OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 19.03.2024, 10:09

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvek: 1 ] 
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: 28.12.2020, 13:21 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 11.06.2013, 15:27
Příspěvky: 3022
Has thanked: 2185 times
Been thanked: 892 times
pri stopovani jedne chybky na mne ub880d vysypal nasledujici postup
prijde mi to uzitecne, tak s jeho dovolenim sdilim:


1) balik esxdos088.zip rozbalit do adresara s nazvom esxdos088.zip.dir
2) priprava hdf pre emulator
Kód:
$ hdfmonkey create test.hdf 64M
$ hdfmonkey put test.hdf esxdos088.zip.dir/SYS /
$ hdfmonkey put test.hdf esxdos088.zip.dir/BIN /
$ hdfmonkey mkdir test.hdf /TMP

3) spustenie emulatora
Kód:
$ fuse --no-divide --divmmc test.hdf esxdos088.zip.dir/ESXMMC.TAP

4) LOAD "", naflashovanie systemu, zakaz zapisu do eeprom: zaciarknutie Options/Peripheral/Disk/"Divmmc write protect" a nasledne Machine/"Hard Reset" (nie obycajny reset, kvoli tomu, ze flasher dany system zapisuje nie len do eeprom, ale aj do mapram a defaultne po flashovani zapina mapram a ten sa da vypnut len vypnutim masiny).

hdfmonkey 64MB image sformatuje ako fat16 s clustrami o velkosti tusim 2kb

postup s fat32 vyrobenou cez mkfs.vfat (iba subory som nakopiroval cez hdfmonkey):
Kód:
$ dd if=/dev/zero of=test2.raw bs=256M count=1
$ /sbin/mkfs.vfat -F32 -s4 test2.raw
$ raw2hdf -v 1.1 test2.raw test2.hdf
$ hdfmonkey put test2.hdf esxdos088.zip.dir/SYS /
$ hdfmonkey put test2.hdf esxdos088.zip.dir/BIN /
$ hdfmonkey mkdir test2.hdf /TMP
$ fuse --no-divide --divmmc test2.hdf esxdos088.zip.dir/ESXMMC.TAP

a pokracoval som bodom 4) z predchadzajuceho postupu

a este na vysvetlenie...

v tom druhom postupe som vyrabal fat32 nie cez hdfmonkey, ale cez mkfs.vfat preto, ze fat32 sice ide spravit aj cez hdfmonkey, lenze do takeho hdf potom hdfmonkey nevie zapisovat. totiz pri vytvarani image je mozne zadat parameter --fat32, aby forcol vytvorenie fat32 (inak by sa vyrobila fat16 alebo fat12, podla velkosti media), ale pri kopirovani suborov sa uz hdfmonkey spolieha na detekciu typu fat a ta je zial postavena tak, ze ako fat32 vyhodnoti az fs, ktory ma 0xfff7 a viac clustrov (co je ako test celkom ok), lenze pri vytvarani fs to vypocitava parametre disku tak, aby tych clustrov bolo max 64000 (podla velkosti media nastavuje clustersize, cim sa vlastne nastavi kolko clustrov bude na mediu) a to je menej ako 0xfff7, takze sice vytvorit fat32 vie, ale potom pri kopirovani dat ho vyhodnoti ako fat16 a zahlasi chybu, lebo mu tam asi niekde nieco nesedi ;]

preto som v druhom postupe vytvaral fat32 cez mkfs.vfat a specialne som mu nastavil iba 2kb clustre a medium 256M, aby uz tych clustrov bolo viac ako 64000 a to uz potom hdfmonkey spravne zdetekuje ako fat32 a vie nan zapisovat.

a este by som upozornil na to, ze tak ako som ten druhy fs vyrobil, je tam (okrem ineho) oproti tomu prvemu fs (vyrobenemu cez hdfmonkey) aj rozdiel v tom, ze ten druhy fs zacina hned od zaciatku media (od sektoru s LBA=0) a nie je tam ziadna partition table a podobne. ten prvy fs ma aj mbr a partition table a aj nejake volne sektory pred prvou particiou. samozrejme, dalo sa to tak aj v druhom pripade spravit, len to som iba narychlo robil. keby clovek chcel, tak pred konverziou z raw do hdf by mal vyrobit mbr a fs dat az za nu a potom cez fdisk do tej mbr vyrobit particiu, aby esxdos vedel, kde zacina filesystem.

_________________
// na co myslím, když sedím u oldkompů: dysfunctional foreign policy


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvek: 1 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz