim ujisti, ze to neni tato zakladni ptakovina.

F.


QMEG mam prepinacem vypnuty. Nahravani je tudiz pomale, nezrychlene. Mam vyple atarko, drzim Option, zapnu atarko. Nabehne SDRIVE.ATR, zvolim XEX do D1: a zmacknu Inverse (nebo Reset, to je jedno, stejne to pak nejde). Hra se zacne nahravat, po chvili zacne to premazavani display listu, nahravani pokracuje, na konci cerno a zasek.

Je pravda, ze si z hlavy nepamatuju, ktere hry to delaly, mam na SD karte nejaky velky archiv a tech her je tam az moc.
Skoro si myslim, ze to bude vazne v nejakych spatnych verzich tech her. Zkusim sem nahodne kousky poslat, az bude cas.
Diky za vysvetleni :)

_________________
Have you played ATARI today?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: SDrive a spouštění programů
PříspěvekNapsal: 02.10.2016, 11:01 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 25.05.2014, 12:29
Příspěvky: 1671
Bydliště: Praha
Has thanked: 319 times
Been thanked: 372 times
Klávesu Option musíš držet při spouštění hry z SDrive a ne po zapnutí atárka.
Tak jak to děláš nevypneš Basic.

_________________
Atari 65XE, 600XL, 400, 800, 800XL/XE, 130XE, 1200XL, XEGS
Commodore C64, C64C, C128, Plus/4
Amiga A600, A1200+Blizzard 060/50
ZX Spectrum, +2


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: SDrive a spouštění programů
PříspěvekNapsal: 02.10.2016, 13:09 
Offline
Radil
Uživatelský avatar

Registrován: 16.05.2013, 17:05
Příspěvky: 284
Bydliště: České Budějovice
Has thanked: 169 times
Been thanked: 131 times
Další variantou vypnutí Basicu, pokud mě paměť neklame, je stisknout při zavádění hry Shift+Inverse namísto pouhého Inverse.

_________________
Striving to master ANTIC, GTIA and POKEY since 1990.
Diamondz • h3x0r Deluxe • Mahjong XE • Marbled • Mashed Turtles • Millionaire • Mind Blast • Ocean Detox • Oilgame Deluxe • RGB • Rolltris • Speed Up! • Swapz • Thetris


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: SDrive a spouštění programů
PříspěvekNapsal: 04.10.2016, 09:51 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 12.05.2013, 19:27
Příspěvky: 1011
Has thanked: 231 times
Been thanked: 221 times
Zkoušel jsem tedy další hru v XEX. Tentokrát Millipede.
Postup:
- zapnout atárko
- vybrat hru
- držet Option a máčk Reset NEBO máčk Inverse
Symptomy stejné, jako jsem popisoval. Nahrává se s modrou, potom nesmysly na obrazovce a nakonec zásek, tentokrát nesmysly na obrazovce zůstaly (pokaždé vypadají jinak). Takže jsem se tentokrát ujišťoval, že Basic je vypnutý.

Ale, asi blbá verze. Jen mi je divné, že těch blbých verzí mám na SD kartě poněkud moc. S verzemi v ATR není problém.

_________________
Have you played ATARI today?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: SDrive a spouštění programů
PříspěvekNapsal: 04.10.2016, 10:49 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 25.05.2014, 12:29
Příspěvky: 1671
Bydliště: Praha
Has thanked: 319 times
Been thanked: 372 times
Vyzkoušel jsem verzi staženou od Fandala:
http://a8.fandal.cz/download.php?files_id=2353
A při vypnutém Basic chodí úplně normálka, atárko jsem zkoušel s i bez rozšířené pamětí. Tak nevím kde je chybka ;-)

A Shift+Inv mi Basic nevypne.

_________________
Atari 65XE, 600XL, 400, 800, 800XL/XE, 130XE, 1200XL, XEGS
Commodore C64, C64C, C128, Plus/4
Amiga A600, A1200+Blizzard 060/50
ZX Spectrum, +2


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 38 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz