OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 28.03.2024, 18:23

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 2 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Atari 800xe prosím o pomoc s laděním
PříspěvekNapsal: 12.12.2018, 16:04 
Offline
Tichošlápek

Registrován: 12.12.2018, 14:29
Příspěvky: 1
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Ahoj všem.

Vyrůstal jsem na atárku, konkrétně Atari 65XE. Přesnou verzi včetně revize pcb dám do popisu později.

Protože je atari pro mně tak trochu srdcovou záležitostí, rozhodl jsem se po letech opravit magnetofón XCA12 s původní turbo úpravou. Povedlo se.

Protože jsem nechtěl zůstat jen u toho, koupil jsem Atari 800XE na náhradní díly. Po odzkoušení, funkční. Místo případného rabování součástek mě spíš napadlo začít ho vylepšovat.

Jeho stav není špatný, nemá zažloutlou barvu a má jen pár odřenin. Chybí mu mezerník a nejspíš taky dostalo ránu do klávesnice, protože levá strana má částečně zalomené nosníky klávesnice. Tyto neduhy mám v plánu řešit jako poslední.

Aktuálně proběhl upgrade na 128kB a výměna vadného GTIA. Dále jsem odpájel RF modulátor a konektor monitoru, abych mohl integrovat čínský převodník av2hdmi a atari mohl provozovat napřímo bez nutnosti tahat více kabelů než je zdrávo.

V plánu mám ještě udělat adaptér sio na d-sub 15pin, stavbu sio2sd a zabudování ftdi sio2pc nad sio port.

Zkusil jsem Super Video úpravu, která zlepšuje výsledný s-video obraz. Ve výsledku to není špatné. Všiml jsem si ale, že jsou na levé straně obrazu vertikální pruhy.

Projížděl jsem různé diskuse a zjistil jsem, že tento problém může způsobovat ram, která je napájená ze stejné větve jako obvody luminance.

Při upgradu jsem k pamětem dal obyčejné keramické kondenzátory a mám podezření, že mohou mít vliv na vznik interferencí v av signálu. Napadlo mě, že k pamětem bude lepší dát jiný typ, vhodnější pro vyšší frekvence, konkrétně MLCC.

Nevíte někdo, jaké typy 0.1uF kondenzátorů jsou použity u pamětí na Atari 800/130XE se 2/4 čipy (C34-C37)?
Řešil jste někdo kvalitu obrazu na moderních tv a jaká úprava vycházela nejlépe ?

_________________
Atari 65XE (PCB 65XEN C100455 REV.2),
Atari 800XE (PCB 130XE(64X4) C103579-001 REV.1)[Upgrade na 128kB Ram, Výměna GTIA)


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 12.12.2018, 16:28 
Offline
Óm Nejvyšší
Uživatelský avatar

Registrován: 28.01.2016, 23:57
Příspěvky: 3756
Has thanked: 213 times
Been thanked: 388 times
Rekl bych, ze pokud tam pouzijes kvalitni a vetsi kondenzatory, tak neudelas chybu. Kdosi tu do Spectra silne doporucoval 1uF X7R, takove modre z GME...
Ale nemyslim si, ze to tim bude - co treba oddelit napajeni pameti tlumivkou?

_________________
Nikdy nediskutujte s blbcem. Stáhne vás na svoji úroveň a vyhraje zkušeností.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 2 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz