OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 28.03.2024, 15:22

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 31 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Stavba Sparrow Lite
PříspěvekNapsal: 22.10.2016, 14:03 
Offline
Óm Nejvyšší
Uživatelský avatar

Registrován: 28.01.2016, 23:57
Příspěvky: 3756
Has thanked: 213 times
Been thanked: 388 times
Asi nas bude vic, kdo stavi nebo bude stavet Sparrow Lite, predpokladam :)
Par otazek:

- ten cinch na video output je odkud? Vypada, jako by mel signal na krajnim pinu, ale ja jsem videl jen konektory, ktery maji signal na prostrednim, a krajni jsou zeme

- kapacity filtrovacich kondenzatoru jsou skutecne dulezite, nebo muzu pouzit nejakou vetsi rozumnou hodnotu? :) Zarazi me napriklad C8 a C9 pro filtraci 3.3V pro CPLD - tech 47nF ma nejaky duvod, nebo tam muze byt 100nF? To same C33 a C48 hned pod tim - proc 47nF a 22nF? C29 a C30 to same...
Dodam, ze ve firmach se setkavam s pristupem "co nejmene ruznych hodnot soucastek na skladu", a zavedeni nove soucastky do skladu je dost narocne, naopak se podporuje (v pripadech, kdy to je mozne) seriove nebo paralelni kombinace dvou odporu. Primlouval bych se za podobny pristup :)

_________________
Nikdy nediskutujte s blbcem. Stáhne vás na svoji úroveň a vyhraje zkušeností.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stavba Sparrow Lite
PříspěvekNapsal: 22.10.2016, 15:05 
Offline
Radil

Registrován: 12.05.2013, 19:16
Příspěvky: 280
Bydliště: Bratislava
Has thanked: 66 times
Been thanked: 46 times
Kubik píše:
- ten cinch na video output je odkud? Vypada, jako by mel signal na krajnim pinu, ale ja jsem videl jen konektory, ktery maji signal na prostrednim, a krajni jsou zeme

myslim, ze to je tento - https://www.gme.cz/konektor-cinch-zasuv ... -dps-zluta

pripadne ebay
http://www.ebay.com/itm/2-Pcs-Yellow-PC ... 1525202145


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stavba Sparrow Lite
PříspěvekNapsal: 22.10.2016, 15:34 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 18.06.2013, 20:26
Příspěvky: 2487
Has thanked: 115 times
Been thanked: 424 times
Kubik píše:
- ten cinch na video output je odkud? Vypada, jako by mel signal na krajnim pinu, ale ja jsem videl jen konektory, ktery maji signal na prostrednim, a krajni jsou zeme

Vidíš, to je zajímavá věc... ten cinch je opravdu z GME, ovšem původně jsem používal jiný, sice taky z GME, ale výrazně dražší. Ten uměl zasunutím samce "rozpojit" signál, který jinak šel skrz něj, a je možné, že ty piny byly kvůli tomu jinak zapojené.
Později, když GME začalo prodávat ty levné cinche, přešel jsem na ně, a protože rozměry byly stejné a díry seděly, už jsem to víc neřešil...
Sice to funguje bez problémů, ale v zájmu čistého provedení to stejně prověřím, a popřípadě změním, ale napřed musím zjistit, které cinche budu používat, když tyhle má GME jako výprodejové... Upřímně řečeno, tenhle jejich přístup mě dost leze na nervy - na něco od nich se zavedete, a oni to vzápětí vyřadí ze sortimentu... Dokonce se mi stalo, že jsem potřeboval jakýsi přepínač, zeptal jsem se prodavače, který přepínač mají a budou mít pořád, koupil jsem si pár kousků jako vzorek, udělal podle nich desku, a než mi přišla vyrobená deska, GME ty přepínače bez náhrady stáhlo z prodeje!

Kubik píše:
- kapacity filtrovacich kondenzatoru jsou skutecne dulezite, nebo muzu pouzit nejakou vetsi rozumnou hodnotu? :) Zarazi me napriklad C8 a C9 pro filtraci 3.3V pro CPLD - tech 47nF ma nejaky duvod, nebo tam muze byt 100nF? To same C33 a C48 hned pod tim - proc 47nF a 22nF? C29 a C30 to same...
Dodam, ze ve firmach se setkavam s pristupem "co nejmene ruznych hodnot soucastek na skladu", a zavedeni nove soucastky do skladu je dost narocne, naopak se podporuje (v pripadech, kdy to je mozne) seriove nebo paralelni kombinace dvou odporu. Primlouval bych se za podobny pristup :)

Kondenzátory 47nF u CPLD jsou podle dokumentace. Dát tam 100nF je v pohodě možné, občas to i sám dělám...
Kondenzátory C33 a C48 jsou převzaté z původního schématu ISSUE4. Převzal jsem, neřešil jsem, nepřepínal jsem. ;)

_________________
"Je lepší rozsvítit byť jen malou svíčku, než jen proklínat temnotu." (Konfucius)

www.zxsparrow.com


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stavba Sparrow Lite
PříspěvekNapsal: 22.10.2016, 15:44 
Offline
Óm Nejvyšší
Uživatelský avatar

Registrován: 28.01.2016, 23:57
Příspěvky: 3756
Has thanked: 213 times
Been thanked: 388 times
Fajn, diky obema :) Narvu vsude 100nF a uvidim, vyzkousim, poreferuju. Mam i 22nF a 47nF, ale jsou to ty velke, ohavne, kulate, a trochu by to rusilo dojem. Staci, ze elektrolyty barevne neladi, a jeste do toho tyhle tesla-like keramiky... pripadal bych si jako pri rekonstrukci DG :)

_________________
Nikdy nediskutujte s blbcem. Stáhne vás na svoji úroveň a vyhraje zkušeností.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stavba Sparrow Lite
PříspěvekNapsal: 26.10.2016, 08:24 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 18.06.2013, 20:26
Příspěvky: 2487
Has thanked: 115 times
Been thanked: 424 times
Jiiira píše:
Kubik píše:
- ten cinch na video output je odkud? Vypada, jako by mel signal na krajnim pinu, ale ja jsem videl jen konektory, ktery maji signal na prostrednim, a krajni jsou zeme
Vidíš, to je zajímavá věc... ten cinch je opravdu z GME, ovšem původně jsem používal jiný, sice taky z GME, ale výrazně dražší. Ten uměl zasunutím samce "rozpojit" signál, který jinak šel skrz něj, a je možné, že ty piny byly kvůli tomu jinak zapojené.
Později, když GME začalo prodávat ty levné cinche, přešel jsem na ně, a protože rozměry byly stejné a díry seděly, už jsem to víc neřešil...

Nuže, přátelé, je to přesně tak, jak jsem říkal. Původně jsem používal cinche 808-021, které umějí rozpojit signál a mají stínění vyvedené na prostřední pin, jak je ostatně vidět na fotografii.
Jenže tyto cinche stály přes 15 Kč za kus, takže když GME začalo prodávat jiné za asi 1,40 (808-004), které mají stínění vyvedeno na (oba) krajní piny, přešel jsem na ně, nic zlého netuše. Podle mě o tom neví ani GME - nakonec je jim to nejspíš fuk.

Protože seděl počet i rozmístění vývodů, opravdu jsem si toho nevšiml - naštěstí to funguje s oběma typy cinchů. Ale do budoucna to budu nějak řešit.

_________________
"Je lepší rozsvítit byť jen malou svíčku, než jen proklínat temnotu." (Konfucius)

www.zxsparrow.com


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stavba Sparrow Lite
PříspěvekNapsal: 26.10.2016, 16:07 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 18.06.2013, 20:26
Příspěvky: 2487
Has thanked: 115 times
Been thanked: 424 times
Kubik píše:
Jiiira píše:
naštěstí to funguje s oběma typy cinchů

Pockej, jak to myslis? Kdyz tam osadim ten se zemnenim na obou krajich, tak tim zkratuju video na zem, ne?

Nikoliv, protože je zapojen jen jeden krajní a prostřední pin. Buď je na krajním signál a na prostředním zem, nebo obráceně, ale nikdy to nejde do zkratu.

_________________
"Je lepší rozsvítit byť jen malou svíčku, než jen proklínat temnotu." (Konfucius)

www.zxsparrow.com


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stavba Sparrow Lite
PříspěvekNapsal: 26.10.2016, 22:37 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 18.06.2013, 20:26
Příspěvky: 2487
Has thanked: 115 times
Been thanked: 424 times
Kubik píše:
Fajn, beru - ale zkusim prece jen sehnat ty z GME :)
Jeden tip - mohl bys v pristi revizi, pokud nejaka bude, pridat piny pro SMD verzi LM2596? THT verze, kterou mam ja (od NatSem), ma jinak dlouhe piny a tak-tak jsem ji tam narval - piny 2 a 4 jsou kratsi. Kdyby tam bylo i SMD, tak tam jednak muzu osadit SMD, nebo ty 'moje' piny muzu naohybat a pripajet na SMD plosky :)

To ti k tomu radši přihodím LM2596 s dlouhými piny 8-) . BTW všiml sis, že to je (a má být) pure THT verze? A mám pak X lidem vysvětlovat, proč to tam je?

Jsi jedinej, kdo kdy něco takovýho chtěl, a jeden z pouhých asi 2 lidí (pro svoji sklerózu připustím, že ze 3 lidí, i když si na třetího nemůžu vzpomenout), kdo chtěli jen desku bez součástek. A jeden člověk chtěl z toho setu, co obvykle posílám, jen pár věcí, že zbytek má... Dopadlo to tak, že jsem mu ty věci, co nechtěl, posílal dodatečně... 8-)

_________________
"Je lepší rozsvítit byť jen malou svíčku, než jen proklínat temnotu." (Konfucius)

www.zxsparrow.com


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stavba Sparrow Lite
PříspěvekNapsal: 26.10.2016, 22:54 
Offline
Óm Nejvyšší
Uživatelský avatar

Registrován: 28.01.2016, 23:57
Příspěvky: 3756
Has thanked: 213 times
Been thanked: 388 times
Priste si o ten dlouhej reknu :) Stejne to budu muset vypajet, doslo mi, ze jsem tam nenechal misto na chladic, a to uz ty kratke piny fakt nedaji, takze je budu muset nastavit. Netusil jsem, ze jsou dve verze TO-220-5...

_________________
Nikdy nediskutujte s blbcem. Stáhne vás na svoji úroveň a vyhraje zkušeností.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stavba Sparrow Lite
PříspěvekNapsal: 01.12.2016, 10:34 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 18.06.2013, 20:26
Příspěvky: 2487
Has thanked: 115 times
Been thanked: 424 times
Chtěl bych poprosit všechny, kdo si dosud Sparrowa stavěli, kdyby mi sem napsali případné připomínky k umístění součástek, tj. jestli měli při osazování k něčemu špatný přístup, něco překáželo a podobně - že bych to zkusil zohlednit v budoucnosti (pokud to bude aspoň trochu možné)...

Prosím tedy, abyste mi napsali co vadilo a na jaké verzi desky (abych věděl, jestli už to není v nějaké pozdější verzi opraveno)...
Pokud vám nevadilo nic, nemusíte to sem psát... když to ale přesto napíšete, budu aspoň potěšen :S

Jiiira

_________________
"Je lepší rozsvítit byť jen malou svíčku, než jen proklínat temnotu." (Konfucius)

www.zxsparrow.com


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stavba Sparrow Lite
PříspěvekNapsal: 01.12.2016, 11:08 
Offline
Óm Nejvyšší
Uživatelský avatar

Registrován: 28.01.2016, 23:57
Příspěvky: 3756
Has thanked: 213 times
Been thanked: 388 times
Uz je to nejaky cas, a stavbu jsem kvuli chybejicim soucastkam zatim prerusil, ale vadily mi tyhle veci:
- cislovani soucastek: zatim vsechny klony, co jsem stavel, mely uplne nahodne rozmistene cislovani odporu a kondenzatoru, diky cemuz se osazovani strasne vleklo. Pokud vim, Eagle ma precislovani soucastek, nedalo by se s tim neco delat? Aby odpor R11 byl vedle odporu R10 atd. :)
- ten video konektor, jak jsem psal vyse. Je mozne, ze v GM uz nebude
- mozna prizpusobit LM2596 i pro kratsi piny - nevim, ktera varianta je beznejsi
- podobne se mi nepodarilo najit vhodne petikolikove konektory, mam nekolik typu, ale zadny nepasuje

_________________
Nikdy nediskutujte s blbcem. Stáhne vás na svoji úroveň a vyhraje zkušeností.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stavba Sparrow Lite
PříspěvekNapsal: 01.12.2016, 11:26 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 18.06.2013, 20:26
Příspěvky: 2487
Has thanked: 115 times
Been thanked: 424 times
Kubik píše:
Uz je to nejaky cas, a stavbu jsem kvuli chybejicim soucastkam zatim prerusil, ale vadily mi tyhle veci:
- cislovani soucastek: zatim vsechny klony, co jsem stavel, mely uplne nahodne rozmistene cislovani odporu a kondenzatoru, diky cemuz se osazovani strasne vleklo. Pokud vim, Eagle ma precislovani soucastek, nedalo by se s tim neco delat? Aby odpor R11 byl vedle odporu R10 atd. :)

K přečíslování zřejmě nedojde ze 2 důvodů: jednak je Sparrow kreslen v KiCADu a ne v Eaglu ;) , a jednak je číslování většiny pasivních součástek přejato z původního schématu ISSUE4, což mi dosud přijde být výhodné...

Kubik píše:
- ten video konektor, jak jsem psal vyse. Je mozne, ze v GM uz nebude
- mozna prizpusobit LM2596 i pro kratsi piny - nevim, ktera varianta je beznejsi
- podobne se mi nepodarilo najit vhodne petikolikove konektory, mam nekolik typu, ale zadny nepasuje

Všechny tyto body se vyřeší naráz tím, k čemu jsem se nedávno rozhodl, a sice že Sparrow bude nadále nabízen jen jako kit, tzn. deska + naprogramované CPLD + všechny konektory + některé další součástky včetně krystalů, tlumivky a LM2596. 8-)

Video konektory. tj. žluté CINCHe má GME skladem řádově ve stovkách. Pětikolíkem nevím co myslíš - klávesnicový konektor? Nebo snad 3.5mm jack socket? (má 5 pinů)

_________________
"Je lepší rozsvítit byť jen malou svíčku, než jen proklínat temnotu." (Konfucius)

www.zxsparrow.com


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stavba Sparrow Lite
PříspěvekNapsal: 01.12.2016, 13:53 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 18.06.2013, 20:26
Příspěvky: 2487
Has thanked: 115 times
Been thanked: 424 times
Kubik píše:
Sorry, spletl jsem si to s Didaktikem, ten petikolik ignoruj.

Aha, tak to jo... Ako hovoril súdruh major Terazky: Už som sa zľakol... ;)

_________________
"Je lepší rozsvítit byť jen malou svíčku, než jen proklínat temnotu." (Konfucius)

www.zxsparrow.com


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stavba Sparrow Lite
PříspěvekNapsal: 01.12.2016, 22:18 
Offline
Radil
Uživatelský avatar

Registrován: 02.08.2015, 15:23
Příspěvky: 259
Bydliště: Skalica
Has thanked: 52 times
Been thanked: 141 times
Jiiira píše:
Všechny tyto body se vyřeší naráz tím, k čemu jsem se nedávno rozhodl, a sice že Sparrow bude nadále nabízen jen jako kit, tzn. deska + naprogramované CPLD + všechny konektory + některé další součástky včetně krystalů, tlumivky a LM2596. 8-)


Ak bude Sparrow ako kit, tak si mna mozes dat do zoznamu, pretoze si ho urcite kupim.
Pred dvoma dnami som hovoril Nobymu, ze by mohol byt Sparrow ako stavebnica, doska + suciastky a uz je to tu :like:

_________________
ZX Spectrum, ZX Spectrum +, DIDAKTIK GAMA, DIDAKTIK M, DIDAKTIK KOMPAKT, D40, D80, Interface M/P, MELODIK, UR-4, BEST, KP 311, BT100, SP210T, GAMACENTRUM 01 (cierna), ROBOTRON K6304, divIDE, K-Mouse, PMD 85-2, Amiga 500, Amiga 500+, Amiga 1200


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stavba Sparrow Lite
PříspěvekNapsal: 01.12.2016, 22:33 
Offline
Site Admin
Uživatelský avatar

Registrován: 11.05.2013, 23:48
Příspěvky: 10111
Bydliště: Praha
Has thanked: 1953 times
Been thanked: 1517 times
Já si myslím, že Sparrow je jako "kit" už od začátku. Osazené desky byly jen pro vyvolené. Nebo se pletu?

_________________
Amiga/Amstrad/Atari/Commodore/Mac/Nintendo/PS/PC/Sega/Tandy/ZX


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stavba Sparrow Lite
PříspěvekNapsal: 01.12.2016, 22:43 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 25.05.2014, 12:29
Příspěvky: 1671
Bydliště: Praha
Has thanked: 318 times
Been thanked: 372 times
Kit ano, ale ne se všemi součástkami...takhle je to napsáno výše:
Jiiira píše:
...Sparrow bude nadále nabízen jen jako kit, tzn. deska + naprogramované CPLD + všechny konektory + některé další součástky včetně krystalů, tlumivky a LM2596. 8-)

_________________
Atari 65XE, 600XL, 400, 800, 800XL/XE, 130XE, 1200XL, XEGS
Commodore C64, C64C, C128, Plus/4
Amiga A600, A1200+Blizzard 060/50
ZX Spectrum, +2


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 31 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz