OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 27.04.2024, 11:30

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 81 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: 15.08.2023, 17:17 
Offline
Prvnička

Registrován: 21.10.2013, 16:50
Příspěvky: 19
Has thanked: 9 times
Been thanked: 19 times
Pěkné, ale s metodou "puntík do křížení" bych dost polemizoval, tady ti třeba vznikl dole v kličce pravý úhel, souřadnice Mf, takže by se musela trošku donafouknout, aby to v tom rastru 32 na výšku mělo vždy aspoň 45 stupňů v obloučcích všude a dole vodorovnou plošku. Mám za to, že u Pence je záhodno roztáhnout kličky do šířky, protože co je dobré pro ruku, bude v zoomu na plotteru už moc hranaté.

Jo, mimochodem, jak vlastně řešil Hershey vazby ala "cd" v simplescriptu? Zvedl pero a popojel si ke svislé lince, nebo kreslil vršek obloučku déčka tam a zpět, tedy zdvojeně, jako v naší písance? Ten jeho script je, tipuji, pouze "jako", takže zvedal a ve skutečnosti napojování bez zvednutí ošetřené nemá...

https://www.nv5geospatialsoftware.com/d ... font12.gif

Našel jsem tyhlety, předpokládám, že jde o originály, a " R" se mu to tam dost hemží... https://github.com/kamalmostafa/hershey ... shey-fonts

Z.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 15.08.2023, 18:29 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 18.05.2013, 14:56
Příspěvky: 2354
Has thanked: 304 times
Been thanked: 641 times
zilog píše:
Jo, mimochodem, jak vlastně řešil Hershey vazby ala "cd" v simplescriptu? Zvedl pero a popojel si ke svislé lince, nebo kreslil vršek obloučku déčka tam a zpět, tedy zdvojeně, jako v naší písance? Ten jeho script je, tipuji, pouze "jako", takže zvedal a ve skutečnosti napojování bez zvednutí ošetřené nemá...
Hershey neřešil zdvih pera mezi znaky.

Jeho písmo je určené pro CRT (přesněji CRP - Cathode Ray Printer, tedy elektronky s krásným názvem charactron na jejichž stínítko se mimo promítání celého znaku skrz stínítko dá kreslit i vektorově). Zdvih pera mezi znaky nemusel řešit vůbec, protože vždy bliknul znak na fotografický film a posunul se na další pozici.

A pokud vím, tak se v žádném znaku nikdy nevrací po stejné úsečce, tedy ani u toho d.

_________________
https://cygnus.speccy.cz ZX Spectrum 128k, Betadisk, DivIDE, ESXDOS


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 15.08.2023, 20:39 
Offline
Prvnička

Registrován: 21.10.2013, 16:50
Příspěvky: 19
Has thanked: 9 times
Been thanked: 19 times
zxcygnus píše:
zilog píše:
Jo, mimochodem, jak vlastně řešil Hershey vazby ala "cd" v simplescriptu? Zvedl pero a popojel si ke svislé lince, nebo kreslil vršek obloučku déčka tam a zpět, tedy zdvojeně, jako v naší písance? Ten jeho script je, tipuji, pouze "jako", takže zvedal a ve skutečnosti napojování bez zvednutí ošetřené nemá...
Hershey neřešil zdvih pera mezi znaky.

Jeho písmo je určené pro CRT (přesněji CRP - Cathode Ray Printer, tedy elektronky s krásným názvem charactron na jejichž stínítko se mimo promítání celého znaku skrz stínítko dá kreslit i vektorově). Zdvih pera mezi znaky nemusel řešit vůbec, protože vždy bliknul znak na fotografický film a posunul se na další pozici.

A pokud vím, tak se v žádném znaku nikdy nevrací po stejné úsečce, tedy ani u toho d.


On právě znásilnil chartron tím, že měl natrvalo selektnutou tečku, a kreslil nikoliv prosvěcováním apertury, ale vychylováním tečky po mikrofiši. Zdvih pera neřešil, ale místo toho vypínal prosvit (té tečky). Máš někde bigram "cd" ve velkém zoomu? Docela by mne to zajímalo...

Z.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 15.08.2023, 21:27 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 18.05.2013, 14:56
Příspěvky: 2354
Has thanked: 304 times
Been thanked: 641 times
zilog píše:
On právě znásilnil chartron tím, že měl natrvalo selektnutou tečku, a kreslil nikoliv prosvěcováním apertury, ale vychylováním tečky po mikrofiši. Zdvih pera neřešil, ale místo toho vypínal prosvit (té tečky). Máš někde bigram "cd" ve velkém zoomu? Docela by mne to zajímalo...
Jestli to chápu správně, tak to spíš vypadá, že Hershey používal obě metody. Možná podle stroje?

Doslova píše:
Citace:
Character Generation

In cathode ray printing systems characters are displayed on the face of a cathode ray tube and are photographed by a camera. Two distinct methods are used for the creation of a character on the face of the cathode ray tube. In one method a character is created by a beam of electrons which is shaped by its passage through an aperture in a matrix. In the other method a character is created from the strokes of an electron beam with a constant sweep rate.
Ale když to čtu dál, tak mi z toho opravdu není jasné, jestli mluví o zaostřené tečce na luminofor, nebo o tečce promítané skrz tvarovací clonu.

Bigramy přikládám - screenshot cd a pak všechny kombinace v zabzipovaném hpgl - napsané trochu upraveným písmem Cursive (cd jsou původní). Zobrazuju je pomocí Inkscape 0.92 (narazil jsem na novější verzi, která měla importní skript porouchaný, nevím jestli už to zas opravili)


Přílohy:
bigram_cd.png
bigram_cd.png [ 41.46 KiB | Zobrazeno 3896 krát ]
2023-08-15_bigramy.tar.bz2 [180.78 KiB]
121 krát

_________________
https://cygnus.speccy.cz ZX Spectrum 128k, Betadisk, DivIDE, ESXDOS
Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 16.08.2023, 12:00 
Offline
Profík

Registrován: 26.11.2018, 16:59
Příspěvky: 582
Bydliště: Holešov
Has thanked: 13 times
Been thanked: 91 times
zilog píše:
s metodou "puntík do křížení" bych dost polemizoval, tady ti třeba vznikl dole v kličce pravý úhel, souřadnice Mf, takže by se musela trošku donafouknout, aby to v tom rastru 32 na výšku mělo vždy aspoň 45 stupňů v obloučcích všude a dole vodorovnou plošku. Mám za to, že u Pence je záhodno roztáhnout kličky do šířky, protože co je dobré pro ruku, bude v zoomu na plotteru už moc hranaté.

bohužel Hershey je čárový, ne křivkový, takže máš naprostou pravdu, v malém to bude někde možná trošku hranaté - trošku to zakryje rozpíjené pero na plotru. To dofukování a posunování je asi to nejtěžší, každému se to bude líbit trošku jinak


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 16.08.2023, 15:35 
Offline
Prvnička

Registrován: 21.10.2013, 16:50
Příspěvky: 19
Has thanked: 9 times
Been thanked: 19 times
Aha, takže chápu to správně, že tečky jsou začátek a konec čárové sekvence, takže horní polokružnici bříška d nejede dvakrát, jako jsme se učili ve škole, a ani svislou čáru déčka nedvojí...

Až budete mít někdo hotový ten písankový, nezvedaný, pochlubte se. Zajímá mne ten rozdíl, i když on ten Hershey vypadá dobře taky a určitě si ho zkonvertuji do toho svého formátu. Mám v plánu takový rádobypencovitý font, kde každý čtvrtkružnicový oblouk bude mít nejméně tři šikmé čáry, tj. 26° 2:1 , 45° 1:1, což ale disktuje výšku zaoblení na 4 kroky, ale v 32krokové výšce by se i tyhle baňatosti měly vsáknout v pohodě. Uvidím. Teď marně hledám poslední verzi svého driveru, kde jsem měl i ty mřížky na diagnostiku, sakryš... a to jsem si to někde odkládal, abych to našel...

Z.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 81 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 17 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz