OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 27.04.2024, 11:32

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 123 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 5, 6, 7, 8, 9  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: MEMext
PříspěvekNapsal: 01.10.2023, 18:56 
Offline
Óm Nejvyšší

Registrován: 16.06.2014, 12:23
Příspěvky: 3677
Bydliště: Jesenice u Prahy
Has thanked: 28 times
Been thanked: 280 times
Mikes21 píše:
To, co tady predvedl danhard IMHO neni ani mile ani navod a ani to neni pro programatory.

Sorry, to byla jen poznámka k činnosti MEMext, že nahražuje původní RAM a že bez speciální obsluhy to nechodí po startu s původní ROMkou.
DMA může pracovat jen nad obrazem původní RAM, takže pokud něco chci přesuvat, tak musím mít namapované obě oblasti odkud a kam v prostoru CPU původní RAM.
Pokud by se udělalo adresování map po 8kB, tak by byla potřeba jen polovina mapovací pamětí a adresový prostor MEMext by se rozšířil na 2MB.
Druhá polovina by se dala použít na mapování přístupu pro DMA a to by mohlo provádět přesuny nezávisle na mapování pro CPU, takže by neovlivňovaly paměť CPU, jen by mu kradly cykly.

Nebo by stačilo přidat pro mapování 2 byte registry, odkud kam a 4kB okno přesunu.

_________________
Diagnóza: Touretteův syndrom, Koprolálie, Dyslexie, Obsedantně kompulzivní porucha.
Kalkulačky: Privileg PR56, TI51-III, TI57, TI58, TI59, TI83, TI-83 Premium CE, TI89
Počítadla: BOBO64, ZX48 plus, DG-88, Didaktik-M, C16, C64C, Amiga 500+, MZ800, MUPID C2A2


Naposledy upravil danhard dne 01.10.2023, 19:36, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: MEMext
PříspěvekNapsal: 01.10.2023, 19:33 
Online
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 21.01.2021, 11:05
Příspěvky: 1639
Bydliště: Pardubice
Has thanked: 29 times
Been thanked: 248 times
Mikes21 píše:
1. Rozsireni RAM

Chápu OUT adresa jak je u Sharp běžné, že nezáleží na obsahu.
Nechápu od druhého řádku bo registry DE mají náhodnou hodnotu od minule stejně jako HL a C.
Asi se jen blbne pro čekání :)
Na konci OUT zase dává smysl.

_________________
Praxe znamená, že vše funguje, ale nevíme proč. Teorie znamená, že vše víme, ale nic nefunguje.
Někdy je teorie spojena s praxí. Znamená to, že nic nefunguje a nikdo neví proč ...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: MEMext
PříspěvekNapsal: 01.10.2023, 21:01 
Offline
Pan Štábní

Registrován: 11.11.2013, 10:29
Příspěvky: 1202
Has thanked: 367 times
Been thanked: 304 times
MilasPce: Chyby ti kousky vet, tak snad se domyslim dobre. Pri operacich mapovani pameti v Sharpovi nezalezi na obsahu registru A. V dokumentaci "Odehnal a Veverka" je popsane, jak se to pouziva. I kdyz to, ze obsah registru A nema vyznam tam take neni vysvetlen ;-) . Proste u Sharpa to tak je.
Ten kod je jen priklad. Vysvetleni: namapujes IHN RAM, neco si presctes z pameti na adrese (de), neco ulozis na adresu (hl) a nakonec odmapujes. Adresu odkud/kam musis mit pripravenou a data co/kam taky. To konkretni pouziti si uz musi kazdy uprasvit sam.

danhard: To, ze se presuny pomoci DMA radice tykaji namapovane (fyzicke) pameti jsem nenapsal. To je dobra poznamka. Ale to, ze by DMA radic presouval data na virtualni pameti nepovazuji za prinos, protoze cas na presun se stejne neziska, kdyz u toho CPU stoji (jak pises).
A ty dalsi uvahy: nechtel jsem nijak rozsirovat funkcionalitu. Chtel jsem dat dohromady to, co uz bylo nejakym zpusobem odzkousene a funkcni. Ono to 'pokud' a 'kdyby' casto vede k dluhym debatam casto bez konce. Ani jedna z techto casti nemela nejakou finalni podobu. Casu do dneska bylo taky hodne a nikdo ho nevyuzil. Priznam se, ze osobne nemam dost sil a energie na takove to filozofovani, co nikam nevede.

Poznamka: taky jsem chtel pouzit jen THT soucastky, aby si to mohlo osadit vice lidi a bylo to +- stylove s vnitrni konstrukci Sharpa. Proto je to take na zelenem plsp.

_________________
Sharp MZ-800++, MZ-1500++, MZ-2500++, SM-B-80T, MK-14_replica, HP-85, ZX-80+replica, ZX81, ZX-Spectrum+replica++, PMI-80+replica, SAM coupe++, PMD-85-2A+3, Didaktik-M, SORD-M5, TI-57, TI-59+PC-100, TI99/4A, ZetaV2+ppp, ZX-uno, Petr


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: MEMext
PříspěvekNapsal: 01.10.2023, 21:29 
Online
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 21.01.2021, 11:05
Příspěvky: 1639
Bydliště: Pardubice
Has thanked: 29 times
Been thanked: 248 times
Mikes21 píše:
Pri operacich mapovani pameti v Sharpovi nezalezi na obsahu registru A.

Psal jsem "je u Sharp běžné, že nezáleží na obsahu" proč to opakuješ?

_________________
Praxe znamená, že vše funguje, ale nevíme proč. Teorie znamená, že vše víme, ale nic nefunguje.
Někdy je teorie spojena s praxí. Znamená to, že nic nefunguje a nikdo neví proč ...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: MEMext
PříspěvekNapsal: 01.10.2023, 22:31 
Offline
Pan Štábní

Registrován: 11.11.2013, 10:29
Příspěvky: 1202
Has thanked: 367 times
Been thanked: 304 times
Protoze ta veta neni cesky? Pripadalo mi, ze nekdo jiny by si to nemusel z toho vyvodit. Protoze z te druhe jsem usoudil, ze jsem nenapsal, ze je to jen priklad cteni/zapisu, ale kontext si musi programator doresit sam. Protoze k zaveru z te treti vubec nevim, proc by se melo blbnout nebo nejak cekat (na co vlastne)? Pridavna RAM je po primapovani soucasti pametoveho prostoru a nepotrebuje zadny WAIT stav navic. Jeste, ze ta ctvrta je ok ;-)

Zkusis napsat nekaky priklad na jeji vyuziti? Ja jsem se pokusil, ale je to jen otestovani cele INH RAM nekolika paterny a pripadne vypsani chyby, pokud by se nasla.

_________________
Sharp MZ-800++, MZ-1500++, MZ-2500++, SM-B-80T, MK-14_replica, HP-85, ZX-80+replica, ZX81, ZX-Spectrum+replica++, PMI-80+replica, SAM coupe++, PMD-85-2A+3, Didaktik-M, SORD-M5, TI-57, TI-59+PC-100, TI99/4A, ZetaV2+ppp, ZX-uno, Petr


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: MEMext
PříspěvekNapsal: 01.10.2023, 22:57 
Offline
Óm Nejvyšší

Registrován: 16.06.2014, 12:23
Příspěvky: 3677
Bydliště: Jesenice u Prahy
Has thanked: 28 times
Been thanked: 280 times
Mikes21 píše:
danhard: To, ze se presuny pomoci DMA radice tykaji namapovane (fyzicke) pameti jsem nenapsal. To je dobra poznamka. Ale to, ze by DMA radic presouval data na virtualni pameti nepovazuji za prinos, protoze cas na presun se stejne neziska, kdyz u toho CPU stoji (jak pises).
A ty dalsi uvahy: nechtel jsem nijak rozsirovat funkcionalitu. Chtel jsem dat dohromady to, co uz bylo nejakym zpusobem odzkousene a funkcni. Ono to 'pokud' a 'kdyby' casto vede k dluhym debatam casto bez konce.

Pokud DMA běží nad virtuálním prostorem a ne nad 64K CPU, tak získáš to, že při přesunech nezaleháváš zádný prostor CPU, můžeš dělat přesuny programově v pozadí.
Další úvahy - říkám jen jaké jsou možnosti změn a připomínky jsem měl už v r. 2014, samozřejmě jsem měl připravený jiný koncept, který nebyl závislý na počítadle, jen čistá podložka pod procesor.
Nožičkové smd by měl umět zapájet každý bastlíř, místo toho sháníte speciální piny, abyste ušetřili někde výšku pro THT a pak si tam stejně strčíte Unikartu :roll:

_________________
Diagnóza: Touretteův syndrom, Koprolálie, Dyslexie, Obsedantně kompulzivní porucha.
Kalkulačky: Privileg PR56, TI51-III, TI57, TI58, TI59, TI83, TI-83 Premium CE, TI89
Počítadla: BOBO64, ZX48 plus, DG-88, Didaktik-M, C16, C64C, Amiga 500+, MZ800, MUPID C2A2


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: MEMext
PříspěvekNapsal: 02.10.2023, 09:04 
Offline
Pan Štábní

Registrován: 11.11.2013, 10:29
Příspěvky: 1202
Has thanked: 367 times
Been thanked: 304 times
danhard píše:
Pokud DMA běží nad virtuálním prostorem a ne nad 64K CPU, tak získáš to, že při přesunech nezaleháváš zádný prostor CPU, můžeš dělat přesuny programově v pozadí.
Jasne, muzes, ale jak jsem psal, nevymyslel jsem novou funkcionalitu. Chtel jsem pouzit stavajici reseni. Jak jsem psal, jsem docela skepticky k vsem tem vecem, co by se mohlo a jake by to melo vyhody.
danhard píše:
Další úvahy - říkám jen jaké jsou možnosti změn a připomínky jsem měl už v r. 2014, samozřejmě jsem měl připravený jiný koncept, který nebyl závislý na počítadle, jen čistá podložka pod procesor.
Viz vyse. Nepamatuji si, kam az ty uvahy vedly a v jakem jsou stavu dneska.
danhard píše:
Nožičkové smd by měl umět zapájet každý bastlíř, místo toho sháníte speciální piny, abyste ušetřili někde výšku pro THT a pak si tam stejně strčíte Unikartu :roll:
Nizkopinove provedeni patic byla jen uvaha pro ladeni, pro soucasnou podobu nejsou potreba. V tomto provedeni se deska do case v pohode vejde a jeste ma malou mezeru. A s unikartou to vubec nesouvisi. Unikarta emuluje mnoho dobovych periferii a jeste pridava plno nove fukcionality. Tahle deska pridava funcionalitu, na kterou unikarta 'nedosahne'.

_________________
Sharp MZ-800++, MZ-1500++, MZ-2500++, SM-B-80T, MK-14_replica, HP-85, ZX-80+replica, ZX81, ZX-Spectrum+replica++, PMI-80+replica, SAM coupe++, PMD-85-2A+3, Didaktik-M, SORD-M5, TI-57, TI-59+PC-100, TI99/4A, ZetaV2+ppp, ZX-uno, Petr


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: MEMext
PříspěvekNapsal: 02.10.2023, 10:29 
Online
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 21.01.2021, 11:05
Příspěvky: 1639
Bydliště: Pardubice
Has thanked: 29 times
Been thanked: 248 times
Unikartu potřebujeme na "Multiplatformní hraní her … případně i něco víc ???"

_________________
Praxe znamená, že vše funguje, ale nevíme proč. Teorie znamená, že vše víme, ale nic nefunguje.
Někdy je teorie spojena s praxí. Znamená to, že nic nefunguje a nikdo neví proč ...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: MEMext
PříspěvekNapsal: 02.10.2023, 14:42 
Online
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 21.01.2021, 11:05
Příspěvky: 1639
Bydliště: Pardubice
Has thanked: 29 times
Been thanked: 248 times
Mikes21 zabloudíš na ByteFest?

_________________
Praxe znamená, že vše funguje, ale nevíme proč. Teorie znamená, že vše víme, ale nic nefunguje.
Někdy je teorie spojena s praxí. Znamená to, že nic nefunguje a nikdo neví proč ...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: MEMext
PříspěvekNapsal: 02.10.2023, 14:59 
Online
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 21.01.2021, 11:05
Příspěvky: 1639
Bydliště: Pardubice
Has thanked: 29 times
Been thanked: 248 times
suksoft píše:
Na http://www.radeksuk.cz/sharp/foto memext instalace.zip jsem ulozil par fotek.

odkaz mi nefunguje.

_________________
Praxe znamená, že vše funguje, ale nevíme proč. Teorie znamená, že vše víme, ale nic nefunguje.
Někdy je teorie spojena s praxí. Znamená to, že nic nefunguje a nikdo neví proč ...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: MEMext
PříspěvekNapsal: 02.10.2023, 22:59 
Online
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 21.01.2021, 11:05
Příspěvky: 1639
Bydliště: Pardubice
Has thanked: 29 times
Been thanked: 248 times
Už pájím jak ďas. Děkuji
Příloha:
MEMext MilasPce v01s.jpg
MEMext MilasPce v01s.jpg [ 181.46 KiB | Zobrazeno 1223 krát ]

_________________
Praxe znamená, že vše funguje, ale nevíme proč. Teorie znamená, že vše víme, ale nic nefunguje.
Někdy je teorie spojena s praxí. Znamená to, že nic nefunguje a nikdo neví proč ...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: MEMext
PříspěvekNapsal: 04.10.2023, 09:07 
Offline
Pan Štábní

Registrován: 11.11.2013, 10:29
Příspěvky: 1202
Has thanked: 367 times
Been thanked: 304 times
MilasPce píše:
Mikes21 zabloudíš na ByteFest?
Jestli se ptas, jestli tam zabloudim az tam budu, tak to neumim rict. Obecne s bloudenim v terenu nemam moc problem, ale nikdy bych netvrdil ze nikdy :-D (to byl for)
Ale asi dotaz znel, jestli prijedu na ByteFest? Do ted jsem o tom neuvazoval, ale tak jsi me nahlodal, ze premyslim alespon ct-pa se tam zastavit. Uvidime.
MilasPce píše:
odkaz mi nefunguje.
Nevim, co tam ma suksoft za fotky, ale rekl bych, ze to byly z prvni verze. I kdyz, plsp ma, takze by treba mel i neco osazene a zprovoznene? ;-)
MilasPce píše:
Už pájím jak ďas.
To je dobre, super. Patici muzes dat i na DMA. A jeste ty tri kabliky a hura do desky :-) Kdyby jsi potreboval poradit, jak ty kabliky pripojit na desku, tak napis. Ale melo by to byt uz snadne ;-)

_________________
Sharp MZ-800++, MZ-1500++, MZ-2500++, SM-B-80T, MK-14_replica, HP-85, ZX-80+replica, ZX81, ZX-Spectrum+replica++, PMI-80+replica, SAM coupe++, PMD-85-2A+3, Didaktik-M, SORD-M5, TI-57, TI-59+PC-100, TI99/4A, ZetaV2+ppp, ZX-uno, Petr


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: MEMext
PříspěvekNapsal: 06.10.2023, 12:22 
Offline
Óm Nejvyšší

Registrován: 16.06.2014, 12:23
Příspěvky: 3677
Bydliště: Jesenice u Prahy
Has thanked: 28 times
Been thanked: 280 times
MEMext provozujete už asi 10 let.
To už musely vzniknout desítky aplikací.
Jaké je doporučení pro softweráře, jak to používat a jaké oblasti paměti, nebo to každý dělá jak chce ?
Na to, aby program pracoval s mapovanou pamětí stačí zcela dvě oblasti, kam buď mapuje segmenty dat, nebo segmenty programu. Vždy musí mít nějakou obsluhu v nemapované oblasti, kde dělá přepínání map.

_________________
Diagnóza: Touretteův syndrom, Koprolálie, Dyslexie, Obsedantně kompulzivní porucha.
Kalkulačky: Privileg PR56, TI51-III, TI57, TI58, TI59, TI83, TI-83 Premium CE, TI89
Počítadla: BOBO64, ZX48 plus, DG-88, Didaktik-M, C16, C64C, Amiga 500+, MZ800, MUPID C2A2


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: MEMext
PříspěvekNapsal: 18.10.2023, 13:14 
Offline
Prvnička

Registrován: 08.01.2016, 09:45
Příspěvky: 16
Has thanked: 4 times
Been thanked: 9 times
Ahoj vespolek,
mám drobný problém s novým MEMext+INH5+DMA zařízením (ještě jednou díky za kit, Mikeši!) - desku jsem osadil a zasunul a připojil podle návodu do SHARPa; rozběhla se na první dobrou, ale nefunguje úplně dokonale. Většina softwaru, co jsem zkoušel, beží dobře (Flappy, osmistovkový Basic, Wooky a další pecky), ale nedaří se mi s tím nabootovat do CP/M (Lamač v. 2.3 - mám FDD řadič bez HD úpravy) - po naběhnutí "uvítací obrazovky" se nespustí autoexec sekvence a obvykle se neobjeví prompt, a pokud ano, bezpečně to zatuhne v okamžiku, kdy se má poprvé scrollovat (např. po diru). Taky jsem pozoroval, že se hroutí některé "graficky náročné" hry (Driller, Total Eclipse II, Elite), každá z nich v jiném ale všechny v dobře definovaném okamžiku a pokaždé stejně - např. Driller (jednosouborová verze v příloze) se kousne vždycky ve chvíli, kdy se má úvodní splashscreen (který se, pokud se správně pamatuju, nahrává jako bitmapa) začít poprvé překreslovat (obraz by měl krátce bliknout a v okénku by se měl začít měnit text); v emulátoru jsem zkusil zjistit, co přesně se v daný okamžik děje, a mám podezření, že zátuh souvisí s intenzivní komunikací s GDG, která v danou chvíli probíhá (mění se roviny pro zápis do VRAM, banka atd.)
V původní konfiguraci bez MEMextu to všechno běží bez problémů. Procesor v MEMextu a v SHARPovi je totožný, ale není to originál (v obou UA880 ze stejné série, oba plně funkční a odzkoušené v jiných zařízeních).
Nenapadá vás někoho, čím by mohlo být uvedené chování způsobeno? Desku MEMextu jsem po osazení kontroloval a propípával několikrát, instalovanou SRAMku jsem přes noc testoval bez chyb, na osciloskopu jsou všude rozumné obdélníky.
Děkuju za jakékoli nápady/komentáře a zdravím,
Michal
:sharp:


Přílohy:
DrillerQD.mzf.zip [31.5 KiB]
36 krát
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: MEMext
PříspěvekNapsal: 18.10.2023, 20:43 
Offline
Pan Štábní

Registrován: 11.11.2013, 10:29
Příspěvky: 1202
Has thanked: 367 times
Been thanked: 304 times
Zkousel jsem spustit ten Driller a taky mi zatuhne po zobrazeni uvitaci obrazovky. Jen to neni vzdy ve stejny okamzik. Nekdy to ani neblikne borderem a nekdy to parkrat zablika a vytuhne az potom. V kazdem pripade jsem se nedostal do stavu, kdy se mi zobrazi prvni scena ze hry samotne.
Tak nevim, neco tam casove nestiha. Takhle mi to pripada, ze to vznikne pri praci s porty, ale taky to muze byt casovani na pametech. Jen tak na okraj, pameti v memextu maji 55ns a 70ns, oproti originalu, kde je cca 150ns. Ale to s tim asi nesouvisi.
Na memextu by slo vyradit strankovaci mechanizmus a nechat ho mapovat 1:1. To by mohlo necemu napovedet.

_________________
Sharp MZ-800++, MZ-1500++, MZ-2500++, SM-B-80T, MK-14_replica, HP-85, ZX-80+replica, ZX81, ZX-Spectrum+replica++, PMI-80+replica, SAM coupe++, PMD-85-2A+3, Didaktik-M, SORD-M5, TI-57, TI-59+PC-100, TI99/4A, ZetaV2+ppp, ZX-uno, Petr


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 123 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 5, 6, 7, 8, 9  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz