OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 28.03.2024, 16:27

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 89 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: ST VGA adapter
PříspěvekNapsal: 16.07.2017, 20:57 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 12.05.2013, 19:40
Příspěvky: 1920
Bydliště: Olomouc
Has thanked: 895 times
Been thanked: 693 times
prvni varka desek je uz v CR. Zdenkovi ze soucastek uz chybi akorat ty spinace pokud se nepletu.

_________________
www.krupkaj.cz ~ www.atariportal.cz ~ jaysoft.atari.org
:busybee:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ST VGA adapter
PříspěvekNapsal: 17.07.2017, 01:45 
Offline
Prvnička

Registrován: 21.05.2017, 19:41
Příspěvky: 20
Bydliště: Doncaster, United Kingdom
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times
Zdenek píše:
Narazil jsem, docela náhodně, v hovoru s Honzou na problém volby barev. Nic zlého netuše, chtěl jsem použít pro kompozitní video dutinku Cinch barvy červené a pro audio žlutou, jako náhradu bílé, která se mi zdála že naprosto mezi kovovými částmi dutinky zaniká. Ostatně na fotografii naší předlohy jstou také tyto barvy, ne bílá.
Zamýšlel jsem to tak udělat, neb mám doma videomonitor, který takové barvy používá.

Jenže Honza se přímo zhrozil, podle něj naprosto patří žlutá pro video signál a červená pro audio. Konzultoval jsem věc s dalšími přítomnými na schůzce našeho Atari klubu a všichni se přiklonili k Honzovému tvrzení. Žlutá pro video, červená + bílá pro stereo audio.
Co se týče mého Commodore monitoru, bylo usouzeno, že je u něj použita červená pro video, neb je na něm současně také možnost S-video, kde jsou barvy žlutá a černá použity jako chroma a luma, bílá jako mono audio. Takže jakoby tam červená pro video zbyla.

Tato věc se týká těch z vás, kteří si přejí dostat destičku již zapájenou.

Souhlasí tito s barevným rozvržením podporovaným všemi ostatními kromě mě, žlutá pro video a červená pro audio?

Co se týče stavu hromadění materiálu, přišla již většina zásilek z Číny, po dvou týdnech či patnácti dnech. Ale ne všechny, takže nelze zatím kompletovat. Pokud budeme mít smůlu, tak to bude viset na jediném balíčku s posledními součástkami, který se opozdí oproti ostatním.

Standard composite video je:
Zlta - video
Cervena - pravy audio kanal
Biela - Lavy audio kanal

Takze myslim, ze budu suhlasit vsetci :)

Ked planujete nakoniec to dat cele dokopy, prosim o zlozeny jeden kus.

Mimochodom dakujem za nove informacie.

S pozdravom
Pivan


Sent from my LG-H850 using Tapatalk

_________________
Pivan, Pivan78 or Pivan1978
2x 65XE, 1x XC12, 1x PHONEMARK PM-4401A, 1x 520STfm, 1x 1040STE, 1x SM124, 1X Atari mouse, 1x SIO2PC, 1x QuickShot I


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ST VGA adapter
PříspěvekNapsal: 19.07.2017, 15:52 
Offline
Profík
Uživatelský avatar

Registrován: 05.05.2014, 09:51
Příspěvky: 663
Bydliště: Trutnovsko
Has thanked: 4 times
Been thanked: 56 times
Souhlasím se standardem...

_________________
Atari 400, 1200XL, 600XL, 800XL, XE, 130XE, ATARI 260ST, 520STm, 520ST+, 1040STfm, 1040STe, ATARI MEGA ST1, ST4, ATARI TT-030, ATARI FALCON 030, ATARI Portfolio, UltraPONG, ATARI VCS, 2600Jr.,ATARI Lynx II, iBook G3 green, iMac G3 green, G5, PowerBook 150


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ST VGA adapter
PříspěvekNapsal: 14.08.2017, 18:15 
Offline
Profík

Registrován: 18.04.2017, 12:55
Příspěvky: 698
Has thanked: 264 times
Been thanked: 39 times
Zdravim ako to vyzera???Ja som chcel 2x zlozene.a.2x ako kit...Dajte info cez PM.Diky.

_________________
https://www.8bitbay.com


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ST VGA adapter
PříspěvekNapsal: 14.08.2017, 22:25 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 12.05.2013, 19:40
Příspěvky: 1920
Bydliště: Olomouc
Has thanked: 895 times
Been thanked: 693 times
Zrovna jsme jseme na klubu otestovali 2 kousky na monitoru BenQ a na NEC Multisync a pekne to chodilo. Zdenek rikal, ze tu bude o stavu informovat, ale jak tak koukam zatim tak neucinil. Verim, ze to brzo udela.

_________________
www.krupkaj.cz ~ www.atariportal.cz ~ jaysoft.atari.org
:busybee:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ST VGA adapter
PříspěvekNapsal: 29.08.2017, 00:17 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 12.05.2013, 19:40
Příspěvky: 1920
Bydliště: Olomouc
Has thanked: 895 times
Been thanked: 693 times
Tak par kousku mam hotovych, Doufam, ze mi Zdenek konecne rekne za kolik kupoval soucastky at to muzem dokoncit.


Přílohy:
20170829_000135s.jpg
20170829_000135s.jpg [ 570.11 KiB | Zobrazeno 14038 krát ]

_________________
www.krupkaj.cz ~ www.atariportal.cz ~ jaysoft.atari.org
:busybee:
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ST VGA adapter
PříspěvekNapsal: 29.08.2017, 07:36 
krupkaj píše:
Tak par kousku mam hotovych, Doufam, ze mi Zdenek konecne rekne za kolik kupoval soucastky at to muzem dokoncit.


ty sou ale překrásný :)


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku: Re: ST VGA adapter
PříspěvekNapsal: 29.08.2017, 18:16 
Offline
Prvnička

Registrován: 16.05.2013, 19:38
Příspěvky: 24
Has thanked: 0 time
Been thanked: 2 times
Tak jsem to konečně řekl či napsal a spočítáno celkově, vychází to na balíček součástek plus plošák na 210 korun. Hotová zapájená ozkoušená věc odhadnuta jest na 300 korunek.

Přiložená fotografie je z prvního zkoušení zmíněného Honzou, přikládám ji na jeho žádost.

Jenže celou záležitost provází řada problémů, čekaných i nečekaných, které mě docela zdeptaly, takže jsem se stal velmi neaktivním, až k Honzíkovu zoufalství.

Omylem jsem objednal odporové trimry hodnoty 100000 místo 100. Mám z nich doma radost. Stalo se to, protože v tme.eu jich měli velmi málo a já tam hledal, jestli na cz verzi je to lepší. A nevšiml jsem si znaku K. Nicméně ono stejně je 100 špatně. To jsme si uvědomili až dodatečně, po objednání různých balíčků součástek.

Totiž Honza vyráběl propojovací kabely pro monochrom i RGB už dřív a tak měl zkušenosti. Odpor 100 R do mono videosignálu je velmi moc velký. Nakonec do těch kabelu nedával žádný. Takže jsme je uspěchaně koupili zbytečně. Naproti tomu třikrát 100 R do RGB signálů je málo. Ty trimry 100 R jsou vlastně špatně.

Proto Honza objednal na tme.eu dostupnou hodnotu 250 R. Naneštěstí i těch měli skladem málo, jen na 16 kusů – to nepokryje celý zájem. A kdy budou mít další, to je otázka. Píšou tam asi 3 týdny, ale těch 100 R furt mají málo, i po dvou měsících. Kolik měli před dvěma měsíci 250 R, to nevím.


Výsledky zkoušení: pro monitor provozovaný občasně na PC bylo nejlepší nastavit trimry asi na 200 R pro vhodný jas bez přenastavování monitoru. Monochrom byl pak o něco jasnější, asi by byla dobrá nějaká malá, nenulová hodnota odporu, kterou jsme ale na vyzkoušení neměli. Jistě, dá se to přizpůsobit nastavením monitoru, ale bylo by to hrozně otravné, dělat to po každém přepnutí rozlišení. A také by bylo dobré ze stejného důvodu to mít stejně s PC, pokud by monitor sloužil pro oba druhy počítačů.

Zkoušky jme prováděli na mém BENQ, koupeném výhradně pro jeho schopnost zobrazit TV RGB formu signálu. Zkusili jsme pak i nějaký Bohdanův NEC, že alespoň mono na něm jít musí. Ale koukali jsme s Honzou nakonec i závistivě, barevný obraz byl ještě lepší než na těch našich.


Prováděcí problém: pájení mi nejde tak dobře jako Honzovi, ale přitom je logické, abych to jako jedinec nechodící do práce a nedělající jiné věci pro Atari jako Honza dělal já. I zde mě počáteční neúspěch odradil.

Co se týče chybějících trimrů, šly by například asi nahradit napevno odpory vyzkoušených hodnot. Dosud jsem to tak zapájet nezkoušel. Možná by to tak někdo chtěl ve skutečnosti raději? U těch trimrů máme trochu strach, že až se ochodí, tak budou kazit videosignál. Proto od začátku vůbec neuvažujeme o nákupu levnějších z Číny.


Přílohy:
Ubeswitch.jpg
Ubeswitch.jpg [ 394.04 KiB | Zobrazeno 14002 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ST VGA adapter
PříspěvekNapsal: 29.08.2017, 21:33 
Offline
Profík

Registrován: 18.04.2017, 12:55
Příspěvky: 698
Has thanked: 264 times
Been thanked: 39 times
Parada uz sa tesim.Vyzera to super.Diky za infosku!

_________________
https://www.8bitbay.com


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ST VGA adapter
PříspěvekNapsal: 03.09.2017, 01:39 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 12.05.2013, 19:40
Příspěvky: 1920
Bydliště: Olomouc
Has thanked: 895 times
Been thanked: 693 times
Pristi tyden odletam na dovcu do teplych kraju, takze vse bude mit pod palcem Zdenek, piste mu SZ pripadne emaily at vam to vsem co nejrychleji posle!

_________________
www.krupkaj.cz ~ www.atariportal.cz ~ jaysoft.atari.org
:busybee:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ST VGA adapter
PříspěvekNapsal: 05.09.2017, 18:04 
Offline
Nemluva

Registrován: 22.03.2014, 17:05
Příspěvky: 4
Has thanked: 0 time
Been thanked: 1 time
Cus posta asi neodeslala, je to naprd , potrebuju to odmerit nejlepe z neceho vektoroveho , pdf je na nic , jde to sice posuvkou ,ale bude to asi o par pokusu navic. Zkusel jsem to zapnout , ale naskocil jen WB rezim. na dvou monitorech

Edit : Jsem jelito tohle melo Honzovi jit do SZ .


Naposledy upravil KRA dne 06.09.2017, 04:01, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ST VGA adapter
PříspěvekNapsal: 05.09.2017, 20:19 
Offline
Prvnička

Registrován: 16.05.2013, 19:38
Příspěvky: 24
Has thanked: 0 time
Been thanked: 2 times
Honza mi před odjezdem do teplých krajin předal dva zcela hotové kousky, dva plošáky osazené smd součástkami a instrukce ohledně posílání, neb o tom jsem neměl tušení jak toto činit. Mám koupit bublinkové obálky v nichž to přežije cestu asi za 7 Kč a poslat doporučeně, po ČR snad za 56 Kč či kolik říkal. Což by dohromady dělalo cenu za poslání. Zjistím a dám vědět přesnou hodnotu.
Má někdo snad nějakou jinou představu o způsobu poslání?

Já jsem z Prostějova a v Olomouci, i když Honza odcestoval, máme nějaké lidi – osobní odběr by byl možný a vítaný. Nicméně předpokládám, že toto se nikomu nehodí, neb by se takoví lidé jistě stavili občas na regulérní, téměř každotýdenní schůzce našeho Atari klubu.

Co se týče platby, počítám se svým kontě u FIO banky, což jsem si pořídil relativně nedávno právě pro různé drobné platby. Moje normální konto, kde se prování inkaso a podobné velké věci už leta, je u ČSOB. Teoreticky možný je také Honzův PayPal účet, ale tam snad poplatky za převod vyjdou na víc než u FIO banky, kde jsou v rámci ČR zdarma, co vím.

Protože u TME neměli ihned k odběru trimry pro všechny objednané kousky, nemůžeme okamžitě uspokojit všechny. V rámci relativní spravedlnosti je uvažováno postupovat podle pořadí projevení zájmu tady ve fóru. Absolutní spravedlnost na planetě Země nikdy neexistovala – tady například osobní odběr předběhne vlivem svého charakteru pořadí, jak se zatím v jednom případě stalo.


S pájením smd součástek mám, na rozdíl od Honzy, malé zkušenosti. Proto se mi zatím moc nedařilo a zničil jsem již jeden ten malý stabilizátor. S tím jsem počítal a koupil jsem si těch malých věcí pro víc do rezervy – věděl jsem, že se to chci naučit a spájet minimálně pro sebe si to sám. Ovšem, protože na rozdíl od Honzy nechodím do práce, je logické, abych toho udělal víc. Pokud další nezničím, zůstanou mi prostě na další použití, ježto jsem si usmyslel věnovat se pájení i nadále. Ostatně toto jsou malé až nepatrné položky, vlastní cenu dělají konektory a snad i ty polovodičové přepínače videosignálu. Což jste si snad někteří již sami zjistili podle původní adresy dodané Honzou na začátku diskuze.

Upozornění pro objednavatele stavebnic – VGA konektor je podle rozložení kontaktů neobratitelný, jenže Honza na vlastní kůži, či přesněji konektor, zjistil, že to jde otočit lehko. Totiž ty vývody jsou tak měkké, že se při obrácení kolíček, který nenajde dírku v plošáku, prostě ohne a vůbec to není v ruce cítit, že kladl odpor. Tak si na to dejte pozor při stavbě.

Pokud se mi zadaří zítra koupit ty doporučené obálky, začal bych balit zatím hotové kusy a stavebnice podle toho pořadí a oslovovat dotyčné a následně posílat.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ST VGA adapter
PříspěvekNapsal: 05.09.2017, 20:54 
Offline
Site Admin
Uživatelský avatar

Registrován: 11.05.2013, 23:48
Příspěvky: 10111
Bydliště: Praha
Has thanked: 1953 times
Been thanked: 1517 times
ČP má i krabičky v nejrůznějších velikostech. Tohle bych v bublinkové obálce fakt nechtěl dostat - zvlášť když vím, jak ČP se zásilkami zachází (soused, retardovaný autobusák, má ještě jedinec s IQ 60 syna u ČP).

_________________
Amiga/Amstrad/Atari/Commodore/Mac/Nintendo/PS/PC/Sega/Tandy/ZX


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ST VGA adapter
PříspěvekNapsal: 06.09.2017, 20:56 
Offline
Prvnička

Registrován: 16.05.2013, 19:38
Příspěvky: 24
Has thanked: 0 time
Been thanked: 2 times
Tak jsem na poště nebyl, zabýval jsem se zatím jejich ceníkem, ze kterého mě přecházel zrak – zdá se mi složitější než před moc lety, kdy jsem vůbec něco naposledy posílal.

Pro stavebnice se zdá být vhodná volba způsob „doporučené psaní“ za 48 korun po ČR. Hotová věc se i s ochranným obalem asi nevejde do uváděného limitu 5 cm, takže asi musí být „doporučený balíček“, snad také známý jako malý balík, o kterém mluvil Honza za 74 Kč. Ještě nevím jak ceny na Slovensko – je to tam jemněji odstupňované podle váhy a tu zjistím, až budu mít skutečně v ruce hotový balíček i s vloženými ochrannými vrstvami, které se mi zdají nutné.

Ano, četl jsem tady pochybnosti o bublinkových obálkách. Mě přišlo již dost věcí z Číny v těchto vložených a ano, pokud zde byly nějaké delší nožičky, tyto byly ohnuté i když jakýsi ochranný materiál byl použit.

Po dnešní kompletaci součástek a hotových kousků docházím k číslu 10 možných kompletů vinou limitace nedostatečného množství odporových trimrů momentálně k dispozici.

Bráno podle pořadí, vyzývám podle pořadí přihlášení zájemce pivan, Shony, tridé, skromny, uunek a Trafo o osobní poštu pro mě obsahující odpovědi na následující otázky a fyzickou adresu kam si přejí dostat zásilku. Trafo již adresu poslal.

Bude dobré upřesnit zájem – minimálně u Shony si nejsem jistý, jestli chce stavebnici nebo hotovou věc.

A problém Jack dutinka. Ou. Ono na ni opravdu moc místa není. Nad přepínačem být nemůže, tam by ho fyzicky blokovala. Na druhé straně jsou na plošáku dírky pro její připojení. Představoval jsem si tam takové dva piny, aby bylo možné dutinku odpojovat, protože je, či má být, zabudovaná v krabičce, není součástí plošáku. Jenže pak již zbývá pro ni poslední místo nad trimry, což je dost vysoko a krabička bude muset být větší než jsem myslel.

Honza tam mít tyto piny nechce – zapájí si káblík od dutinky natvrdo na plošák. Až bude mít krabičku, to jest.

Prosím, rozhodněte se, jestli tam ty piny chcete zapájené, nebo ne. Zapájet půjdou velmi lehko, odstranit mnohem obtížněji.

Pozor – pořád se ještě může říct, já dutinku Jack nechci vůbec, potom ji nebudu přikládat a odpočítám z ceny 7 Kč. Doufám, že to neuděláte všichni.

A ještě problém s ní – protože neposíláme krabičku, nemaje žádnou, předpokládali jsme prostě přiložení dutinky. Až dnes mi došlo, že objednavatelé kompletu si třeba nebudou moc připájet vývod od dutinky sami. A já ani nemám ještě k ní tenký stíněný káblík.

Mohl bych ho teoreticky koupit zítra v Olomouci, kam jedu na schůzku klubu, a tomu, kdo bude chtít, připájet jeho kousek k dutince.

Poslední otázka co mě napadá – vyjádřete se, jestli vám na zaplacení bude vyhovovat číslo účtu u FIO banky, či máte jinou představu.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ST VGA adapter
PříspěvekNapsal: 06.09.2017, 21:17 
Offline
Óm Nejvyšší

Registrován: 16.06.2014, 12:23
Příspěvky: 3676
Bydliště: Jesenice u Prahy
Has thanked: 28 times
Been thanked: 280 times
Doporučený dopis může mít formát krabičky do výše 50mm.
Při podání je zapotřebí zdůraznit, že je to doporučený dopis, jinak to ta vopice na naší poště pošle jako doporučený balíček :D

_________________
Diagnóza: Touretteův syndrom, Koprolálie, Dyslexie, Obsedantně kompulzivní porucha.
Kalkulačky: Privileg PR56, TI51-III, TI57, TI58, TI59, TI83, TI-83 Premium CE, TI89
Počítadla: BOBO64, ZX48 plus, DG-88, Didaktik-M, C16, C64C, Amiga 500+, MZ800, MUPID C2A2


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 89 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz