OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 28.03.2024, 10:21

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 279 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5 ... 19  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Unikarta
PříspěvekNapsal: 20.11.2013, 11:51 
Offline
Radil

Registrován: 08.10.2013, 18:00
Příspěvky: 296
Has thanked: 12 times
Been thanked: 228 times
Tak to prrr s takovým prohlášením, doporučuju naštudovat ARM Cortexy z posledních 3 let. Prakticky všechno co má USB, má taky v ROMce nějaký USB bootloader ! Takže nikdo pro programování STM32F4xx v unikartě nebo v STMZ800 nepotřebuje jtag, stačí USB ovladač a downloadovací program. U LPC11U24 v MZJOY je to ještě jednodušší, USB bootloader se tváří jako disk s jediným souborem a tím je binárka firmwaru, programuje se přetažním myší ! :-)

zz_indigo píše:
ctirad píše:
A podle mě by to mělo velký úspěch i komerčně mezi komunitou, protože přece jen programovat v C a ládovat to tam přes USB je většině lidí mnohem bližší než VHDL/Verilog a Jtag u FPGAček.


No neviem ci mas aspon nejaky prehlad ohladne sposobu ako sa programuju ARMY ci FPGA. Ale to co si napisal je z casti hrozna konina.\

To co je v poriadku: Ano robit v C je lahsie ako vo VHDL/Verilogu. Iked aj tu je moznost SystemC co je C-cko pre logiku
To co je blbost jak tram: programovanie cpu. To je v oboch pripadoch rovnake.
Rad bi som ti prezradil obrovsku zaujimavost. Vsetky ARMy a vlastne uz vsetko novsie sa programuje cez JTAG ;-) Pripadne jeho menej vyvodovu verziu SWD.
Troska je problem ze kazdy vyrobca IDE-cka ma tendenciu si vytvorit vlastny JTAG kabela podporovat len ten. Ale i to sa da preklenut pomocou SVF suborou.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Unikarta
PříspěvekNapsal: 20.11.2013, 14:44 
Offline
Profík

Registrován: 27.07.2013, 13:24
Příspěvky: 903
Has thanked: 25 times
Been thanked: 125 times
zz_indigo píše:
Tak simulacia 68000 vecvi nedajboze este plnych koprocesorou ako ma AtariST ci AMiga je slusny zahul aj na nemikrokontrolerove Army.


Proto jsem použil slovo možná. Takové Qlko by podle mě na tom 180MHz realizovatelné bylo a asi i holé ST. Amiga pravděpodobně nikoliv v plné framerate.

Citace:
No neviem ci mas aspon nejaky prehlad ohladne sposobu ako sa programuju ARMY ci FPGA.


Jelikož stavím hardware na obojím, tak bych skoro řekl, že ano.

Citace:
To co je blbost jak tram: programovanie cpu. To je v oboch pripadoch rovnake.


Co prosím? Ty dokážeš z C zdrojáku syntetizovat kód pro FPGA?

Citace:
Rad bi som ti prezradil obrovsku zaujimavost. Vsetky ARMy a vlastne uz vsetko novsie sa programuje cez JTAG ;-) Pripadne jeho menej vyvodovu verziu SWD.


Prosím, nedělej ze mě vola. ARMy a vlastně dneska skoro všechno se samozřejmě programují primárně přes JTAG, ale pokud mají USB bootloader jako tento STM32, tak to vůbec uživatel nemusí řešit.

A to jsme ještě vůbec nezmínili, že udělat něco pro FPGA znamená nainstalovat si několikagigabajtovou obludu, kterou milostivě v ořezané verzi nabízí výrobce na stažení.

_________________
Atari 600XL, 800XL/XE, 130XE, ST, STE, MegaST, 7800, JaguarCD, Commodore C64, Amiga 500/Plus, 1200, CDTV, Sinclair QL + GC, Sharp MZ800, Sord M5, CPC 6128, Spectravideo SVI X'Press, Sony HB-750, Philips CDi 370, Ohio Scientific Challenger, Eureka.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Unikarta
PříspěvekNapsal: 20.11.2013, 15:01 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 13.05.2013, 10:52
Příspěvky: 1669
Bydliště: Mliecna draha
Has thanked: 19 times
Been thanked: 124 times
nobomi píše:
Tak to prrr s takovým prohlášením, doporučuju naštudovat ARM Cortexy z posledních 3 let. Prakticky všechno co má USB, má taky v ROMce nějaký USB bootloader ! Takže nikdo pro programování STM32F4xx v unikartě nebo v STMZ800 nepotřebuje jtag, stačí USB ovladač a downloadovací program. U LPC11U24 v MZJOY je to ještě jednodušší, USB bootloader se tváří jako disk s jediným souborem a tím je binárka firmwaru, programuje se přetažním myší ! :-)


1.) Vrevel si o ARMoch nie o konkretnej verzii to je slusny rozdiel!!!!!!!!!!!!!! ARMy vseobecne poznaju len SWD/JTAG

2.) Boot loadery nemaju ziaden standard. Len ST32 ma niekolko verzii v zavyslosti od chipu. I2C, Serial, CAN, USB DFU. A aj to nie vsetky
Detto tvoje LPC (ja mam len tie lowendy LPC1114 z ich seriovym bootloaderom)

A casto vyzaduju iste specificke podmienky aby sa don dalo dostat (rozne boot piny). Takze v hotovej konstrukcii moze byt nemozne sa don dostat. Dobre su len na update firmwaru v hotovych produktoch. A to nepocitam fakt ze pri ich pouziti je problem z debugingom co je vec ktoru pri vyvoji iste ocenis.

A mam strach ze programovanie tak ze nahrajes program cez massstorage nieje suciastou vsetkych embeded USB bootloaderou. Tam sa sa casto pouziva DFU a ten potrebuje vlastny program na strane pocitaca aby slo nahravat.

Nahravanie cez FS mam odskusane na ST32F103 ale ten to ma ako bootloader tretej strany.

p.s. Obdobny bootloader sa da zrealizovat aj na FPGA rieseni. Iked tam by to bolo mrhanie prostriedkamy.

_________________
Amiga 600 + a602, Amiga 600 PCB only, Commodore 64+ZZ-RAM V1.0 512k+C1541(18k RAM)+sd2iec +9.600 Rs232, Commodore 116 + 64k upgrade, ZX 81 ISSUE1 + ZX81XRAM

http://zz-indigo.mavipet.sk/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Unikarta
PříspěvekNapsal: 20.11.2013, 15:15 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 13.05.2013, 10:52
Příspěvky: 1669
Bydliště: Mliecna draha
Has thanked: 19 times
Been thanked: 124 times
ctirad píše:
Citace:
To co je blbost jak tram: programovanie cpu. To je v oboch pripadoch rovnake.


Co prosím? Ty dokážeš z C zdrojáku syntetizovat kód pro FPGA?

[/quote]
1. programovanie = myslel som dostanie hotoveho programu do cipu. (vypadlo mi tam i v texte)

Ale ako som pitas trocha vyssie Existuje SystemC Co je upravene C-cko tak aby slo syntetizovat. Nejde pekompiloavat stavajuci C program (to casto nejde ani pri zmene architektury). Ale je mozne vo velmy kratkom case sa naucit rozdiely a pisat "kod" pre fpga v tomto C-cku.

Citace:
Prosím, nedělej ze mě vola. ARMy a vlastně dneska skoro všechno se samozřejmě programují primárně přes JTAG, ale pokud mají USB bootloader jako tento STM32, tak to vůbec uživatel nemusí řešit.


Nerobim z teba vola. Len si zle definoval ARMy konkretne od ST32 ktore sa tak krasne daju programovat. A v pripade rodiny ST32 vzdy funguje len SWD/JTAG. iked niektore cipy maju napaleny bootloader od vyroby A aj to rozne druhy.

_________________
Amiga 600 + a602, Amiga 600 PCB only, Commodore 64+ZZ-RAM V1.0 512k+C1541(18k RAM)+sd2iec +9.600 Rs232, Commodore 116 + 64k upgrade, ZX 81 ISSUE1 + ZX81XRAM

http://zz-indigo.mavipet.sk/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Unikarta
PříspěvekNapsal: 20.11.2013, 15:35 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 13.05.2013, 10:52
Příspěvky: 1669
Bydliště: Mliecna draha
Has thanked: 19 times
Been thanked: 124 times
ctirad píše:
A to jsme ještě vůbec nezmínili, že udělat něco pro FPGA znamená nainstalovat si několikagigabajtovou obludu, kterou milostivě v ořezané verzi nabízí výrobce na stažení.


Zalezi od vela veci. ako to budes mat velke. Predsalen casto su tam pribalene rozne IP ci tooly na robenie DSP ci SoC ak ich neches tak sa dostanes na rozumewn velkopsti.

V pripade MCU to aj tak zachranuu produkty tretich stran respektive OpenSource. Tie "free" komercen ktore som nasiel u vyrobcou casto potrebovalo Javu, nainstalovalo mi to Eclipse a nielenze to bolo osekane na par MCU a este aj na velkost kodu. A vo vysletku to zozralo viac priestoru ako Web edicia FPGA toolu

_________________
Amiga 600 + a602, Amiga 600 PCB only, Commodore 64+ZZ-RAM V1.0 512k+C1541(18k RAM)+sd2iec +9.600 Rs232, Commodore 116 + 64k upgrade, ZX 81 ISSUE1 + ZX81XRAM

http://zz-indigo.mavipet.sk/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Unikarta
PříspěvekNapsal: 20.11.2013, 16:04 
Offline
Radil

Registrován: 08.10.2013, 18:00
Příspěvky: 296
Has thanked: 12 times
Been thanked: 228 times
Měl jsem za to, že se tu se Ctiradem celou dobu bavíme o výhodách upgradu na STM32F429 v Unikartě a STMZ800, nechápu tedy to zevšeobecňování. Toť vše.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Unikarta
PříspěvekNapsal: 20.11.2013, 16:10 
Offline
Profík

Registrován: 27.07.2013, 13:24
Příspěvky: 903
Has thanked: 25 times
Been thanked: 125 times
zz_indigo píše:
1.) Vrevel si o ARMoch nie o konkretnej verzii to je slusny rozdiel!!!!!!!!!!!!!!


Celou dobu se bavíme o STMZ800, tak nevím z čeho jsi najednou usoudil, že je řeč o ARMech všeobecně.

_________________
Atari 600XL, 800XL/XE, 130XE, ST, STE, MegaST, 7800, JaguarCD, Commodore C64, Amiga 500/Plus, 1200, CDTV, Sinclair QL + GC, Sharp MZ800, Sord M5, CPC 6128, Spectravideo SVI X'Press, Sony HB-750, Philips CDi 370, Ohio Scientific Challenger, Eureka.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Unikarta
PříspěvekNapsal: 20.11.2013, 16:16 
Offline
Profík

Registrován: 27.07.2013, 13:24
Příspěvky: 903
Has thanked: 25 times
Been thanked: 125 times
zz_indigo píše:
Zalezi od vela veci. ako to budes mat velke. Predsalen casto su tam pribalene rozne IP ci tooly na robenie DSP ci SoC ak ich neches tak sa dostanes na rozumewn velkopsti.


Nevím, možná Quartus je na tom lépe, ale Xilinx ISE sežere na disku desítky GB a už nejde jít nikam níž, leda ručně promazávat.

Citace:
V pripade MCU to aj tak zachranuu produkty tretich stran respektive OpenSource. Tie "free" komercen ktore som nasiel u vyrobcou casto potrebovalo Javu, nainstalovalo mi to Eclipse a nielenze to bolo osekane na par MCU a este aj na velkost kodu. A vo vysletku to zozralo viac priestoru ako Web edicia FPGA toolu


Díky bohu má ale člověk na výběr. Někdo potřebuje Eclipse, někomu mcedit.

_________________
Atari 600XL, 800XL/XE, 130XE, ST, STE, MegaST, 7800, JaguarCD, Commodore C64, Amiga 500/Plus, 1200, CDTV, Sinclair QL + GC, Sharp MZ800, Sord M5, CPC 6128, Spectravideo SVI X'Press, Sony HB-750, Philips CDi 370, Ohio Scientific Challenger, Eureka.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Unikarta
PříspěvekNapsal: 21.11.2013, 00:44 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 18.06.2013, 20:26
Příspěvky: 2487
Has thanked: 115 times
Been thanked: 424 times
ctirad píše:
zz_indigo píše:
Zalezi od vela veci. ako to budes mat velke. Predsalen casto su tam pribalene rozne IP ci tooly na robenie DSP ci SoC ak ich neches tak sa dostanes na rozumewn velkopsti.

Nevím, možná Quartus je na tom lépe, ale Xilinx ISE sežere na disku desítky GB a už nejde jít nikam níž, leda ručně promazávat.

Upřímně řečeno, při dnešních velikostech disků jednotky GB nehrajou roli a desítky GB se dají v pohodě snést - stejně kdyby sis dneska kupoval disk, tak menší než 1TB nebude... 8-)

Ještě k velikosti Quartusu: mám nainstalovanou verzi 12.1 (=6,8GB) a pro starší projekty verzi 9.0 (=2,8GB). To celé na 1TB disku, takže mi na něm oba Quartusy zabírají takměř jedno procento... :P

_________________
"Je lepší rozsvítit byť jen malou svíčku, než jen proklínat temnotu." (Konfucius)

www.zxsparrow.com


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Unikarta
PříspěvekNapsal: 21.11.2013, 10:57 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 13.05.2013, 10:52
Příspěvky: 1669
Bydliště: Mliecna draha
Has thanked: 19 times
Been thanked: 124 times
ctirad píše:
zz_indigo píše:
Zalezi od vela veci. ako to budes mat velke. Predsalen casto su tam pribalene rozne IP ci tooly na robenie DSP ci SoC ak ich neches tak sa dostanes na rozumewn velkopsti.


Nevím, možná Quartus je na tom lépe, ale Xilinx ISE sežere na disku desítky GB a už nejde jít nikam níž, leda ručně promazávat.


Quartus ma moznost vybrat si co instalujes. Takze ak si das len veci ktore pouzivas je to mensie.
Moj quartus v praci ma 11G ale tam je dana kompetna web edicia. Quartus, modelsim , SoC kreator, IDE pre NIOS CPU (2x GCC + kniznice) A podpora pre vsetky FPGA/CPLD ktore su povolene vo web edicii.

samotny quartus + programator (to je to co pouzivam doma) je 4.8G ale i to sa da znizit ak by som tam nechal len mnou pouzivane cyclone-II cyclone-III a MAX7000/3000

ctirad píše:
zz_indigo píše:
1.) Vrevel si o ARMoch nie o konkretnej verzii to je slusny rozdiel!!!!!!!!!!!!!!


Celou dobu se bavíme o STMZ800, tak nevím z čeho jsi najednou usoudil, že je řeč o ARMech všeobecně.


:-)))) Vcelku pekna vyhovorka. Ale potom sa zacalo bavyt o novych moznych verziach z FPGA ci ST32 ... V to tom okamziku sme sa zacali bavyt o moznostiach ktore pokrivaly aj ine MCU nielen to ktore je aktualne pouzite. A ty si sa odvolal na rodinu nie na konkretny mcu.

p.s. toto je vlakno o unikarte. Takze o STMZ800 sa nebavyme cely cas ;-) Takze to uz nechaj tak generujeme zbytocne OT

_________________
Amiga 600 + a602, Amiga 600 PCB only, Commodore 64+ZZ-RAM V1.0 512k+C1541(18k RAM)+sd2iec +9.600 Rs232, Commodore 116 + 64k upgrade, ZX 81 ISSUE1 + ZX81XRAM

http://zz-indigo.mavipet.sk/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Unikarta
PříspěvekNapsal: 21.11.2013, 15:19 
Offline
Profík

Registrován: 27.07.2013, 13:24
Příspěvky: 903
Has thanked: 25 times
Been thanked: 125 times
zz_indigo píše:
:-)))) Vcelku pekna vyhovorka. Ale potom sa zacalo bavyt o novych moznych verziach z FPGA ci ST32 ...


Hele, nepřipadáš si už trapně, když se snažíš překroutit můj příspěvek, který je napsaný jenom o trochu výš, každý si ho tam může přečíst a začíná slovy: "Nicméně ohledně STMZ800 bych chtěl podotknout jednu věc. S malým upgradem na novější čip STM32, plánovaný rovněž pro Unikartu, se tu otevírá možnost přilepit externí SDRAM čip a udělat z toho naprosto skvělou levnou platformu...." ???

Mě tahle diskuse hrozně nebaví a obtěžuje mě i ostatní, ale fakt nesnáším, když ze mě někdo dělá vola překrucováním toho co jsem napsal.

_________________
Atari 600XL, 800XL/XE, 130XE, ST, STE, MegaST, 7800, JaguarCD, Commodore C64, Amiga 500/Plus, 1200, CDTV, Sinclair QL + GC, Sharp MZ800, Sord M5, CPC 6128, Spectravideo SVI X'Press, Sony HB-750, Philips CDi 370, Ohio Scientific Challenger, Eureka.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Unikarta
PříspěvekNapsal: 21.11.2013, 21:50 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 14.05.2013, 19:10
Příspěvky: 1486
Bydliště: Kurim
Has thanked: 828 times
Been thanked: 577 times
Jo, zustante pri zemi, mne se taky to napadani nelibi. Jsme mala komunita a jeste budeme jeden na druhyho najizdet. Myslim, ze je lepsi venovat diskusi plodnym a zajimavym napadum. Casto tady nekdo pise neco treba ne uplne presne, ale kdyz na nej hned kazdy nastartuje, tak se budeme akorat hadat a to doufam nikoho nebavi. Mne teda ne.

Ctiradova myslenka je docela zajimava, i kdyz v praxi realizovatelne asi v omezene mire. Rozhodne je PRO MNE je jednodussi C nez VHDL nebo Verilog, ktere v podstate neznam, narozdil od toho C. Urcite nemam zkusenosti, jako vetsina z vas, ale zadny ARM, ktery jsem kdy v cem pouzil jsem neprogramoval pres JTAG, vzdycky pres USB bud pred DFU nebo mass storage bootloader, coz je mimochodem skele. JTAG pouzivam bezne na FPGA (prevazne Xilinx) a koukali byste, kolik lidi ma problem ten JTAG pouzit a FPGA naprogramovat. Takze zlaty USB bootloader.

A OT jsme vsichni jak svina. Puvodni dotaz byl, zda a kde se da sehnat Bohousova Unikarta ;-)

Martin

_________________
http://www.8bity.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Unikarta
PříspěvekNapsal: 21.11.2013, 22:56 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 13.05.2013, 10:52
Příspěvky: 1669
Bydliště: Mliecna draha
Has thanked: 19 times
Been thanked: 124 times
Ono je to hlavne otazka zvyku. Osobne mi bootloadery vadia z dovodu nutnosti inicializacia (podrzanie tlacitka/prepojka ci zaciatok komunikacie do par sekund ...) V pripade ISP ci JTAG-u tento problem nieje a pokial sa clovek neodreze je mozne uploadnut novu verziu kedykolvek. A fakt ze je tam navyse aj ista moznost debugovania dost pomoze ked clovek hlada problemy z preruseniamy.

_________________
Amiga 600 + a602, Amiga 600 PCB only, Commodore 64+ZZ-RAM V1.0 512k+C1541(18k RAM)+sd2iec +9.600 Rs232, Commodore 116 + 64k upgrade, ZX 81 ISSUE1 + ZX81XRAM

http://zz-indigo.mavipet.sk/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Unikarta
PříspěvekNapsal: 23.12.2013, 01:04 
Offline
Profík

Registrován: 27.07.2013, 13:24
Příspěvky: 903
Has thanked: 25 times
Been thanked: 125 times
Já bych možná pustil do světa tu původní verzi. Pokud by byl eventuelní zájem tak do SZ.

_________________
Atari 600XL, 800XL/XE, 130XE, ST, STE, MegaST, 7800, JaguarCD, Commodore C64, Amiga 500/Plus, 1200, CDTV, Sinclair QL + GC, Sharp MZ800, Sord M5, CPC 6128, Spectravideo SVI X'Press, Sony HB-750, Philips CDi 370, Ohio Scientific Challenger, Eureka.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Unikarta
PříspěvekNapsal: 23.12.2013, 01:41 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 14.05.2013, 19:10
Příspěvky: 1486
Bydliště: Kurim
Has thanked: 828 times
Been thanked: 577 times
ctirad píše:
Já bych možná pustil do světa tu původní verzi. Pokud by byl eventuelní zájem tak do SZ.


Jestli myslis puvodni Unikartu od Vaska Peroutky a Michala Hucika, tak je tam potreba udelat par drobnych uprav (u CPLD a RS232).

Bohousova Unikarta ma navic Scandoubler a par dalsich vychytavek, ale chce iteraci. Je otoceny konektor LAN a Bohous uz ma namyslene upravy, aby video bylo perfektni. Proto vlastne vzniklo STMZ800 ;)

_________________
http://www.8bity.cz


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 279 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5 ... 19  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz