OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 19.04.2024, 17:59

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 22 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: myš pro Sharpíka
PříspěvekNapsal: 30.09.2014, 22:37 
Offline
Pan Štábní

Registrován: 29.06.2013, 16:52
Příspěvky: 1614
Has thanked: 31 times
Been thanked: 357 times
suksoft píše:
Kdyz by jsi rekl ze se muze klidne jit s autoresetem az nekam na 250us a ze zadny sw to tak casto netestuje na Samovi, tak pak uz se muze udelat docela pohodlne rutinka co by pouzivala jen par registru a v klidu by prevzala data z mysky.


Nikdy jsem to nezkoumal tak detailne, ale casovani mam shodne prakticky na 100% s original sam mouse, kterou jsem mel zapujcenou doma. Chtel jsem jen udelat funkcni nahradu. Myslim, ze by opozdeny reset nemel vadit. Drtiva vetsina software bude mouse driver stejne volat pod prerusenim 50Hz...

suksoft píše:
Velesofte ten algoritmus co pises ale musi zajisti synchronizaci hazardu a tak stejne musis 2x kazdy bajt nacist aby byla jistota ze je nacten v poradu a jeste to vyhodnotit a pripadne odskok a tak to tahani na COM, ktery nahrazuje signal cteni ze Sama je mozna rychlejsi.


To jo, koukam na ten COM, s tim by to melo slapat samo. :-)

Dokonce by se diky COM signalu dal generovat clock signal pro joypad SEGA GENESiS, ktery mam pripojeny k RTC MODULU na ZX. Tvari se jako dvoutlacitkovy joystick (to sharp podporuje) a navic pri generovani hodin pomoci COM muze vracet stavy vsech osmi tlacitek ovladace. Driver na ZX pro to uz mam hotovy, na sharpa by se musel jen trosku prepsat generator hodin a port joysticku, jinak je to shodne.

Zde je zdrojak joypad driveru:
http://oldcomp.cz/viewtopic.php?f=39&t=1219&start=75#p16653

A samotny joypad:
Obrázek

K cemu sharp pouzival signal COM ?

_________________
http://velesoft.speccy.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: myš pro Sharpíka
PříspěvekNapsal: 01.10.2014, 00:06 
Offline
Pan Generální

Registrován: 19.07.2013, 15:54
Příspěvky: 2728
Has thanked: 145 times
Been thanked: 422 times
Originalni technicky navod sm800.pdf v sekci 4-7 popisuje joystick. Info pro ostatni, ten COM znamena common ve vyznamu spolecny vodic. Log0 aktivuje bezny pasivni joystick. Pri log1 u bezheho joysticku neni zadna reakce a tak je vzdy nactena log 1 a to znamena zadne stisnuti. To co pise Velesoft je to, ze zarizeni se muze chovat jinak pro log0 a jinak pro log1. Pro log1 muze aktivovat jinou cast zarizeni a ta vysle signaly log0 do pocitace. To je umozneno proto, ze konektor ma GND a +5V a tak muze byt uvnitr zarizeni chytra elektronika.

Velesofte co vim tak na sharpovi se COM nijak nevyuzival. Program jen musel dat na port log0 aby joystick zacal fungovat. Ted jen mit nejaky program co to bude vyuzivat a muzeme testovat.

Jinak ja jsem si nekdy okolo roku 1991 hral a pomoci tri vodicu na joy1 jsem propojil dva Sharpy a bezproblemove jsem prenasel vice nez 16KB/s. Takze s joystickem se da opravdu pekne vyblbnout :-).


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: myš pro Sharpíka
PříspěvekNapsal: 01.10.2014, 00:14 
Offline
Pan Štábní

Registrován: 29.06.2013, 16:52
Příspěvky: 1614
Has thanked: 31 times
Been thanked: 357 times
Diky signalu COM by se dal pripojit i joystick doubler, tedy redukce pro pripojeni dvou joysticku k jednomu joy portu:
http://oldcomp.cz/viewtopic.php?f=39&t=1219&start=75#p18187

Jen by stacilo upravit pinout hlavniho konektoru.

_________________
http://velesoft.speccy.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: myš pro Sharpíka
PříspěvekNapsal: 01.10.2014, 00:32 
Offline
Pan Generální

Registrován: 19.07.2013, 15:54
Příspěvky: 2728
Has thanked: 145 times
Been thanked: 422 times
Souhlas. Kdyz by nekdo mel potrebu pripojit k Sharpovi 4 joysticky tak by nebyl problem to udelat. I obsluzna rutinka by byla jednoducha.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: myš pro Sharpíka
PříspěvekNapsal: 01.10.2014, 11:09 
Offline
Radil

Registrován: 08.10.2013, 18:00
Příspěvky: 296
Has thanked: 12 times
Been thanked: 228 times
Jó joystick porty u sharpa jsou dobré na spoustu věcí, na joystick a printer port jsem kdysi připojoval třeba tiskárnu BT-100 nebo nahrávání na videokazetu (umělo to 102400Bd, což bylo podle tehdejších měřítek zrychlení 85:1 vůči 1200Bd audio kazetě :-) )

Ale zpět k tématu, teď ráno jsem zkoušel narychlo spíchnout rutinku emulace atari myši na joysticku na emulátoru STMZ800 (kód pak můžu použít v unikartě). Emulaci jsem hodil přímo na joystick 2 (výhoda emulátoru, narozdíl od unikarty může na všechny porty), nahrál jedinou hru u které umím podporu myše zapnout, spustil, odpojil klávesnici, připojil myš a tradá (teda až na druhý pokus, kdy jsem prohodil směr levá-pravá) lemmingy jsem ovládal myší. No bez dalších korekcí je to dost nepříjemné, člověk nesmí dělat moc rychlé pohyby, pak je směr náhodný, i když to hra může číst častěji, myš vrací aktualizaci za 10ms a to už může být pozdě, chce to ještě emulovat buď mezikroky nebo ještě líp větší posun kouskovat a vracet po přístupu na port max. změnu o jeden krok.

Při použití v unikartě bude port jiný a je potřeba v programech najít přístup na myš (asi jen joystick 2, tedy port F1h) a přepsat ho na nový port, změna minimální, jen se vymění číslo portu, ovladače netřeba přepisovat. Tím by se vyřešilo těch asi deset programů, co už ovládání myší má. Taky není problém napsat třeba emulaci K-MOUSE (dokonce i shodný port by mohl zůstat jako na spektru, porty xxDFh jsou pro čtení na sharpovi volné), ale upřímně řečeno, bude tu ještě někdo přepisovat hry ze spektra nebo snad dokonce psát na sharpa nové (krom síťové gamesy od Martina :-) ) ?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: myš pro Sharpíka
PříspěvekNapsal: 01.10.2014, 15:14 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 18.06.2013, 20:26
Příspěvky: 2487
Has thanked: 115 times
Been thanked: 424 times
nobomi píše:
Taky není problém napsat třeba emulaci K-MOUSE (dokonce i shodný port by mohl zůstat jako na spektru, porty xxDFh jsou pro čtení na sharpovi volné), ale upřímně řečeno, bude tu ještě někdo přepisovat hry ze spektra nebo snad dokonce psát na sharpa nové (krom síťové gamesy od Martina :-) ) ?

Na mě ta situace se softwarem dělá dojem, že víc lidí dneska dělá hardware, než kolik jich píše software - protože software nepíše skoro nikdo... :(
Nechápu to, vždyť na dělání HW je potřeba speciální vybavení a dovednosti, na SW skoro nic, kromě vůle něco dělat - a ta asi chybí... Dema nepočítám, aktuálně pro ně nemám moc pochopení - v situaci, kdy nevzniká ostatní SW (utility, hry...) je dělání (pouze) dem podle mě jen nemístný exhibicionismus...

_________________
"Je lepší rozsvítit byť jen malou svíčku, než jen proklínat temnotu." (Konfucius)

www.zxsparrow.com


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: myš pro Sharpíka
PříspěvekNapsal: 01.10.2014, 16:13 
Offline
Pan Štábní

Registrován: 29.06.2013, 16:52
Příspěvky: 1614
Has thanked: 31 times
Been thanked: 357 times
Jiiira píše:
Na mě ta situace se softwarem dělá dojem, že víc lidí dneska dělá hardware, než kolik jich píše software - protože software nepíše skoro nikdo... :(
Nechápu to, vždyť na dělání HW je potřeba speciální vybavení a dovednosti, na SW skoro nic, kromě vůle něco dělat - a ta asi chybí...


Ja bych se v teto situaci zameril na jina hotova reseni. Napriklad bych oslovil autora programu AGD (arcade game designer) pro ZX Spectrum, coz je editor pro tvorbu novych her. Teoreticky by melo jit zdrojaky takovych her zkompilovat na Sharpa, pripadne si vytvoret zcela nove. Lina huba, hole nestesti. Takze se nebojte a piste. ;-)

Dale jsou k dispozici zcela nove zx hry, ktere se zverejnuji i se zdrojaky.... tak treba vyuzit tento zdroj.

_________________
http://velesoft.speccy.cz/


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 22 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz