OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 29.03.2024, 00:37

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 29 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: MEGA CD
PříspěvekNapsal: 11.11.2013, 22:14 
Offline
Site Admin
Uživatelský avatar

Registrován: 11.05.2013, 23:48
Příspěvky: 10111
Bydliště: Praha
Has thanked: 1953 times
Been thanked: 1517 times
Jo, to byla doba, kde všude bylo napsáno - Nevkládejte datová CD do přehrávače, hrozí jeho nenávratné zničení :-) Samozřejmě všichni postupem času zjistili, že to není pravda. Jen prostě nic nehrálo.
Už tenkrát, když se objevilo CD pro ZXko, jsem to pokládal za dobrý vtip (ale samozřejmě jsem ho hrozně nutně chtěl, stejně jako jinou šílenost - zálohování her z Amigy na videokazety - - -mimochodem, protože jsem byl magor, tak jsem si tenkrát udělal videokazetu s hrami ke Spectru, protože AVEX měl, narozdíl od mého walkmena, počítadlo a hlavně 210 minut dlouhá kazeta pojala hodně her :-) jen otci se moc nelíbilo, že ten drahý videonahrávač používám na takovéhle věci :-) ). Ale nikdy jsem si ani jedno nepořídil, protože mi bylo jasné, že ve výsledku by to bylo k ničemu. Raději jsem rozbité prasátko použil na úhradu světelného pera pro ZXko, které se kdysi prodávalo v Annonci, ale nikdy se mi ho nepovedlo rozchodit.

_________________
Amiga/Amstrad/Atari/Commodore/Mac/Nintendo/PS/PC/Sega/Tandy/ZX


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: MEGA CD
PříspěvekNapsal: 11.11.2013, 23:48 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 12.05.2013, 21:39
Příspěvky: 1970
Bydliště: Praha
Has thanked: 85 times
Been thanked: 255 times
ctirad píše:
Doda píše:
Ja jsem to nakonec nenavrhoval, jen vymyslel, a borci to udelali za me beze me.
....
Ten plosnak byl jen zesilovac, nic sloziteho. Ja to zkusim sehnat, vim kdo by to mohl mit..


Zesilovač to fakt není, ale v podstatě standardní dekodér turba. Akorát vzhledem k vysoké kvalitě záznamu šlo použít vysoké hodnoty baudarte. Schéma je zde: http://anonym.mouse.sweb.cz/schemata/cd-link.gif
Je to opravená verze, oproti schématu z Alertu ve kterém je chyba.

Jinak z toho co píšeš mi spíš připadá, že jsi to neměl vymyšlené dál než za nápad "co takhle připojit CD k osmibitu namísto kazeťáku?". I to se samozřejmě cení.


Krome napadu jsem mel i dalsi veci, jen ne tohle schema. Skoro to vypada, jako by jsi patril mezi borce, se ktery jsem si pozdeji nerozumnel. Uplne to slysim... ty jsi mel jen napad, jeste takovy trapny, a sam jsi to nedokazal udelat....

Tehdy me to nastvalo, ale je to uz zapomenuto. Nicmene pripominky nekoho, kdo u toho nebyl (nebo byl?), me moc nenadchnou.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: MEGA CD
PříspěvekNapsal: 12.11.2013, 00:14 
Offline
Profík

Registrován: 27.07.2013, 13:24
Příspěvky: 903
Has thanked: 25 times
Been thanked: 125 times
Nebyl. Ale s kmenovou částí lidí kolem Alertu jsem se znal a to byli všechno Falconisti, kteří už měli myslím v té době nějaké osmibity na háku, natož aby pro to něco vyvíjeli. A vím, že Mega CD udělal Jirka Richter přičemž v něm zrecykloval svůj dávno existující HW i SW pro Turbo. Takže to byl asi on, koho si inspiroval.

_________________
Atari 600XL, 800XL/XE, 130XE, ST, STE, MegaST, 7800, JaguarCD, Commodore C64, Amiga 500/Plus, 1200, CDTV, Sinclair QL + GC, Sharp MZ800, Sord M5, CPC 6128, Spectravideo SVI X'Press, Sony HB-750, Philips CDi 370, Ohio Scientific Challenger, Eureka.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: MEGA CD
PříspěvekNapsal: 14.05.2014, 19:03 
Offline
Tichošlápek

Registrován: 14.05.2014, 19:01
Příspěvky: 2
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
jsem si to před nějakou dobou sám vyráběl a dokonce to fungovalo :) zkusím to někde vyhrabat a nafotit, tišták jsem kreslil fixem od oka pokud si vzpomínám a myslím že to vypadalo dost prasácky :-D


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: MEGA CD
PříspěvekNapsal: 16.05.2014, 07:58 
Offline
Profík

Registrován: 19.12.2013, 16:54
Příspěvky: 554
Bydliště: Bratislava
Has thanked: 1 time
Been thanked: 115 times
Tu som to popísal a sú tam už opravené chyby, takže kto má záujem stavať ...

http://blog.3b2.sk/igi/post/Hardware-CD-LINK.aspx

_________________
http://blog.3b2.sk/igi


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: MEGA CD
PříspěvekNapsal: 16.05.2014, 09:16 
Offline
Radil

Registrován: 08.10.2013, 18:00
Příspěvky: 296
Has thanked: 12 times
Been thanked: 228 times
Nechápu co bylo špatně na otevřeném kolektoru připojeném na vstup TTL bez pull-upu ? Svého času se to používalo běžně. Vstup TTL má z principu proud vstupem i při 2,4V (log. 1) kolem 20uA, tedy má cosi jako pull-up (při tomhle proudu ekvivalent pull-up odporu kolem 130kOhm) každý TTL vstup ! Stejně tak LM311 má závěrný proud při zavřeném výstupu v řádu nA, takže si vstup TTL log. 1 sám podrží. Jediné co by mohlo vadit, že pull-up je slabý a spožďuje náběžné hrany díky parazitním kapacitám o cca 1us, což při rychlosti 20kBd asi nevadí.

Samozřejmě jinak proti úpravě námitek nemám, je to s pull-up odporama univerzálnější, protože pak jde použít dnes běžnější CMOS řada 74HC nebo 74HCT, kterou asi někdo nevědomky použil místo TTL a ejhle vznikla fáma o nefunkčnosti původního zapojení.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: MEGA CD
PříspěvekNapsal: 16.05.2014, 12:40 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 13.05.2013, 10:52
Příspěvky: 1669
Bydliště: Mliecna draha
Has thanked: 19 times
Been thanked: 124 times
nobomi píše:
Nechápu co bylo špatně na otevřeném kolektoru připojeném na vstup TTL bez pull-upu ? Svého času se to používalo běžně. Vstup TTL má z principu proud vstupem i při 2,4V (log. 1) kolem 20uA, tedy má cosi jako pull-up (při tomhle proudu ekvivalent pull-up odporu kolem 130kOhm) každý TTL vstup ! Stejně tak LM311 má závěrný proud při zavřeném výstupu v řádu nA, takže si vstup TTL log. 1 sám podrží. Jediné co by mohlo vadit, že pull-up je slabý a spožďuje náběžné hrany díky parazitním kapacitám o cca 1us, což při rychlosti 20kBd asi nevadí.

Samozřejmě jinak proti úpravě námitek nemám, je to s pull-up odporama univerzálnější, protože pak jde použít dnes běžnější CMOS řada 74HC nebo 74HCT, kterou asi někdo nevědomky použil místo TTL a ejhle vznikla fáma o nefunkčnosti původního zapojení.


Myslim ze spozdujuce hrany bol ten problem. Prud pretekajuci OC urcuje strmost nabeznej hrany a tym aj cas kedy su vstupy v pasme neurcitosti. (Ja by som puluppy daval 1k maximalne 2k2)

_________________
Amiga 600 + a602, Amiga 600 PCB only, Commodore 64+ZZ-RAM V1.0 512k+C1541(18k RAM)+sd2iec +9.600 Rs232, Commodore 116 + 64k upgrade, ZX 81 ISSUE1 + ZX81XRAM

http://zz-indigo.mavipet.sk/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: MEGA CD
PříspěvekNapsal: 17.05.2014, 12:03 
Offline
Profík

Registrován: 19.12.2013, 16:54
Příspěvky: 554
Bydliště: Bratislava
Has thanked: 1 time
Been thanked: 115 times
To nobomi:

- staval si to ?
- bežalo Ti to v tomto konkrétnom zapojení aj bez pull up odporov ?
- je dobré ak sa tu nebude rozoberať teória (prax sa od teórie často líši), ale postaví sa to, otestuje a potom hodnotí
- za roky čo robím si nepamätám,že by sa štandartne TTL logika pripájala tak ako tvrdíš - podľa mňa je také zapojenie "prasárna"
- a tú LM 311 si asi reálne zapojenú nemal, inak tvrdiť opak je zaujímavé, ale silne nefunkčné - hlavne ak sa jedná o rýchle prepínanie
- ak neveríš, v poriadku, ale ja sa len riadim vyše 30 ročnými skúsenosťami a občas si prečítam aj datasheety k danému IC
- zapojenie má byť uverejnené tak, aby sa dalo vždy na 100% nanovo postaviť, ak to tak nie je - je blbý návrh, to je môj názor
- nakoniec nikto ťa to nenúti stavať podľa toho čo som uverejnil, to čo som nakreslil funguje vždy, pôvodné zapojenie občas niekomu (ja viem teda o jednej osobe, ktorá to tvrdí)
- už som vyrástol dávno z toho aby som niekomu niečo vnucoval, dospelí ľudia sa musia sami rozhodnúť
- zatiaľ neviem o nikom, kto to podľa mňa zapojil a nefungovalo mu to, o opaku viem - stoja tie 2 ušetrené odpory za to ?
- prajem pekný zbytok dňa

_________________
http://blog.3b2.sk/igi


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: MEGA CD
PříspěvekNapsal: 23.05.2014, 15:04 
Offline
Tichošlápek

Registrován: 14.05.2014, 19:01
Příspěvky: 2
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
tohle asi nikomu nepomůže ale jen tak pro zajímavost tady jsou ty fotky :)
vím že to fungovalo měl jsem to dokonce na jedné atariádě, jen jsem z toho někdy jak tak koukám potřeboval vzít SIO kabel :)

http://www.imghosting.cz/images/5701012008764.jpg
http://www.imghosting.cz/images/6901012008765.jpg
http://www.imghosting.cz/images/7501012008766.jpg


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: MEGA CD
PříspěvekNapsal: 26.05.2014, 17:45 
Offline
Profík

Registrován: 19.12.2013, 16:54
Příspěvky: 554
Bydliště: Bratislava
Has thanked: 1 time
Been thanked: 115 times
Dobré ... soplsystém v praxi.

_________________
http://blog.3b2.sk/igi


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: MEGA CD
PříspěvekNapsal: 26.01.2023, 15:12 
Offline
Nemluva

Registrován: 26.01.2023, 14:59
Příspěvky: 5
Has thanked: 0 time
Been thanked: 11 times
Ano, otvírám prastaré téma, ale:

Má někdo nějaké MegaCD (jakože to stříbřité kolečko, nikoli interface) a má k tomu seznam softwaru na stopách? Mám dva různé seznamy, tak by mě zajímalo, zda to JRC nějak pravidelněji aktualizovalo, nebo zda to byl jednorázový počin. Předpokládám, že to bylo pálené, nikoli lisované.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: MEGA CD
PříspěvekNapsal: 27.01.2023, 00:15 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 12.05.2013, 21:39
Příspěvky: 1970
Bydliště: Praha
Has thanked: 85 times
Been thanked: 255 times
Byl to jednorazovy pocin a vsecha CD byla palena. Nicmene format je bezne audio CD a lze snadno udelat kopii.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: MEGA CD
PříspěvekNapsal: 27.01.2023, 00:28 
Offline
Nemluva

Registrován: 26.01.2023, 14:59
Příspěvky: 5
Has thanked: 0 time
Been thanked: 11 times
Jo, mám dvě a jsou různé, proto dumám, jestli jich nemůže být ještě víc :) #hamtyhamty


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: MEGA CD
PříspěvekNapsal: 11.03.2023, 21:35 
Offline
Nemluva

Registrován: 26.01.2023, 14:59
Příspěvky: 5
Has thanked: 0 time
Been thanked: 11 times
Hlásím, že krom jiného jsem na svůj Dropbox umístil tři nagrabovaná MegaCD (krom jiného - seznam všech dostupných česko-slovenských her na 8bit Atari, archiv cca 900 turbo2000 souborů)
https://www.dropbox.com/sh/ru2fmnokamqn ... U5hra?dl=0


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 29 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz