OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 28.03.2024, 22:34

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 55 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Jak s Atari ST na Internet
PříspěvekNapsal: 17.04.2016, 20:42 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 12.05.2013, 19:40
Příspěvky: 1920
Bydliště: Olomouc
Has thanked: 895 times
Been thanked: 693 times
standardni seriak asi vic nepojede, co si pamatuju delaly se hw upravy.

z duvodu male rychlosti se zacal delat prenos pro pararelu a vysledkem byl HDDDaemon a Joyuv PARCP

jeste muzes zkusit uIP tool.

_________________
www.krupkaj.cz ~ www.atariportal.cz ~ jaysoft.atari.org
:busybee:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak s Atari ST na Internet
PříspěvekNapsal: 18.04.2016, 11:58 
Offline
Kecka
Uživatelský avatar

Registrován: 21.11.2015, 18:56
Příspěvky: 44
Has thanked: 0 time
Been thanked: 11 times
Dám aspoň video z návštěvy mého Atari u strejdy Googla

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=dqSZQzCMZSU[/youtube]

Kvalita nahrávky je opravdu mizerná. Ale je pořízená prastarým foťákem, takže to k tématice tohoto webu snad trochu patří.

_________________
Atari 800 XE, Atari 520 ST+ (3mb ram, 2x hdd, ethernet), PMD 85-2, Plan 80 a, ZX Spectrum


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak s Atari ST na Internet
PříspěvekNapsal: 19.04.2016, 15:02 
Offline
Kecka
Uživatelský avatar

Registrován: 21.11.2015, 18:56
Příspěvky: 44
Has thanked: 0 time
Been thanked: 11 times
Tak jsem si dnes objednal toto:
http://www.lotharek.pl/product.php?pid=173

Slibuju si od toho vyšší přenosovou rychlost a hlavně že odpadne nutnost PC jako brány.
Předběžně jsem už dal do stingu ty dva .stx soubory a přednastavil route.tab, abych to pak už jen zapnul, dokonfiguroval a snad bude vše špalat jak má.

I když na tu přenosovou rychlost jsem sám zvědav. Třeba tady http://gtello.pagesperso-orange.fr/atari_ether_e.htm je nějaký test, kde to na 32MHz TTčku dělalo s CABem jen 5kB/s. Snad to na FTP přenosy bude lepší, protože jinak bych si oproti sériovému portu rychlostně zrovna moc nepomohl.

_________________
Atari 800 XE, Atari 520 ST+ (3mb ram, 2x hdd, ethernet), PMD 85-2, Plan 80 a, ZX Spectrum


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak s Atari ST na Internet
PříspěvekNapsal: 19.04.2016, 15:35 
Offline
Profík

Registrován: 27.07.2013, 13:24
Příspěvky: 903
Has thanked: 25 times
Been thanked: 125 times
Zajímavější by bylo rozchodit plip u Parcp USB.

_________________
Atari 600XL, 800XL/XE, 130XE, ST, STE, MegaST, 7800, JaguarCD, Commodore C64, Amiga 500/Plus, 1200, CDTV, Sinclair QL + GC, Sharp MZ800, Sord M5, CPC 6128, Spectravideo SVI X'Press, Sony HB-750, Philips CDi 370, Ohio Scientific Challenger, Eureka.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak s Atari ST na Internet
PříspěvekNapsal: 19.04.2016, 15:44 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 12.05.2013, 19:40
Příspěvky: 1920
Bydliště: Olomouc
Has thanked: 895 times
Been thanked: 693 times
no to je v podstate Hydra a vlastne i ta karta co chce delat Shony. Ani jsem nevedel, ze to Lotharek ma v nabidce. Ten PLIP je zajimava vec, zeptam se Joye jestli by to slo ;)

_________________
www.krupkaj.cz ~ www.atariportal.cz ~ jaysoft.atari.org
:busybee:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak s Atari ST na Internet
PříspěvekNapsal: 19.04.2016, 17:18 
Offline
Kecka
Uživatelský avatar

Registrován: 21.11.2015, 18:56
Příspěvky: 44
Has thanked: 0 time
Been thanked: 11 times
U Parcp USB je zajímavá ta přenosová rychlost. U obyčejného ST je údáváno 40kB/s, což je super. 20x víc než mám teď. Třeba když se z ST připojím telnetem na linux a dám např.
Kód:
top
tak přenos jednoho výpisu (jedné obrazovky) přes ten seriový port trvá asi 15 vteřin. Teoreticky by to mělo trvat jen 2 vteřiny, ale přenáší se asi hromada esc sekvencí, takže to fakt leze tak pomalu.

U Parcpu je ale i tak stále potřeba druhou stranu kabelu někam připojit. Takže nějaké PC musí běžet a tomu se chci vyhnout. Proto jsem šel do toho LAN adapteru z polska.

No a když už mám nainstalovaný na ST ten FTP server (tento: http://users.otenet.gr/~papval/ ), napadlo mne na linuxu namountovat disk z ST přes curlftpfs. Nezkoušeli jste to někdo? Já se s tím docela hrál, ale bez většího úspěchu. Sice se linuxu jakoby provede namountování, v ST dokoce zavrčí při mountu i disk, ale připojená složka je prázdná. Mount sice vypisuje, že disk je připojený, ale třeba
Kód:
df -h
ukáže nesmyslnou kapacitu (zhruba 950GB, přestože disk v ST má ve skutečnosti necelých 140MB). Přitom připojení z PC do ST přes klasického FTP klienta funguje naprosto výborně.

_________________
Atari 800 XE, Atari 520 ST+ (3mb ram, 2x hdd, ethernet), PMD 85-2, Plan 80 a, ZX Spectrum


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak s Atari ST na Internet
PříspěvekNapsal: 19.04.2016, 18:46 
Offline
Kecka
Uživatelský avatar

Registrován: 21.11.2015, 18:56
Příspěvky: 44
Has thanked: 0 time
Been thanked: 11 times
Ještě jsem se díval na tu kartu EtherNEC, která je taky do ROM portu.
Podle tohoto videa má přenosovou rychlost jen kolem 5 kB/s.
Soubor 758kB kopíruje FTPčkem 151 vteřin.
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=qOsAQWB-lZg[/youtube]

Kdežto ta polská, co jsme objednal, by snad měla být přeci jen trochu rychlejší. Zhruba 14 kB/s.
Na druhém videu níže kopíruje FTPčkem soubor 390kB zhruba 28 vteřin.
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=6IsBxPqOEOY[/youtube]

Ale ani tak ty rychlosti nejsou nic moc v porovnání třeba s Parcpem.
Údajně by pro kopírování souborů přes NetusBee mělo být rychlejší použít uIP místo dvojice Sting+FTP server.
Každopádně až to příjde, otestuju obojí a dám vědět.

_________________
Atari 800 XE, Atari 520 ST+ (3mb ram, 2x hdd, ethernet), PMD 85-2, Plan 80 a, ZX Spectrum


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak s Atari ST na Internet
PříspěvekNapsal: 19.04.2016, 22:55 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 12.05.2013, 19:40
Příspěvky: 1920
Bydliště: Olomouc
Has thanked: 895 times
Been thanked: 693 times
shrnu moje uvahy do jednoho postu, je tu vic veci tykajicich se sitovani na ruznych rozhranich.

EtherNEC a NetusBee je principalne to same. NetusBee, je jenom mensi, protoze tam neni fyzicky ta ISA karta, ale jenom Realtek nadratovanej do ROM portu

Bohuzel jsem EtherNEC/NetusBee nikdy neprovozoval na ST, vzdycky jenom TT nebo Falcon a tam to jede okolo 200KB. Prenasel jsem tim nekolik desitek MB velke soubory. Na ST pod TOSem to bude urcite pomalejsi.

Kazdoparne by byl zajimavy ten PLIP. Joy mi rikal, ze by to s USB verzi nemel byt problem.

Tady je links s upravami serioveho portu az na 115K http://atari4ever.free.fr/#serial

Jeste je jedna moznost jak pripojit ST k inernetu a to pomoci Serial Ethernet adapteru Lantronix. Par lidi to aktivne pouziva, napriklad na tom jede DarkForce BBS. http://www.darkforce.org/tocbbs.html

_________________
www.krupkaj.cz ~ www.atariportal.cz ~ jaysoft.atari.org
:busybee:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak s Atari ST na Internet
PříspěvekNapsal: 19.04.2016, 23:13 
Offline
Óm Nejvyšší
Uživatelský avatar

Registrován: 28.01.2016, 23:57
Příspěvky: 3756
Has thanked: 213 times
Been thanked: 388 times
No, jak to chapu ja, problem EtherNECu je v tom, ze je pripojeny na cart port, takze zapis se musi pomerne slozite simulovat, protoze jak znamo cart port je pouze pro cteni. Navic tam nejsou preruseni a tak. Existuje jeste verze na ACSI port (EtherNEA), a ta by snad mohla byt rychlejsi.

_________________
Nikdy nediskutujte s blbcem. Stáhne vás na svoji úroveň a vyhraje zkušeností.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak s Atari ST na Internet
PříspěvekNapsal: 19.04.2016, 23:52 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 12.05.2013, 19:40
Příspěvky: 1920
Bydliště: Olomouc
Has thanked: 895 times
Been thanked: 693 times
Paradoxne je u ROMportu rychlejsi odesilani i kdyz je port puvodne urceny pouze pro cteni. Odesila se trikem, kdy se pro vystup pouziva adresova sbernice. Staci pristoupit na danou adresu a data jsou venku. Pri cteni musis pristoupit na adresu a pak z ni precist data. Je to silene, ale funguje to.

Koukal jsem se do archivu s originalni dokumentaci a ani jeden driver nepouziva preruseni, protoze STing pracuje pouze s pollingem kazdych 5ms. Dale tam pise, ze by se dal pouzit signal pro preruseni z pararelniho portu, ale fungovalo by to pouze v MiNT-Netu.

Takze dokud nekdo neudela driver, co by preruseni vyuzill, ACSI verze nic navic neprinese.

Originalni dokumentace je tady: http://home.arcor.de/thomas.redelberger ... i/etherne/

_________________
www.krupkaj.cz ~ www.atariportal.cz ~ jaysoft.atari.org
:busybee:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak s Atari ST na Internet
PříspěvekNapsal: 20.04.2016, 09:58 
Offline
Kecka
Uživatelský avatar

Registrován: 21.11.2015, 18:56
Příspěvky: 44
Has thanked: 0 time
Been thanked: 11 times
Díky za ty odkazy. Projdu si to.

Teď ale hlásím úspěch s namountováním disku z Atari ST do PC s Linuxem. Už je možné v linuxu pracovat s obsahem disku Atárka aniž by bylo nutné vše dělat přes FTP klienta.

Na Atari jsem použil ten FTP server, na který jsem dával odkaz někde nahoře. Důležité je, že v souboru FTPUSERS musí být použita normální (unixová) lomítka v cestách a označení disků (a poslední lomítko se nepíše). Defaultní vzorový soubor používá klasická, což z nějakého důvodu nevadí FTP klientům, ale curlftpfs si s tím neporadí.

Takže když chci například uživatele "petr" pustit do složky f:\pub\ s plným právem, bude v souboru FTPUSERS toto:

Kód:
petr heslo f:/pub 7


Poté spustím na Atari FTP server, v Options dám Generate Passwords.

Na linuxu pak nainstalovat curlftpfs. Např. na debianu klasicky:

Kód:
apt-get install curlftpfs


Nepíšu sudo, protože jsem už roky zvyklej dělat vždy vše pod rootem. Ale kdo je opatrnej a není root, dá samozřejmě sudo. To platí i dál.

No a na Linuxu příkaz pro namountování toho adresáře f:\pub\ z Atari (které ja na IP adrese 192.168.1.150) do linuxového filesystému do /mnt/atarist/ je pak tento:

Kód:
curlftpfs -o custom_list="LIST" ftp://petr:heslo@192.168.1.150/ /mnt/atarist


Samozřejmě složku /mnt/atarist je předtím potřeba vytvořit.

Já, jelikož pracuju pod rootem, do Atari chci pustit jen roota a navíc používám pro připojení k internetu proxy server, mám ve skutečnosti celý příkaz tento:

Kód:
curlftpfs -o proxy="",allow_root,custom_list="LIST" ftp://petr:heslo@192.168.1.150/ /mnt/atarist


Takže soubory už lze ukládat z linuxu z jakékoli aplikace na Atari.

Pořád to má ale nějaké vady:
1. Je to děsně pomalé. :( Ale za to může ten sériový port ( 1,5kB/s )
2. Na ST nejde z linuxu poslat soubory z dlouhými názvy.
3. Kopie z linuxu na ST je OK, ale obráceně se často přenese jen třeba 64 bytů a hotovo.
4. Při přenosu z linuxu na ST (třeba přes mc) je potřeba vypnout zápis atributů.

Nejvíc mě trápí ten bod 3. Na ST v pohodě uložím z linuxu třeba megový soubor, ale obráceně to chcípá po pár bajtech, aniž bych viděl nějakou chybovou hlášku.

_________________
Atari 800 XE, Atari 520 ST+ (3mb ram, 2x hdd, ethernet), PMD 85-2, Plan 80 a, ZX Spectrum


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak s Atari ST na Internet
PříspěvekNapsal: 20.04.2016, 16:30 
Offline
Kecka
Uživatelský avatar

Registrován: 21.11.2015, 18:56
Příspěvky: 44
Has thanked: 0 time
Been thanked: 11 times
Ještě doplním, že ve Windows (alespoň v sedmičkách) se dá použít funkce "Přidat umístění v síti" a zadat parametry ftp spojení. Pak je disk z Atari dostupný normálně přes průzkumníka a není potřeba samostatný FTP klient.

Tedy na Windows v průzkumníku používání souborů z Atari (oběma směry) funguje normálně bez problémů.

Ale některé starší programy takto zadaná síťová umístění nevidí (třeba starý Word z Office 2002).

_________________
Atari 800 XE, Atari 520 ST+ (3mb ram, 2x hdd, ethernet), PMD 85-2, Plan 80 a, ZX Spectrum


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak s Atari ST na Internet
PříspěvekNapsal: 21.04.2016, 08:47 
Offline
Kecka
Uživatelský avatar

Registrován: 21.11.2015, 18:56
Příspěvky: 44
Has thanked: 0 time
Been thanked: 11 times
NFS by bylo ideální, ale na sting jsem nic nenašel. Jedině pro Mint a to už mám zase celkem málo paměti.

Ještě kdyby někdo zkoušel to, co jsem popisoval předtím. Tedy Atari s ftp serverem připojené sériově do druhého PC jako brány a ze třetího PC pomocí ftp pracovat s diskem z atari, tak na tom třetím PC je třeba nastavit routování tak, aby pro IP adresu atari používalo jako bránu to druhé PC, do kterého je atari sériově připojeno.

Např. když má atari IP adresu 192.128.1.100 a PC, do kterého je sériově připojeno, má adresu 192.168.1.50, tak na třetím PC je v případě linuxu potřeba zadat:

Kód:
route add -host 192.168.1.100 gw 192.168.1.50


a v případě widlí pak přes příkazový řádek toto:

Kód:
route add 192.168.1.100 mask 255.255.255.255 192.168.1.50


Pak bude to třetí PC vědět, že aby se dostalo na atari, musí přes to druhé PC. Lze ověřit pingem. Další potřebná nastavení jsou hned na první stránce tohoto vlákna. Tedy nastavení natu, ip frowardingu, ppp atd.

_________________
Atari 800 XE, Atari 520 ST+ (3mb ram, 2x hdd, ethernet), PMD 85-2, Plan 80 a, ZX Spectrum


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak s Atari ST na Internet
PříspěvekNapsal: 21.04.2016, 11:09 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 28.11.2014, 18:29
Příspěvky: 1491
Bydliště: Milovice
Has thanked: 12 times
Been thanked: 368 times
No ten ethernec je úplne závislý na rychlosti stroja na ktorom je pripojený. A preto si myslím, že TT má v sebe dosť DNA z ST aby ma to uspokojilo a Xenon 2 Megablast na tom tiež frčí !

_________________
STbrigáda
Atari 800XL, POFO, Atari Mega 2/4Mb Ram, Atari Mega STe, Atari TT 030


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak s Atari ST na Internet
PříspěvekNapsal: 22.04.2016, 12:45 
Offline
Site Admin
Uživatelský avatar

Registrován: 11.05.2013, 23:48
Příspěvky: 10111
Bydliště: Praha
Has thanked: 1953 times
Been thanked: 1517 times
Musíš jako já slídit po německém eBay a čekat. Já se dočkal a už ho mazlím - zatím je takové invalidní - nemá klávesnici, ani myš. Ale díky božskému Shonymu se už blíží řešení :-)

_________________
Amiga/Amstrad/Atari/Commodore/Mac/Nintendo/PS/PC/Sega/Tandy/ZX


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 55 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz