OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 28.03.2024, 09:57

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 48 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Deimos
PříspěvekNapsal: 02.03.2014, 10:49 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 12.05.2013, 19:23
Příspěvky: 1910
Bydliště: Vsetín
Has thanked: 517 times
Been thanked: 812 times
Deimos je moc pěkná hra na Atari. Bohužel se mi nepodařilo ji dohrát, což mě hrozně irituje. Dostanu se až ke kalichu, ale nejde ho sebrat. Fandal z kódu vyčetl, že se musí splnit ještě nějaká podmínka. Bohužel originální přebal hry nic neprozradil.
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=PG4I-yJz8LM[/youtube]
Mapa hry je zde:
http://mapy.atari8.info/deimos.php
Různé verze hry Deimos zde:
http://www.atarionline.pl/v01/index.php ... mos#Deimos
Ve verzi Deimos (v3).xex se lze podívat na závěrečnou gratulaci.

_________________
cs.speccy.cz, ondraspo186.8u.cz, zx-spectrum.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Deimos
PříspěvekNapsal: 04.03.2014, 09:08 
sice ti nepomůžu, ale v devadesátejch jsme s kámošem tuhle hru málem dohrály taky:) Kreslili jsme si i vlastní mapu, ale ten kalich sme nesebrali taky. To jen, že vyjadřuji spoluúčast:)


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku: Re: Deimos
PříspěvekNapsal: 04.03.2014, 15:34 
Offline
Profík

Registrován: 27.07.2013, 13:24
Příspěvky: 903
Has thanked: 25 times
Been thanked: 125 times
Mě tam zaujala hudba. Jsou tam minimálně dva samplovací kanály a to i během hry, což nebývá zvykem. Navíc ty samply zní nadstandardně čistě. To je nějaký standardní formát/editor nebo něco napsaného na míru?

_________________
Atari 600XL, 800XL/XE, 130XE, ST, STE, MegaST, 7800, JaguarCD, Commodore C64, Amiga 500/Plus, 1200, CDTV, Sinclair QL + GC, Sharp MZ800, Sord M5, CPC 6128, Spectravideo SVI X'Press, Sony HB-750, Philips CDi 370, Ohio Scientific Challenger, Eureka.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Deimos
PříspěvekNapsal: 19.03.2014, 13:29 
Offline
Radil
Uživatelský avatar

Registrován: 16.05.2013, 17:05
Příspěvky: 284
Bydliště: České Budějovice
Has thanked: 169 times
Been thanked: 131 times
ctirad píše:
Mě tam zaujala hudba. Jsou tam minimálně dva samplovací kanály a to i během hry, což nebývá zvykem. Navíc ty samply zní nadstandardně čistě. To je nějaký standardní formát/editor nebo něco napsaného na míru?

To nejsou samply ani v jednom případě. To jenom POKEY umí některé fakt pěkné bicí :-) Podobně jsou vytvořené i ve hře Rebound, je na ně ale potřeba 2 kanály.

_________________
Striving to master ANTIC, GTIA and POKEY since 1990.
Diamondz • h3x0r Deluxe • Mahjong XE • Marbled • Mashed Turtles • Millionaire • Mind Blast • Ocean Detox • Oilgame Deluxe • RGB • Rolltris • Speed Up! • Swapz • Thetris


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Deimos
PříspěvekNapsal: 19.03.2014, 13:55 
Offline
Profík

Registrován: 27.07.2013, 13:24
Příspěvky: 903
Has thanked: 25 times
Been thanked: 125 times
Fakt? Jinde se zase domnívali, že jde o MPT tracker, který má 2 pokey hlasy a zbylé dva na samply. A kormě toho jestli to zabere dva kanály, tak já tam slyším všechny 4, jsou tam bicí, bas, rozložený akord a hlavní melodie. Schválně si to stáhnu z ASMA a kouknu se jestli jsou tam nějaké samply.

_________________
Atari 600XL, 800XL/XE, 130XE, ST, STE, MegaST, 7800, JaguarCD, Commodore C64, Amiga 500/Plus, 1200, CDTV, Sinclair QL + GC, Sharp MZ800, Sord M5, CPC 6128, Spectravideo SVI X'Press, Sony HB-750, Philips CDi 370, Ohio Scientific Challenger, Eureka.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Deimos
PříspěvekNapsal: 27.11.2016, 16:31 
Offline
Kecálek
Uživatelský avatar

Registrován: 22.11.2016, 01:41
Příspěvky: 84
Bydliště: Jižák
Has thanked: 17 times
Been thanked: 39 times
solaris104 píše:
Deimos je moc pěkná hra na Atari. Bohužel se mi nepodařilo ji dohrát, což mě hrozně irituje. Dostanu se až ke kalichu, ale nejde ho sebrat. Fandal z kódu vyčetl, že se musí splnit ještě nějaká podmínka. Bohužel originální přebal hry nic neprozradil.

Hru jsem projel k poháru v několika verzích a nikde nejde sebrat. Mě napadlo, že podmínka pro sebrání poháru by mohla být nějakým způsobem provázaná s počítačem na začátku hry, ten jediný mi tam nesedí - prostředí středověku, hrad, meče, lebky a najednou jediný počítač v jediné lokaci? Divné, viz obrázek s místem kde se nachází:

Obrázek

Zkusím bádat dál.

_________________
Mapky, návody a archiv Atari 8bit her
http://fly.atari.org aneb http://atari.panprase.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Deimos
PříspěvekNapsal: 29.11.2016, 16:23 
Offline
Kecálek
Uživatelský avatar

Registrován: 22.11.2016, 01:41
Příspěvky: 84
Bydliště: Jižák
Has thanked: 17 times
Been thanked: 39 times
Tak jsem hru několikrát prošel a na to co kde případně aktivovat pro sebrání poháru jsem bohužel nepřišel.
Povrtal jsem se tedy trošku v kódu hry a zjistil, že skok na obrazovku gratulace se nachází na adrese 82DF, odskokem JMP $BA0F. Tento odskok je vázán na proměnnou $EF, jejíž hodnota se nachází na adrese 00EF. Pokud je tam vyplněna jiná hodnota než 0 tak se obrazovka gratulace spustí. Pro otestování jsem vyměnil proměnnou $EF za proměnnou $EC, která slouží pro životy a po jejich vyčerpání se skutečně dostaneme na obrazovku gratulace. Stejně tak v případě výměny odskoku $BA00 (odskok na obrazovku game over) za $BA0F.

Co však je potřeba ve hře udělat pro změnu proměnné $EF jsem nezjistil. S proměnnou by měly hýbat příkazy STA $EF na adresách D8AB a DD44 ale jakým způsobem netuším, tak dobrý programátor nejsem, avšak pro takového Fandala by to mohla být hračka. :D

Zkusím nad tím ještě bádat, z laického pohledu mě napadá, že se někde ve hře asi nachází nějaké značky či symboly, které budou s danou aktivací proměnné asi souviset. Usuzuji z názvu proměnné, která má "přídomek" (nebo jak se tomu nadává) $EF ;ESIGN. Obdobný přídomek má i proměnná $EE ;NSIGN ale její funkci jsem zatím neidentifikoval. Jak říkám, v oblasti programovacích jazyků jsem hodně velký laik. ;)

_________________
Mapky, návody a archiv Atari 8bit her
http://fly.atari.org aneb http://atari.panprase.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Deimos
PříspěvekNapsal: 29.11.2016, 18:23 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 25.05.2014, 12:29
Příspěvky: 1671
Bydliště: Praha
Has thanked: 318 times
Been thanked: 372 times
Kdysi jsem to pojal jako výzvu a taky bádal. Toto jsem vyhrabal z mého email arc.:
Při detekci kolize z objekty se vybírají vektory z adresy 9773h. Při kolizi s pohárem se skáče na (9773h+52h), cože je
adresa 9837h. Tam se kontroluje obsah adresy D1h a pokud je roven 3 skočí se na gratulaci.
Bohužel jsem nenašel kdy a proč se na D1h ukládá. Jediné na 9652h kde se "ORuje" 2. Ale proč netuším.

_________________
Atari 65XE, 600XL, 400, 800, 800XL/XE, 130XE, 1200XL, XEGS
Commodore C64, C64C, C128, Plus/4
Amiga A600, A1200+Blizzard 060/50
ZX Spectrum, +2


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Deimos
PříspěvekNapsal: 29.11.2016, 19:16 
Offline
Kecálek
Uživatelský avatar

Registrován: 22.11.2016, 01:41
Příspěvky: 84
Bydliště: Jižák
Has thanked: 17 times
Been thanked: 39 times
Ano, podmínku pro možnost sebrání poháru jsem taky už našel, na adrese 9837 je proměnná #$03, jejíž hodnota je odečítána příkazem CMP $D1. To znamená, že je potřeba udělat či sebrat 3 věci, aby se pohár dal sebrat. Podmínku $D1 jsem zatím nedohledal. :(

Pokud proměnnou #$03 nahradíme proměnnou #$00 tak se pohár dá vzít a je tu gratulace. Divná je však jedna věc. Je možné, že to je chyba v kódu hry od samého počátku a nic se dělat/sbírat nemá. Když totiž proměnnou změním na nulu a hru dokončím, po okamžitém startu nové hry se proměnná nevrátí na hodnotu 3, což by logicky měla (jako "splň 3 věci a můžeš sebrat pohár"), ale zůstane na hodnotě 0. Což svým způsobem znamená - dokončím hru kdy seberu pohár po splnění podmínky 3 věcí, začnu novou hru a už můžu pohár sebrat hned bez plnění podmínky 3 věcí. Logicky by se podmínka měla defaultně anulovat stejně jako například v počtech životů apod.

Co se má však sebrat či udělat za 3 věci je mi zatím stále záhadou...

_________________
Mapky, návody a archiv Atari 8bit her
http://fly.atari.org aneb http://atari.panprase.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Deimos
PříspěvekNapsal: 29.11.2016, 19:19 
Offline
Kecálek

Registrován: 18.11.2013, 20:27
Příspěvky: 114
Has thanked: 6 times
Been thanked: 114 times
Tak jsem si právě udělal v rychlosti zdroják od té hry a koukám, že adresa $00D1 se na hodnotu #$03, nutnou k nahození gratulace, dá dostat. Jednou se ORuje #$01 a na jiném místě se ORuje #$02.

Ale jako fakt nemám sílu tu hru procházet, to musí jiní, např. Lukaso.

Já bych začal takto. Pokud máte pozice ze hry uložené v emulátoru, mrkněte na stav při příchodu k poháru, zda je adresa $00D1 alespoň nenulová. V takovém případě se alespoň jednu ze dvou nutných podmínek podařilo splnit. Během hry bych pak přes breakpointy hlídal, zda se program dostal na adresy $940C (ORA #$01) nebo $9652 (ORA #$02), aby se konečně zjistila alespoň jedna z těch nutných podmínek. Pak nás to třeba někam posune.

F.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Deimos
PříspěvekNapsal: 29.11.2016, 19:28 
Offline
Kecálek
Uživatelský avatar

Registrován: 22.11.2016, 01:41
Příspěvky: 84
Bydliště: Jižák
Has thanked: 17 times
Been thanked: 39 times
Fandal píše:
Tak jsem si právě udělal v rychlosti zdroják od té hry a koukám, že adresa $00D1 se na hodnotu #$03, nutnou k nahození gratulace, dá dostat. Jednou se ORuje #$01 a na jiném místě se ORuje #$02.

Ale jako fakt nemám sílu tu hru procházet, to musí jiní, např. Lukaso.

Já bych začal takto. Pokud máte pozice ze hry uložené v emulátoru, mrkněte na stav při příchodu k poháru, zda je adresa $00D1 alespoň nenulová. V takovém případě se alespoň jednu ze dvou nutných podmínek podařilo splnit. Během hry bych pak přes breakpointy hlídal, zda se program dostal na adresy $940C (ORA #$01) nebo $9652 (ORA #$02), aby se konečně zjistila alespoň jedna z těch nutných podmínek. Pak nás to třeba někam posune.

F.

Adresa 00D1 po celou dobu hraní až k poháru byla nulová, zkusím hlídat ty dvě adresy přes breaky, snad najdu tu "správnou" obrazovku kde se na ně skáče. Každopádně díky za tip. :)

_________________
Mapky, návody a archiv Atari 8bit her
http://fly.atari.org aneb http://atari.panprase.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Deimos
PříspěvekNapsal: 29.11.2016, 19:45 
Offline
Kecálek

Registrován: 18.11.2013, 20:27
Příspěvky: 114
Has thanked: 6 times
Been thanked: 114 times
Lukaso píše:
Adresa 00D1 po celou dobu hraní až k poháru byla nulová, zkusím hlídat ty dvě adresy přes breaky, snad najdu tu "správnou" obrazovku kde se na ně skáče. Každopádně díky za tip. :)


V případě, že $00D1 je nulová, tak nemá smysl ty dvě adresy hlídat. Je jasné, že se tam kód nikdy nedostal.

Spíš bych hlídal např. $93F4, která předchází ORA #$01.

ORA #$02 je zajímavější. Tam je testuje mrak věcí a mě napadá, jestli to nemá co do činění s tím computerem. Můžete sem někdo plácnout stav emulátoru u toho compu? Nejlépe v Atari800Win PLus 4.0, protože Altirru já nerad.

F.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Deimos
PříspěvekNapsal: 29.11.2016, 20:02 
Offline
Kecálek
Uživatelský avatar

Registrován: 22.11.2016, 01:41
Příspěvky: 84
Bydliště: Jižák
Has thanked: 17 times
Been thanked: 39 times
Fandal píše:
V případě, že $00D1 je nulová, tak nemá smysl ty dvě adresy hlídat. Je jasné, že se tam kód nikdy nedostal.

Spíš bych hlídal např. $93F4, která předchází ORA #$01.

ORA #$02 je zajímavější. Tam je testuje mrak věcí a mě napadá, jestli to nemá co do činění s tím computerem. Můžete sem někdo plácnout stav emulátoru u toho compu? Nejlépe v Atari800Win PLus 4.0, protože Altirru já nerad.

F.

Stav kdy jsem se dostal k poháru a pak vrátil ke computeru je zde.


Přílohy:
end2.zip [44.11 KiB]
585 krát

_________________
Mapky, návody a archiv Atari 8bit her
http://fly.atari.org aneb http://atari.panprase.cz/
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Deimos
PříspěvekNapsal: 29.11.2016, 20:47 
Offline
Kecálek

Registrován: 18.11.2013, 20:27
Příspěvky: 114
Has thanked: 6 times
Been thanked: 114 times
Tak bohužel s compem to ORA #$02 nesouvisí.

Nyní bych tedy kromě adresy $93F4 testoval též skok na adresu $95FB, což by mělo předcházet tomu ORA #$02.

Plus tu mám další hádanku. V kódu jsem našel jakýsi cheat. Z klávesnice je třeba naklapat "gdzie leziesz?", obrazovka krátce zeleně blikne a adresa $8269 se nahodí na #$01. Význam této akce ovšem nechápu.

F.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Deimos
PříspěvekNapsal: 29.11.2016, 21:04 
Offline
Profík
Uživatelský avatar

Registrován: 31.08.2014, 16:27
Příspěvky: 993
Bydliště: Praha
Has thanked: 63 times
Been thanked: 371 times
Fandal píše:
Tak bohužel s compem to ORA #$02 nesouvisí.

Nyní bych tedy kromě adresy $93F4 testoval též skok na adresu $95FB, což by mělo předcházet tomu ORA #$02.

Plus tu mám další hádanku. V kódu jsem našel jakýsi cheat. Z klávesnice je třeba naklapat "gdzie leziesz?", obrazovka krátce zeleně blikne a adresa $8269 se nahodí na #$01. Význam této akce ovšem nechápu.

F.


Po zadání kódu přestanou ubývat životy - je to tedy heslo na nesmrtelnost.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 48 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz