OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 29.03.2024, 01:58

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 7 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Správa MZF/COM/DSK na Unikartě
PříspěvekNapsal: 18.02.2015, 20:54 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 12.05.2013, 19:27
Příspěvky: 1011
Has thanked: 231 times
Been thanked: 221 times
Možná jsem to jenom nepochopil, ale jak se manipuluje se soubory s Unikartou?

Mám na mysli toto: Existují typy souborů DSK, COM a MZF.

- DSK jsou image disket. Ty se mountují do virtuálních mechanik a pak se z nich bootuje. Když chci za chodu vyměnit image tak, jako bych přehodil disketu ve stejném drajvu (třeba A:), jak to udělám bez resetu?
- COM jsou spustitelné soubory. Z manažera Unikarty nejdou spouštět. K čemu mi tedy jsou? Jde s nimi nějak pracovat, aniž bych musel použít PC k jejich nastrkání do DSK?
- MZF se dají z manažera spouštět. To je sice pěkné, ale když jsou programy nebo hry uložené po blocích ve více MZF (třeba loader, obrázek, bloky kódu), co s nimi? Uložit na kazetu? Jak? Když nahraju kopírák (třeba v CP/Mku na DSK), jak vložím MZF? Nebo musím nejdřív na PC udělat DSK a na něj nahát ty MZF, pak spustit Sharpa s kopírákem a touhle disketou ve druhé mechanice?

Potřeboval bych nějakou radu nebo postup, jak se to správně dělá. :lamer:

_________________
Have you played ATARI today?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Správa MZF/COM/DSK na Unikartě
PříspěvekNapsal: 18.02.2015, 22:00 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 14.05.2013, 19:10
Příspěvky: 1486
Bydliště: Kurim
Has thanked: 828 times
Been thanked: 577 times
DSK za chodu nevymenis. Teoreticky by to slo nejakou utilitkou ze CP/M, ale tu by nejdriv musel nekdo napsat ;-) Pokud by o to byl zajem, klidne to napisu, ale on to zase neni neni tak velky problem, protoze proste vyskocis do manazeru, zmenis diskety a nabootujes zpet do CP/M relativne rychle. Resili jsme s Bohousem teoretickou moznost nejakeho menu primo v Unikarte, kde by to slo udelat nejakym manazerem, ktery by nebezl na Sharpovi, ale primov Unikarta a ovladal by se pres nejake tlacitko nebo treba PS/2 klavesnici, ale nevim, zda se to posunulo nekam dal z roviny ciste teoretickych uvah.

COM jsou spustitelne soubory CP/M, z manazeru se spoustet nedaji, pro jejich provoz potrebujes CP/M. Tj. COM musi byt umistene na diskete, potazmo v DSK image. Pro presupovani souboru mezi SD kartou a namapovanym DSK imagem muzes pouzit moji UNIUTIL http://www.8bity.cz/2012/uniutil-com-utility-pro-sharp-ramdisk-rrd-a-unikartu/, ale bacha, mam tam chybku, kterou musim opravit, myslim, ze to nezvladne vic jak 32 kB soubor. Nekdo tady uz zverejnoval i opravenou verzi.

MZF o vice dilech je problem. Zalezi jak s tim programy pracuji. Treba Sharp BASIC Demo jde nahrat MZF i OBJ soubory na disketu, protoze MZF BASIC si udela LOAD toho OBJ a je v zasade jedno jestli je na kazete nebo na diskete, ale ne tak nektere ostatni porgramy. Na STMZ800 Ti neporadim. Na Zdenkove emulatoru je virtualni kazetat, na origo Sharpovi to jde nahrat postupne na fyzicky kazetak ;-) Leda, ze by Bohous pridal emulaci kazetaku.

_________________
http://www.8bity.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Správa MZF/COM/DSK na Unikartě
PříspěvekNapsal: 18.02.2015, 23:02 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 09.10.2013, 19:04
Příspěvky: 1403
Has thanked: 130 times
Been thanked: 71 times
Bohuš by problém s blokmi MZF mohol vyriešiť virtuálnym magneťákom a konečne budú hrateľné hry ako Last Ninja 2, Flag, Pssst, Hundra, atď. Lenže on má teraz iné priority, niekde ich tuším písal, takže na virtmagneťák ešte chvíľu budeme musieť počkať. Verím tomu, že už dlho čakať nebudeme. :-)

No a čiastočné riešenie by bolo, keby STMZ podporoval snapy zo Zdeňkovho emulátora. Zdeněk má ale v snapoch jednu chybu, takže opatrne. Konkrétne, ak očakáva Z80 PIO druhý bajt, tak v snape nie je špecifikované, či sa jedná o bitovú masku pre prerušenie alebo I/O masku pre režim portov.

_________________
Sharp MZ-821
Milsa MZ-841


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Správa MZF/COM/DSK na Unikartě
PříspěvekNapsal: 18.02.2015, 23:04 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 09.10.2013, 19:04
Příspěvky: 1403
Has thanked: 130 times
Been thanked: 71 times
Aha, to som si teda dal. Tu sa píše o Unikarte a ja o STMZ. Nesprávne som pochopil prvý príspevok. Mazať už nebudem, ak niečo napíšem, zásadne nemažem, tak hádam budú aj moje príspevky niečomu osožné.

_________________
Sharp MZ-821
Milsa MZ-841


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Správa MZF/COM/DSK na Unikartě
PříspěvekNapsal: 19.02.2015, 16:32 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 12.05.2013, 19:27
Příspěvky: 1011
Has thanked: 231 times
Been thanked: 221 times
Martin8bity píše:
DSK za chodu nevymenis. Teoreticky by to slo nejakou utilitkou ze CP/M, ale tu by nejdriv musel nekdo napsat ;-) Pokud by o to byl zajem, klidne to napisu, ale on to zase neni neni tak velky problem, protoze proste vyskocis do manazeru, zmenis diskety a nabootujes zpet do CP/M relativne rychle. Resili jsme s Bohousem teoretickou moznost nejakeho menu primo v Unikarte, kde by to slo udelat nejakym manazerem, ktery by nebezl na Sharpovi, ale primov Unikarta a ovladal by se pres nejake tlacitko nebo treba PS/2 klavesnici, ale nevim, zda se to posunulo nekam dal z roviny ciste teoretickych uvah.

COM jsou spustitelne soubory CP/M, z manazeru se spoustet nedaji, pro jejich provoz potrebujes CP/M. Tj. COM musi byt umistene na diskete, potazmo v DSK image. Pro presupovani souboru mezi SD kartou a namapovanym DSK imagem muzes pouzit moji UNIUTIL http://www.8bity.cz/2012/uniutil-com-utility-pro-sharp-ramdisk-rrd-a-unikartu/, ale bacha, mam tam chybku, kterou musim opravit, myslim, ze to nezvladne vic jak 32 kB soubor. Nekdo tady uz zverejnoval i opravenou verzi.

MZF o vice dilech je problem. Zalezi jak s tim programy pracuji. Treba Sharp BASIC Demo jde nahrat MZF i OBJ soubory na disketu, protoze MZF BASIC si udela LOAD toho OBJ a je v zasade jedno jestli je na kazete nebo na diskete, ale ne tak nektere ostatni porgramy. Na STMZ800 Ti neporadim. Na Zdenkove emulatoru je virtualni kazetat, na origo Sharpovi to jde nahrat postupne na fyzicky kazetak ;-) Leda, ze by Bohous pridal emulaci kazetaku.


No právě. U STMZ by se emulace kazeťáku hodila. Chci konečně vidět Chase H.Q. a nikdy se mi to nepovedlo spustit, protože to je v blocích a vícedílné a loader je pro kazetu. To mi připomnělo, že jsem se vlastně nezmínil o BASICU. Když nahraju BASIC třeba z MZF, tak do něj už samotný program v BASICu nenahraju. Leda by byl v DSK, a ten BASIC by musel umět pracovat s disketou. Takový asi je... ale nepamatuju si který.

_________________
Have you played ATARI today?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Správa MZF/COM/DSK na Unikartě
PříspěvekNapsal: 19.02.2015, 17:19 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 09.10.2013, 19:04
Příspěvky: 1403
Has thanked: 130 times
Been thanked: 71 times
No teda, to by si si mal vedieť nájsť, veď je to u nás na wiki: ;-) Mohol by mi niekto aj doplniť moje informácie, lebo som asi jediný s takým dlhým článkom na wiki. :-(
http://wiki.oldcomp.cz/index.php?title=Sharp_MZ-800

A ešte doplním:
Emubasic využíva ROM patch, takže MZF v BASICu otvoríš priamo cez výber súboru v systéme (samozrejme len v Zdeňkovom a Michalovom emulátore).
MZ-2Z046+ - má navyše príkaz BOR pre nastavenie borderu
MDS-800 - tento pozná všetko (FD, QD, CMT), ale má menej miesta pre program. Niektoré programy využívajú miesto v BASICu naplno a tie v tomto BASICu nerozbeháš.

Ak chceš vyskúšať ten Chase, tak skús jedinú možnosť (teda vlastne sú dve) a to emulátor od Zdeňka Adlera alebo od Michala Hučíka. Zdeňkov je trochu prepracovanejší, ale Michalov je nový projekt, takže ak Michal bude mať čas, možno mu ešte pridá na kráse.

OT: A čo je to ten Chase?

_________________
Sharp MZ-821
Milsa MZ-841


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Správa MZF/COM/DSK na Unikartě
PříspěvekNapsal: 09.03.2019, 23:45 
Offline
Kecka

Registrován: 08.03.2019, 21:44
Příspěvky: 40
Bydliště: Písecko
Has thanked: 0 time
Been thanked: 9 times
Aki píše:
No právě. U STMZ by se emulace kazeťáku hodila. Chci konečně vidět Chase H.Q. a nikdy se mi to nepovedlo spustit, protože to je v blocích a vícedílné a loader je pro kazetu.

Já to vyřešil tak, že mám pro těch "pár" vícedílných her, u kterých nelze spustit hlavní program samostatně z CP/M, "premiérovou" kazetu a programy používám stejně, jako zamlada. První blok 1:1, resp. 2:1L, podle situace, druhý blok (obrázek) 2:1 bez L a hlavní program 2:1 bez L (jsou hry, jako třídílné Knight Lore, které vyžadují i druhý a třetí blok s loaderem). Ten čas se dá vydržet a u onoho pískání je možno rozjímat a na hru se těšit. :D
Pro urychlení načítání jsem měl v plánu vytvořit audio CD tím způsobem, že se v Turbo Copy V1.21 pustí záznam na externí CMT:, ovšem jako záznamové médium sloužilo PeCe (program Sound Stream z balíku Easy CD Creator 5). Jednotlivá MZF se po mírné editaci vypálí jako audiostopy. Rychlostní poměr jsem v tomhle případě volil 3:1, loader v prvním bloku a dál podle konkrétní hry (většinou 3:1 bez L).


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 7 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz