OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 19.04.2024, 20:25

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 1488 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5 ... 100  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: GDG foto cipu
PříspěvekNapsal: 21.11.2018, 05:16 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 24.05.2018, 22:32
Příspěvky: 1975
Bydliště: Most, Praha
Has thanked: 870 times
Been thanked: 699 times
2-input NAND

Příloha:
bunka3_nand.jpg
bunka3_nand.jpg [ 28.5 KiB | Zobrazeno 8133 krát ]

Příloha:
bunka_nand.png
bunka_nand.png [ 10.54 KiB | Zobrazeno 8133 krát ]

Příloha:
bunka2_nand.png
bunka2_nand.png [ 7.75 KiB | Zobrazeno 8133 krát ]

_________________
i++ (INC) increment
i-- (DEC) decrement
i@@ (EXC) excrement


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: GDG foto cipu
PříspěvekNapsal: 21.11.2018, 08:47 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 16.03.2017, 11:36
Příspěvky: 1493
Bydliště: Kósek vod Brna
Has thanked: 101 times
Been thanked: 112 times
Tak to je vyčerpávající, díky.

//Tohle muselo býti vymyšleno přímo hlavou.

_________________
TEMS-49, PMI-80, rep. MK14, ZX81, ZXspectrum+, TI58, MZ-800


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: GDG foto cipu
PříspěvekNapsal: 21.11.2018, 10:12 
Offline
Kecálek

Registrován: 07.05.2014, 12:10
Příspěvky: 197
Bydliště: Jbc
Has thanked: 0 time
Been thanked: 39 times
Obrazek propojeni u druheho invertoru (bunka_not.png) mi prijde nakresleny nespravne nebo neodpovida schematu. Vystup z T1+T3 vypada jako propojeny mimo jine take na vystup T4. To by IMHO nefungovalo. Podle me tam prebyva kousek cerveneho spoje. Takto by totiz OUT a OUT2 byly natvrdo propojene...

Docela by me lakalo zkusit dekodovat cast zapojeni. Az se bude rozdelovat prace, muzu se take na kousku zapojit.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: GDG foto cipu
PříspěvekNapsal: 21.11.2018, 10:44 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 24.05.2018, 22:32
Příspěvky: 1975
Bydliště: Most, Praha
Has thanked: 870 times
Been thanked: 699 times
hynek píše:
Obrazek propojeni u druheho invertoru (bunka_not.png) mi prijde nakresleny nespravne nebo neodpovida schematu. Vystup z T1+T3 vypada jako propojeny mimo jine take na vystup T4. To by IMHO nefungovalo. Podle me tam prebyva kousek cerveneho spoje. Takto by totiz OUT a OUT2 byly natvrdo propojene...
Jo pardon, propojka tam nemá být. Měl jsem to u sebe už opravené, ale zapomněl exportovat. Opravil jsem to, děkuji.

_________________
i++ (INC) increment
i-- (DEC) decrement
i@@ (EXC) excrement


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: GDG foto cipu
PříspěvekNapsal: 21.11.2018, 11:09 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 24.05.2018, 22:32
Příspěvky: 1975
Bydliště: Most, Praha
Has thanked: 870 times
Been thanked: 699 times
2-input NOR
Příloha:
bunka3_nor.jpg
bunka3_nor.jpg [ 34.77 KiB | Zobrazeno 8090 krát ]

Příloha:
bunka_nor.png
bunka_nor.png [ 9.42 KiB | Zobrazeno 8090 krát ]

Příloha:
bunka2_nor.png
bunka2_nor.png [ 7.43 KiB | Zobrazeno 8090 krát ]

_________________
i++ (INC) increment
i-- (DEC) decrement
i@@ (EXC) excrement


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: GDG foto cipu
PříspěvekNapsal: 21.11.2018, 11:52 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 24.05.2018, 22:32
Příspěvky: 1975
Bydliště: Most, Praha
Has thanked: 870 times
Been thanked: 699 times
3-input NAND
Příloha:
bunka3_nand3.jpg
bunka3_nand3.jpg [ 47.62 KiB | Zobrazeno 8082 krát ]

Příloha:
bunka_nand3.png
bunka_nand3.png [ 17.86 KiB | Zobrazeno 8082 krát ]

Příloha:
bunka2_nand3.png
bunka2_nand3.png [ 12.61 KiB | Zobrazeno 8082 krát ]

_________________
i++ (INC) increment
i-- (DEC) decrement
i@@ (EXC) excrement


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: GDG foto cipu
PříspěvekNapsal: 21.11.2018, 12:21 
Online
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 14.05.2013, 19:10
Příspěvky: 1488
Bydliště: Kurim
Has thanked: 829 times
Been thanked: 581 times
Cilem samozrejme je implementace do nejakeho vetsiho CPLD nebo spis FPGA. Jednak kvuli nahrade vadneho GDG v MZ-800, druhak kvuli FPGA emulaci pocitace. Priblizne modely mame v jiz existujicich simulatorech, ale uplne detailne zatim GDG MZ-800 popsane neni. Jednodussi verze GDG, ktera je v MZ-700/1500 je jiz popsana prave diky pohledu zvenku a znalosti funkce a Bohous ji uz naimplementoval do VHDL a mame funkcni nahradu. U MZ-800 je to ale slozitejsi, ne ze by to neslo zvenci, ale bylo by to taky hodne prace a navic tenhle reverse engineerign zni hodne jako zabava a proto to taky delame ;-)


Přílohy:
Replacing_GDG[1].jpg
Replacing_GDG[1].jpg [ 284.22 KiB | Zobrazeno 8077 krát ]

_________________
http://www.8bity.cz
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: GDG foto cipu
PříspěvekNapsal: 21.11.2018, 12:37 
Offline
Profík
Uživatelský avatar

Registrován: 12.05.2013, 19:34
Příspěvky: 552
Has thanked: 411 times
Been thanked: 167 times
Prevedl jsem fotky na 256 barev (okem to ani nepostrehnete, velikost se zmensila na 1/3). Fotky jsem po dohode s mikesem zabalil a dal k dispozici na uschovnu.
Kód:
http://www.uschovna.cz/zasilka/GWJLMWREE44PK4RG-4UY/
PSW: MZ-800 GDG

Pokud nekoho napada, jak smysluplne zorganizovat dekodovani fotek (aby napr. nekolik lidi nedelalo stejny segment), napady sem ;-).


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: GDG foto cipu
PříspěvekNapsal: 21.11.2018, 13:16 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 24.05.2018, 22:32
Příspěvky: 1975
Bydliště: Most, Praha
Has thanked: 870 times
Been thanked: 699 times
Asi by se musel nejdřív vymyslet souřadný systém, jak se tam orientovat.

Ideální by bylo, kdyby se programově podařilo fotky spojit do jednoho velkého obrázku (tmavá místa na okrajích se odstraní blendingem "větší jas"), do obrázku doplnit programově stupnice souřadnic, čísla buněk, a pak to rozsekat na použitelně velké obrázky (protože celý obrázek bude mít rozměr asi tak 100 000 x 100 000 pixelů). Jen bude programové zpracování náročné na PC, celkový obraz v RGB zabere asi 40 GB. Ale dá se to dělat po pásech. (... Hm, mám to zkusit?)

Jinak bez souřadnic a očíslování buněk se s tím nebude dát pracovat. To se bude muset zajistit než s tím někdo začne něco dělat. Zkouším přesahy ve Photoshopu, jo to by šlo docela dobře programově sloučit. Horizontálně je dostatečný překryv, vertikálně je to horší, budou znatelné změny jasu na hranách, na překryvech bude snížená ostrost, ale na tyhle účely by to mohlo vyhovovat.

Mimochodem, konverze na 256 barev nebyla moc smysluplná, protože JPG to nepodporuje a stejně to ukládá jako RGB. :-) (zmenšení bylo jen díky vyššímu stupni komprese)

_________________
i++ (INC) increment
i-- (DEC) decrement
i@@ (EXC) excrement


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: GDG foto cipu
PříspěvekNapsal: 21.11.2018, 13:32 
Offline
Pan Generální

Registrován: 19.07.2013, 15:54
Příspěvky: 2728
Has thanked: 145 times
Been thanked: 422 times
Panda toto jsem napsal jeste nez jsi dal ty prispevek! Takze nereaguji na tvuj.

Vsimne te si u 3-input NAND jak T6 A T8 nic nedela. Panda38 mozna bych IN1 udelal cervenou barvou at je hned zrejme ze je to tento signal. Trosku se tam plete ten OUT. Jinak je hezky videt jak male propojky v prvni vrstve umeji udelat trivstupove hradlo. Jak dobre je to cele navrzeno!

Ted odbocim. Nikdo presne nevi jak funguje GDG cip. Vi se, ze muze zastavovat CPU a to take dela. V MZ800 to nedela moc casto ale v rezimu MZ700 je to hodne caste. Nema smysl se o tom ted bavit, je to dikuse na hlouhe hodiny - kdo chce at si precte poslednich 15 let na http://mail.ordoz.com/pipermail/sharpmz. U nahrady hlavniho cipu pro MZ700 se vzalo zapojeni MZ80K a dalsich pocitacu v rade a z toho se odvodilo casovani MZ700. Stejne casovani lze ocekavat i GDG ale pak je tam velka cast cipu pro rezim MZ800 a to je uplne nove a to se da zjistit pouze desifrovanim obvodu.

Nejdrive je potreba presne popsat (prekreslit) vnitrni zapojeni. Nasledene najit logicke cleny. Z toho se pak da odvodit funkce. Postupne menit tranzistory na logicke cleny a ty na vetsi logicke cleny.

Kazdy asi bude mit ruzne navrh jak to resit. Zatim to vypada ze asi 6 lidi je ochotno v tom neco delat. Nakonec jich mozna bude i devet. Podle mne vsichni musi si projit dekodovanim tech 32 bunek co jsem delal v prosici2016 a jak to ted dela Panda38. Duvod je ten aby kazdy byl schopen to prekreslit a vcas si vsimnul spravne male tecky na cipu a tu prekreslil.

Jak jsem uz drive psal tak nejlepsi reseni by bylo kdyz by mohl kazdy samostatne prekreslit cast cipu, pak by se to u nekoho spojilo. Reseni co mam v hlave jsou ctyri velke pole (cca 2000x2000) kde 1 znamena ze je tam cesta, 0 znamena ze tam neni. Vyhoda by byla ta ze pouhym OR spojenim bunek by se dalo spojit data od vsech "kreslicu". Zadna slozita matematika.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: GDG foto cipu
PříspěvekNapsal: 21.11.2018, 13:46 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 24.05.2018, 22:32
Příspěvky: 1975
Bydliště: Most, Praha
Has thanked: 870 times
Been thanked: 699 times
Vím že jste zavrhli programovou analýzu. Ale přece jen - zdá se že alespoň typ buňky (hradlo) by se mohl dát detekovat, alespoň orientačně, s tím že by se to muselo pak ještě ručně zkontrolovat, ale jako výchozí tip by to mohlo také dost pomoct. Přesné propojení program nezjistí, ale možná i kdyby rozpoznal správně 50% a pak to jen opravit, to by mohlo také dost práce ušetřit. Nevím, nestojí ještě za to zkusit to nejdříve zpracovat programově, než se do toho pustí tým lidí? Nebo je to pro tým možná 10 lidí tak akorát přiměřeně pracné, aby se to nemuselo dělat programově? (nemám zatím moc představu o pracnosti ruční analýzy)

Kdybych zkoušel detekovat typ hradla, tak bych použil neuronovou síť, předkládal jí vzorky po pár buňkách a na výstupu opravoval chyby (=učení). To by se dalo zvládnout s dost vysokou úspěšností. Tedy - program by do obrázku doplnil čísla buněk a typ hradla. Pak by se muselo jen ručně dělat routování.

_________________
i++ (INC) increment
i-- (DEC) decrement
i@@ (EXC) excrement


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: GDG foto cipu
PříspěvekNapsal: 21.11.2018, 14:01 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 24.05.2018, 22:32
Příspěvky: 1975
Bydliště: Most, Praha
Has thanked: 870 times
Been thanked: 699 times
uunek píše:
Prevedl jsem fotky na 256 barev (okem to ani nepostrehnete, velikost se zmensila na 1/3). Fotky jsem po dohode s mikesem zabalil a dal k dispozici na uschovnu....
V tom archivu je obrázek GDG50_2412.JPG vadný (má i menší velikost). Je k dispozici funkční verze?

_________________
i++ (INC) increment
i-- (DEC) decrement
i@@ (EXC) excrement


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: GDG foto cipu
PříspěvekNapsal: 21.11.2018, 14:08 
Offline
Pan Generální

Registrován: 19.07.2013, 15:54
Příspěvky: 2728
Has thanked: 145 times
Been thanked: 422 times
Jako prvni se musi to prekreslit a v tu dobu neni potreba cokoliv desifrovat. To muze delat lama, jak rika Uunek. V dalsi fazi se na prekreslena data da pouzit nejaky program co bude hledat nesrovnalosti. Treba nezapojeny vyvod tranzistoru. Neni nemozne to cele exportovat do Eaglu a tam udelat kontrolu zapojeni. Porad jsou to jen tranzistory ale i toto umi eagle profesionalne zkontrolovat. Ten export by byl asi hodne slozity ale urcite je to mozne. Vyhoda by byla ze by slo na desku koukat jako na realny pcb.

Nasledne lze hledat v zapojeni logicke cleny a ty nahrazovat. Zde bych si predstavoval ze idelani reseni je, kdyz se neco oznaci jak napr. 2xvstup NAND, tak aby cele trasy umyslne program nakreslil jinou barvou (treba seda). Takto by slo videt co uz je vyresene a co ne.

V poznamkach mam napsano:
na vysku 432 bunky
448 propoje
880 celkem

na sirku 608 bunky
8 propoje
616 celkem

Rozmery se musi zkontrolovat a pripadne upravit. Kazdopadne bych asi pouzil ze 0,0 je horni levy roh. Stejne cislovani pouzil i Mikes pro fotky. Bunky myslim co je uvnitr cipu a kde muzou byt pouzitelne propoje.

Vlastni program bych videl jako ctyri pole. Pole musi byt (880+879) x (616+615) - proste 2x vetsi nez je pocet bunek. To proto ze musim resit spoje mezi bunkami. Prvni pole je propojeni tranzistoru na prvni propojovaci vrstvu nad nimi. Jen na urcitych mistech muze byt propoj, to vse muze sam kontrolovat program. Dalsi pole je vrstva nad tranzitory (vetsinou jsou tam horizontalni propoje). Nasledujici pole je propoj mezi vrstvy. Posledni pole je vrchni propojovaci vrstva (vetsinou jsou tam vertikalni propoje).

Mimochodem proc bych prekresleni chtel delal takto je to, ze je velmi pravdepodobne ze Mikes bude schopen tyto data importovat do Magic. V Magic se daji delat ruzne funkcni testy, coz opet muze pomoci.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: GDG foto cipu
PříspěvekNapsal: 21.11.2018, 14:20 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 24.05.2018, 22:32
Příspěvky: 1975
Bydliště: Most, Praha
Has thanked: 870 times
Been thanked: 699 times
Myslel jsem, že se zapojení bude kreslit pomocí hradel, proto jako první krok detekce buňky jako celku. Proč raději pracovat nejdříve s tranzistory a ne přímo s celými buňkami (hradly)?

_________________
i++ (INC) increment
i-- (DEC) decrement
i@@ (EXC) excrement


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: GDG foto cipu
PříspěvekNapsal: 21.11.2018, 15:40 
Offline
Pan Generální

Registrován: 19.07.2013, 15:54
Příspěvky: 2728
Has thanked: 145 times
Been thanked: 422 times
Panda38 neni nic zavrhnuto. Klidne udelej programovou analyzu. Byl jsem pro uplne zverejneni prave aby nekdo mohl pouzit nejakou novou metodu a rychle to desifroval. Hlavne prosim kazdy navrhujte co jste sami schopni udelat. Nepiste nejake teoreticke moznosti, ktere jsou realne ale sami je neumite zpracovat. Moje reseni co pisi jsem schopen sam udelat. Treba mi to bude trvat dva roky ale nakonec se to povede.

Jak jsem i zde ale i pred dvemi lety psal, tak uz jen napr. to velke L ukazuje na 2vstupy nand a tak samozrejme pri prekreslovani se da jen kontrolovat zda vsechny kontrolni body pro Nand jsou i na cipu. Proto uz tenkrat jsem tomu daval cisla podle datasheetu, byla snaha o standardizaci. Ale uz tenkrat jsem si vsimnul ze cesty nevedou vzdy uplne stejne! Jedine co je vzdy stejne je poradi a typ bunek zleva doprava. Treba na co se tesim je ten citac vpravo, nahore od toho co se uz desifrovalo. Pak se tesim na ty scitacky, ty budou vlevo dole a uprostred. To bude mit mozna az 25% cipu! Ceho se ale bojim jsou dlouhe spoje uvnitr cipu, ktere konci na ruznych mistech. To bude neprehledne. To bude velka vyzva.

Jinak ja jsem rad ze je to pres 700 obrazku. Osobne si to predstavuji tak ze vzdy zobrazim jeden obrazek jako poklad a na nem programova ukazi to co jsem uz nakreslil. Program co to bude kreslit si tak bude moci pamatovat pro kazdy obrazek zvlast kde je prvni bunka na obrazku a sam bude schopen korekce. Nutno rici ze jsem jeste neporovnaval tyto nove obrazky ale u puvodnich byl velky problem ze kazdy byl jinak pootocen. Rozhodne ten kreslici program nebude zadne delo. Ovladani bych chtel mit trivialni, spartanske. Nakresleni cary v prvni vrstve nad tranzistory by se delalo tak ze stisknu 2 na klavesnici, pak stisknu leve tlacitko na mysi a zde bude vychozi bod, dalsi stisk nekde na stejne radce nebo sloupci udela nakresleni cesty. Proste budu klikat podle toho jak se bude lomit. Kdyz stisknu 4 tak preskocim na horni vrstvu, samo to tam udela "prokov". Stisknutim Esc prerusim pokladani cesty.

1- prokov mezi tranzistorem a bottom vrstvou
2- bottom vrstva
3- prokov mezi bottom a top vrstvou
4- top vrstva
esc- konec kresleni
d - smazani bodu


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 1488 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5 ... 100  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google [Bot] a 7 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz