OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 18.04.2024, 03:09

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 349 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 24  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: ZX Spectrum Next
PříspěvekNapsal: 15.05.2016, 21:38 
Offline
Pan Štábní

Registrován: 29.06.2013, 16:52
Příspěvky: 1614
Has thanked: 31 times
Been thanked: 357 times
danhard píše:
To FPGA má vstupy +5V tolerantní ?


Ne, neni 5V tolerantni. Schema dalsiho zapojeni neni zverejnene, jen jsem cetl, ze zx sbernice je oddelena pomoci ctyr 74HC245.

Pri 5V napajeni cipu 74HC245 pujde bez problemu prevod 3.3V sbernice z FPGA smerem ven na 5V sbernici. Akorat u datove sbernice nevim jak to tam maj udelane, ale s jednou 74HC245 by to slo tezko, leda ze by snizil napajeni take na 3.3V, ale to by pak nebyla ta 245 tolerantni k 5V. Psal mi autor, ze ma na desce oddelenou sbernici pomoci ctyr 74HC245, vic nepsal.

_________________
http://velesoft.speccy.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ZX Spectrum Next
PříspěvekNapsal: 15.05.2016, 22:56 
Offline
Pan Generální

Registrován: 19.07.2013, 15:54
Příspěvky: 2728
Has thanked: 144 times
Been thanked: 422 times
Velesofte jiz drive jsem premyslel jak udelat to zapojit aby smerem ven bylo 5V a smerem dovnitr jen 3,3V. Reseni je smerem ven dat 74HC245 nebo 74HC573. Smerem dovnitr k FPGA dat SN74LVC573AN nebo SN74LVC245AN. Jako ty jsem premyslel ze ty 573 jsou lepsi, protoze to setri signalove vodice. Na druhou stranu ale musis nejak multiplexovat signaly. Ty cipy jsem vybiral aby to byl bezny DIL.

V pripade SMD bych spise sel do neceho jako 74ALVC164245.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ZX Spectrum Next
PříspěvekNapsal: 16.05.2016, 23:16 
Offline
Pan Generální

Registrován: 19.07.2013, 15:54
Příspěvky: 2728
Has thanked: 144 times
Been thanked: 422 times
danhard píše:
Jak je to s těma 74HC245 ?
Napájený 3V3 nemůžou +5V na vstupu a napájený 5V neumí na vstupu 3V3 CMOS ani TTL ?


Urcite to nebude napajene 3V3 protoze to by opravdu byl problem s 5V na privodu. Take to ma pomale reakce pri nizsim napeti, coz je velky problem. Tech 3,3V je tak akorat napeti co by melo fungovat ale je pravda ze za stejnou cenu je HCT, ktere by bylo vhodnejsi, protoze ma log1 garantovano uz pri 2V. Lze uvazovat o SMD technice a tak specializovany obvod jako je treba http://focus.ti.com/lit/ds/symlink/sn74lvc8t245.pdf by to prepinal rychleji. Ono stejne chvilku trva nez z hradloveho pole vyjde ven signal na zmenu toku a pak vlastni signal.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ZX Spectrum Next
PříspěvekNapsal: 17.05.2016, 00:25 
Offline
Óm Nejvyšší

Registrován: 16.06.2014, 12:23
Příspěvky: 3676
Bydliště: Jesenice u Prahy
Has thanked: 28 times
Been thanked: 280 times
SN74LVC8T245 nemá při 5V napájení TTL vstupní úrovně.

SN74LVC245AN se směrem dovnitř použít nedá, protože má na na vstupu trvale připojený výstupní budič a ten +5V nesnáší.

74LVC573A je směrem dovnitř použitelná a to tak, že velmi :)
Vyhovuje aplikaci, má dobré uspořádání vývodů, latch se dá vyřadit a nahradí samostatný budič, rychlost akorát, je to brouk, který je aktivně v programu u více výrobců a cena je minimální.

Směrem ven bych použil 74HCT573.

_________________
Diagnóza: Touretteův syndrom, Koprolálie, Dyslexie, Obsedantně kompulzivní porucha.
Kalkulačky: Privileg PR56, TI51-III, TI57, TI58, TI59, TI83, TI-83 Premium CE, TI89
Počítadla: BOBO64, ZX48 plus, DG-88, Didaktik-M, C16, C64C, Amiga 500+, MZ800, MUPID C2A2


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ZX Spectrum Next
PříspěvekNapsal: 17.05.2016, 12:39 
Offline
Óm Nejvyšší

Registrován: 16.06.2014, 12:23
Příspěvky: 3676
Bydliště: Jesenice u Prahy
Has thanked: 28 times
Been thanked: 280 times
Co se týče technologie, tak si myslím, že cpát tam DIPy je anachronismus, zvláště když je zbytek smd technologie.

Jako obousměrný datový budič vyhovuje třeba MH74ALS245 :lol: protože na straně vysokých úrovní má správné TTL chovaní a na straně LCMOS prostě víc než 3,6V v H při minimálním zatížení nedá.

Lepší je ale obousměrný oddělovač na datech sestavit ze dvou brouků 74LVC573A a 74HCT573.

Sběrnice by měly být organizovány tak, že se využije toho nutného zla (úrovňového přizpůsobení sběrnic) k multiplexovánání.
Takže FPGA, na ní povešená RAM a oddělovačem sběrnic spojená s CPU a externí sběrnicí.
V datové cestě by se měla směrem k CPU využíval latch, protože je CPU línej :) a adresová sběrnice by se multiplexovala třístavem.
Z FPGA by šly přímo do RAM jenom vyšší adresové dráty, které dělají mapování.
Časování by bylo tak, že by stíhalo 14MHz (21 ?) CPU a VGA zobrazení, všechno osatní by se dělalo zpomalením.
Jedné, co taková kanfigurace neumí, je emulace procesoru v FPGA pro externí sběrnici.
Jinak tam ta externí Z80 nemusí být ani osazená, ať se v BASIC verzi ušetří :lol:
V podstatě se dá v FPGA nakonfigurovat jakýkoliv procesor, třeba 10x rychlejší a na externí sběrnici může být fyzicky jiný procesor, který je pro tu sběrnici řídící. FPGA je jen taková malá programovatelná periferie, co k tomu pánu tvorsta dodělá ten nepodstatný zbytek.

Když je místo na desce, tak se odělovače na ceně moc neprojeví.
http://cz.mouser.com/ProductDetail/NXP- ... 3Jm8jUU%3d

_________________
Diagnóza: Touretteův syndrom, Koprolálie, Dyslexie, Obsedantně kompulzivní porucha.
Kalkulačky: Privileg PR56, TI51-III, TI57, TI58, TI59, TI83, TI-83 Premium CE, TI89
Počítadla: BOBO64, ZX48 plus, DG-88, Didaktik-M, C16, C64C, Amiga 500+, MZ800, MUPID C2A2


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ZX Spectrum Next
PříspěvekNapsal: 22.05.2016, 00:16 
Offline
Pan Štábní

Registrován: 29.06.2013, 16:52
Příspěvky: 1614
Has thanked: 31 times
Been thanked: 357 times
azorasoft píše:
Mohl by někdo stručně popsat jak se liší DivIDE od DivMMC, které bude integrováno v Nextu? DivIDE je klasické IDE rozhraní s primary/slave device a IDE protokolem. Jak funguje DivMMC?


DIVMMC je jen klasicka divide pamet 8kB eeprom, ktera se mapuje a ovlada shodne s original divide + ramka strankovatelna jako u klasickeho divide. Je zde ale drobny rozdil. Mapovani pameti je sice shodne s divide, ale DIVMMC uz nepodporuje zadny allram 16kB rezim jako original divide, takze se to pametove chova jako stara verze divide bez rozsirench galu. Dalsi rozdil je v tom, ze DIVMMC pouziva nevyuzite bity na divide portu 227 pro prepinani vetsiho poctu 8kB stranek. Vetsinou tam je 512kB ram, ale ZX NEXT ma pro divmmc jen 128kB ramky. IDE porty na DIVMMC nenajdete, misto nich jsou zde dva nove porty - jeden pro vyber SD karty (master / slave) a druhy port je SPI pro komunikaci s kartou. ZX NEXT ale obsahuje jen jednu kartu nastavenou jako master. EEPROMka v DIVMMC interface je bezne preprogramovatelna, v ZX NEXTu nevim jak to budou resit... Ja osobne bych se asi IDE porty uz moc nezabyval a presel bych na SD, ale furt je tu spoustu majitelu klasickeho DIVIDE, takze omezit system jen na jedno zarizeni by byla skoda.

_________________
http://velesoft.speccy.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ZX Spectrum Next
PříspěvekNapsal: 22.05.2016, 16:18 
Offline
Pan Štábní

Registrován: 29.06.2013, 16:52
Příspěvky: 1614
Has thanked: 31 times
Been thanked: 357 times
misticjoe píše:
To je právě to, co se mi moc nelíbí. Mám samo DivIDE, ale v ZXN budu muset použít nějaké jiné médium místo toho, abych mohl libovolně prohrazovat mezi ZX(128) a ZXN. Místo toho budu muset CFku strčit do PeCka, překopírovat na SD a zastrčit do ZXN. Někdo by řekl "banalita", ale zas je potřeba to pitomé PeCo.


Jasne. Minimalne treba na formatovani SD ci CF karty. ESXDOS ma jeste stale nejake mouchy, takze muze dochazet i k poskozeni dat na disku, na to opet k oprave potrebujes PC. Ale dalo by se to vse vyresit i jinak.

Nekdo by musel napsat formatovac FAT32 pro ZX Spectrum. Dale by mohl jeden system podporovat soucasne jak SD porty tak i IDE porty. Jenze v ESXDOSu se uz bojovalo o misto, alespon na klasickem divide v 32kB ram a 8kB rom. Autor esxdosu psal, ze planuje pro DIVMMC (tedy pro divide pamet s vetsi ramkou) napsat maly booter do 8kB romky, ktery uz natahne cely system do rozsirene ram divmmc. A opravdu to i realizoval. Mel puvodne nejaky maly boot kod tusim 1 ci 2 kB, ktery natahl libovolny soubor z FAT32 do ZX. Nasledne kod jeste nejak rozsiroval az do velikosti 4kB. Zamerem bylo aby system nemusel vubec lezet v romce a cely mohl sidlit ve velke ramce divmmc, pak by to jelo v mapram rezimu sakum prdum. Ciste teoreticky by ten boot kod v rom mohl detekovat jak SD tak IDE porty a podle toho bootovat odkud bude treba. IDE a SD drivery se pak mohou pouzit ci zkopirovat primo z boot romky a system pak muze mit master treba jako SD a slave jako IDE, nebo opacne. Pred lety nebylo rozsirene divmmc az tak bezne, tak byla snaha esxdos za kazdou cenu narvat jen do 32kB v klasickem divide. To ma pak ale logicky dalsi omezeni...
Kdybys chtel na DIVIDE pouzivat SD kartu, staci si za par stovek koupi SD to IDE redukci nekde na DEALEXTREME nebo na EBAY a mas to plne prenosne mezi DIVIDE a DIVMMC/ZX NEXT. SDtoIDE redukce musi byt jen upravena aby byla napajena primo z DIVIDE, nebo bys musel mit externi zdroj. Redukce konvertuje SD na IDE protokol, takze se tvari jako HDD nebo CF karta. Pred lety jsem SDtoIDE redukce testoval a co si pamatuju, bylo tam omezeni na maximalni kapacitu SD karet do 8GB a byl problem s microsd kartama v redukci MICROSDnaSD pokud karta mela kapacitu tech plnych 8GB... Dnes je ale jina doba a co jsem cetl na Ebay, tak ty redukce uz podporuji vetsi kapacitu SD karet asi do 64GB nebo snad i SDXC. Ty nove jsem uz nezkousel.

_________________
http://velesoft.speccy.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ZX Spectrum Next
PříspěvekNapsal: 25.05.2016, 21:13 
Offline
Pan Štábní

Registrován: 29.06.2013, 16:52
Příspěvky: 1614
Has thanked: 31 times
Been thanked: 357 times
danhard píše:
VELESOFT píše:
Na chematu TBBLUE je pouzite FPGA 144 pinu ....

Bavíme se tu o projektu, jehož schema, kromě Tebe asi nikdo neviděl :(
Vidím tu realizaci úplně někde jinde, nejlevnější FPGA 100pin za 5€, k tomu ládovací flašku za 1€ (i s obsahem ROM), nejlevnější RAM za 3€ a procesor za 4€ :)
Celý se to musí dostat pod Sinclairovských 99€ v prodeji (cca 50€ v nákladech), jinak je to nepoužitelný :lol:


V priloze je schema TBBLUE, ale je to jeste starsi verze bez sbernice...


Přílohy:
tbblue.zip [47.49 KiB]
464 krát

_________________
http://velesoft.speccy.cz/
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ZX Spectrum Next
PříspěvekNapsal: 25.05.2016, 23:53 
Offline
Pan Štábní

Registrován: 29.06.2013, 16:52
Příspěvky: 1614
Has thanked: 31 times
Been thanked: 357 times
danhard píše:
To je schema poněkud neúplné, řekl bych přímo na nic, není tam ani procesor, ani jak se s RAM pracuje, ani není jasné, jak se FPGA a stínová ROM nahrává.
Z takovýho návrhu bych nic neodvozoval a rovnou autora poslal do háje.
Chtěl jsem napsat do prd..., ale to by se mohli zdejší sluníčkáři rozčilovat :)


Zakladni deska TBBLUE klonu je jen plosnak s ramkou,konektory a nekolika 74HC245. Na desce je pinova lista, kam se pripojuje levny maly vyvojovy FPGA kit. Ten uz na sobe obsahuje FPGA, flash, krystal, stabilizator, atd... No zbytek se da odvodit uz z fotografii...


Přílohy:
13083114_1138542859521661_8712421580758051562_n.jpg
13083114_1138542859521661_8712421580758051562_n.jpg [ 121.14 KiB | Zobrazeno 10687 krát ]
DSC05968.jpg
DSC05968.jpg [ 333.93 KiB | Zobrazeno 10687 krát ]

_________________
http://velesoft.speccy.cz/
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ZX Spectrum Next
PříspěvekNapsal: 26.05.2016, 00:24 
Offline
Pan Štábní

Registrován: 29.06.2013, 16:52
Příspěvky: 1614
Has thanked: 31 times
Been thanked: 357 times
danhard píše:
No a kde je tam nějakej procesor ? úplná simulace na FPGA ? s tím mi laskavě polibte prdel !
Zase další klamavá reklamní akce na důchodce :lol:


Jo, je to uplny "emulator" v FPGA. Ikdyz jde o hradlove pole a nikoli o procesor se softw.emulaci, furt to neni ono. Preci jen realny procak a romka jsou snad zaklad "srdce pocitace".

U ZX NEXT me zajima jen ten case. Vnitrek uz je zamenny za cokoli jineho...

_________________
http://velesoft.speccy.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ZX Spectrum Next
PříspěvekNapsal: 26.05.2016, 01:07 
Offline
Óm Nejvyšší

Registrován: 16.06.2014, 12:23
Příspěvky: 3676
Bydliště: Jesenice u Prahy
Has thanked: 28 times
Been thanked: 280 times
ZXUNO v jiné podobě.
Úplná simulace mě vůbec nezajímá a hlavně jí neuděláš s nejlacinějším FPGA.
Jsem jako Sinclair - moc drahý, moc drahý :D
Už když se podívám na obvod vstupu na nahrávání, který autor nazývá "EAR Superfo Circuit (one transistor)", tak je vidět, jaká je to ptákovina.
Mělo by to být především odolné proti přebuzení, ale ono to usměrňuje :roll:
Takže dioda rovnou paralelně k BE přechodu a na vstup odpor a kondenzátor.
O dvě součástky míň a lepší funkce.

_________________
Diagnóza: Touretteův syndrom, Koprolálie, Dyslexie, Obsedantně kompulzivní porucha.
Kalkulačky: Privileg PR56, TI51-III, TI57, TI58, TI59, TI83, TI-83 Premium CE, TI89
Počítadla: BOBO64, ZX48 plus, DG-88, Didaktik-M, C16, C64C, Amiga 500+, MZ800, MUPID C2A2


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ZX Spectrum Next
PříspěvekNapsal: 04.06.2016, 13:35 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 18.05.2013, 14:56
Příspěvky: 2340
Has thanked: 303 times
Been thanked: 640 times
VELESOFT píše:
Bude mozne zakoupit i samostatny kryt pocitace s klavesnici (bez klonu uvnitr) udajne zhruba za polovinu ceny kompletniho ZX NEXT. Do krytu bude pasovat jak original stara deska ze ZX, tak i nove desky HARLEQUINa a dalsich klonu/nahrad.
Tak to mne zajímá taky, volně ležících desek už mám několik. (z toho půlka bez ULA), jednu krabičku bych možná uvítal. Jak to bude s klávesnicí?

VELESOFT píše:
Jo, je to uplny "emulator" v FPGA. Ikdyz jde o hradlove pole a nikoli o procesor se softw.emulaci, furt to neni ono.
Pro mne je měřítkem schopnost samostatného provozu a možnost připojení periferií. I když bude DivMMC, AY ... zabudované, pořád tu jsou periferie, jako třeba 8255, nebo SIF, které tam nebudou a já bych je občas rád používal (nebudou-li kolidovat). Z80 v hradlovém poli mi nevadí ani trochu.

_________________
https://cygnus.speccy.cz ZX Spectrum 128k, Betadisk, DivIDE, ESXDOS


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ZX Spectrum Next
PříspěvekNapsal: 04.06.2016, 15:03 
Offline
Kecálek

Registrován: 27.09.2013, 19:59
Příspěvky: 91
Bydliště: Havirov
Has thanked: 0 time
Been thanked: 11 times
zxcygnus píše:
Pro mne je měřítkem schopnost samostatného provozu a možnost připojení periferií. I když bude DivMMC, AY ... zabudované, pořád tu jsou periferie, jako třeba 8255, nebo SIF, které tam nebudou a já bych je občas rád používal (nebudou-li kolidovat). Z80 v hradlovém poli mi nevadí ani trochu.


Ideální by bylo, kdyby počítač obsahoval hardwarově vše, pro co existuje nějaký software. Ať už je to teda opravdu univerzální (na dnešní dobu) "další" Spectrum. Na Nextu se mi líbí, že má původní sběrnici a že je to kompletní počítač včetně caseu, klávesnice a čtečky SD karet. Ale nelíbí se mi, že se snaží cenu dostat co nejníže a proto dělají kompromisy. Přitom by cena klidně mohla být i vyšší na úkor toho, že bude obsahovat po hardwarové stránce více věcí. Stejně si to koupí jenom nadšenci, kteří ty peníze obětují tak jako tak.

Takže za mě, jestli půjde o hardwarovou emulaci v nějakém FCPGA nebo o real součástky je mi jedno (v tom se stejně nevyznám), ale ideální by bylo, kdyby tam bylo místo DivMMC raději DivIDE (přecejenom si tam pak člověk může připojit co uzná za vhodné (a pro co bude případně ochoten sám napsat hardwarovou podporu, třeba DVD-ROM :-)), já třeba provozoval DivIDE s 500 GB PATA diskem :D) a pak ještě 8255, Z80DMA, RTC a SIF.

ULA+ tam sice je, ale podle mě není od začátku optimálně navržena. Klidně bych snížil počet barev z 64 jenom na 32 a raději ponechal FLASHování, které je (troufám si tvrdit) pro Spectrum dost typické (vytváření efektů typu "had v obdélníku" atd.) a člověk zbytečně bude muset vyvinout zvýšený effort tak, aby si v režimu ULA+ napsal vlastní FLASHování, pokud ho bude potřebovat.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ZX Spectrum Next
PříspěvekNapsal: 04.06.2016, 23:28 
Offline
Pan Štábní

Registrován: 29.06.2013, 16:52
Příspěvky: 1614
Has thanked: 31 times
Been thanked: 357 times
zxcygnus píše:
VELESOFT píše:
Bude mozne zakoupit i samostatny kryt pocitace s klavesnici (bez klonu uvnitr) udajne zhruba za polovinu ceny kompletniho ZX NEXT. Do krytu bude pasovat jak original stara deska ze ZX, tak i nove desky HARLEQUINa a dalsich klonu/nahrad.
Tak to mne zajímá taky, volně ležících desek už mám několik. (z toho půlka bez ULA), jednu krabičku bych možná uvítal. Jak to bude s klávesnicí?


Klavesy budou ukotvene jako u nizkoprofilovych notebookovych klavesnic, ale nebude mozne celou klavesnici jako desku vymenit. Pujde o soucast horniho krytu pocitace (na to jsem se dnes ptal). A kvuli tomu, aby slo pouzit i origos ZX desku, musi klavesnice obsahovat uplne stejne zapojenou membranu jako ma plusko, coz znamena trivrstvou membranu a ta bude v kombinaci s nizkoprofilovou klavesnici neprilis pohodlna a zdaleka ne tak citliva jako u bezneho notebooku.

_________________
http://velesoft.speccy.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ZX Spectrum Next
PříspěvekNapsal: 05.06.2016, 11:00 
Offline
Pan Štábní

Registrován: 29.06.2013, 16:52
Příspěvky: 1614
Has thanked: 31 times
Been thanked: 357 times
Jiiira píše:
A membrána vyměnit půjde? Nebo jak jsi to myslel s tou nemožností výměny klávesnice?


Membrana snad vymenit pujde. Puvodne jsem doufal, ze cely blok klaves bude jako u notebooku na jedne desce s membranovym vyvodem. Ale samotne drzaky klaves budou pridelane ci nejak pripevnene k hornimu plasotvemu krytu. Tady bych se bal toho, ze se nekomu podari nejakou klavesu oddelat, co pak ? Chapu, bude to takhle levnejsi. Snad se nebude setrit na kvalite plastu a mechanismu klaves. Preci jen ZX NEXT bude pouzivat vetsina lidi na hrani her, nez na programovani. Klavesnice by tedy mela neco vydrzet a mit moznost nejake opravy.

_________________
http://velesoft.speccy.cz/


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 349 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 24  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz