OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 19.04.2024, 18:55

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 3 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Nahrávání kazetových her
PříspěvekNapsal: 24.10.2016, 20:54 
Offline
Site Admin
Uživatelský avatar

Registrován: 11.05.2013, 23:48
Příspěvky: 10125
Bydliště: Praha
Has thanked: 1957 times
Been thanked: 1521 times
Někdy před rokem jsem tvrdil, že už jsem moc starej na to, abych si mohl dovolit nahrávání her z kazet. Během té doby jsem ale došel k poznání, že mi to jaksi chybí. Ne snad to čekání, ale ty libozvučné tóny, které se vyluzují na 8mi bitech při loadování drahocenných dat. Je o mě známo, že kde se to u 8mi bitů dá, neopouštím diskety na úkor nějakých IDE řešení. No jo, ale některé stroje prostě připojení disketovky neumožňují a nebo je to v dnešní době neúnosně drahé, či nesehnatelné řešení (a nebo se k nim vysloveně nehodí). V poslední době se mi tu takové stroje sešly tři (vlastně čtyři, ale CoCo3 k nim nějak nepočítám, protože nahrát hru z kazety je peklo oproti pořízení Disk Controller cartridge - ano, k tomuto compu se připojuje disketovka pomocí cartridge):
Sharp MZ800, ZX Spectrum +2 a Amstrad CPC464.
A protože nechci tahat dlouhé audio kabely od PC, neb 8mi bity si mohu připojit v ložnici a ne v obýváku, používám toto:
Obrázek
MP3 přehrávač je GoGear RaGa 2GB. Je miniaturní, má velice kvalitní výstup, display, vlastní baterii (výdrž cca 3 hoďky přehrávání, čili na celodenní nahrávání a paření OK) a intuitivní ovládání. Dá se sehnat i dneska na Aukru za pár kaček (stačí jen trocha trpělivosti). Nevýhoda je, že i přes pozitivní tvrzení, opravdu nepřehrává WAVy vygenerované nejrůznějšími utilitami pro převod TZX, CDT, P00, CAS, atd. do audio souborů...
V kazeťácích mi supluje páskovou kazetu tento převodník:
https://www.alza.cz/retrak-audio-stereo ... 03.htm?o=4

A nyní k podstatnému, protože někdy někdo bude řešit podobnou situaci - nechť prosím toto bere jako jakýsi orientační návod.

I jiné MP3 přehrávače možná budou rádi za MP3 formát, resp. s vygenerovanými WAVy si neporadí. A tady jsem narazil na zajímavou věc. Zatímco SharpMZ800 si poradí s bitratem 128 i por nejrůznější double-quad turba, další compy už budou mít trochu problém. Nejcitlivějším se ukázal Amstrad. 44KHz a 320kbps je to jediné, s čím se spokojí (převáděno pomocí Tape2Wav 1.8) a co bez problémů načte. Dokonce zvládne i nějaký ten turbo záznam, ale šílenosti, které generuje třeba OTLA, to fakt nedá. Předpokládám, že tam už MP3 encoder ořezává frekvence, které OTLA potřebuje u Amstrada.
Na druhou stranu takové +2 zvládne i OTLA "loading" v 192kpbs při použití výše zmíněné konfigurace. Že by úplně jiná modulace? Nebo citlivější magneťák? Kdo ví... Hlavičku v Amstradu jsem čistil jako blázen a stejně to nepomohlo k lepším výsledkům.

A co vy? Používáte někdo taková řešení i u dalších compů - C64, Atari, atp.? Jakou kvalitu výstupu musíte zvolit, aby se záznam nahrál korektně?

BTW: odkojen Spectrem jsem vůbec nepředpokládal, že nahrávací pruhy se na jiných compech jaksi nevedou. Sharp například vůbec nemá žádnou indikaci toho, zda se ještě hra nahrává a nebo už došlo někde k nějaké chybě a nahrávání nepokračuje. To poznáte až tak, že se prostě po ukončení nahrávání záznamu program nespustí. Amstrad sice vypíše nějaký ten error ve chvíli, kdy se nedaří, ale to jen v BASICu. Jakmile hra "převezme kontrolu nad systémem", tak je to opět sázka do loterie. Přitom některé programy pruhy při nahrávání zobrazují, ale většina ne. Asi to je na Amstradu volitelná funkce. V případě špatného nahrávaní se v lepším případě stane to, že se Amstrad restartuje. Jinak pěkných pár minut čumíte do televize a pak se divíte, že se kazeťák nepauzne.

_________________
Amiga/Amstrad/Atari/Commodore/Mac/Nintendo/PS/PC/Sega/Tandy/ZX


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nahrávání kazetových her
PříspěvekNapsal: 24.10.2016, 21:54 
Offline
Prvnička
Uživatelský avatar

Registrován: 04.10.2016, 21:26
Příspěvky: 23
Has thanked: 2 times
Been thanked: 0 time
tenhle prevodnik mam uz asi osm let nejakou prvni verzi kdysi z datartu a mp3 sem jel bezny kvality pres telefon na atari 800xe. problem byl akorat kdyz mi nekdo poslal smsku :)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nahrávání kazetových her
PříspěvekNapsal: 25.10.2016, 09:34 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 31.08.2014, 16:27
Příspěvky: 1007
Bydliště: Praha
Has thanked: 63 times
Been thanked: 398 times
Formát MP3 se pro tyhle účely opravdu nehodí, lepší je FLAC.

Moje zkušenost z MP3 přehrávačem, kazeotvým adaptérem a 8-bit Atari:
Při kvalitě 320 kbps jsem dosáhnul přenosové rychlosti 4000 bd. Původní signál byl harmonický. Při použití obdélníkových pulzů jsem se dostal jen na 2270 bd. Ale stejně pro tyhle účely raději používám WAV.

Pokud už vyrábím nějakou tu skutečnou kazetu, tak nahrávám z hloupého telefonu, WAV a samozřejmě v letovém režimu.
Funguje to výborně.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 3 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz