OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů

HVDOSdev2019!

Právě je 18 čer 2019, 09:06

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 33 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Merkurový plotr Alfi
PříspěvekNapsal: 12 čer 2019, 00:10 
Pan Generální

Has thanked: 90 times
Been thanked: 354 times
cz7asm píše:
Preju hodne zdaru pri praci :like: Taky jsem asi rok zpatky narazil z nostalgie na Alfiho a chtel jsem si ho vyrobit. U prvni verze jsem pouzil co slo z merkuru, ale potom jsem si nasadil brouka do hlavy, ze ty dily mi budou chybet :D Takze jsem presel na 3D tisk a vysledek ma s Alfim spolecne asi jen to, ze to ma dva krokove motory a jedno pero :) Pro ukazku zde - https://www.thingiverse.com/thing:3340918.
Jelikož nebazíruju na použití dílů z Merkura, to tvoje řešení se mi velmi líbí. :thumbup:
Kdybys k tomu navíc vytvořil nějaké kryty, bylo by to ještě lepší... sice by to připomínalo spíš Minigraf, ale ten se mi po designové stránce vždycky líbil, takže nic proti. 8-)

www.zxsparrow.com

PříspěvekNapsal: 12 čer 2019, 11:02 
Profík

Has thanked: 127 times
Been thanked: 249 times
Jiiira píše:
Jelikož nebazíruju na použití dílů z Merkura, to tvoje řešení se mi velmi líbí. :thumbup:
Kdybys k tomu navíc vytvořil nějaké kryty, bylo by to ještě lepší... sice by to připomínalo spíš Minigraf, ale ten se mi po designové stránce vždycky líbil, takže nic proti. 8-)
jj, mně se tohle řešení taky líbí, resp. kdybych měl 3D tiskárnu (kterou zatím nechci) a vymýšlel to od základu tak, aby se to dalo tisknout, ne jako vylepšený Alfi. Výsledek je pěkně kompaktní, vypadá to i dostatečně robustně. Na krytech bych netrval, pokud z toho nečouhá něco, co se snadno ulomí.
cz7asm píše:
Preju hodne zdaru pri praci :like: Taky jsem asi rok zpatky narazil z nostalgie na Alfiho a chtel jsem si ho vyrobit. U prvni verze jsem pouzil co slo z merkuru, ale potom jsem si nasadil brouka do hlavy, ze ty dily mi budou chybet :D Takze jsem presel na 3D tisk a vysledek ma s Alfim spolecne asi jen to, ze to ma dva krokove motory a jedno pero :) Pro ukazku zde - https://www.thingiverse.com/thing:3340918.
Chybějící dílky ze stavebnice mě netrápí vůbec. Nemám žádnou originál krabici, mám spoustu krabiček s roztříděnými dílky podle druhu, které jsou sesypané z mnoha nekompletních stavebnic, co komu (i mně) doma zbylo, daroval, nebo jsem později dokoupil, jako tu zásilku na fotce. A taky mám hrst ošklivých součástek, které se výborně hodí, chci-li něco radikálně přizpůsobit a neničit pěkné díly.

3D tiskárnu nemám, kromě ručního nářadí a vrtaček mám jen CNC router a malý soustruh, takže podle toho vypadají i mé výrobky. Je pro mě snazší pracovat s kovy, dřevem a plastovými deskami. Elektroniku už mám hotovou, resp. zbývá mi osadit řídící desku, takže tam taky není moc prostor k přizpůsobení, nechci-li to dělat komplet znovu. Pokulhává software, kreslí mi to čáry, ale s drobnými chybami, to bude nutné doladit.

Ostatně jaký používáš software? (líbí se mi vyplňování ploch) Jak se komunikuje s plotrem? Skrz to mini Arduino? Má to sériový port? Jinak? Umí to nějaký jazyk, jako třeba HPGL? Jakou to má přesnost? Resp. jakou velikost kroku? Vidím že tam je ozubený řemen na řemeničce přímo na hřídeli motoru. Velikost kroku se povedlo udělat pro obě osy stejnou, nebo je to kompenzováno softwarem?

PříspěvekNapsal: 12 čer 2019, 15:02 
Tichošlápek

Has thanked: 0 time
Been thanked: 2 times
zxcygnus píše:
Ostatně jaký používáš software? (líbí se mi vyplňování ploch) Jak se komunikuje s plotrem? Skrz to mini Arduino? Má to sériový port? Jinak? Umí to nějaký jazyk, jako třeba HPGL? Jakou to má přesnost? Resp. jakou velikost kroku? Vidím že tam je ozubený řemen na řemeničce přímo na hřídeli motoru. Velikost kroku se povedlo udělat pro obě osy stejnou, nebo je to kompenzováno softwarem?

Se softwarem je to slozitejsi. Mozna jsem malo hledal, ale nenasel jsem nic co by dokazalo z obrazku (at uz rastr nebo vektor) vygenerovat predlohu pro tah perem i s vyplnovanim ploch. Plotr prijima G kody a je hodne softwaru pro praci s G kodem, ale nenasel jsem nic, co by dokazalo dat takovy vystup, jako mam tam na obrazcich. Nakonec jsem skoncil u Inkscape s manualni editaci + plugin pro prevod vysledneho vektoru do G kodu.

Pro intepretaci G kodu jsem pouzil GRBL. Ta deska na ktere to bezi neni Arduino - je to asi to nejlevnejsi co jde koupit s malym Cortex M3 ARMem (asi 30kc od cinana). Komunikace je pres USB seriovku.

Co se presnosti tyce, tak jsou tam pouzite kontrolery na krokove motory co umi mikrostepping az 1/32. Ja to mam nastavena na 1/16. Krokovy motor ma 200 kroku, takze 3200 kroku na otocku. Tady uz asi nema cenu pokracovat v teoreticke prenosti, protoze ta bude hodne velka, ale prakticky to bude narazet na mechanicke nepresnosti (vule v uchyceni pera, napnuti remenu...). Moc jsem si s tim uz potom nehral, protoze to celkem splnilo ocekavani. Porad je ale co zlepsovat.

Velikot kroku je kompenzovana primo v tom GRBL firmwaru. Ma to celkem dost flexibilni nastaveni - ruzny krok na osach, ruzna rychlost i zrychleni...

Takze s Alfim se to po technicke strance neda moc porovnavat. Ovsem klasicky Alfi ma hodne velke kouzlo hlavne diky te jednoduchosti :like:

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 33 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]